Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pajasen - ailanthus altissima
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pajasen - ailanthus altissima

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2010 u 20:27
Ja se slažem sa Otok,to je zaista prilično agresinvo drvo i ne možeš ga se riješit
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 17:05
ja nisam dozvoljavala mm da ga posijeće, ima ih na jednom mjestu kraj kuće 5-6 i to sa debelim deblom, stvara dobru sjenu, kako nemam još u planu ništa za taj dio što se tiče ozeljenjavanja poživjet će još malo...
p.s. sad bar znam kako se zove, thks Otok!
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 16:18
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Otvorena je veoma zanimljiva tema - Gdje god vidiš prazno mjesto tu drvo posadi, ali ........ nikako ne ovo drvo


Ailanthus altissima, pajasen, jelš, rajsko drvo

Razgranato, brzorastuće, listopadno stablo, visoko do 30 metara. Podrijetlom je iz Kine, a danas je široko rasprostranjena vrsta. U Europu je unesen 1751. godine i sađen kao ukrasna biljka, a danas ga bije glas vjerovatno najagresivnije biljne vrste.
Jedno dobro razvijeno stablo godišnje proizvede više od 300.000 sjemenki koje izrazito lako klijaju. Osim toga širi se i izdancima iz korijenovog sustava koji se pojavljuju i na 20 metara udaljenosti od matičnog stabla.
Nemilice se širi te ugrožava opstanak autohtonih biljnih vrsta te ih potiskuje. Mijenja izgled krajolika, a zbog rijetkog rasporeda grana onemogućava gniježđenje ptica.
Izrazito je agresivna, invazivna  i prilagodljiva vrsta koja raste na različitim tipovima tla, a ne trpi samo suvišak vode i duboku sjenu.
Inače, ovo drvo prilično lijepo izgleda, osim što lišće ima neugodan miris.

Vrlo je slično ruju - rhus typhina, a najlakše se od njega razlikuje upravo lišćem koje je kod pajasena neugodnog mirisa, a kod ruja nije.

Eto, s ovim se drvom borim u svom vrtu, niče na sve strane


 
Poznato mi je to drvo Confused Preko puta moje (sada bivše) kuće u Splitu, toliko se raširio i raste takvom brzinom da ga je nemoguće bilo zaustaviti!
U početku sam mislila da je riječ o nekoj vrsti paprati, ali stabla su toliko izrasla da mi je bilo jasno da griješim.
Hvala što si pojasnio o čemu se radi Smile
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 14:01
Otvorena je veoma zanimljiva tema - Gdje god vidiš prazno mjesto tu drvo posadi, ali ........ nikako ne ovo drvo


Ailanthus altissima, pajasen, jelš, rajsko drvo

Razgranato, brzorastuće, listopadno stablo, visoko do 30 metara. Podrijetlom je iz Kine, a danas je široko rasprostranjena vrsta. U Europu je unesen 1751. godine i sađen kao ukrasna biljka, a danas ga bije glas vjerovatno najagresivnije biljne vrste.
Jedno dobro razvijeno stablo godišnje proizvede više od 300.000 sjemenki koje izrazito lako klijaju. Osim toga širi se i izdancima iz korijenovog sustava koji se pojavljuju i na 20 metara udaljenosti od matičnog stabla.
Nemilice se širi te ugrožava opstanak autohtonih biljnih vrsta te ih potiskuje. Mijenja izgled krajolika, a zbog rijetkog rasporeda grana onemogućava gniježđenje ptica.
Izrazito je agresivna, invazivna  i prilagodljiva vrsta koja raste na različitim tipovima tla, a ne trpi samo suvišak vode i duboku sjenu.
Inače, ovo drvo prilično lijepo izgleda, osim što lišće ima neugodan miris.

Vrlo je slično ruju - rhus typhina, a najlakše se od njega razlikuje upravo lišćem koje je kod pajasena neugodnog mirisa, a kod ruja nije.

Eto, s ovim se drvom borim u svom vrtu, niče na sve strane


 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.