Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 10:17
evo malo da osvježim ovu temu i upitam iskusne vezano za sijanje ehinacea.koliko im treba da niknu iz sjemena i kad ih počinjete sijati.možda ima još neki bitan savjet prilikom sijanja-hvala unaprijed i pozdrav
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2010 u 19:33
Da, javim. Naravno da se ruže nisu primile, ali nema veze. Drugi puta ću pametnije :)

Zato mi je gotovo sve ostalo cvijeće uspjelo: mini ruže, pelargonije, prkos, clematis raste divno... A ruže će iduće godine biti moj ponos :)
Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 23:34
Tayla evo kako sam ja posadila vise od polovice svojih ruza u 8,9 mjesecu narezem si ocvale grane tako da imaju 5 listova najbolje bi bilo da imaju grane kosi rez iskopam rupu toliko da mi tri lista budu u zemlji, a dva vani nagrnem zemlju tako da pokrije tri lista i na grancicu stavim staklenku,ili plasticnu bocu (po mogucnosti ostavim onu stranu gdje je cep tako da u proljece kad je lijepo vrijeme otvorim cep i polako ju navikavam na zrak )i tako ostavim do 15.5 kad prođe opasnost od mrazeva , i do sad mi je svaka cvala odmah prvu godinu.
cvijet za cvijet=buket
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 10:22
Natalija Heart

hvala ti puno, napokon sam malo utješena. One su u hladu većinu dana, stalno ih zalijevam, pa je zemlja itekako vlažna. A i ja se tješim da sam čep te prihrane razmutila u puno vode, bar 5 l... I lonci su veliki, a dolje je u zemlji, nadam se da se rasporedilo kako si rekla. Nisam više stavljala :)

Ako ne uspiju.. pokušat ću i ja krajem ljeta- uglavnom ne odustajem :)

Danas sam još posadila puno cvijeća u moj novi vrtić i jako sam sretna.

Pusa i hvala Smile
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 07:58
tayla nemoj se toliko sekirati i žalostiti Embarrassed ovo na slici mi dobro izugleda Thumbs%20Up
 ipak je to otišlo u zemlju pa se i izgubilo uokolo same reznice
(da je u nekoj malenoj posudi možda bi bilo drugačije),
mislim da nema štete,  svi smo počeli kao neznalice pa smo s vremenom naučili

ni ja nisam veliki ekspert, ali mislim da je sada najvažnije da ih zasjeniš s nečim - napraviš im hlad, i da ih redovno zalijevaš, da se zemlja ne osuši

mislim da bi mogla (i trebala) skinuti bar veći dio listova, jer oni vuku vodu,
kad iz reznice počnu izbijati novi listovi znaš da si na dobrom putu

pravilo je da se kod zakorjenjivanja reznica obavezno skinu cvjetovi i pupoljci (ako ih ima) jer biljka troši snagu na cvjetanje i stvaranje sjemena, a cilj je stvaranje korijena
i treba skinuti većinu lisne mase (ja ovo obavim odokativno - ovisi koliko listova uopće ima na reznici, ali kod ruža skinem sve grančice s listovima),

i obavezno pripaziti da je vlažna zemlja, pogotovo u ovo ljetno doba

ako ti slučajno ne uspiju reznice, ne sekiraj se jer se one inače najuspješnije sade nakon zimskog orezivanja


moje iskustvo s njima je da ih posadim krajem ljeta kad opet cvjetaju - uberem koju za u vazu pa kad prođe cvijet, otkinem cijelu cvjetnu glavicu, peteljke s lišćem i zabodem je u posudu sa zemljom (i pijeskom - biljke se lakše ožile kad se zemlja pomiješa sa pijeskom), poklopim sa staklenkom ili odrezanom plastičnom bocom i
pazim na zalijevanje (onda već malo popuštaju vrućine pa nije neophodno stalno paziti na vlagu)
i ako na proljeće krenu novi listovi imam ružicu

želim ti puno uspjeha u vrtlarstvu Smile


Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 22:38
:(

Jesam li time napravila veliku štetu?

Može li neki savjet šta sad da radim?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 12:54
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Zašto tekuće gnojivo?Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.


Naravno, čemu gnojivo, to je kao da nekome daješ hranu, a nema želudac. Nikad se ne uzimaju reznice koje imaju cvjetne pupove, pa prema tome ni koje cvatu.
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 09:04
Uh, dakle pogriješila sam.. :(

Sada zapravo shvaćate da sam prava neznalica ;)
Mogu li sada naknadno dodati taj hormon?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 23:15
Zašto tekuće gnojivo?
Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.
Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.
Na vrh
Tayla View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tayla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2010 u 17:14
Nadam se da ćete mi moći pomoći?

I ja sam nova u svijetu biljki, a najviše sam poludila za ružama :) to se vidi, prvi post mi je o mini ružama, evo drugi o penjačicama.

