Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Severna strana , plitka posuda-Klematis ?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Severna strana , plitka posuda-Klematis ?

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
LepojebitiFin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LepojebitiFin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Severna strana , plitka posuda-Klematis ?
    Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 16:16
Pozdrav ekipi na forumu .
Kao sto naslov kaze , pitao bih da li klematis moze da raste na severnoj strani ( nema direknog svetla ) u plitkoj posudi ?
Posuda ( zardinjera ) je metar duzine , 20cm sirine i dubine . ( veca saksija ne dolazi u obzir zbog dimenzija balkona )
Zeleo bih da tu stranu balkona ( 1m sirine i 2,5m visine ) malo oplemenim i sakrijem od pogleda .
Ako klematis nije moguce gajiti u ovakvim uslovima ptedlozite mi neku drugu penjacicu ( jednogodisnju ili visegodisnji )
Hvala i svako dobro . . .

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 17:01
Po našem iskustvu treba mu dosta svjetla i sunca, može i polusjena. Što se tiče žardinjere nebi trebao biti problem uz dobru drenažu i prihranjivanje, iako bi po dimenzijama  trebala biti dublja i veća.

Probaj neku drugu biljku zasaditi.Wink
Neka se sve zeleni
Na vrh
LepojebitiFin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LepojebitiFin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 17:32
Hvala , toga sam se i plasio .
Sada izbor pada na ladolez .
Steta  , hteo sam neku visegodisnju biljku . . .
PozZz . . .
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 14:22
Klematis mora imati "noge" u hladu, možda i bude nešto od njega
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
LepojebitiFin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LepojebitiFin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 14:45
Sanja , sad si me opet bacila u dilemu ?
Klematis je nekako "plemenita" lepa biljka a ladolez mi dodje vise "prosta" biljka za uz ogradu ?
Ne znam ni sam  koja bi uopste biljka lepo uspevala u senci ???
A da napravim kompromis pa posadim klematis a uporedo s njim i ladolez i vremenom pratim situaciju kako se razvija ?
PozZz . . .
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 14:58
i ukrasni slak , odnosno ladolez, treba zapravo sunčano mjesto. Ono što je dobro kod ukrasnog slaka je to što on brzo raste. Klematisu ipak treba malo duže. Ima ih raznih vrsta, pa možda se i nađe neki za hlad.
Za klematis sam našla ovaj podatak:
Ranocvatuće vrste - donose cvjetove na granama koje su izrasle na biljci prethodne godine. Cvatu krajem zime ili rano u proljeće. Orezuju se odmah nakon cvatnje. Odstranjuju se sve suhe i oštećene grane i krate sve ostale kako bi se biljka svela na željenu veličinu koja odgovara prostoru na kojem raste. To će potaknuti rast novih izboja koji će cvasti iduće godine. U ovu grupu spadaju Clematis alpina, Clematis macropetala, Clematis montana i njihovi kultivari. Pogodni su za sadnju na hladnijim i izloženijim mjestima, a Clematis montana za prekrivanje velikih zidova ili drveta.
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 14:59
Klematis uspijeva na suncu i u polusjeni. Voli bogatu humusnu zemlju. Važno je imati na umu, da korijen biljke mora biti u sjeni, a nadzemni dio na suncu. Da bi se izbjegla izloženost korijena suncu, moramo sadnicu Klematisa posaditi dublje u zemlju. Na taj se način podstakne također i rast novih izboja.
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2012 u 15:04
Na forumu ima baš tema o penjačicama u hladu

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1068

Možda tu nešto nađeš za sebe. Ja nemam baš dobre prostore za penjačice jer mi je još sve u izgradnji, pa mi ih je žao sklanjati kada nam se bude radila fasada. Zbog toga se nisam baš puno njima bavila.
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.