Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 43>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 22:01
Spring, ne mora onda biti ništa strašno, probaj ga pratiti, tj boju listova, znak za uzbunu je kad list mijenja boju i suši se po rubovima, ovo neznam što bi moglo biti, ali meni se je slično dogodilo s peruanskim jagodama (ista porodica - pomoćnice) i sve je na kraju bilo okWink


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2009 u 22:04
Xenia, i kod nas isto ima tih sadnica, prilično skupe 9 kn mislim za sadnicu.
Elfica, ako ih ne nađeš u Kauflandu, iz šume ti je potrebno samo par sadnica, time nećeš napraviti neku štetu, a one se jako brzo razmnožavaju vriježama i jako će ti brzo zarasti gredicu. Kako si opisala, to je idealno mjesto za šumske jagode.Smile
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2009 u 21:00
dragi vrtlari i oni u pupu, evo par izvjestaja iz mog bio vrta.
 
jednom rjecju ove godine-uzas.
stari je sato uzeo posao u svoje ruke i sve mi poremetio,  bacio je neko umjetno gnojivo, krivo mi zasijao visoke mahune, u redove na 30cm a ja ih u trokut sijem da napravim piramidu od kolaca kako bi to bilo stabilno (imam cistu glinu u vrtu i nemos zabit kolac ni da oces).
 
krastavci su svuda samo ne u nekom redu, paprike su bacene jer u toj glini nikad nece ni narast a kamoli roditi.
 
eto, ove godine u vrtu radim jer moram a ne iz gusta kao do sada.
prosudiote sami
 
neki nosaci za krastavce sta ja znam
 
 
 
Na vrh
janiczsa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janiczsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 10:21
Mi smo zasadili mali vrt, još nemam slike, ali je stvarno mali (samo jedna gredica). Uglavnom, kako ja nisam mogla saditi (zbog visokog stadija trudnoće) taj su posao obavili mm i svekrva. Imamo nešto rajčica i paprika i malo luka, mrkvice nisu baš niknule jer je zemlja čista ilovača pa se previše muče u njoj i nakon sijanja su bile one vrućine i sva zemlja se skorila prije nego sam stigla išta napraviti. Sa strane smo uz ogradu posadili i malo kukuruza šećerca, za kojeg mislim a dobro napreduje. Susjeda mi je rekla da zna gdje ima gaveza (nigdje ga nisam uspjela pronaći) pa će mi ga donijet da ga presadim kod sebe, tražim još i preslicu, ali je nigdje nisam vidjela.

