Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bor - tko me može prepoznati ?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bor - tko me može prepoznati ?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2010 u 20:19
Evo još jedan od mojih borova. Posadio sam ga prošle jeseni. Pročitao sam jedan članak o njemu na internetu gdje su ga proglasili jednim od najljepših borova. Relativno je rijedak u našim parkovima a vrlo priljubljen u parkovima zap. Evrope. Pogledajte sliku mojeg mališana i ova tri velika primjerka. Dali ga tko može prepoznati ?    

. . . . . . . . .
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:43
Nadam se da imaš još koji tako lijepi primjerak :)

Stvarno prekrasne četinjače!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 19:19
Da, da, to je Himalajski cedar točnije jedan njegov kultivar Cedrus deodara Aurea ( Zlatni Cedar). Zbog svoje konačne veličine primjeren samo za veće vrtove. Među Hindusima Cedar je štovan kao božansko drvo.
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 12:46
Cedrus deodara -Himalajski cedar
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:36
Meni izgleda kao Pinus(bor),ali koji?Sad ćeš nas u neizvjesnosti držati ...
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:21
prekrasan primjerak, naročito ove goldi iglice, koje ga čine zaista reprezentativnim.
moje skromno znanje o četinjačama ne dozvoljavama mi ni pretpostavku, mogu samo nagađati - možda neki cedar, nekak me oblikom krošnje podjeća na njega, ali me iglice zabrinjavaju, ne zbog zlatne boje već zbog izgleda.
U svakom slučaju, tvoja do sada viđena galerija četinjača je zavidne ljepote.Smile
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:03

A jesi nas zarazio četinjačama!  Wink

Pokušat ću prepoznati bez googlanja. Da li je to Larix - Ariš? Oni su mi posebno lijepi ujesen kad mijenjaju boju od zlatno žute prema toploj bakreno smeđoj, prije nego što odbace "lišće".
Pouči neznalicu, da li je to jedini rod  iglicopadnih četinjača?
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 10:19
Kada mi dođu u posjetu prijatelj znajući da volim četinjače, malo iz pristojnosti a malo iz neznanja pohvale ovo drvo riječima: Kako krasan bor. Što mislite koje je pravo ime „bora“ na slici ?

. . . . . . .
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 23:46
Gledajući ovu sliku zamirišale su mi gradele i orade a bogami i malo izležavanja u sjeni tih borova. Ležiš i punim plućima udišeš morski zrak pomiješan sa mirisom borova. A navečer….

Ovako sa slike ga je skoro nemoguće identificirati, barem meni. Bijel bor se najlakše identificira po boji kore. Pogledaš mu gore prema granama i ako je boja kore crvenkasta to je 100 %   Bijeli bor.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:37
Slikat ću ih, oni su relativno mladi, ali ima u mjestu i primeraka koji su jako stari.
Kad smo već kod borova evo jedne slike bora, mislim da je bijeli bor ili ono što je ostalo od njega na plaži Zlatni rat, raste iz žala, a po velikom jugu pliva more oko njega, ali sve izdrži.

život je more
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:19
Nisam znao da su sadnice Pinjola tako skupe. U stvari nisam sadnice niti tražio jer kod mene ne bi uspijevao. Sumnjam da bi i u Zagrebu.
Ako ih vi Lošinjani ne berete evo mene sljedeću godinu sa velikom košarom i djecom. Ima da vam sve poberemo!
Oh Lantana bilo bi krasno da ih slikaš.Ja nemam sliku niti jednog domaćeg pinjola pa ču postaviti jednog Grčkog da vidimo o čemu razgovaramo.To je poznati bor sa otoka Rodosa a slika je njihova razglednica.

Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 21:56
Pinus, što ne dođeš opet na ljetovanje u Lošinj, još ima sjemenki - pinjola.

