Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čuvarkuća - Sempervivum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čuvarkuća - Sempervivum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 96>
Korisnik
Poruka
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 07:18
Markezit, nadam se da će ti sempsi u idućim godima pravit mnogo veselja.



 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 07:45
renee moje-tvoje "mrvice" - tako ih zovem od milja, čini mi se već napreduju, tako da sada na sajmu u Rijeci, samo sam šetala i vodila monolog: ovog ima, ovo bi mogao biti onaj i sličnosmile211
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 08:24
Triša, evo nekoliko fakata:
 
Sempervivuma (uključujući Jovibarbe) ima oko 70 sorti. Te sorte imaju podvrste (sssp.) i variete (v.) in geografsko podrijeklo (coll. = collected, from, de ... ).
 
Dalje: ima preko 4.000 (četiri tisuće) hibrida sa imenima ...
 
Dalje: ima bog zna koliko sejanica bez imena ....
 
Zaključak:
 
 
Na vrh
ljubica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 08:54
Originalno poslano od člana barek barek napisao:

ljubice, mi kontinentalci imamo alternativu za ovakvo kamenje-prošeći šumom i vidjeti ćeš čudesa od korijenja.ako ga hoćeš na duže vrijeme, izrezbariš natrule dijelove, a zdravo drvo dobro premažeš bezbojnim lakom.
 
Tu alternativu sam već iskoristila , a i kamenja se nađe i kod nas,
ali ovako nešto kod nas sigurno nema -meni je svaki i najmanji kamenčić umjetničko djelo, stvarno je priroda veličanstvena!
Sreća pa nisam neki snagator inače bi sve stijene preselila k sebi, nego ovako gdje god da sam u prilici - ponesem kući ono što mogu sama podići  u prtljažnik. I kod toga najteže mi je izabrati koji bi kamen ponijela jer uvijek mislim da je onaj ljepši koji je ostao.
I korjenje je lijepo na svoj način ali ipak je prolazno
pozdrav!
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 23:06
Uvijek nesto novo naucim..pa tako da je i ovo jedna vrsta CuvarkuceTongue..kako sam sretna jer bas ih obozavam!!TongueBig%20smile..
Vidjet cemo kakva ce biti sledece godine,jer sam je donijela s planine!
 
 
S cvijetom:
 
 
 
SmileSmile
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 08:13
Ova prva slika - to je S. arachnoideum / kultivar? / i on 100% NIJE avtohton nigdje na Balkanu.
 
Na vrh
marija maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 09:04
renee padoh u nesvjest gledajuci sve one cuvarkuce, predivneeeee su, uh jos mi nije dobro. smile42
Na vrh
marija maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 09:09
evo i moje jedne jedine ; ( koja mi svake zime smrzne vani, a na proljece se omladi, ne znam sta da joj radim
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 14:08
Evo, sezona slanja Sempervivuma sa 30.9.2008 pri kraju je ... Svi sempervivo-ljupci koji bi željeli, da im u 2009. pošaljem sempse, neka mi što pre pišu  na moj mail. Sempse šaljem od 15.8. do kraja 9. mjeseca ... 
 
Evo, a sad poslastica - nešto što neki nazivaju Sempervivum cv. Oddity - ima cjevaste liste.  Ja imam 5 razčličitih biljki sa takvim listovima. Koja je pravi Oddity?
 

 







Na vrh
barek View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje barek Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 16:59
renee
koliko dugo već ima da skuplješ čuvarkuće, koja ti je bila prva.jel ih po ljetu držiš u dvorištu na suncu-jel ti ne požute
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 19:03

i gdje ih sve spreimis i cuvas... malo sam gledao tj. trazio ali nigdje nisma našao sliku sve te divote na jednom mjestu... jednu panoramu cuvarkuca....

 
ali sve u svemu zadivljujuce je sta sve imaš... i još jedno pitanje kako znas koje sve vrste imas i kako se koja vrsta zove , jer ja se jednostavno pogubim...smile42
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 08:16
Barek i administrator,
 
vidim, da niste posjetili moj blog. Evo kratkih odgovora, a poziv na posjetu bloga - barem da vidite slike - još važi.
 
Čuvarkuće sakupljam oko 6 godina, držim ih u vrtu na suncu. Barek, nemoj se bojati da požute - neke od njih moraju postati žute, jer to je ljetna boja nekih  kultivara. Drugo je ak su biljke bolesne .... No. to je kod ćuvarkuća rijetko. Čuvarkuća NIJE NIJE NIJE biljka za sjenu!!!!
 
Imama ograđen vrt od 66 m 2, koji ču baš sada proširiti na više od 130 m2, planiram postaviti novu ogradu - pa če troškovi za to smanjit moje nabavke u inostranstvu ... Unhappy Jer većinu imenskih kultivara kupila sam u Njemačkoj.
 
