Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dipladenia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dipladenia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 46>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2011 u 21:58

Mandevila ima sjeme u vrlo tankim, okruglim, desetak centimetara dugačkim mahunama koje izrastu na mjestu oplođenog cvijeta.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2011 u 22:33
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

ja sam svoju nedavno unijela u zatvoreno (negrijano)n i lišće joj opasno žuti i otpada...sve se mislim da je vratim na balkon, oćelaviti će za čas
Pusti je, treba joj zimsko mirovanje.  Na proljeće je pošteno prikrati i vidjet ćeš da će biti bujna i cvatna kao nikad prije.Wink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2011 u 22:34
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Mandevila ima sjeme u vrlo tankim, okruglim, desetak centimetara dugačkim mahunama koje izrastu na mjestu oplođenog cvijeta.

@Cimicifugasmile99
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
sunce :) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 109
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunce :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2011 u 22:40
Ne znam,do sada niti jednom nisam imala tu mahunu,iako sam imala cvijetove i još ih imam,oni uredno otpadnu i to je to a ja bi tako rado sjeeeeeeeeemeeeeee
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 17:06

Neznam zašto, ali i na mojoj prilično velikoj dipladeniji ima svega 5 mahuna. Cijelo je ljeto bila vani gdje ima dosta pčela i ostalih kukaca za oprašivanje pa neznam u čemu je stvar.

Sunce, pa što će ti sjemenke, zapelcaj si grančice i one će ti odmah u prvoj sezoni cvjetati. Ja sam prošle zime zapelcala grančice i ovo ljeto je cvjetala.

Evo kako izgledaju mahune



Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 17:21

U nekoliko navrata se na temi spominjalo orezivanje dipladenije. Ona se može na nekoliko načina oformiti pa je onda i orezivanje različito.

Kao prvo treba znati da dipladenija cvati na ovogodišnjim novoizraslim izdancima.

1. Ako se dipladeniju želi ostaviti pričvršćenu uz neki nosač tada ju orezujemo kao ružu penjačicu.

2. Ako ju formiramo u grm srednje veličine tada sve izdanke prikratimo na 50 - 70 cm.

3. Ako želimo manji grm tada rano u proljeće oštro orežemo u stari odrvenjeli dio.

Da zauzime manje mjesta može se u jesen prije unošenja u kuću dijelom podrezati.

Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 19:28
Pošto je  imam ove godine prvi put, ako je uopšte ne orežem ni sada ni u proljeće,  (a već ima sasvim mlade grane od kada sam je unijela, duge nekih pola metra a bit će ih valja još) kakva će joj biti cvatnja sljedeće godine???
U Barbarigi i čakovečkom proštenju sam vidjela biljke stare 5 godina, visine do 2 metra, na penjalicama, bujne i sa puno dugih grana a donji dio biljke je dio dosta debeo, a cvale su kao lude!! 
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 21:56

Vidjela si moju u velikoj tegli. Ona je prošle jeseni bila visoka svega 30 - 40 cm. Preko zime je puštala (kao i tvoja) tanke izdanke koje sam ja ispočetka orezivala ali sam poslije nove godine pustila da rastu. U proljeće su  se na tim izdancima (malo su bili izduženi) razvili listovi, a kasnije i cvijetovi. U toku godine je toliko narasla da sam ju morala presaditi u veliku teglu u kojoj je sada.
Ja svoju najvjerojatnije neću dirati do proljeća, a onda ću vidjeti - jer ju imam namjeru ostaviti ovako obavijenu oko mreže.

Da sam na tvome mjestu Free ja ju ne bih za sada ništa orezivala. Jedino si postavi držač na što ćeš pričvršćivati te nove izdanke. Slijedeće godine će ti na tim izdancima izbiti kratki pokrajnji izboji sa cvijetovima. Drži ju na što svjetlijem mjestu u umjereno toploj prostoriji.

Slijedeće godine odluči kako ćeš dalje uzgajati svoju dipladeniju pa ju onda prema tome ubuduće i orezuj.

