Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 43>
Korisnik
Poruka
dinamik View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dinamik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 16:03
hvala za savjete! i meni zlatice, upravo izležene žderu krumpir, ali mi to gnječimo prstima (rukavice). nije neki zabavni posao, ali što se mora, mora se...
prije koji dan sam nabavio slamu. počeo sam malčirati, pa ne mogu odoljeti da ne podijelim jednu fotku našega povrtnjaka s vama - ovo su niske mahune, a u pozadini je vigvam za visoke mahune - lijevo je mješovita gredica - tikvice, salata, rajčica, kopar...
iskustva s malčiranjem budem dodavao, jer vjerujem kako ima lijepih strana, ali i onih lošijih poput zavlačenja voluharica, miševa, a najviše se bojim truljenja uz stabljiku biljaka, pa već od početka pazim da malč ne dotiče biljku. zalijevam kroz slamu oko biljki, posebno pazim na rajčicu jer ona voli vlagu u zemlji, ali ne i na biljci.



ako negdje grešim, postajte savjete! hvala!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 21:20
Dinamik, baš me zanimaju iskustva s slamom - ja malčiram s otkosom trave (sitno usitnjenje s kosilicom) i nemam problema s truljenjem oko biljaka, ali ne stavljam u debelom sloju, već tankom i dodajem, Svejedno, koliko god tanko bilo, voluharice to odmah "nanjuše" i obožavaju kopati ispod.
Vrt izgleda super Thumbs%20Up
Na vrh
dinamik View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dinamik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2009 u 23:32
hvala, hvala!
i ja sam stavljao travu, sitnu nakon kosilice, dan dva prosušene... i to se pokazalo odlično, brzo se osuši i stvori fini sloj koji zadržava vlagu i otežava korovu. problem je što nemam dovoljno trave po okućnici, a sada ćemo vidjeti kako će biti sa slamom. svaki dan sam u vrtu i nadam se da ću skužiti odmah ako nešto postane opasno po biljke.
danas sam stavio slamu i pod kupusnjače, sutra, ako mi dozvoli kiša Smile (konačno najavljuju i vodu s neba!) malč ide i pod krastavce, papriku i visoke mahune...
evo još jedne fotke (pod njima je pokošena trava), nešto malo slađe Tongue


Na vrh
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2009 u 10:45
Juhuuu, konačno kiša i u Zg. Neću danas morati tegliti kante vode po vrtu. Ja isto malčiram pokošenom travom oko svih biljčica i za sada nisam primijetila loše posljedice, jedino mi ide na živce što korov i tu uspije naći dovoljno zraka za život. Ne stignem ga čupati onoliko brzo koliko on stigne rasti.
Na vrh
žuti leptirić View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žuti leptirić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2009 u 20:07
Clap  kopriva djeluje, danas sam pošpricala krumpir, bube su mrtve (za sada)... iako sada pada kiša, pa vjerujem da ću morati ponoviti postupak...
još jedno pitanje protiv peronospore na krastavcima da li je bolji češnjak ili preslica ili i jedno i drugo pomiješati... hvala 
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2009 u 21:48
bok da i ja pozelim dobrodoslicu novim clanovima!
 
ovako ako netko ima pšitanja rado cu odgovoriti na msn ako imate ili skype i bez beda me davite kolko zelite jer ja volim odgovarati i pomagati koliko mogu!
 
javite mi se na pp da se dogovoromo za dalje da ne krcamo ovdje previse temu jer ce bit puno ponovljenih pitanja
 
 
inače štetnike u vrtu sačinjavaju korovi, uzročnici bolesti i nametnici.
zlatice su nazalost jako rasirene a i mogu letiti.
podijelit cu s vama jednu super foru vezano uz mehanicko skupljanje (a moze i kemijsko ali to je fuj)
 
dakle zasadite gredicu krumpira (ja preferiram pod stelju ali ove godine ga je stari ukopao i ja ga ne mislim plijevit, okopavat zagrtat i zalijevat,.......). uz nju, tik uz nju zasadite jos par redova krumpira ali mjesec dana kasnije.  kad stari bude na umoru ovaj ce biti zelen te ce se sve zlatice instiktivno preseliti na svjezu i zdravu hranu umjesto ukopavanja za hibernaciju. tada se lako ulove i uniste (preferiram ili gaženje ili zaleđivanje u boci)
na taj se nacin unisti veliki postotak stetocina. plodored je najvaznija recimo preventiva protiv stetnika. pazite na plodored!
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 22:32
Jedne godine sam pokušala bio uzgoj krumpira.Prvo sam stavila na gredicu cca 10-15 cm neraspadnuti sloj od lišća i trave, po tome poslagala krumpir i prekrila ga sa još cca 10 cm iste stelje. Tokom godine sam svu otpadnu travu iz vrta i košnje dvorišta stavljala oko krumpira. Krumpir je bio OK, čak su neki primjerci koji su uspjeli dozreti bili cca 1/2 kg. Krumpir sam uglavnom vadla mladi, ali na način da n isam trgala cimu, znači razgrnula sam bio-masu, pokupila krupnije krumpire, te ponovno nagrnula. To je način kako od relativno malo sjemenskog krumpira možeš imati stalno mladi krumpir ( jer se cima ne uništi dok se sama ne posuši). Druge godine sam pokušala isto, ali valjda sam nešto fulala, uglavnom cima krumpira je previše narasla( više od 1 m), nisam imala dovoljno trave da ju drži, pa je polegla i nije baš bilo uspješno kao godinu prije. A s obzirom na obiteljsku opstrukciju "mojih izmišljotina" odustala sam. Vidim da nisam jedina koja se bori sa predrasudama, samo što me to sada manje sekirasmile102. Ove godine sam kupila vrtnu drobilicu i ustrajem u tome da napravim svoj kompost, odnosno da ništa iz moga dvorišta što je bio razgradivo ne ide u kantu za smeće ili na hrpu za paljenje. Naravno da sam opet slušala kvocanje, ali se nedam. Ovaj tjedan sam cijeli povrtnjak prekrila sa sjenom i sada se samo nadam da neće biti premokro ljeto. Uostalom vidjeti ćemo......
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 22:56
Originalno poslano od člana žuti leptirić žuti leptirić napisao:

Clap  kopriva djeluje, danas sam pošpricala krumpir, bube su mrtve (za sada)... iako sada pada kiša, pa vjerujem da ću morati ponoviti postupak...
još jedno pitanje protiv peronospore na krastavcima da li je bolji češnjak ili preslica ili i jedno i drugo pomiješati... hvala 


preslica je bolja kao preventiva, češnjak (i luk)  nakon napada bolestiWink
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 22:58
Kat-rea, dala si mi dobru ideju za uzgoj krumpira - mrzim kad berem mladi krumpir bacati cimu, na tvoj način cima ostaje, budem nešto probala tak iduće godine, hvala! Clap
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 23:07
SilveK, ja sam to negdje čitala, još je bio savjet da se tako može uzgajati krumpir recimo u voćnjaku, ako imaš voćke na žici koje su cca 1-1,5 m od međe, lijepo iza reda voćaka na takvom sloju trave, slame ili sjena uzgajaš krumpir. Samo je bitno tokom sezone dodavati svježu travu, čim se pokosi, jer onda ona svoje sokove ispusti na suhu biomasu, te ju tako održava lagano vlažnom.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2009 u 11:00
slažem se sa svime osim da sve drobiš u kompost...recimo kad orežeš kupine sa ruba vrtza ako ih imaš...spali jer ono trnje u kompostu ti ne treba.
 
i zaražene dijelove naravno pališ za to možeš imati dio na vrtu ili metalnu kantu
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2009 u 16:17
Ma naravno da zaraženi dijelovi ne idu u kompost, kupina nemam, a grančice od orezivanja tayberria zelene mekane odmah porežem na manje komadiće i metnem u kompost, a drvenaste ostavim sa strane pa kada se skupi i kada nešto drobim sa drobilicom podrobim, pa nema trnja.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2009 u 19:34
materijal je bitno usitniti kako bi bakterije razlagaci imali sto vecu povrsinu djelovanja pa ce tako materija brze istrunuti
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2009 u 00:06
Ove godine sam napravila kompostarnik i kupila drobilicu. Za sada pratim, povremeno malo okrenem travu i promiješam sa vilama, kada stavim puno odjednom, da se ne upali i usmrdi. Uglavnom bio je na vrh pun, sada se malo smanjila količina, znači nešto se posušilo, počela razgradnja.... vidjeti čemo.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2009 u 17:08
bitno je slagati tortu dakle red suhog red mokrog a i na taj naci mijesas kemnijske bitne stvari, ugljik, dusik....

Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2009 u 20:39
Trebam pomoć... od 10 sadnica rajčica kod dva grma su mi se listovi počeli frkati prema unutra.. do sada nisam s ničim špricala samo gnojila s koprivom.. zna li tko o čemu je riječ?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2009 u 22:38
Pogledaj ispod listova - možda su uši. Listovi su ostali zeleni, kakvi su rubovi?
Na vrh
spring View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 786
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje spring Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 15:10
Ispod listova nema ništa.. listovi su ostali zeleni..
Na vrh
elfica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje elfica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 15:54
Eto i mene, ja sam baš zagovornik svega prirodnog, ali moju baku okrenuti za 180 stupnjeva je teško. Brat još uvijek voli prskati voćke, ali puno manje, jer se stalno bunim.
Nažalost, kako smo tamo samo jedan dan tjedno, teško je sve to provesti u djelo, ali polako, nekako jedno po jedno. Uspjela sam u tome da baka sad sadi neke aromatične biljke na vrtu i koristi samo prirodno gnojivo. Radimo svoj kompost i imamo ga puno, jer ima i puno trave. Eto, buhač koristim za aronije i ribizle, jer imamo jako malo bubamara (susjedi prskaju svoj "vinograd"). Nastojimo uvesti neke prirodne novosti polako.
 
Baš sam sad vidjela ove jagode gore. Jesu li to šumske? Možda bi uspjevale kod nas iza kuće, gdje je vlažno i sjenovito, a ne dira se previše... Ali žao mi ih je nositi iz šume. Može li se nabaviti sadnice negdje?
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 20:43
Kod nas upravo ovaj tjedan u Kauflandu prodaju sadnice šumskih jagoda
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.