Uglavnom dobila sam poštom reznice ruže penjačice. Nikad u životu nisam sadila biljke preko reznica (doduše pri put se uopće bavim cvijećem) :)

Možete li mi molim vas, reći jesam li to dobro sve napravila. Znam da je možda i kasno.. ali nisam mogla odljeti, a da bar ne probam.

Dvije reznice sam zasadila u velike lonce, a dvije u zemlju ispred kuće. Tu zemlju vani sam prvo dobro onim grabljicama obradila, pa dodala novu zemlju kupovnu.  Iskopala rupu od nekih 7-8 cm, staavila reznicu. Zalila obilno vodom u kojoj sam stavila čep onog tekućeg gnojiva za ruže. 

Evo i slika, jer me taj dio najviše muči.. Kako to vama sve izgleda?

Hvala unaprijed na svakom savjetu :)




Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 16:40

Kad sam prvi puta dobila lantane sijala sam ih u veljači (jer sam bila nestrpljiva). I sada sam "nestrpljiva" jer sam moje nove sjemenke odmah ubacila u zemlju ispod nje. Ovog proljeća prve su mi nikle nakon više od 2 mjeseca.

A kada su prvi puta cvale pitajte Trišu i smrcka - jer sam njima dala klijance, a sebi sam ostavila klijanac smokve smile156. Stvarno!
Sebi sam kupila žutu i od nje sam rasadila reznice za dogodine.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:46
Sad već znam po svojim lantanama.Možda malo ranije no otprilike znam koliko im treba da niknu.Bitno je strpljenje jer niću poprilično dugo.Sad mi jedna od tih sijanih cvate.Možda bi i ranije no ja sam nju dosta rano pincirala pa je malo sporije rasla no zato se napravio lijep grmić.
Da sam je ostavila da samo raste,vjerujem da bi odavno procvala.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:38
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Zimus sam dobila par sjemenki lantane.Posijala ja to odmah i trebalo im je, da niknu,poprilično dugo.
Sad su one nekih desetak centimetara velike.
Mene sad zanima koliko njima treba da narastu,da bi cvale?
Naime,sad sakupljam sjeme lantana i sve si mislim kada da to posijem,kad toliko sporo rastu.Da ih odmah sad sijem? 


Pitaj Hoju ona je stručnjak za sijanje lantana. Ja sam dobila jednu njenu iz sjemena. Koliko se sjećam spominjala je mjesece da bi proklijale, treba je pitati u kojem je mjesecu sijalaSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 12:34
hvala cure, mislim da bum na proljeće kupila gotove pelcere bidensa pa ih samo posadim
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 11:51
Problem kod tih cvijetnih glavica ( recimo ostić, ganzanija..) je što sjeme (ako ga i ima uopće) isklizne u toku sazrijevanja. Tako da ono što poberemo nema uopžće sjeme u sebi. To sam prvenstveno primjetila kod jedne plišane ganzanije, sirova glavica ima sjeme, a suha ga nema niti jedna. Zato ti je u posudi niklo. Možda je najbolje staviti biljku kojoj loviš sjeme neku veću tepsiju ili posudu da se sjeme osipa u nju.Naravno ako je bilka veća od granice posude za cvijeće. Neki su spominjali da stavljaju čarapice po cvijeću( vjerojatno najlonke) i tako love sjemenke. Ja isto ne uspijem uloviti sjemena, na terenu mi je u ovo vrijeme stalno bura i tamo sam 1-2 puta tjednoConfused.
A od kupovnog ostića sam na velikom grmu pronašla samo jedno nezrelo sjeme, a sama glavica nije sa sjemenima.Bar je ovo moj zaključak.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 11:23
Originalno poslano od člana martina1985 martina1985 napisao:

kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???
 
Probala sam sijati ubrano sjeme, ali mi nista nije izaslo, a ono koje je palo na zemlju i u tegle samo mi je niklo pa sam ih presadila po teglama. Samo što mi te biljke nisu bujne kao one kupovne, a i one kupovne mi ove godine nisu bas neke.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 09:39
Martina,lantane koje si posijala stavi negdje gdje ti neće smetati i samo povremeno zalij malo.One će niknuti za par mjeseci,zato,strpljenjaWink
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 07:19
kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 07:11
ja sam svoje sjemenkice lantane koje sam dobila od shashe posijala u teglisu, ali još ništa....valjda budu uskoro.
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 06:56
Ja lantane inače ne sijem nego pelcam reznicama ili kad mi peseki potrgaju samo popikam i uglavnom mi uspije ak se redovito zalijeva i oko 3 tjedna bude u hladu dok ne pusti korijenje. Inače mi se žute odmah prime, a žuto-crvene i žuto-roze nešto slabije.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,314 sekundi.