Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 43>
Korisnik
Poruka
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 10:57
Hoya daj molim te koja je to žena na Učki koja ima bio vrt.Naime ja sam čula da netko ima vrt i da ima i štand na tržnici u Opatiji ali ne znam tko je to.Ako možeš raci mi ili pošalji poruku na pp,jer i ja sam blizu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 16:18
Mikice ta ti je žena u mirovini i član je udruge Zdrava zemlja (mislim da se tako zove). Nemoj se ljutiti, ne mogu joj remetiti mir.
Kako me puno ljudi pita za nju, mislim da ću ovoga proljeća prošetati do nje i poslikavati sve što vam mogu pokazati.
Je l˙može tako?
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2008 u 16:33
Mikice, mislim da je stajski gnoj u tankom sloju i trava dobra ideja, ali mora to biti čim prije, jer se gnoj stavlja na jesen, ali za foliju neznam...ne koristim umjetne materijale na vrtu jer preko njih zemlja ne "diše" i neznam kak bi to utjecalo za životinjski svijet tla, ja radije ostavim korov na gredicama preko zime gdje nemam dosta materijala za prekrivanje, ima i korov dobru funkciju zaštite tla.
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2008 u 09:36
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Mikice ta ti je žena u mirovini i član je udruge Zdrava zemlja (mislim da se tako zove). Nemoj se ljutiti, ne mogu joj remetiti mir.
Kako me puno ljudi pita za nju, mislim da ću ovoga proljeća prošetati do nje i poslikavati sve što vam mogu pokazati.
Je l˙može tako?
Naravno da može.Možda ako već ideš tamo možeš ju pitati možemo li doći do nje jednom organizirano pa da nas provede kroz svoje imanje.Sigurna sam da bi nas se nabralo nekoliko.Ako si već dobra sa njom pitaju ju,ali svakako poštujem njenu želju za mirom.
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2008 u 09:38
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Mikice, mislim da je stajski gnoj u tankom sloju i trava dobra ideja, ali mora to biti čim prije, jer se gnoj stavlja na jesen, ali za foliju neznam...ne koristim umjetne materijale na vrtu jer preko njih zemlja ne "diše" i neznam kak bi to utjecalo za životinjski svijet tla, ja radije ostavim korov na gredicama preko zime gdje nemam dosta materijala za prekrivanje, ima i korov dobru funkciju zaštite tla.
Morat ću požuriti,ako stignem ali ako ne šta da onda napravim.Kada i kako da pognojim?Voljela bih to napraviti sa stajskim gnojem jer mi je zaista pri ruci i susjeda ga ima ove godine jako puno.
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2008 u 16:41
Ako uskoro ne stigneš, onda radije nemoj, jer se svježim stajskim gnojem gnoji samo ujesen i to površinski u tankom sloju.
Na proljeće možeš u zemlju dodati kompost ili granule bio gnojiva (to možeš i sad), ali i s tim oprezno, ne u prevelikim količinama.
Tokom ljeta uvijem možeš malčirati, a neiskorištene površine poboljšati zelenom gnojidbom: čim su neke gredice "slobodne", sij na njih djetelinu, gorušicu ili faceliju.
Također, tokom cijelog ljeta možeš gnojiti biljnim tekućim gnojivima od koprive, gaveza, rusomače, kamilice, maslačka, metvice, preslice, vlasca, mažurana, vratića, paprati, luka i češnjaka.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2008 u 22:07
Već sam pisala o tome kako gliste i ostali kukci odvlače u zemlju lišće i ostalo za hranu pod zemlju, evo kako to izgleda, već su mi "počistili" poprilično lišća ispod forzicije:


Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 12:10
SilveK neki dan sam naišla na ovu tvoju temu biovrt, pa sam vidjela da sve krivo radim. Ja svaku jesen očistim iz vrta sve do zadnje travkice ( osim naravno jagoda, cvijeća , malina...). Učinilo mi se da od kad tako radim imam manje puževa u vrtu, ali mi je zato zemlja dosta zbijena i ne baš plodna.

Jučer sam zato po sred one hladnoće nanijela po gredicama poluraspadnuti kompost i to u dosta debelom sloju. Naravno nisam uspjela pokriti sve gredice, pa prije nego nastavim reci mi jel to uopće ima sada smisla raditi.
Inače tri godine već vrt ne orem i ne stavljam nikakva umjetna gnojiva ali mi urod i nije baš nešto ( zato mi sve više gredica i zauzima cvijeće jer mi puno bolje uspjeva ). Sad će vjerujem slijedeći tvoje savjete sve krenuti na bolje.

