Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Spremanje kaktusa i sukulenata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Spremanje kaktusa i sukulenata

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 26>
Korisnik
Poruka
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 12:28
ja moje još nisan stavila na zimovanje jer je kod mene lito....ni noć na verandi nije ispod 20 .... jučer sam im dala piti i voda je momentalno prošla kroz njih i iscurila van jer nema pijata...eto to je zadnja voda...kad malo zahladi idu u sobu i zatvara se prozor (staklo) do prolječa....dogodine ću biti pametnija jer stvarno ovisi di se živi ...
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 12:35

Hvala MK nemam iskustva pa ću slušati znalce, više ih ne diram samo gledam kad prolazim kraj njih jer sam ih smjestila tako da ih uvijek kad ulazim u kuću vidim.Wink

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:05
Zalijevati ili ne zalijevati kaktuse to mi jasno još od početka bavljenja kaktusima. Osim savjeta o uzgoju sukulenata sa našeg foruma čitam što o uzgoju kaktusa pišu i drugi. Nije mi jasno kaktusi i svjetlo preko zime . Što je bolje ? kaktuse preko zime držati za njih na optimalnoj temperaturi prezimljavanja u tami ili na što više svijetla. O zalijevanju preko zime i o temperaturi prezimljavanja ne postavljam pitanja. Pitanje je svijetlo preko zime. Znam da kaktusi mogu prezimiti u tamnom prostoru bez svijetla tako su zadnje tri godine preživjeli i kod mene.
Ali ja postavljam pitanje što je bolje za kaktuse? prezimljavanje u tamnom prostoru ili sa što više svijetla ?
Veliki Evropski uzgajivaći kaktusa : Haage, Plapp, Piltz, Uhlig , . . . . i još masa drugih imaju na svojim internetnim stranicama savjete o uzgoju i prezimljavanju za svaku vrstu kaktusa koje prodaju. Svi do jednog navode podatak da je za svaki kaktus poželjno da prezimljava sa što više svijetla. Eto to je razlog da su moji kaktusi ovu zimu još uvijek preko dana na otvorenom. Temperature su zadovoljavajuće u prosjeku oko 10 C
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:17
moji zimuju vani ispod terase. (u mene su sukulenti 98°%) kad pada kiša po jakoj južini dohvati i njh. do sad bi ih i preko zime ja kojiput zalila. sada vidim da nisam smjela.
znači moraju spavati!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:18
Ma koja tama zaboga, svjetlo !!!
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:21
ti pinus radi sve kao i u protekle 3 god jer tvoji su bodljići DIVNI....ja ću pisat na godinu ...sad kopiran tebe ,moon, mali kaktus , schumy, otok,nataliju,kamenjar...i da ne nabrajan više....eto
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:29
Već 12 godina moji kaktusi prezimljavaju u prostoru koji sam i pokazala, svjetla imaju kroz jedan manji prozor i staklena vrata, nije nešto obilno, ali bitno je da imaju.  Temperaturu držim na 8-10 stupnjeva jer imam radijator u toj prostoriji. Gubitaka sam imala samo nešto malo i to su krepali kržljavci, koji su i onako bili osuđeni na propast . Mislim da ste svi vidjeli koliki su, veliki, i kako su cvali, dakle ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:33
Pinus, uz dužno poštovanje tvom znanju o kaktusima, mislim da bi ih trebao smjestiti na zimovanje i pustiti ih na miru da se odmore. Sjećam se da je Schumy uvijek tupio( i tu je u pravu) da se ne treba previše prčkati po kaktusima !
Da definiram, govorim o kaktusima, ne o sukulentima, sukulenti su zasebna tema.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:39

Samo pratim temu jer iskustvo mi je ispod nule, ali kad se kaže u tamnijem to ne zanači po mom mrak već svjetla u umjernoj dozi, recimo figurativno kao u prvi sumrak.

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 13:45
Aralija, što im više svjetla možeš priuštiti to bolje, samo pazi da ne budu na toplom, jer tada izbijaju svijetle i tanke izboje koji su ružni.
Ponavljam, moji baš i nemaju previše svjetla, ali to im je zimovanje. Prilagodili su se našoj klimi.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 14:24
Još samo jedno upozorenje za sve imaoce novih i malih kaktusa, na njih ipak pripazite, pokoja kap-dvije vode neće om škoditi. Ja imam puno kapitalaca i njih uopće ne gledam, ali malci su mi uvijek riskantni, dakle njih pazite.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 18:11

11111...Thumbs%20Up treba se prilagoditi podneblju i klimi i tako tretirati biljke.

 
Pinus...ti imaš, rijetko viđeno, tako lijepe i njegovane kaktuse, od boje, oblika, pravilnog rasta, pa i konačnog estetskog dodira. Ja kod tvog načina tretiranja ne bih ništa mijenjalaThumbs%20Up
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 18:28


Sve tri slike su danas slikane


Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Pinus... Ja kod tvog načina tretiranja ne bih ništa mijenjala
moon, ali ne znam odgovor na pitanje kada kaktusi bolje cvatu ? Da preciziram: Kada lobivija ili opuncija bolje cvjeta ? Ako su 6 mjeseci u tamnici ili na svjetlu i suncu? Ili drugi kaktusi, svejedno.

Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Pinus, . . . mislim da bi ih trebao smjestiti na zimovanje i pustiti ih na miru da se odmore.
Glikice, pa kaktusi se odmaraju vani, na svijetlu i suncu dok ga ima. Nisam ih zalijevao niti prihranjivao cijelu vječnost. Iznesem ih ujutro oko 10 h. van na svijetlo a unesem ponovno u garažu oko 4 h popodne. Ove u plasteniku grijem preko noći ako temperatura padne ispod nule.
U kolekciji imam oko 10tak lobivija. Niti jedna mi nije ove godine cvjetala onako kako bi ja htio. Držao sam ih kao i sve druge kaktuse 6 mj. u tamnici. E ovu zimu će provesti isto na hladnom, bez kapi vode ali sa maksimalno svijetla i sunca u mojim uvjetima.
Da će mi kaktusi preživjeti uopće ne sumnjam. Zanima me odgovor samo na jedno pitanje. A to je cvjetanje kaktusa. Što je bolje za kaktuse? kada bolje cvatu ? Ako provedu 6 mjeseci u tamnici ili na svijetlu i suncu ?
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 18:38
E ja ću ujutro jedan notokaktus staviti u konobu u mra da vidimo na godinu kako će cvitati....odabrala san njega jer iman 3 primjerka
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 19:09
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:



[QUOTE=moon] Pinus... Ja kod tvog načina tretiranja ne bih ništa mijenjala
moon, ali ne znam odgovor na pitanje kada kaktusi bolje cvatu ? Da preciziram: Kada lobivija ili opuncija bolje cvjeta ? Ako su 6 mjeseci u tamnici ili na svjetlu i suncu? Ili drugi kaktusi, svejedno.

[
Nemam kaktuse za koje tražiš odgovor, no kako sam ja na prostoru gdje većina mojih kaktusa može biti cijelu zimu vani, čak je i kiša znala pasti po njima, no ne bi se zadržala zbog dobre drenaže supstrata u koji su posađeni i naravno bili su bez podmetača, ni jedan nije strunuo, a cvjetali su "kao ludi". Tako sam ih i držala sve do zadnje dvije godine kada sam se preselila i kako je tu razlika u jedno dva do tri stupnja, unosila sam ih u zatvoren prostor gdje su imali svjetlosti toliko da bi se moglo reći niti dosta svijetlo niti dovoljno tamno. Prvo ljeto , eto tako prošlo je, nisam baš bila zadovoljna cvjetanjem, ali išla sam isprobati još jednu zimu i ovo ljeto i vidjela sam da to niti svijetlo, niti mračno mjesto, znači ono nešto između - nije najbolje rješenje za moje kaktuse (vrste koje ja imam). Ovu zimu će svi kaktusi koji mogu podnijeti najniže temperature koje su kod mene, bit će na južnoj terasi, zaštićeni od vjetra i kiše, a svjetlosti će imati onoliko koliko će ga biti na mom podneblju. Znači, vraćam se na gotovo isto ono što sam prakticirala s njima sve ove godne osim zadnje dvije. To ću isto primijeniti i na sukulentima koji mogu podnijeti kod mene najniže temperature.
 
Što prirodnije to bolje. (naravno ako to klimatsko područje dozvoljava pojedinim kaktusima)
 
11111...notokaktus mije bolje cvjetao kad mi je prezimljavao vani, a kod tebe pogotovo može biti vani (na zaštićenom od kiše i vjetra, a takvu terasu imaš
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 20:19
hvala moon...crassule ostavljam vani ...notocactuse...aj vrati se stranicu i vidi mogu li kompletan stalak ostaviti na natkrivenoj sunčanoj verandi....samo reci...imam povjerenja u tebe
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 21:00
11111....najbolje je najprije identificirati kaktuse da bi bili sigurni. Pokušaj ih identificirati bar do iduće zime ako ne uspiješ sve u ovom kratkom vremenu. To bi bilo najidealnije da se ne zafrknmo LOL Ja ih imam par koje trebam spremiti.
Na vrh
Gigilou View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Prosinac 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gigilou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2012 u 23:08
Crassulu sam zbog iznenadne prošle zime izgubila, bila je jako lijepa i velika, ovu mladu sam već uvela u kuću. Kaktusi su uvijek vani i pokriveni snijegom kad ipak padne. Cvijetaju dva put godišnje.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 19:20
Još su vani na terasi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 20:01

Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Još su vani na terasi

moon, i moji kaktusi su vani ali samo preko dana. Za sutra su najavili zahlađenje i moguću kišu. Najvjerojatnije će kaktusi provesti cijeli dan u garaži.

Kolekcija ti je zbilja lijepo njegovana, mala ali slatka. A ovi chamaecereus-i sa slike su ti priča za sebe. Ljepše nisam vidio.
Nedavno sam kupio dva bešlićeva chamaecereus-a u 5,5 cm tegli. Mogu si mislit koliko ću čekati da narastu do veličine tvojih.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 26>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.