Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slavujev vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slavujev vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 116117118119120 282>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 5 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 08:29


Perovskija


PEROVSKIJA     ruska kadulja    perovskia atriplicifolia

Još jedna zanimljiva, nenametljiva i prekrasna biljka čiji ljekoviti listovi unose miris u vrt a ljubičasti cvjetni oblačići ga krase tokom cijelog ljeta.
Dovoljno je dodirnuti grančice da vas okruži lijepi miris sličan mješavini lavande i kadulje.
Zbog svojstva, da na dodir ispušta miris, vrtlari je preporučuju za vrtove gdje borave slijepe osobe.

Perovskija je visoka 1 m, voli sunčane položaje, škrto i suho tlo.
U previše plodnom tlu će joj se grane izdužiti i izgledati neuredno.
Odlična je pratiteljica kasnoljetnih trajnica i ukrasnih trava a lijepo se uklapa i u mediteranski vrt.
Dobro podnosi zimu a ranoproljetno orezivanje je jako važno.
Najbolje ju je orezati prije prvih listova a orezuje se do zemlje.
Ako se premalo oreže, grane će joj biti tanke i povijene.Ljetno orezivanje ju može uništiti.
Razmnožava se reznicama i sjemenom.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 08:33

perovskija


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 13:54















Na vrh
Miranda View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 1263
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miranda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 14:02
Super slike! Posebno ledena ruža....Clap
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 14:21
Stvarno prekrasno, meni je naj euonymus i trava Thumbs Up
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 14:21

Danas je i kod mene sve bilo tako jako smrznuto.
Prekrasno si to poslikala. Ruža mi izgleda kao ušećerena !
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 15:08
Prekrasne slike. Tvoj vrt se okitio zimskom odjećom i polako se sprema na san do proljeća, a onda će opet u njemu biti vartomet boja.
Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 20:37
ajme ruža kao ušećerena. krasno je bilje s injem naročito kad se gleda kroz prozor
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 20:48
Prekrasne slike zaleđenog cvijeća!Čarobno
Na vrh
sarajka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3644
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sarajka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 20:57
ah tvoje slikice me podsječaju na one divne bajke iz djetinjstva,svaki tren očekujem da iza  biljkica se pojavi neki zeko,lane,ptičica-predivno,bajkovito
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 21:50
Hvala vam, drage moje, što ste danas posjetile moj vrt i uljepšale tmuran i maglovit dan.

Uvijek sam se divila inju koje po biljkama crta najsavršenije slike.
Neke biljke su jutros smrznute a neke ponosno pokazuju svoje listiće u novom ruhu.
Vidim da vam se sviđa "ušećerena" ruža, koja ponosno stoji a kukurijek, kojeg zovu "božična ruža" je danas klonulih i smrznutih listova.
I meni je najljepša slika sa prosenjakom i eonimusom,
a vrt je jutros, zaista, izgledao kao bajka iz koje će iskočiti zečić, lane, ptičica..

Zbog ovakve zimske bajke volim zimzelene biljke, jer njihovi listići, tada dobivaju čipkaste rubove, kakve ni jedna čipkarica ne može napraviti.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 22:50



FRATARSKI PAPAR      konopljika       vitex agnus castus

Fratarski papar je grm ili omanje stablo koje raste na morskim obalama, pogotovo na mjestima gdje se rijeke ulijevaju u more i gdje mu duboko korijenje natapa morska voda.
Listopadne grančice mu se tokom ljeta okite grozdastim , mirisnim, plavoljubičastim cvjetovima koji se otvaraju na njihovim vrhovima.
Iz cvjetića nastaju sjemenke slične papru koje su ljekovite a mljevene se mogu korstiti kao začin.



Fratarski papar je biljka koja se stoljećima koristila kao lijek a kod starih grka i rimljana je bila simbol čestitosti i nevinosti.
Često se sadila u samostanskim vrtovima jer se vjerovalo da na fratre djeluje antiafrodizijački.
Po tome je i dobila ime.
Ljekovitost fratarskog papra je uz gospinu travu i ehinaceu, najviše klinički ispitivana.
Dokazano je njezino moćno djelovanje kod ženskih hormonalnih poremećaja jer djeluje na hipofizu koja kontrolira sve hormone u tjelu.

