Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paulownia tomentosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paulownia tomentosa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 23>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 07:55
Medomann, ako ti nije žao biljke ti je ukopaj. Nemamo iskustvo s tim pa možemo samo nagađati.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nikola25 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nikola25 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 08:00
Božikovine, a moje pitanje?
O sadnji sada paulownije vani?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 08:32
Nikola, sada je prekasno.
Biljke stavi u zatvoreno na nekih desetak celzijevaca i čekaj proljeće. Povremeno zaljevaj, ne previše. Teško da će ti sve sadnice preživjeti.
Kada prestane opasnost od mrazeva posadi ih van, u zemlju da se zakorjene do kasne jeseni.
Tada ih odreži u ravini sa tlom i prekrij sa slamom i zrelim stajnjakom i čekaj proljeće.
Potjerati će dvije mladice, ostavi jednu i drži je na 10 - 12 listova.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 10:34
Moja je zasadjena u vrtu, visak sam odstranila tako da sam ostavila najispravniju granu da raste.Ali, ove godine mi se vrh osusio tako da nije  velika porasla, ima grane sa strane(krosnje).Da rezem, steta posto je deblo stablo, sta da radim.Da li ce u proljece oziviti vrh?
Na vrh
čvarkeš View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje čvarkeš Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 11:21
Evo,novi sam ovdje,pozdrav svima,ovo jejedino mjesto gdje se može nači nekaj o paul ownii.Pročital sam sve postove,ali ipak mi nije jasno.Znam da se mora rezati prije zime,ali da li to vrijedi i za biljku koju sam posadio jučer.Velika je oko 170 cm.Sad vidim i da je božikovina kao najeminentniji stručnjak ovdjeClap napisala ne saditi sada nego na prolječe,ali možda to preporučaš za male biljkice,ova moja je ipak več dosta velika.Sad je več posađena.pa nema natrag,dakle samo me zanima da li i netom posađenu biljku rezati tamo negdje prije zime,jer ako se ne zakorijeni mogla bi poginuti.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 13:48
Čvarkeš, pa kaj ti prijatelj nije lugar?

Zezamo se, sorry.
Kaj je, tu je s paulovnijom. Reži je pred zimu ali prije toga malo pročeprkaj i iskopaj komad komad korjena. Nareži ga na komadiće od 8-10 cm koje posadi u duboke posude.
Zaljevaj umjereno i posude drži na toplom i svijetlom mejstu.
To ti bude osiguranje za slučaj da matična biljka zgasne.

Na vrh
čvarkeš View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje čvarkeš Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 15:41
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Čvarkeš, pa kaj ti prijatelj nije lugar? [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />

Zezamo se, sorry.
Kaj je, tu je s paulovnijom. Reži je pred zimu ali prije toga malo pročeprkaj i iskopaj komad komad korjena. Nareži ga na komadiće od 8-10 cm koje posadi u duboke posude.
Zaljevaj umjereno i posude drži na toplom i svijetlom mejstu.
To ti bude osiguranje za slučaj da matična biljka zgasne.


Situacija je ovakva,imam jos jednu od metar i pol.Dakle,tu u tegli bi preselio u veliku teglu i ostavio u kuci,jel to ok?Ovu posadenu bi odsjekao,a ova u kuci bi bila rezerva,pa ako ova vani ugine kucna ide na proljece u zemlju.I kad rezati ovu vani,11 mjesec,kad otpadne
lisce i nije ispod nule?Zanimljivo da ovi u rasadniku ni ne spominju rezanje ili sađenje u proljece,izgleda da veze nemaju,a ni moj pajdas lugar veze nema
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 18:24
Pa ti si osiguran 100%. Dakle, jedna van na zimu, druga u toplinu doma.
Rezati treba kad biljka krene u mirovanje, kad joj opadne lišće. To ti je po prilici kad temperatura padne ispod 10 celzijeavca.
Fora s rezanjem funkcionira s bagremom, s orahom i s vinovom lozom - ostalo nismo probali.
Pokušaj tipove u rasadniku pitati koju paulovniju prodaju? Svi će ti reći "tomentosu" a paulovnija ima dvadesetak vrsta ...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 19:05
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Moja je zasadjena u vrtu, visak sam odstranila tako da sam ostavila najispravniju granu da raste.Ali, ove godine mi se vrh osusio tako da nije  velika porasla, ima grane sa strane(krosnje).Da rezem, steta posto je deblo stablo, sta da radim.Da li ce u proljece oziviti vrh?


Fatka, reži!
Vrh neće oživjeti više nikada a grane će rasti poput slova "Y". Trebala si zaštititi vrh od proljetnih mrazeva!


