Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 82>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 16:57
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 16:35
Ovde ne uspijevam da postavim link, sliku sa interneta cvijeta ljubičice sa mjestimičnim bijelim prahom. Tako je i kod mene izgledalo. Ako ukucate u googleu powdery mildew on african violet flover, vidjećete kako to izgleda. To je ustvari vrlo često gljivično oboljenje kod njih.
Do sada ništa ne vidim više, sutra ću za svaki slučaj da ponovim prskanje pa ćemo vidjet da li se to samo spralo ili je gljiva uništena.
Zizza, možeš skinuti vrećicu ako si primijetila znakove rasta. To fitiljno zalivanje ostavi ako ti ne čini zemlju konstantno mokrom. Pazi na trulež.
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 12:31
Imam godinama ljubičice držim ih na sjevernoj strani na prozoru, zaljevam ih samo ako vidim da su se posebno donji listovi omlohavili onda u drugu posudu ulijem malo mlakastu vodu i vratim ljubice da same popiju tu vodu. Cvjetaju mi stalno bar do sada nisam imala na njima nikakve bolesti. Ovih dana cu ih presaditi u plitke zdjelice. Ja kao i kacunak ne znam stavljati slike da ih vidite. Pozdrav svima. 
Bolje može onaj tko hoće nego onaj tko može
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 11:37
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Nađoh na nekom američkom sajtu recept protiv ove napasti, primijenim juče ujutru, pa šta bude.
Šolja mlijeka, šolja vode, kašičica sode bikarbone, to se promućka i prskalicom dobro okupa biljka.
Jutros gledam biljke blistaju, nema prašine, nikakvih oštećenja od vode nema. Dijelovi cvijeta koji su bili napadnuti dobili su tamnu boju, pretpostavljam da je mlijeko odradilo fermentaciju i da su se gljivice raspukle Thumbs Up
Ponoviću u ponedeljak, pa ću da vidim ima li im spasa trajno.

Svakako  javi kako je prošlo, nikad ne bih pomislila da ih pepelnica može napasti. Al eto vidiš, napast nikad ne spava. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2017 u 11:17
pozz svima...jel mi može netko reći kad da izvadim ljubicu iz vrečice..idu izdanci :) jeeee, mislim da već drugi listići teraju i sad kako sve skupa raste tako mi listići počeli dirati vrečicu pa sad ne znam kad da ih izvadim ..i drugo pitanje ona krpica koju sam provukla kroz teglicu jel nju izvadim ili ostavim kad biljčicu izvadim iz vrečice ??
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2017 u 09:53
Nađoh na nekom američkom sajtu recept protiv ove napasti, primijenim juče ujutru, pa šta bude.
Šolja mlijeka, šolja vode, kašičica sode bikarbone, to se promućka i prskalicom dobro okupa biljka.
Jutros gledam biljke blistaju, nema prašine, nikakvih oštećenja od vode nema. Dijelovi cvijeta koji su bili napadnuti dobili su tamnu boju, pretpostavljam da je mlijeko odradilo fermentaciju i da su se gljivice raspukle Thumbs Up
Ponoviću u ponedeljak, pa ću da vidim ima li im spasa trajno.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2017 u 09:39
Evo jutros da obiđem moje ljubimice, i ugledam na cvijetu bijeli prah pepelnice Unhappy
Nema ništa na listovima, samo na cvjetovima. Uzela bih fungicid, ali se bojim da oni više preventivno djeluju a ne posle kad pepelnica uveliko krene.
Šta da kupim, čime da prskam? Ajme meni, stalno neka borba s njima, baš su osjetljive!
Imala sam i grinju, i tripsa, sada i pepelnicu Ermm Malo mi fali da odustanem od njih.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2017 u 09:28
Ouch Definitivno!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2017 u 23:37
Moramo poraditi na tome Kaćunak Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2017 u 20:57
Krasno se drže! Smile
Koliko vidim, imaćeš oko 11 biljaka Thumbs Up E, Baš mi je drago!

Ja bih rado svako malo stavljala slike, ali ih ne znam prebaciti ni u komp., kamoli na forum Embarrassed Unhappy
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2017 u 08:38

Rajski vrtovi, kako napreduju tvoji pelceri?

Evo nas draga Hug, živi smo i zdravi, prošli tjedan presađeni. Malo sam se dvoumila oko zemlje, da li staviti čistu ili dodati malo perlita ?! Ipak sam dodala malo perlita, ali ne puno. Na istočnom su prozoru, u toplom, zalijevam prokuhanom mlakom vodom i to je to. 

Drago mi je što su se tvoje probudile pa bi nam mogla i koju fotkicu nabaciti kad procvjetaju Wink!

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 22:02
Thumbs Up

Jedino se ne bih složila sa tako čestim zaljevanjem, to je siguran put u trulež korijena.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:31
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:30
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 19:30
E pa sad su letile u gostinjsku sobu. Temperatura je umjerena oko 20 stepeni, svjetlosti dosta, daleko od radijatora i nije na direkt suncu.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 14:13
Šmrcko, moje su na istočnim prozorima sve, tako mi okrenut kompletan stan. Sunca zadnjih pola godine vidjele nisu, ma ni jutarnjeg, i opet su se "išarale". Sve više kontam da im je zimi noću prohladno kod prozora, jer ljeti i s proljeća rastu UVIJEK prekrasni zeleni listovi.
Takođe, primijetila sam da im Green Garden gnojivo ne odgovara, možda ima neka prejaka ili suvišna supstanca u njemu, uvijek kad njega imam dobiju te šare iako ga vrlo malo dodam. Dok sam koristila "Plantella cvijet", predivne su bile cijele godine.
I ajde sad, budi pametan?
One vole jako svjetlo, ali ne da prži sunce popodne, malo jutarnjeg do deset, ok. Inače ako ih odmakneš od prozora neće cvjetat, nema šanse.