     
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 22:53


Fratarski papar





Na vrh
bucka123 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bucka123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 23:42
Kada se želim nauživati šarenila boja, opojnih mirisa cvijeća i oplemeniti sumoran dan, svratim u ovaj vrt draga Slavujčice. Heart
Nemoj hodati ispred mene,možda te neću moći pratiti. Nemoj hodati iza mene, možda te neću znati voditi.Samo hodaj pokraj mene i budi mi prijatelj.    
Na vrh
Betty Boop View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2012
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 1660
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Betty Boop Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 00:00
Ah,Slavujčice,ne bude me nekoliko dana na forumu i kad ti dođem ne znam čime pre da se oduševim.
Hvala ti na veoma poučnom postu o saturejama Big smile tvoja 'montana' je prelepa Clap
Onda videh perovskiju...i u nju se zaljubih EmbarrassedLOL pa onda ove 'injaste' lepotice...ruža je savršena al' meni ovaj z.jasmin pun cveta i inja mami uzdah...poručkala bih ga koliko je sladak u svojoj lepoti smile170      

Svako dobro smile79
The impossible is often the untried.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 06:18
dugo me nije bilo ,sad sam sve pregledala ,uzivala sam kao i uvjek
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 16:20
Originalno poslano od člana bucka123 bucka123 napisao:

Kada se želim nauživati šarenila boja, opojnih mirisa cvijeća i oplemeniti sumoran dan, svratim u ovaj vrt draga Slavujčice. Heart
bucka
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 16:31
Originalno poslano od člana Betty Boop Betty Boop napisao:

Ah,Slavujčice,ne bude me nekoliko dana na forumu i kad ti dođem ne znam čime pre da se oduševim.
Hvala ti na veoma poučnom postu o saturejama Big smile tvoja 'montana' je prelepa Clap
Onda videh perovskiju...i u nju se zaljubih EmbarrassedLOL pa onda ove 'injaste' lepotice...ruža je savršena al' meni ovaj z.jasmin pun cveta i inja mami uzdah...poručkala bih ga koliko je sladak u svojoj lepoti smile170      

Svako dobro smile79
perovskija je prekrasna biljka.
Dobila sam ju prije dvije godine, u proljeće, kao malu sadnicu, izraslu iz sjemena.
Izrasla je u prekrasnu biljku, uspravnih stabljika, koja je cvjetala sve do jeseni.
Ove godine ju nisam dobro orezala,
trebalo ju je orezati do zemlje a ja sam ju orezala na 30 cm.
Sve su joj grane bile tanke i povijene prema zemlji, nije imala ni pravu boju grančica, koje su inače srebrno bijele.

Drago mi je da ti se sviđa zimski jasmin, i ja ga obožavam.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 16:33
Originalno poslano od člana kamenjar kamenjar napisao:

dugo me nije bilo ,sad sam sve pregledala ,uzivala sam kao i uvjek
drago mi je kamenjar.
već sam pomislila da si nas i ti zaboravila.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2013 u 17:23




MUŠKANTNA KADULJA     salvia sclarea

Muškantna kadulja je dvogodišnja, a ponekad i trogodišnja biljka iz velike porodice zimzelenih i ljekovitih salvia.
Rimljani su je nazivali ' herba sacra', što znači sveta biljka, a u srednjem vijeku su je cjenili kao vrlo ljekovitu biljku i zvali je 'oculus cristi' -Kristovo oko.

Muškantna kadulja voli sunčane položaje i suho tlo.
Listovi su joj smežurani, obrasli dlačicama, dugi do 20 cm i nemaju miris.
Cvjetovi su najčešće nježno roza boje sa izuzetno jakim mirisom.

Razmnožava se sjemenom a u vrtu se sama zasijava.
Prvu godinu, nakon nicanja razvija samo listove a iduće proljeće formira cvjetne pupove koji narastu do 1,20 m.
Iz cvjetova se dobiva eterično ulje koje se koristi u kozmetičkoj industrij i industrij alkoholnih pića.
U nekim literaturama se navodi da njezin miris kod čovjeka izaziva euforiju i da je većini ljudi dovoljno samo udahnuti njezin miris- da se nasmiju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 116117118119120 282>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.