Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelargonije ili muškatle
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelargonije ili muškatle

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 94>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2009 u 21:03
Originalno poslano od člana ANALAURA ANALAURA napisao:

Bok svima! Neznam žašto su ti rekli da otkineš cvijetove, sa kime biljku prihranjuješ?Wink


E sada ako meni upućuješ pitanje. Meni je rečeno da se prvi pupovi skinu sa pelargonije da bi ona još potjerala rast lisnatih djelova. I tada se zaljeva tekućim đubrivom za rast. Kad odlučimo pustiti da biljka cvate, nastavimo po uputama zaljevati đubrivom za cvat. To je savjet jedne gospođe koja je prodavala sadnice. Možete pokušati ,ako volite eksperimente. Ili jednu biljku tako, a drugu drugačije te vidjeti razliku u veličini i cvatnji. Bez eksperimenata ne možemo znati što je bolje.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
amy1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje amy1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2009 u 14:57
Pozdrav svima!
Moje tamnocrvene duple pelargonije bile prekrasne, neke su još uvijek, pune cvijeta, dok mi je jedna počela venuti i venuti, pa sam ju izrezala, sad je i u drugoj tegli jedna počela venuti, ne vidim da imaju nametnike, izgledaju mi skroz zdravo, naravno osim te koja vene, a taman sam mislila ove godine sama pelcati. Ako itko zna što se događa voljela bi da napiše koje slovo, ili je imao isti problem!
Na vrh
alenasms View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Kolovoz 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alenasms Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2009 u 13:01
imam divne pelargonije, koje sam postavila na ogradi na balkonu,ali usljed velikih vrućina počele su da žute,redovno ih zalijevam, prihranjujem ali one izgledaju kao da ste im zapalili listove.Ne znam šta da radim?Inače tokom cijelog dana balkon je osunčan.Ako imate neke ideje javite se!
Hvala!
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2009 u 14:12
i moje su nažalost  u istom stanju...mislim da nam jedino preostaje micanje sa suncaConfusedConfusedConfused
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Tweety View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 529
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tweety Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2009 u 16:32
I ja mislim da je stvar u suncu.. Mojima isto par listova pozuti svako malo, ali ja ih cupnem, i dalje rastu! Ako ti je stvarno tako lose stanje, mislim da in definitivno moras maknut sa sunca, ili improvizirat neku tendicu ili slicno.. To je moja svekrva napravila, i sad su zakrivene kad je sunce najjace!
Na vrh
ANALAURA View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ANALAURA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 10:34
 Bok! Daj molim te pošalji sliku, i provjeri vlažnost zemlje. To isto se desilo i mojim pelargonijama, ali sam ih na sreću uspijela spasiti, zemlja je bila stalno vlažna a nijma to ne odgovara, par dana nisam zaljevala a kad se zemlja skroz posušila počela sam zalijevati. I obavezno provjeri rupice na teglama tako da višak vode može iscuriti.smile113
Na vrh
Neys View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neys Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2009 u 21:51
Može li mi ko reći temperaturu na kojoj opstaju muškatle i do kojeg mjeseca se uzgajaju.Molim vas,Hitno je....!
Na vrh
Neys View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neys Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 11:51
postavio bih još jedno pitanje:Redovno sam zalivao muškatle,a onda su odjednom sredinom augusta počele da venu...Zašto?
Na vrh
amy1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje amy1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 14:58

Pokušati ću za koji dan staviti sliku, izgledaju baš uvenulo, lišće im je u početku smežurano, kao da nema dosta vlage, a zatim se jednostavno posuši, dok se i dijelovi stabljike na kojima su listovi također posuše, postanu crni, suhi, a mislila si ove godine sama zapelcat, jer inače potrošim malo bogatstvo. Pozdrav svima.

Na vrh
ANALAURA View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ANALAURA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2009 u 14:37
Muškatle se mogu pikirati tokom cijele godine , najbolje vrijeme je krajem 8mj. tako da se do zime dobro zakorijene, temperatura u kojoj borave nesmije biti ispod 0c to jest uvijek u plusu, treba ih redoviti prihranjivati i prskati pritiv bolesti. Muškatle zbog viška vode prvo počnu venuti a zatim i sušiti, najbolje ih je ostaviti da se skroz zemlja isuši (vidi se kad se zemlja počne odvajati od tegle)zatim početi zalijevati sa malom količinom vode.       Sretno i pozdrav!!smile160
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 01:11
Originalno poslano od člana Neys Neys napisao:

postavio bih još jedno pitanje:Redovno sam zalivao muškatle,a onda su odjednom sredinom augusta počele da venu...Zašto?


 Evo nešto iz mog iskustva: Moje su na tako lošem tretmanu da ih se zaljeva samo jednom tjedno a prži ih sunce u popodnevnim satima. Čudom, čuda preživljavaju i ne samo preživljavaju već rastu  cvatu ko lude!.. Zapravo moždaje to recept! Ti ih nemoj puno zaljevati a naročito ne po danu. Kadase zemlja ohladi, tada zaljevaj. Moje doboju na svaka dva tjedna gnojivo u štapićima za cvatuće biljke ( ima ih svugje za kupiti). To ih drži tako bijnim i lijepim! Naravno poslije ubadanja štapića  gnojiva dobro ih zalij i pusti ih na miru tjedan dana pa ćeš vidjeti rezultat. Ni sada nije kasno da ih oživiš1 Pokušaj pa javi kako je završilo.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2009 u 01:23
Originalno poslano od člana Neys Neys napisao:

Može li mi ko reći temperaturu na kojoj opstaju muškatle i do kojeg mjeseca se uzgajaju.Molim vas,Hitno je....!


