Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 43>
Korisnik
Poruka
dinamik View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dinamik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 20:15
pozdrav svima!
evo i jednog Slavonca koji već 4 godinu u društvu supruge pokušava uzgajati povrtnjak kao i vi. ove godine imati ću vriše vremena, čemu se radujem, pa sam već krenuo s detaljnijim pručavanjem i ispravljanjem grešaka učinjenih proteklih godina.
pokušavam nabaviti sjeme buhača ili sadnice, pronašao sam jednu, dvije tvrtke koje ga imaju u ponudi, cijena je 10 do 14 kuna.
našao sam i jedan gotov preparat na bazi buhača, planiram ga naručiti ako dobijem odgovore od proizvođača koji bi me zadovoljili.
inače naveliko koristimo biljne juhe i prihranjivače na bazi koprive i gaveza, između redova sadimo neven i kadife, imamo i hren i mirisne začinske biljke.
do ove godine nismo malčirali, jer nismo nikoga sreli da tako obrađuje vrt, ali nakon nekoliko iskustava drugih pročitanih na netu, to je ono što nam nedostaje. ljeta znaju biti prilično vruća i bez kiše, pa će malč održavanjem vlage i kvalitete zemlje zasigurno dobro doći našem vrtu.
kako ne koristimo nikakva kemijska sredstva u zaštiti, ove sezone posebnu ću pozornost posvetiti tomu, jer unatoč mojoj brizi o rajčici dobijem loš urod i plod koji je mjestimično trul i otpadne prije nego sazori. tako da će mi i vaša iskustva s ovim dobro doći, kada i čim zaštititi plod da sav trud ne propadne.
pozdrav!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 20:26
Dobrodošao dinamik.smile73
U mom kraju nekad se uzgajao buhač.I tu i tamo se nađe buhača okolo.
Ja bih željela napraviti neki preparat na bazi buhača za zaštitu bilja ali nemam pojma kako.
Znaš li što o tome? Ili netko drugi možda ?
Na vrh
dinamik View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dinamik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 20:37
hvala na dobrodošlici!Tongue
nemam konkretnih iskustava s pravljenjem pripravka od buhača. samo s koprivom i gavezom. ono što sam čitao je da se s kupovnim pripravcima mora biti oprezan i da je svaki otrov, pa makar on bio i prirodni, otrov i pravi ''rupu'' u bio ravnoteži u vrtu. neki kukci su naši prijatelji, pa ih ne želimo odstraniti iz vrta. naravno, korisiti da, ali pažljivo i kada je potrebno.
sve što saznam novo napišem ovdje, kao i ostala iskustva. i meni bi dobro doašo neki recept kako napraviti pripravak od buhača, jer valjda ću nabaviti sjeme ili sadnice :)
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 20:59
...i mene interesira kako upotrebljavati buhač, jer otrov je otrov....da li sušen pa mljeven ili neka otopina ?
 
....kod mene ima buhača na bacanje...imam nešto i sjemenaka....
 
...što si tiče malčiranja ....ja sam oduševljena sa promjenama na zemlji...tek mali pomaci ali bitni.....jedino sam stavljala pretanki sloj pa se spremam do ljeta staviti debeli sloj na pojedine djelove....
Na vrh
dinamik View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dinamik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:06
manči,
daj napiši koliko debeli sloj koristiš, od čega i na kojim kultarama. jel na različite kulture stavljaš drugačije slojeve i visinu ili je svejedno. milsim da i druge zanima. hvala!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:32
....ja sam isto početnik....Silvek i Osbourne su iskusniji u malčiranju.....
.....moja zemlja je pjeskovita bez humusa i čestica gline, pa ne zadržava vodu....malč mi služi ljeti za zadržavanje vode, međutim pomadore, rajčice nisu bile uspješne...dobile neku bolest,a bile su malčirane....balančanama, patliđanima nije smetalo i bili su zdravi....blitva, brašak, grah lijepo niknu ispod malča...stavljala sam 10 cm....međutim kako kod nas  puše stalno bura,  otpuše mi i malč, pa moram povečati na više....inače koristim pokošenu travu, nekad zelenu, a nekad suhu....
....mislim da svak treba nać svoj sistem....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:59
Sredstvo na bazi buhača se može kupiti u vrtnim centrima, ja sam ga našla i u jednoj poljoapoteci. Može se kupiti razrjeđeni, gotov preparat, ili koncentrat koji se rijedi s vodom skupa s dozatorom, a nije uopće skupo, nekih 20-30 kn.
Dinamik, što se tiče rajčice, o plamenjači sam pisala na početku ove teme i u temi o rajčici :

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=266&PN=2

Što se malčiranja tiče, raspravljali smo u par navrata u ovoj temi, vidi str 7 ove temeWink Nadam se da bu pomogloSmile


Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 22:30
manči, iz smjera bure trebaš posaditi živicu, ona će usporiti vjetar

osim ako nisi podno Velebita, tamo ni beton ne pomaže :)
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 22:38
...MGrubi, u južnoj Dalmaciji....posadila sam ružmarin i već je pravi zid, na ostalim djelovima je mlad, ali brzo će on ojačat...stavljat ću deblji sloj trave, a posadili smo još dvije masline i trešnju da naprave i malo hlada....moj problem je isušivanje zemlje....
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2009 u 22:54
dok ne naraste sloj humusa, to će ti ostati problem
eventualno da na mjesto gdje uzgajaš pomidore - treba dosta vlage, da iskopaš 20-30cm zemlje i na dno staviš sloj komposta i onda tu zemlju?

tu vrstu rajčice ne sadi više
ima dosta vrsta rajčica, samo trebaš naći onu koja voli tvoj vrt ;)
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 20:08
silvek,imam jedan prijedlog pošto si ti u vrteku ko doma Wink
kako bi bilo kada bi napisala koja se biljka sa kojom podnosi ili ne podnosi,a da se recimo uzme u obzir biljke koje se najčešće sade? ja to nikako nigdje ne mogu naći Confused
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 22:17
Ima u ovoj temi već napisano, negdje na srediniWink
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2009 u 14:22
napokon sam našla Thumbs%20Up
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2009 u 20:19
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...i mene interesira kako upotrebljavati buhač, jer otrov je otrov....da li sušen pa mljeven ili neka otopina ?
 
....kod mene ima buhača na bacanje...imam nešto i sjemenaka....
 
...što si tiče malčiranja ....ja sam oduševljena sa promjenama na zemlji...tek mali pomaci ali bitni.....jedino sam stavljala pretanki sloj pa se spremam do ljeta staviti debeli sloj na pojedine djelove....
 
Manči, ovo sam našla na netu na forumu i dio je predivnih savjeta potpisanih od MGrubi:
 
Sredstvo za prskanje od buhača:
1 kg usitnjenog svjezeg bilja ili 100- 200 gr usitnjenog suhoh bilja, preliti sa 10 lit kipuce vode, te ostaviti pokriveno 20-30 min. Tekucinu procijediti, ostaviti da se ohladi i upotrijebiti.
Biljke koje mozemo upotrijebiti kao biljni pesticid, gnojivo ili kao sredstvo za ljecenje nekih bolesti na biljkama.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
BubaSanja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BubaSanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:29
Par pitanja:

1) ovih dana ću konačno posijati povrće. Jel ok postupak ako nakon sjetve sve zalijem pa obložim sijenom uz posijane redove? Htjela bih da mi se čuva vlaga čim više u tlu. Mislila sam na tanji sloj malča, ništa predebelo jer biljčice tek trebaju izaći.

2) koliko stare trebaju biti biljčice da krenem sa zalijevanjem gnojem od koprive? Pretpostavljam da trebam čekati dok niknu i malo narastu.

3) čime "nahraniti" grašak? Čitala sam u Bio vrtu da grašak baš ne voli gnoj od koprive.


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 21:32
1. da, ali stavi jaako malo sijena i to sitno usitnjenog, u debljem slojui ide dok biljčice porastu
2. moraju biti dosta velike, ja čekam dok porastu i očvrsnu, i pazi da zalijevaš u tlo, a ne po biljkama
3. ničim, on se sam hrani, čak ne voli previše pognojeno tlo već on gnoji tlo dušikomWink
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 23:20
1, daj rađe papirom ili najlonom dok su biljke minijaturne jer ce vjetar sve to rastrkat po njima....
 
3. grasak se hrani preko lista i zato se sije kad su dani najdulji!
 
Na vrh
janiczsa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janiczsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 13:18
evo, i ja se prijavljujem kao (nadam se) budući bio-vrtlar:)

danas će nam bageri tek izravnati zemlju oko kuće tak da mislim prvo posijati faceliju ili tak nekaj, a na jednom malom komadiću ću posaditi nešto biljkica...
naime, još se nismo preselili pa neću krenuti naveliko ove godine nego tek najesen sadnjom voćaka i pripremom za drugo proljeće... uz to sam i trudna s ogromnim trbuhom pa mislim da neću baš moć klečat na zemlji;)



Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 16:14
Baš mi je drago da se još netko "navukao"na bio vrtlarenje.Wink
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2009 u 22:48
Pozdrav Janiczsa, dobrodošla! Smile
Facelija je super ideja za pripremu tla, jako se razgrana, dobro pokrije tlo i sama se rasijava, a ima prekrasne cvjetove i ono što je najbitnije: nemaš muke poslije s obradom zemlje kao s djetelinom koja ima jako invazivno korijenjeThumbs%20Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.