Što svojom energijom što znanjem ti stvarno potičeš na akciju. Svaka častsmile141
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 16:00
Hvala Horti!
Inače, dobro si napravila što si prekrila zemljuThumbs%20Up
Jučer sam baš gledala na netu malo dokumentarce o Masanobi Fukuoka, jednim od mojih "uzora" u biovrtlarstvi, toplo preporučam za pogledati: A Fukuoka inspired parmaculture garden, u 3 djela:

http://www.youtube.com/watch?v=ugFd1JdFaE0&feature=related

I ja sam jučer naučila nešto staro/novo u tim dokumentarcima: jako je bitno da tlo ne samo da je pokriveno, nego i da ima korijenja biljaka u njemu, da uvijek nešto raste. Ja nekako instinktivno skoro sve ostavljam na vrtu, pa čak i "neopasan" korov, kad ionako nemam dosta malča, jer tlo je živi organizam. A i cvijeće je jako bitno u vrtu, privlači korisne kukce, eto, ugodno s korisnim Smile







Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2008 u 20:58
Evo u ovo vrijeme blagdana.. pošto nema nikakvog posla u vrtu.. zabavljam se čitajući knjigu o bio vretu i moram piznati marljivo bilježim podatke... i na proljeće definitivno krečemo punom parom prema biovrtlarstvu.. ajme kak će susjedi biti znatiželjni što se to sada kod nas radi... smile96
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2008 u 21:54
...čestitke novim zaljubljenicima u bio-vrtlarstvo...i ja sam početnik i veselim se kad pročitam da i drugi kreću u te "vode"......
....i  mene  susjedi i prijatelji , a i MM stalno nešto muče i pametuju  -  "kako treba sa zemljom"......ha,ha.....Smile
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2009 u 19:22
spring, koji naslov?
moj vrt miruje, zapusten je ali cim se dani produlje dat cu sve od sebe,. cini se da cu polovinu morat prekrit sa najlonom zbog korova i vlaznosti a ostalu polovicu sijenom ako nabavim!!!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2009 u 00:07
Moram se pohvaliti da sam srela prvu gujavicu u vrtu na otoku, u lišću ispod masline....tamo đe je zemlja iz iskopa temelja još ih nema.
Na vrh
Mila View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2009 u 19:38
Hi, ja sam nova... svidjela mi se ova mala "bio" družina i željela bih vam se pridružiti u razmjeni iskustava u vrtlarstvu! Tijekom prošle godine prvi put sam obrađivala svoj bio vrt... rezultati i nisu bili baš neki (40 dkg graška, 12 rotkvica, nešto luka... jedino mi je rajčica bila izvrsana). Vrijedno sam radila, malčala, gnojila koprivinim gnojivom... ali pomirila sam se s činjenicom da su prinosi u prvoj godini loši... Trenutno moj vrt miruje. Prekrila sam ga s polurazgrađenim kompostom, lišćem, sijenom, posijala matovilac i špinat (oni su navodno dobri za poboljšanje kavalitete tla) i čekam da se otopi snijeg i da počnem s prvim proljetnim radovima!  Prikupljam informacije što i kako saditi, čitam sve što mi dođe pod ruku o biovrtlarstvu. Jako volim svoj  bio vrt i nadam se da ću i ove godine uživati u njegovim plodovima...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2009 u 20:39
Pozdrav Mila, dobrodošla! Sigurna sam da će ove godine biti bolje od prošle, gdje je toliko ljubavi prema vrtu, što vidim u tvom postu, biti će i plodova...kad jednom shvatiš iz vlastitig iskustva kako što "diše", naučiš na nekim vlastitim pogreškama. I meni se događa da nešto ne ispadne kak sam si zamislila...ali sve to ovisi od godine do godine...uvijek si ponovim: ovo bum slijedeće godine znala bolje.Smile
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2009 u 16:15
dobrodosla, preporucam ruth stout " vrt bez motike" mozes kupiti i preko neta 90kn dođe i knjiga vrijedi.
 
Na vrh
Mila View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:30
Kupila sam i pročitala Vrt bez motikeThumbs%20Up. Svakako ću isprobati i tu metodu bar na jednom dijelu svoga vrta. Nisam sigurna kako će to funkcionirati, recimo sa špinatom ili sličnim kulturama. Kako te nježne biljčice mogu opstai između tolikog sijena? Ipak isprobat ću. Moram prvo nabaviti sijeno, a to je veći problem. U mom vrtu je zemlja pjeskovita, a Ruth spominje u knjizi da i ona u svom vrtu ima pjeskovitu zemlju, pa evo bar zrnca nade u uspjeh. Redovno ću pisati kako napreduje "moj vrt bez motike", pa možemo razmjenjivati iskustva... Trenutno je cijeli vrt pokriven snijegom. Jučer sam bila tamo. Čak se ne vide niti granice gdje je vrt, a gdje ostatak zemljišta. Prema tome prvo moram čekati da se otopi snijeg, a onda počinje polako i ova sezona. Baš se veselim...Embarrassed
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 18:59
Probaj malo raditi pokuse s malčiranjem. Ja više pokrivam gdje su velike biljke, a kad čekam da nešto nikne, tamo stavljam malč samo u tankom sloju, pa onda kasnije više dodajem.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 22:58
tako je. ja se isto zezam s malim biljkama, ili tanki sloj, papir, ili ne pokrivam pa odrzavam.
a na rajcice, suncokret, tikvice 30cm sijena i mirna si
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 18:37
Danas sam posijala grašak: pazim na plodored i vrt mi je podijeljen na 3 dijela, na jednom su jagode i rajčice - to je uvijek isto, a ostala 2 dijela rotiram svake godine - mahunarke koje gnoje tlo i sve ostalo. Iskoristila sam mrežu gdje je prošle godine rastao kiwano i krastavci, i tu sam sad posijala grašak, da se zemlja malo obogati dušikom i odmori, a i ne moram izmišljati nikakvo granje za grašak, mreža bude savršeno poslužila sa se grašak primi viticama za nju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.