Na vrh
sunce :) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 109
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunce :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 23:29
[QUOTE=Cimicifuga] Neznam zašto, ali i na mojoj prilično velikoj dipladeniji ima svega 5 mahuna. Cijelo je ljeto bila vani gdje ima dosta pčela i ostalih kukaca za oprašivanje pa neznam u čemu je stvar.Sunce, pa što će ti sjemenke, zapelcaj si grančice i one će ti odmah u prvoj sezoni cvjetati. Ja sam prošle zime zapelcala grančice i ovo ljeto je cvjetala.Evo kako izgledaju mahune[IMG">http://img820.imageshack.us/img820/4494/dsc02610sg.jpg" />[/QUOTE
E hvala lijepo što si objavila slikicu tako da barem znam kako bi to trebalo izgledati,sad ću odmah otrčat do svojih cura da vidim imaju li to one
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 23:46

Cimi, postavljena je ljestvica (visoka 1,20)po kojoj ima da se penje kao velika!!!



Uploaded with ImageShack.us

E, a sad mjesto-svjetlo i ne pretoplo.......zimski vrt, južni prozor, direktno sunce cijeli dan, ok žaluzinama reguliram i svjetlo i toplinu jer kad imalo sunca ima zimi, kroz staklo grije tako da nemožeš sjediti!!!!   Koliko bi joj odgovaralo takvo mjesto? Ili da je selim na malo hladnije mjesto?
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 20:18
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 21:03


Mandevila i dipladenija su dva istoznačna (sinonimi) naziva za isti rod biljaka.
U tom rodu postoje razne vrste i kultivari (sorte) od kojih svaki ima svoje ime, ali glavno ime im je svima mandevila ili dipladenija.

Dakle, ne može se mandevila razlikovati od dipladenije (jer to znači jedno te isto) već se mogu međusobno razlikovati razne vrste i kultivari mandevile koju nazivamo i dipladenija.


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 21:32
To smo gradivo utvrdileWink
Interesantno je ovo što piše o orezivanju u jesen
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 22:20

Free, ja mislim da će ti to mjesto biti sasvim ok. I ja svoju držim na sličnom mjestu (ostakljeni balkon, južna strana), a u stanu je toplo tako da sam cijele zime u kratkim rukavima.
Ako baš pripeče sunce možeš malo zaštiti žaluzinama, ali mislim da ona izdržava zimsko sunce i bez zaštite.

Inače, lojtrica je super. Možeš ih voditi po lojtrici vodoravno lijevo /desno da ti prebrzo ne narastu do vrha.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 22:27
Cimi,pročitala sam sve tvoje savjete i lijepo se nadam da će moja dipladenia dočekati proljeće.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2011 u 22:50

Kod nje se zimi treba dosta paziti sa zalijevanjem jer ima prilično osjetljiv korjen pa ako se previše zalijeva može istrunuti.


Na vrh
sunce :) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 109
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunce :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 08:36
Ok,pogledala sam moje cure imajusmile57 te "mahune" bar tako mislim,otrgnula sam jednu i razrezala ju.

Sjeme im je na početku jel tako?Jako su sitne,i bile su mi još ful zelene.
Koliko ih treba ostavit na biljci da potamne ili kada ih se bere?
Hvala na odgovoru :)
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 09:17
Cimi, super savjet, baš sam mislila kako ću je onako krakatu pospremit, znači slobodno je orežem i tako spremim - hvala ti - možda bi mogla doći k meni i orezati jesmile96
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 18:22

Sunce, o mahunama ti ne bih znala reći. Ja nisam zainteresirana za sjeme pa nisam niti ostavljala mahune već sam ih odrezivala.
Međutim, ako znamo da se sve mahune osuše kada u njima sjeme dozori, onda je tako sigurno i kod dipladenije. Možeš jedino pripaziti da li možda mahune pucaju i rastvaraju se kad su zrele da ti se sjeme ne prospe.

Triša draga, vrlo rado bih ti orezala tvoju biljčicu!
Kada ju budeš orezivala možeš vršne reznice (15 cm) ili kratke pokrajne izdanke popikati u zemlju pa ju tako razmnožiti.


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 18:39
Odlično Cimi hvala ti, dali trebam staviti hormon za zakorjenjivanje, pokriti najlonom ili nešto slično za reznice?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,141 sekundi.