Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gladiole - Gladiolus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gladiole - Gladiolus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
Korisnik
Poruka
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2012 u 00:12
Ovo moram podijeliti s vama, ali i tražiti savjet iskusnih.
Predprošle godne sam od prjateljice za rodjendan dobila prekrasan buket tamnocrvenih, kao od pliša, gladiola kojima se nisam mogla nadiviti, osobito kad mi je rekla da ih je ubrala taj dan u svom vrtu, te da se radi o tzv zimskim gladiolama. Nikad čula. Nakon par dana uslijedio je nesebičan dara iste prijateljice. Dobila sam na poklon pet gomolja opisan gladiole.

Medjutim, kako su sve lani bile posađene na građevinskom dijelu našeg vrta i suprug ih je morao vaditi već početkom rujna, ja nisam dočekala njihov cvat, a za gomolje sam mislila da su propali.

No, moj suprug u subotu je započeo s vađenjem gladiola i u jednom me trenutku zove da pita što će s tim pupoljcima. Kad sam došla u vrt imam što vidjeti u gredici s gladiolama koje su obilato cvjetale do polovine kolovoza nalazi se niz osušenih listova, ali među njima i pet gordo uzdignutih pupoljaka spremnih na cvatnju, vjerojatno početkom prosinca, ako ih mraz na ubije.

Izuzetno sam radosna zbog toga zato vas pitam znate li što o tim "zimskim gladiolama" i kako bih se ja trebala vladati s njima. Odnosno, kad i da li uopće treba vaditi njihove lukovice. Svako ih moram negdje preseliti jer će ovako ostati ko slobodni strijelci na sred gredice u kojoj ću u proljeće saditi nešto sasvim drugo. Dok pokažu prve cvjetiće slikat ću da vidite. Nek nešto i zimi cvjeta, baš lijepo.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2012 u 07:46
Nikad čula za zimske gladiole. Baš me zanimju. Šta ti prijateljica radi s njma, možda žena ima iskustva. Baš bi bilo zgodno saznati nešta o tome.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2012 u 17:06
Evo ih, ali još u pupu, vjerujem da ćemo za desetak dana vidjeti i cvijet.

Pronašla sam na forumu da naša maslačak7 ima takve gladiole pa bih voljela da nam nešto napiše.



Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2012 u 20:16
mislim da će ovaj biti nenadmašan, već se nazire prekrasna boja, nemoj zaboraviti slikati !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 00:02
Zanimljivo, prelistala sam skoro sve naše teme gdje se govori o gladiolama, pretražila dosta web stranica, ali o zimskim ili kasnim gladiolama nisam ništa našla, osim dvije slike od naše maslačak7, koja takodjer nije ostavila nikakav komentar.

Pitala sam i moju sestričnu koja nema vremena kao ja da traži, čita, ispituje. Žena živi na selu i posvećena je obitelji, a cvijeće joj predstavlja zadovoljstvo pa ga zato sadi bez ikakvog znanja i foruma, ali da joj uspijeva uspijeva. Ona ih sadi kad i sve druge gladiole, samo na odvojeno mjesto kako ih ne bi pokupila kad vadi druge. Uvijek nastoji da ih posadi na južnoj strani gdje će i u studenom ili prosincu biti toplije, a one bolje procvjetati. Rekla mi je i to da ona ove gladiole izgaja najviše radi aranžmana za Dan mrtvih. Ubere ih par dana prije, stavi u vodu i drži u toploj prostoriji gdje one prije tog dana lijepo otvore svoje prekrasne latice.
Obećala je doći u petak i donijeti mi te gladiole za vazu u kući. Ja svoje neću dirati prije no što procvjetaju ili najave mraz i nadam se da će procvjetati bar za fotografiranje. U svakom slučaju njene ću fotkati da vidite kakve su.

Evo, posudila sam slike s neta:



Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 07:41
Izgledaju preljepo!Samo nisam shvtila gomolj vadi kasnije kad odcvatu ili ne vadi uopće?
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 15:06
ja za ovo nisam cula do sada.....ovo bi trebalo nabaviti pod-hitno!
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 00:43
Opet ja sa slikama, ovaj put buketa zimskih gladiola koje sam danas od moje prijateljice dobila na poklon. Rezane sam dobila, ali lukovice ne, kaže da ih je već podijelila, a meni dala predprošle godine. Ok, što je tu je, valjda će se ove moje razmnožiti, vidjet ćemo za koji dan kad izvadimo lukovice. Evo slika:

