Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dalija, Georgina - Dahlia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dalija, Georgina - Dahlia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 24>
Korisnik
Poruka
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2010 u 13:24
Mi ih u Dalmaciji nikad ne vadimo van, jedino im lišće ljeti zna biti nekako bolesno, ovo je jedna moje susjede, sad se rascvjetala, a svaki je cvijet, ne pretjerujem kao moja glava

život je more
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2010 u 13:28
smile227prekrasna
Lantana šta ne "posudiš" malo od susjede
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2010 u 14:44
Mari,možeš ih staviti u pjesak ako se bojiš da će se osušiti,ja ih obično stavljam u papirnate vrečice,u kutiju i u podrum,do sada mi se nije dogodilo da su se posušili ili propali.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 00:56
Ja sam moje stavila u jedan plasticni lavor i na njih nasipala vlaznog pijeska (onog koji se stavlja u djecje pjeskovnice)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2010 u 01:44
Datum 14. 11. 2010, pronađite dio abeceda vrtlarstva pred kraj. Tu vam sve objašnjavaju.Smile

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 17:04
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Mari,možeš ih staviti u pjesak ako se bojiš da će se osušiti,ja ih obično stavljam u papirnate vrečice,u kutiju i u podrum,do sada mi se nije dogodilo da su se posušili ili propali.

da dobro je tako, ali jel ostaviš na njima nalo zemlje, tako ja radim s kanama - izvadim ih skupa s busenom zemlje, orežem zeleni dio, i onda onako u gromadi gomlje skupa s tom zemljom stavim na novinski papir i u drvene kutije
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 17:15
Ne ostavljam zemlju,gomolji se smežuraju,ali bez problema na proljeće proklijaju
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 17:20
smrcko ljubim te zbog ovog smile79 smile73
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 23:15
ako razumijete engleski, a čak i ako i ne, na ovoj stranici je po meni dobar video kako razmnožiti dalije i to bez gomolja, reznicama
http://www.bbc.co.uk/gardening/basics/techniques/propagation_propagatedahlias1.shtml
kaže da im treba samo 2-3 tjedna da se zakorijene

a ovdje je sa gomoljima:

http://www.finegardening.com/how-to/videos/digging-dividing-storing-dahlias.aspx

ono što teta pokazuje pozorno su okašca, kao na krumpiru koji dijelite




Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 23:19
Evo čitam Vaša pitanja o dalijama,pa ću svoje skromno znanje o dalijama podjeliti sa vama u onoj mjeri koliko ja iz vlastitog iskustva o njima znam.Postoje dalije koje imaju gomolj kao krupiriče i ja ih na jesen izvadim iz zemlje i malo ostavim da se prosuše kako bih zemlju sa njih otresla prije nego ih stavim u papirnate vrećice pa na tamno mjesto di nije toplo i još osim što ih umotam u papirnate vrečice ,stavim ih u kartonske kutje.Prije nego ih vadim iz zemlje ja ih ne režem do zemlje ,nego ostavim 10 cm stabljike.Mora se voditi briga da se dobro prosuše jer se inače može dogoditi da gomolj počne trunuti.Na proljeće ja gomolj ne razdvajam nego tako cjeli posadim,iznimno ako želim još jedan grm onda gomolj djelim ili uzmem samo jedan krumpirič od gomolja pa ga zasadim posebno.Već na jesen iz njega imat ćete cjeli gomolj.Osim tih dalija postoje i dalije koje nemaju gomolj i razmnožavaju se sjemenom.Ako pak gomoljaste dalije sijete iz sjemena onda na jesen morate pospremiti gomolj.Dalije se mogu u toku vegetacije razmnožavati reznicom koju stavljate pod foliju da se zakorjeni,a reznicu uzimate tako da kad iza lista naraste mala cvjetna stapčica sa lističima,cvjet odrežete ,a ispod lista iza kojeg je ta mala stabljičica potjerala odrežete reznicu i posadite.Nadam se da sam pomogla onima koji počinju sa dalijama,a nisu ni teške za uzgoj.Što se tiče tamnih mrlja na cvjetovima koji se neki put ni ne otvore a posmeđe i propadnu,ne trebate misliti da je to neka bolest jer to se događa iskljućivo kad je duži period sa kišom i to je od vlage i vode,kad se pokaže sunce to se ne događa.Dalije ne vole kišu ,one su biljke koje vole cunce.
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 11:00
Dvoumim se dali da posadim gomolje ili je još rano .
 
Bojim se da mi ne istrunu na kontinetu Stern%20Smile da je još prehladno .
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 12:15
Anči,još je jako rano,ja im posadim oko 1.maja,tako da niknu iza smrznutih sveca,one trebaju puno sunca i toplu zemlju.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 14:54
meni su prosle godine procvjetale žuta jednostrukog cvijeta niska i crvena resastog cvijeta, a bijela kao ova gore i žuta resasta nisu pokazale niti jedan cvijet jer taman kad su formirale pupove bilo je nevrijeme i sve grane i lišće su im propali... bilo mi je jako žao zbog toga jer su mi prekrasne... prije kojih mjesec dana sam ih vadila iz zemlje (dalmacija) i razdvajala i sad se nadam da sam to bar donekle dobro napravila...

nisam znala da se mogu razmnožavati reznicama tako da Silvestra puno hvala! Smile
samo jedno pitanje: da li onda iz toga formiraju gomolj ili budu jednogodisnje kao one iz sjemena?
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 00:12
Ako su to uzete reznice sa biljke koja ima gomolj razvit će se kasnije gomolj,a ako su to one koje nemaju gomolj ,a ima i takvih onda gomolja neče biti.Wink.
Na vrh
LeoNata View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Veljača 2011
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 278
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LeoNata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2011 u 00:49
Ja sam baš danas posijala dalije u vrt, nadam se da će niknuti i da ćemo gledati njihovo cvijeće još ove godine! Thumbs%20Up
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 22:29

Kaktusiću hvala ,znači još se moram strpiti Smile

"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 23:17
4.04.gomolje dalija sam posadila u vrt i ako izniknu,a slućajno se desi da bude hladno prekrit ću ih po noći kartonskim kutjama i gore jedan kamen da vjetar ne odpuše kutju.Smile
Na vrh
Jelle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2011 u 13:00
ja sam posadila gomolje dalije prošli vikend. Jucer sam ih malo zalila a sad sam pročitala da nakon sadnje dok ne neiku nije potrebno zaljevanje. Nadam se da mi gomolji nece strunuti.
 
Jedva čekam da niknu. Obožavam dalije i ovih ih dana planiram još kupiti i posaditi. Ove prošli tjedan sam posadila u tegle a sada planiram i na gredicu.
 
 
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2011 u 16:23
moje ostaju u vrtu svake godine, ali ove godine sam ih pocetkom proljeca izvadila... taman su pocele izvirivati... jedva cekam njihov cvijet ako ga bude... moje su se dalije pokazale hirovitima, prave princeze!
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2011 u 22:45
Moja prva dalija izviruje iz zemlje.smile60
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 24>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.