Taj bor mi zovemo pinj, a sjemenke pinjole. Svi smo se ulijenili pa ih malo skupljamo. Prije smo skupljali češere, pa ih grijali u pećnici da se otvore, onda vadili sjemenke, pa ih razbijali čekićem i jeli. Ili smo skupljali sjemenke kad već poispadaju same, po tlu ispod pinja. Dok su svježe izvana su crne i dobro zaprljaš prste.
Upravo zobljem pinjole, ali kupljene u dućanu. a bez njih fritule nisu prave.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:45
Pinus da nije bilo ove teme ja nebi razlikovala dvje vrste bora koje rastu ispred zgrade gdje radim, nisam nikad brala pinjole, ali sad mi reci kada oni dozrijevaju, našla sam jednu šišku, ali je bila prazna. Slikat ću ih malo, sad i ja vidim razliku, ali kako razlikovat mlade biljke?
Borovi su ti super, a i tema je dobra Clap
život je more
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:17
zaista je veličanstvene ljepote!
 
Gledam danas u Vrtnom centru Zrinjevac. P.pinea, oko 2,5m, 1330kn
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 22:02
Bez brige, doći ćeš ti opet .

Četinjače izgleda nisu popularne, što više izgleda da je većina nezainteresirana za boriće i ostalu družinu, šmrc.
Sada si u pravu . To je Himalajski bor - Pinus wallichiana
Pogledajte kako je krasan sredinom jeseni !


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 21:15
Anketa-?
 
Nagradna igra-?
 
Broj pokušaja-?
 
nema odgovora, nema suradnje...
ali , ak se igramo, ajde da nastavimo iako moje poznavanje ovih vrsta svodi se na onih nekoliko kaj mi se sviđaju -    mmmmmmmmmm, mooožda - "himalajac"?
ajd, bok, neću se više igrati, idem negdje gdje je življe!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 17:57
Ne to nije Bijeli bor Mala pomoć: Bor sa slike nije autohtona vrsta na našem području. Domovina bora je jedan visoki planinski lanac. Inače vrlo brzo raste. Bor sam posadio 2002 god. Tada je bio visok 80 cm, danas ima približno 5m. Lijepi je dok je mlad. Sa starošću mu se krošnja otvara i njegove duge tanke grane počinju stvarati probleme, naročito ako nema dovoljno prostora oko sebe. Za razliku od drugih borova koji odbacuju donje grane i mogu biti relativno gusto posađeni. U kasnu jesen odbaci i puuuno iglica. Po meni je najljepši ako se sadi kao samostalno drvo.

Lantana, navela si podatak da u okolici gdje radiš ima dosta borova Pinus pine-e. Zanima me dali je običaj da ljudi hodaju u berbu njegovih sjemenki. Kao klinac sam ljeta provodio u M. Lošinju i sjećam se sa kakovim zadovoljstvom sam skupljao sjemenke pine-e. Vrlo su ukusne!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:27
Draga Lantana, moje zasluge za ovu temu su apsolutno nikakve!
 
Slavom ćemo ovjekovječiti poštovanog Pinusa, koji nas zadnjih dana često časti svojim talentom.WinkWinkWink
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:17
Pinus i Sara, toliko ste me zaintersirali za ove borove da sam danas istraživala na netu i u prirodi koji to borovi rastu oko mene. Ispred kancelarije bijeli bor P.silvestrus, malo dalje tri ljepotana  P.pinea, a oko hotela ih ima puno, ali još moram pogledati, sigurno ima i mladih, a na Vidovoj gori raste P. nigra. Meni je on najljepši, ali uz more ne raste tek iznad 400 m nadmorske visine.
Eto hvala vam, da niste dotakli ovu temu ne bi znala koji sve borovi oko mene rastu, a gledam ih cijeli dan.
život je more
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:08
dobra večer!
 
sada sam malo zbunjena- tema je bila otvorena na identifikaciji s pitanjem: tko me može prepoznati? Dragi Pinus, kaj je sad ovo - identifikacija ili anketa ili nagradna igra?
Ak sam već prepoznala P.negro, radi zabave, pokušat ću i ovog dobro prikrivenog ljepotana, samo reci koliko pokušaja smije biti!
Ovako zamaskiran sliči mi na P.silvestrus (bijeli bor).
Lijepi pozdravSmile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.