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 13:02
ja sam jednostavno odusevljena....nemam rijeci zribal....smile64
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 17:07
Ma i ja sam, ali danas sam morala onih mojih 5 vaditi van jer bi moglo biti mraza. Razočarale su me lukovice, odnosno pilići. Samo jedna lukovica se formirala, a pilića skoro da i nema. Čak o ova lukovica nekako djeluje sitna, kao da se nije do kraja razvila. Malo se bojim da nisam dobila pogrešne upute o vađenju. Često mi se dešava da ljudi nedaju reznicu, izmišljaju svašta samo kako bi oni jedini imali tu biljku. Ma, ne nemogu u to povjerovati. U svakom slučaju, lani sam ih povadila u rujnu, nisu ni pupale, a kamo li cvjetale, pa opet ove godine otvoriše svoje latice. Uistinu su krasne, ne samo što su u ovo doba procvjetale, nego i ova intenzivno crvena boja sa crnim pjegicama, prekrasno.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 22:28
Draga Zribal, baš si me zaintrigirala sa tim zimskim gladiolama, pa sam ih išla potražiti na internetu. Ukucala sam hardy gladiolus i pronašla dosta o njima... bit svega je da se ne trebaju vaditi iz zemlje jer izdržavaju i preko -28.... samo da su na južnoj strani, dobro drenirane i zaštićene od vjetra.
Zaključak: moram si ih nabaviti.
Hvala ti!
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 22:39
Uh, da sam bar to jutros znala. Sad je kasno, već su sve van. Vidjela sam ja po boji lukovice da su one još mlade i nedozrele. Vjerujem kako neće propasti ove godine, ako nisu lani.

Ne znam engleski, ali ću malo bar slike pogledati.

Piše li išta gdje bi se mogle nabaviti, možda vani? I ja bih ih rado imala, i molim te, ako ti ne bude lijeno prevesti koju rečenicu za koju smatraš da je bitna za uzgoj.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 14:40
divne su
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 19:48
I ja sam jako slaba sa engleskim, ali mi komp prevodi sam. Doduše prijevod bude malo šepav, ali može se razumjeti. prodaju lukovica sam našla na eBayu. Sjemena također... i ima ih u više boja.
A to što si ih povadila, nije "greda", jednostavno ih već koliko sutra posadi tamo gdje ih misliš imati, nećeš pogriješiti, jer "pilići" će im se na proljeće stvarati, a odvajaju se svake dvije godine u cilju razmnožavanja.
Pokušati ću još malo tražiti...
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 19:59
Ok. i ja sam se sjetila prevoditelja na kompu. Nemam iskustva s kupovinom preko eBaya. nisam ni gledala njihove stranice, pa ću se sutra s njima malo zabaviti. Hvala za savjete.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 16:41
Dadinice, jučer sam prvi put bila na stranicama ebaya i mislim da se i nisam baš najbolje snašla. Pronašla sam gladiole, pa i ove hardy gladiolus, ali koliko sam shvatila radi se o klasičnim gladiolama samo extremne visine do 2m.
Ajde, molim te, educiraj me, ili pošali link. Baš bih rado kupila i druge boje. Inače ne mogu ništa pronaći o zimskoj gladioli. Čak sam na jednom mjestu nešo, ali se radi o vrsti koja sa sadi u jesen, kao i druge jesenske lukovice, ali cvjeta u travnju, a ne u studenom kao moje. Ma, možda je utome kvaka, dakle, lukovice pezimljavaju bez problema, onda je dovoljno da ih umjesto u listopadu, posadimo u travnju, te one zakasne sa cvjetanjem. Zanimljivo. Možda bi se ako i tulipani mogli posaditi u travnju i procvjetaju u listopadu. Nemam pojma. Ajde napiši što si našla i što misliš.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 18:24
Zaboga, Zribal, ne mogu ponovo naći onu stranicu... i ja sam našla te gladiole koje cvetaju rano, kad tek sadimo ove klasične, jer su prezimile u zemlji. Nisam valjda nešto pogrešno protumačila?!? Moram večeras ponovo listati da pronađem taj članak!
Ipak mislim da to nisu ove klasične, jer znalo mi se dogoditi da pri vađenju neka ostane u zemlji pa na proljeće ipak nikne, ali cvjeta kad i ove koje sadim u ožujku...
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 20:43
Evo me ponovo, uspjela sam pronaći onaj članak, na www.plantgenesis.co.uk
i na www.pacificbulbsociety.org ima nešto o njima - gladiolus priorii cvjeta u studenom

Uglavnom ukucaj autumn flowerig gladiolus, ima interesantnih članaka...
Nadam se da sam ti bar malčice pomogla.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 20:46
Naći ćemo nešto, kad tad. Moj muž i ja veliki smo ljubitelji lukovičasstog cvijeća. Na ebay sam našla prekrasne pa ćemo nešto inaručiti. Isplailo se tražiti.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 21:56
Baš mi je drago! Pa kad bude stiglo, prijavi kako je sve prošlo. Ja još nisam naručivala lukovice, samo sjemenje.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.