Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 108109110111112 136>
Korisnik
Poruka
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 10:33
evo kako je izgledala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 11:17
cikas, slažem se sa zribal!
moji su na velikoj vjetrometini i na buri i jugu. njima je najveći neprijatelj vrućina. ja sam na jugu i za sada mi uspjevaju!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 16:06
A joj, antonija, sad si ti mene uplašila. Ja jesam na kontinentu, ali zadnjih godina kod nas preko ljeta vladaju paklene vrućine, kao i na moru, a često i jače. Moji klematisi posađeni uz južni zid. Nema druge nego "pržotina". Zaklonjene su im noge, ali što će biti s glavom. Valjda prežive
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 19:10
gricka....ponovo za ostatak koji sam tek sad vidjela smile55
aralija, tvoja stablašica je famozna, stavi ju pod temu ruža stablašica
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 20:36
Hoću jer ima još ali ovo je bilo u žaru juga i bure pa nisam razmišljala i pljusnila sam ovdje.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 22:12
Imam malu nedoumicu pa molim pomoć i vaše mišljenje!

Da li ću pogriješiti ako posadim clematise iz 2 i 3 skupine zajedno???
Pa bi ih onda oboje na proljeće rezala na nekih 40cm, ili bi to bilo jako pogrešno???

Naime imam neke iz 3 skupine već lijepo razrašćene a sad bi trebala posaditi koje sam kupila, žao mi je one koji su se već dobro primili (od prošle i pretprošle godine) vaditi i saditi na drugo mjesto....

Molim vas savjet!
LP
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Cikas View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 20 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 499
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cikas Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 22:15
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Cikas, ja mislim da griješiš što se odričeš ove ljepote zbog bure. Prvo, one su vrlo žilave, drugo bura ne puše stalno. I, treće, to su penjačice koje se same hvataju za neku podlogu. Ako je podloga dovoljno čvrsta da nju ne odnese bura, a ti još malo sama privežeš biljku, vjerujem da će podnijeti buru. Iako se bura ne može uspoređivati sa slavonskim vjetrovima, moram reći da je ovih dana i kod nas jako puhalo. Gledala sam klematise i žalila za njima. Kad je vjetar stao, vjeruj da ni latice od cvijeta nisu otpale, a bilo je tako da ja nisam mogla boraviti vani. Eto, htjela sam te malo utješiti i potaknuti.

Hvala ti na potpori, kako u nas kažu: "teško žabu u vodu natirat" mislim da ću okušat sriću pa kako bude.
Imam pasifloru koja se sama hvata ko i klematis, cili dan danas strpim nad njom. Puše li ga puše. Jučer procvitala prvim cvitom a danas ih se otvorilo sedam. Ubi me više sklanjanje, podvezivanje...
Baška Voda
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 22:16
Danas sam primjetila na mojim klematisima da su se novi listići "zakovrčali". Provjerila sam i ne vidim lisne uši, niti bilo kakve nametnike. Mjesta gdje se list zakovrčao potamnilo je, odnosno smeđe je boje. Ista pojava je i na lijepoj kati. Ako tko zna, molim pomoć.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 19:51
Sve listove odmah odreži, prihrani klematis i eventualno pošpricaj nekim insekticidom
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 21:58
stvarno su pravi ljepotani ,samo što me ljuti kada kupim sadnicu pod jednim imenom a procvate nešto drugo i to što već imam to mi se sa klematisom dogodilo već dva puta i zanima koje vi marke  proizvođača kupujete pa da vam budu kao i na etiketi jer vidim različite osobito gricka gdje ih nabaviš
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 00:10
Listove sam otkinula, a klematis prihranjujem svaki tjedan tekućim gnojivom za cjijetnice. Na The presidentu su listovi postali crvenkasti. Ne znam zašto, lijepo izgledaju, samo su promjenili boju, je li to znak bolesti. Danas sam stavila koprivu u vodu kako bih dobila sredstvo za zaštitu, mogu li s njim poprskati i klematise, ili da uzmem neopitroid, ili trebam nešto jače.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 12:30
Nešto manjim cvjetovima, ali moji još uvijek cvatu..
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 22:09
prekrasna je ova slika vrta, ah da trebam gledati samo klematis, no ne mogu...raj za oči
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 16:44
evo procvao je i moj clematis:)doduše nije onaj pod kojeg sam ga kupila ali nema veze,zadovoljna sam..molim stručnjake i stručnjakine da mi odgonetnu koja je ovo vrsta


Uploaded with ImageShack.us
dosadna ko tekut
Na vrh
azriela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje azriela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 16:46


Uploaded with ImageShack.us
dosadna ko tekut
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 18:10
Pillu, 2. skupina. Imaš ga na 108. i 109. i na puno prijeLOL
Neka se sve zeleni
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 19:55


margaret hunt i jackmanii

Neka se sve zeleni
Na vrh
svesa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje svesa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 21:53
zna li netko kojoj skupini pripada moj klematis ili kako se zove.evo ga
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 14:38

Clematis (Klematis) je česta penjačica u našim vrtovima. Kao i većina drugih penjačica zahtijeva rez. Međutim, da bi cvao, potrebno je znati kada ga treba orezati. Postoje tri grupe klematisa koje se razlikuju po vremenu cvatnje,  pa to treba uzeti u obzir prilikom orezivanja.

Klematis grupa I

Orezivanje%20klematisa

Klematis prve grupe cvate u proljeće. Prve godine nakon sadnje nije ga potrebno orezivati, tek u kasnijim godinama možete ga prorijediti. Budući da se cvjetni pupoljci nalaze u pazušcima listova već u kasno ljeto i jesen prethodne godine, ponovni rez u zimi mogao bi uništiti sve cvjetove. Skraćujte samo starije biljke koje su postale prevelike. Prorijedite izboje kako bi i najzgusnutiji dijelovi dobili svijetla. Odumrle dijelove biljke potpuno uklonite.

Klematis grupa II

U ovu grupu spadaju prije svega hibridi s velikim cvjetovima. Cvijetaju u svibnju na kratkim izbojima formiranim prethodne godine. Cvatu ponovno u kolovozu na dugim izbojima. Kultivari iz ove grupe orezuju se zimi tako da se skrati polovica svih izboja za trećinu, a kako biste sačuvali što više izboja od prošlog ljeta.

Klematis grupa III

Ovoj grupi pripadaju biljke koje cvatu u kasno ljeto, od lipnja do rujna na dugim izbojima koji narastu u istoj godini. Za uspješnu cvatnju potreban je radikalni zimski rez. Svake godine u studenom i prosincu šišaju se svi izboji na visinu od 30 cm. Kod starijih biljaka ostavljaju se izboji dugački oko 50 cm, kao i kod ostalih kultivara rez napravite iznad snažnoga pupa.

Kako se služiti škarama ?!

Prije svega izaberite dobro naoštrene škare kako bi rez bio gladak, te kako ne bi došlo do gnječenja stabljike. Rez mora biti kos, malo iznad snažnoga pupa.

Klematis%20tablica

Evo dragi moji, ovo bi vam moglo biti od pomoći
Lipik
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 18:58
Ima puno tablica prije, i sa nekim stvarima se ne bih složio, pogotovo o vremenu orezivanja.

Ima 109 stranica o clematisima. Flavija, Gricka, ostale cure i ja smo već  jako puno toga napisali i nije mi jasno zašto je tako teško pročitati što piše prije, pogledati slike pa nebi bilo bespotrebnih pitanja. A i mislim da je sve već 100 puta objašnjeno.
Neka se sve zeleni
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 108109110111112 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,535 sekundi.