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 13:58
E ovako. mojo sam odstranila bebicu. Cvjetova nema već dugo.
I ja čvaka uzmem mamu i stvarim na južni prozor.

Zadnje vrijeme su listovi bili prošarani. Zaljevala sam vodom sobne temperature,  sa malo dodatka crvenog kristalona.
Na južnom prozoru se desila katastrofa, za koji dan su listovi bili užas šareni. Pola sam ih odsjekla i vratila na staro mjesto.
Čitam da biljka u opće ne smije biti na direktnoj svejtlosti, moguće i na starom mjestu da je jutarnje sunce dokačilo.
Negdje sam pročitala da bi cvjetala da 6 tjedana treba biti ne temperaturi oko 15 stunjeva ili mrvu vušljoj.

Može li netko opisati položaj i vlažnost, temperaturu gdje mu najbolje uspjeva. Jesu li to potparene kuhinje i sl.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2017 u 12:46
Zizza, sjedi, pet! Tongue
Po opisu gdje ti stoji, mislim da ne bi sad s proljeća trebao biti problem zbog manjka svjetla.
One vole tik uz prozor, maksimum svjetla, ali na opisanom mjestu ne bi trebalo to da utiče da se primi i nastavi rasti. Ako ne bude cvjetala u roku dva mjeseca, možeš joj pojačati svjetlo.

Rajski vrtovi, kako napreduju tvoji pelceri?

Moje se bacaju na cvjetanje, pupoljaka koliko hoćeš, konačno se bude Smile


Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2017 u 20:22
Pozdrav svima, 

došla sam ovdje svečano objaviti da je jedna od dvije moje stare ljubice presađena....znam, znam, kasno, ali konačno sam se odvažila, a sve me više boljela činjenica da je cijeli korjen vani i da ona uopće ne cvjeta godinu dana...pa evo, za kaćunka, a i ostale da objasnim kako sam ja to uradila.

prvo i prvo mislim da imam prevelike posude za ljubice pa sam osigurala manje. koliko male, ne znam ni sama, mislim da su te posudice od nekih kupovnih biljaka. dakle prvo sam izvadila biljku, otkinula donje listove (koje sam također zasebno zasadila), onda sam prerezala korjen- za koji bih rekla da je malo smećkast; pa sam malo s obrnutom stranom noža ogulila njegovu vanjsku stranu..to sam radila lagano i pomalo, onda sam kupila zemlju za sobno cvijeće (zrinko od 'zrinjevca'), malo ga zalila, pomiješala. odrezala sam uski komad kuhinjske krpe i provukla kroz rupicu teglice tako da je veći dio krpice ostao u tanjuriću, potom sam stavila zemlju , samo sam stavila, bez guranja i ostalog (ko kad se djeca igraju s pijeskom) , onda sam u nju stavila ljubičicu bez naglog guranja i potom sam još jednom zalila zemlju. tako, skupa s krpicom i tanjurićem sam sve stavila u vrećicu za zamrzivač koju sam napuhala , tj. unijela zrak i zatvorila tako da zrak ne ide van. pri tome sam naredila kalić tako da listovi ne dodiruju vrečicu. sve skupa sam stavila na kuhinjski element koji je u ravnini s kuhinjskim prozorom, zapadna strana, visina cca 2m, udaljenost od prozora cca 1m . e sad molim kaćunka i vas ostale da mi kažete ima li nade za ljubičice s obzirom na to kako sam ovo izvela i gdje sam ih postavila. naravno savjeti dobrodošli. 
hvala na pažnji :) 

...ja se nadam da će to dati rezultate samo me brine položaj i mjesto gdje sam ih stavila, a i to se nadam da je ok, s obzirom na to da sunce rano zalazi i ne udara tako jako kroz prozor, prozori su jedan dvokrilni i jedan jednokrilni i imaju zavjese. :) 

veselim se vašim odgovorima :) 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2017 u 14:00
Dobro si uradila, sad čekaj i za oko mjesec dana trebala bi vidjeti novi rast iz rozete. Samo ne zalivaj dok god zemlja se ne osuši. Izgledaju loše zato što su dehidrirale, korijen truo i nije mogao vući vodu, ali sada strpljenja i u tom "plasteniku" razviće novi.

Kod mene se opet išarale onako po lišću iako zalivam toplom vodom, prošle zime me je to zaobišlo a ove, evo, opet kreće. Kod mene je centralno i ugodno je toplo, ali valjda im bude hladno jer jako često otvaram prozore širom ili na kip, pogotovo kad kuvam nešto... Bar znam da od toga ne ugibaju i u proljeće opet izbace divno zeleno lišće.

Ajme kako je hladno, dobro da uopšte prežive Ermm
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.