Na vrh
čvarkeš View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje čvarkeš Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2011 u 20:14
Ok boža,zahvaljujem na odgovoru.Inače več dugo pikiram na ovo drvo,zbog brzog rasta,a treba mi hlad iza kuće.Vidim da je neko spominjao cijenu od 500 kn za sadnicu,ja sam platio 80,mislim da to nije puno.Uzeo sam 2,ali sam skužio da su na širinu od 13 m dvije previše,tak da bude sad ova druga u rezervi.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 00:55
A joj Božikovine, kako kada je debelo drvo, kuku meni moram traziti motorku.
Nisu mrazevi sve krivi nego susa.Nije bilo olistalo kada su bili mrazevi, ko zna sta ga je pojelo, samo vidim da je suho.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 15:28
Fatka, lako je rezati gdje je tanko. Treba rezati gdje je debelo!
Odreži slobodno i sljedeće godine ćeš imati mladice iz panja a preko zime će ti biti toplo.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 17:06
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Medomann, ako ti nije žao biljke ti je ukopaj. Nemamo iskustvo s tim pa možemo samo nagađati.
Pretpostavljam da nemate iskustva, a zanima me što nagađate? Ja nagađam da ne bi trebalo bit problema, jer ako se sadnica dublje ukopa taj dio će ožiliti, a biljka bi onda trebala bolje rasti jer će imati veliki korijen na štetu stabljike i krošnje.
 
Evo slike mojih paulownia posijanih negdje u travnju, ova u sredini je najveća i ima točno 1m, a vrhovi listova dosežu 113cm. Debelo su prerasle prošlogodišnje. Stvarno me zazebe kad se sjetim da bi je trebao srezati do korijena. Posijane su u kartonsku kutiju sa najlonom ispod u nedostatku prostranih posuda i u početku su bolje napredovale one u dubljim posudama, ali kako su u ovoj većina njih povenule zbog neopreznog zalijevanja prejakim mlazom, ove što su ostale su krenule i pretekle sve, jer korijen ima prostora iako kutija nije ni 15cm duboka.
 
Da li one kao jednogodišnje smiju bit posađene u šumu na nemilost snijegu i hladnoći. Ako da, predpostavljam da ih treba zaštititi ili podrezati do zemlje i zaštititi, jer bi se nezaštićeno drvce vjerojatno tako i tako smrznulo, onda bolje da ga odmah podrežem? Ovo pitam ponajviše što su to još osjetljive jednogodišnje sadnice.
 
GROW!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 19:18
Ako si u mogućnosti radije ih spremi negdje gdje će biti u kakvom takvom zaklonu, da im ne smrzne korijen,ostavi ih vani dok ne počne smrzavati,a onda s njima u zaklon.Ja bih nastojao ipak spasiti što više.Kod mene su tako male preživljavale -3-4,ali naravno ovdje takve temperature potraju najviše 5-6 dana.Prihrani ih malo otpinom zrelog stajnjaka ili sa malo npk,da bolje sazriju i da stvore malo zalihe šećera.Ne previše đubra,da ne odu previše u prorast.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 19:50
Ja bi ih najradije sadio u šumu i tamo zaštitio korjen i dio stabljike. Problem mi je što ih je puno za spremat, a u rano proljeće ću imat hrpu toga za presađivat i sijat pa ko zna hoću stići sve, ovako bi po malo počeo rješavat od jeseni. Nešto ću već smislit.
Mislim da su ove moje u debelom prorastu. Neke koje su niže rastom (20-40cm) su pak totalno gusto izrasle i pretanke su.
GROW!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2011 u 21:41
Bilo bi dobro da si to napravio početkom 8.mjeseca,sad je to malo kasno,ali možeš i tako,posadi pa kako im bude,zašuškaj ih lišćem kad bace list,pa ako prežive,dobro,ako ne prežive,ima sjemena za tri šume.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2011 u 01:15
Shvatio sam poantu zahvaljujuć tebi Trava i Božama. Ove zime onda idu na toplo, a na proljeće u šumu, a onda do iduće jeseni mogu razmišljati i skupljati hrabrost za podrezati ih. Ima ih puno pa ću malo experimentirat s načinom sadnje, podrezivanjem i puštanjem prirodnog.
GROW!
Na vrh
čvarkeš View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje čvarkeš Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 07:10
Mrazevi su mi poparili paul owniu,nadam se da joj neće naškoditi,nisam je htio zaštititi kad i tako ide u rezalište.Božikovina,da li je vrijeme več za rezanje ili ne?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 19:44
Ćim otpadne lišće, reži paulovniju. Pokrij je sa slamom i gore stavi zreli gnoj. Ostavi do proljeća.
Na vrh
nikola25 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nikola25 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 20:39
bez obzira kolko je velika i da li je u tehli još, da je odrežem kad joj otpadne lišće? jer sam isto primjetio da joj lišće žuti iako je u kući u tegli..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1516171819 23>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.