A što se tiće vrsta koje imam, svaka biljka ima malu tablicu sa imenom i brojem i oznakom odakle sam je dobila i kada, one bez imena imaju isto takvu tablicu, samo što na njoj nema imena ...
 
Sunčan dan

Magla


Snjeg ....
 
 
 
 
 
 
Na vrh
marija maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marija maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 08:56
oh my God, Renee ovo je bozanstveno smile55
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 09:27
rene, moji rastu, rastu, skoro pa svi su se ugnjezdili, mazim ih i pazim, hvala tebi i ovim tvojim slikama, još ću se više za njih brinuti, a kad malo porastu, imenovati ćeš mi ih sve da znam što imam.smile211
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 14:05
Originalno poslano od člana renee renee napisao:

Ova prva slika - to je S. arachnoideum / kultivar? / i on 100% NIJE avtohton nigdje na Balkanu.
 
 
jel' se ovo odnosilo na moju cuvarkucu...ili...!?
Hvala!!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 14:30
 
Jest Dzomba, to se odnosi na tvoju prvu sliku ...
 
S. vrste koje rastu na Balkanu trebaju izgledat ovako:
 

Ako je biljka stvarno donjeta s planine (a nema razloga da ne vjerujem!), netko se gadno našalio i posadio je tamo ili pak je vjetar odnjeo seme s nekog vrta ...
 
S. arachnoideum raste samo u Alpama, nema ga ni u Sloveniji. Može bit da je ovo kultivar, vrag bi ga znal...
Na vrh
renee View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje renee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 14:42
O imenu Sempervivum:
 
Staro latisnko ime  Sempervivum : semper _ uvjek, , vivum = živ .

Njemačka: Hauswurz, Hauslauch, Steinrose, Dachwurz, Donnerwurz  

Slovenija: ušnik, ušesnik, netresk, jupitrova brada,  jovibarba, streharica, nastrap, košarice,, divji bob, humulica, uheljnik, uhovnik, strešnik, nestrel, možic, možiček, možek  

Hrvatska: čuvarkuća, krovnik, strešnjak, nadstrešnjak, ušnjak, nestreš, nestrel, ušesnica, zaušnjak, od silu živ, cmilić, divlje smilje, gromovna trava, pazikuća, uhovnik, uvara, rosa u zlu dobra, gromovka,

Bosna i Hercegovina: čuvarkuća

Slovašak: skalné ruže, skalnica

Italija : barba di Giove, garda casa, Carcioffi grassi, sempervivo

Ujedinjeno Kraljestvo: houseleek, welcome home husband, howevere drunk you be, hen and chickens, thunder herb, roof leek, Jupiter's beard, old man and woman

SAD: houseleek, hen and chicks, semp, Hen & Chicks


Norveška: taklok, takloek

Poljska: rojnik, samoroda

Češka: netřesk střešní

Francija: joubarbe, artichaut des murs, artichaut des toits

Danska: huslo/g, husloeg

Holandija: huisloog, donderblad

Albanija  :lule gue, lul, pil

Svenska - Sweden: huslög

Srbija, Crna Gora: zečiji kupus, ruža od jezika, 
cmilic, divlje smilje, gromovna trava, pazikuća, uhovnik, uvara, čuvarkuća, debela koka, stolisnik, kamena ruža, uzludobar, osluživ, vazdaživ, podsiluživ, netres  

Portugalska: semperviva

Španija: las Siemprevivas, Siempreviva

Madžarska: körozsa

Estonija: mägisbul

Grčka: aeixwn

Ako neko o vas zna još kakvo ime - neka ga napiše!
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2008 u 22:19
Originalno poslano od člana renee renee napisao:

 
Jest Dzomba, to se odnosi na tvoju prvu sliku ...
 
S. vrste koje rastu na Balkanu trebaju izgledat ovako:
 

Ako je biljka stvarno donjeta s planine (a nema razloga da ne vjerujem!), netko se gadno našalio i posadio je tamo ili pak je vjetar odnjeo seme s nekog vrta ...
 
S. arachnoideum raste samo u Alpama, nema ga ni u Sloveniji. Može bit da je ovo kultivar, vrag bi ga znal...
 
 
renee,zivim i radim u Italiji Wink i ja sam ga donijela s planine Tongue..mislim da ispod mog nicka i pise Italija..idem sad provjeriti da ne bude da sam rekla nesto sto nije tacno!!
Hvala za ime..a donijela sam je kuci 01.06.2008Wink kad sam bila na Maslani,valle Seriana-Bergamo!Smile
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2008 u 00:23
Evo i moji primjerci.
U kamenjaru.




U panju.











Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2008 u 00:25
Bas lijepa idejaTongue!! A i oni su jako lijepi..ja ih obozavamTongue!!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 96>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.