 Ja sam na sjevernom primorju i moje ostanu cijelu zimu na balkonu, malo zaklonjene i pokrivene ( od studenog, novembra) zaštitnom folijom a onda ih već u februaru otkrijem, pobodem gnojivo u štapićima i to dosta i dobro zalijem. Tako ih pripremam za balkon koji je na  dosta jakom suncu i kao u prethodnoj poruci tretman im je: zaljevanje jednom tjedno, hladna zemlja, gnojivo svaka dva tjedna.  Opsataju cijele zime čak i par godina ako po zimi ne zaljevaš ( samo jednom u dva tjedna i to vrlo malo). Na što si mislio: .. do kog mjeseca se uzgajaju? Kupi par novih na proljeće  (ako ti  se ove ne oporave), tretiraj ih kako sam ti rekla i mislim da ćeš ih imati par godina, lijepe i bujne. Pozdrav!
Na vrh
mandy2 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandy2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2010 u 19:32
bokić svima, nova sam na forumu, ukratko : imam samo balkon ,naravno pretrpan cvijećem, većinom điranima ; na žalost ova ih je zima sa snijegom i ledom, a nakon toga konstantnom kišom pokosila Thumbs%20Down; prije neki dan sam ih podrezala , međutim ( vjerovatno od stalnih kiša) gotovo sve grane su do korijena prepune vode i mljackave Wacko, pa sam odustala i sve ih bacila u smeće; e sad, naručila sam neke sadnice iz Međimurja, kaže prodavač da su male ali dobro ukorijenjene ( 1,5 kn, računam i ako propadnu nema velike štete); ne znam kako sad postupati s njima, da ih ostavim još u teglicama ili da ih odmah presadim ? prihrana odmah ili poslije? do sada sam kupovala one gotove ili presađivala pelcanjem pa ne znam kako se postupa s ovim malim sadnicama
i još nešto : vidila sam na e-bayu da se prodaju sjemenke pelargonija,  vide se samo cvjetovi , ne mogu zaključiti da li su viseće ili obične ( ili tih običnih ima samo kod nas?); kad se te sjemenke siju Clap?
sorry ako sam vas zasula pitanjima...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2010 u 23:08
Pozdrav Mandy!
Po pisanju,vjerujem da si sa juga(kad ih zimi vani držiš).
Možeš ih odmah presaditi u tegle,u kojima će biti kroz godinu.Vjerojatno kod vas nebude više prehladno no kako su iz kontinentalnog djela,možda bi bilo dobro da ih ne staviš odmah na sunce.Nek budu par dana u hladovini,da sunce dopre do njih eventualno predveče.Cjelodnevno sunce,iako nije još jako,moglo bi ih spaliti.Prihraniti ih ne trebaš još.Ostavi ih barem 2 tjedna da se lijepo ukojene pa ih onda pomalo prihranjuj.
Tako ja radim sa svojima i ok budu.
Za e-bay ne znam,ne kupujem baš online.
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 08:22
Mandy, ja sam svoje pelargonije (obične) sijala početkom siječnja i sad su to sadnice od 10-tak cm. Sjeme sam sama skupila, ali znam da ga imaš za kupiti i u vrtnim centrima.
 
Što se tiče sadnje van ja ću još pričekati, ali ako bude ovako toplo počet ću iznositi sadnice van na prilagodbu.
Tko ima "zašto" zbog kojeg živi, može se nositi s gotovo bilo kojim "kako"
Na vrh
mandy2 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandy2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 09:47
cure hvala na odgovorima, sadnice bi sutra bi trebale stići poštom , baš me zanima u kojem stanju će stići i kolike će biti, onda ću ih malo držati unutra i svaki dan pomalo iznositi, mislim da neće biti problema jer ni ovdje u Dalmaciji nema sunca ni za lijek!
evo ovo sam našla na e-bayu, ima prekrasnih primjeraka i nisu uopće skupi, možda nabavim za dogodine, da se osiguram:
Na vrh
mandy2 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandy2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 09:49
uf zaboravih napisati da sam naručila i nekoliko bacopa za probu, da li ih je netko od vas sadio u isti pitar sa điranima ? kako se podnose i ima li velike razlike u napretku ?  da mi ne bude u jednom pitaru điran od 1/2 m i bacopa od 10 cm ili obrnuto Tongue
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 10:26
bok mandy2 bacopa je predivna i nadopunjuje u pitaru bilo koju biljku, ja sam je imala s petunijama, izgledat će ti lijepo s điranom i ne brini se oko rasta tijekom sezone, problem je što meni bacopa kad dođe jesen i hladnije vrijeme nestane, iako sam i ja iz južnih krajeva.
U Splitu imaš na par mjesta kupiti kad dođe sezona već velike  zdrave razgranate bacope a i đirane, pa ako te to mući ti takve kupi i odmah posadi kao kombinaciju u pitareBig%20smile.
......i dobrodošla....
Lijep pozdrav!
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 11:55
Slažem se s minimode u vezi bacope, idu jako lijepo u kombinaciji s pelargonijama.
 
A što se tiče sjemena moram ti još reći da nikad ne znaš kakav će cvijet biti jer kod njih cvijet ne mora biti isti kao kod matične biljke. Isti je uvijek kad se uzima iz reznica, a iz sjemena često bude druge boje.
Tko ima "zašto" zbog kojeg živi, može se nositi s gotovo bilo kojim "kako"
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2010 u 17:20
Meni su bakope u kombinaciji sa điranima predivni a isto tako dobro idu i sa begonijama, mani to fantastično izgleda!
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 94>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.