Na vrh
winnetou View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 46
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje winnetou Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 11:59
Pozdrav svima!
Evo, ja već mjesecima pratim vaša iskustva na forumu, ali nikako da se javim. Nekako nemam vremena, ali danas pada kiša pa nisam u vrtu, samo se smijuljim iz sobe kako su biljčice u vrtu vesele i kako ne čekaju moju zelenu kanticu s vodomSmile.
O biovrtu čitam dugo, a prakticiram treću godinu. Malčiram drugu godinu pa sam stekla neke dojmove, a ove godine sam i poširila vrt, cca 200m2Smile. Vidim da često ljudi imaju problema sa kvocanjem susjeda, prijatelja i baka kako bi to trebalo raditi, te ovako, te onako. E, tih problema nemam, živimo u kući koja je na samom rubu šume i nema susjeda u dosta velikom kruguLOL A kad netko zapitkuje, ja tol'ko izfilozofiram temu biovrtlarstva da čovjek ode u uvjerenju da on nema pojma o vrtuLOL.
Ali u biti znam, što više sadim i čitam, to sam više svjesna koliko ne znam! Ali to neznanje ću podijeliti s vama, ne s onima koji imaju doma kemijskih preparata koliko i poljoprivredna ljekarna!
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 17:49
dobro došla Veliki poglavico i samo ti nama stavljaj svoja iskustva a može i slike, čim prije dapače Smile
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 17:49
Elfica, mislim da ti je netko već odgovorio u vezi šumskih jagoda, ali evo moje iskustvo. Prije nekih 3-4 godine donijela sam iz vinograda (našeg), koji je blizu šume obični žuti jaglac, a sa njime i 1 ( jedan ) korijen šumske jagode. Ove godine sam ih imala gusti tepih cca 2 m x 0,5 m i to sa južne strane kuće, ispred terase, a između ruža. One se tako brzo šire da to nije normalno.
Na kraju krajeva, ako ideš u šumu brati jagode sigurno ti se dogodi da neku jagodu iščupaš sa korijenom i nehtijući to napraviti. Šta onda napraviš sa njom? Baciš ju? Pa bolje ju uzmi i posadi negdje gdje će nastaviti živjeti....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2009 u 22:28
Winnetou dobro nam došla Hug. Hvala što želiš podijeliti svoja iskustva s nama! Smile
Na vrh
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2009 u 14:44
Dobrodošlica svima novima Wink . Na temu jagoda mogu reći da sam i ja pokleknula prije dva dana pred šumskim jagodama u rasadniku i otišla kući sa 4 sadnice šumskih jagoda. Kako nisam planirala ove godine saditi jagode improvizirala sam im jedan humak i malčirala ga borovin iglicama. Nadam se da će im se svidjeti mjesto. Imam jedan problem, nigdje u Zgb ne mogu pronaći sadnice a niti sjeme čubra, a čitala sam da je jako dobro posaditi ga uz mahune protiv ušiju, kojih se ne mogu riješiti niti pepelom niti juhom od luka. Posadila sam lavandu pa možda bude bolje. Ako netko vidi čubar negdje za kupiti molim neka stavi informaciju na forum. Hvala. Silvek, nadam se da će se višnja oporaviti Thumbs%20Up .
Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 11:38
Pozdrav svima pa da vam se i ja pridružim. Pročitala sam sve od prve do zadnje stranice i pronašla puno korisnih savjeta Clap.
Imam vrt u kojem već nekoliko godina pokušavam uzgojiti povrće za sebe i svoje. NIje baš bilo nešto ali uvjek smo pomalo uživali u plodovima svoga rada tako da od 5,6-9,10 mjeseca nismo morali posjećivati plac.
Ove godine smo prvi puta obilto pognojili vrt sa konjskim granulama i rezultat je vidljiv. Ovako dobar vrt još nismo imali (nadam se da ga neću ureći) Cikla odlična, mahune super, paradajz za sada OK plodovi zeleni i rastu, mrkva i peršin, kelj, zelje brokul isto odlični. Ovaj vikend planiram pobrati grašak i korabe da ne postanu tvrde. Jedino su paprike kilave i nikako da porastu, a blitvu mi napadaju uši. Špricala sam ju sa češnjakom i nadam se da će se situacija popraviti. Vrt smo zalili gnojivom od koprive, a i namočili smo pileći gnoj u vodi tako da smo i sa tim (razrijeđenim) počeli zalijevati neke veče biljke. Samo neznam koliko često treba zalijevati koprivom i s tim pilećim gnojem ???
Šta se nametnika tiče največi problem su mi puževi. Ima ih jako, jako puno. Sreća da je mama bila na godišnjem u vrijeme klijanja biljaka pa ih je skupljala inače bi sve bili pojeli. Na mladoj biljci koja je tek izlazila iz zemlje bila su po trojica. I veliki problem je lukova muha. Nema šanse da posadimo i jedan luk u vrtu Cry Tada ne samo da unište luk nego navale i na češnjak . I od prošle godine stavljamo malč. To nam je izuzetno pomoglo jer nismo u mogučnosti (osim vikendom) zalijevati vrt. Stavljamo kup pokošene trave oko biljke i to prilično spriječi da zemlja"izgori" na suncu. Eto toliko za sada od mene
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 10:19
Malamaca, našla si negdje podatak da šumske jagode vole kiselu zemlju? Pitam jer borove iglice čine zemlju kiselom, a kod nas im je prirodno stanište listopadna šuma, dakle humusno, a ne kiselo tlo. Uglavnom, javi kako će uspijevati Smile
Slonice, dobro nam došlaSmile Prvo te moram upozoriti da s pilećim gnojivom moraš biti jako oprezna - on se preporuča stvaljati na tlo najesen radi veće količine fosfora koji može spržiti biljke, pa zato jako rijedi gnojivo prije primjene Wink Koprivino gnojivo možeš upotrebljivati bez problema, ali isto tako pazi da ako nije jako razrjeđeno ne polijevaš njime biljke, samo u omjeru 10:1 može ići i na biljke, sve manje od toga može spržiti biljke.
Što se tiče lukove muhe pomaže kasna i rana sadnja u kombinaciji s mrkvom, je luk tjera mrkvinu muhu i obrnuto, a za prskanje protiv nje dobra je juha od pravog pelina.

Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 08:43

SilveK hvala na odgovoru Wink Za pileće gnojivo znam da je jako i oprezni smo s njim. Koristimo ga razrjeđeno i samo oko biljke. Sa koprivom još nismo špricali biljke nego samo zalijevali.

Novosti iz vrta su: da sam nabrala oko 1 kg graška i biti će ga još barem toliko, nešto mahuna (ovo je bila prva berba), blitve - napokon sam se riješila ušiju i 3 korabe - prekrasne ko sa slike. Loša vijest je da mi je donje listove nekih paradajza uhvatila ona bolest o kojoj ste pisali, mislim da ste rekli plamenjača Cry. Da nisam o tome čitala nebi znala. Postupila sam kako ste pisali. Odstranila sam sve listove koji su požutili, a mama je namoćila koprivu pa će danas pošpricat sa njom. Za slijedeći puta ću probat nabavit preslicu.

Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 18:53
Pozdrav,
jel ima netko nekog iskustva s cherry rajcicama zutim i crvenim? Na listovima  sam dobila male crtice al nigdje nevidim nikakvu bubucu, nista. S cim da pospricam, zalijem ili da te listice otkinem.

Na vrh
Marin&Lele View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marin&Lele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 19:08
i mi uživamo  u mladom grašku, mrkvici, korabici, luku i krumpiru. imala sam tek nekih 15-tak mahuna, ali za varivo dovoljno. i blitva je krasna. krastavci cvatu, a paradajz je lijepi veliki

Pozz!!
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 19:28
ovako to izgleda

Na vrh
Marin&Lele View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marin&Lele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 19:32
keeka ja ti neznam o čem bi se radilo, ali kopriva i preslica nemogu štetiti sigurno
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 22:41
Originalno poslano od člana malamaca malamaca napisao:

Dobrodošlica svima novima Wink . Na temu jagoda mogu reći da sam i ja pokleknula prije dva dana pred šumskim jagodama u rasadniku i otišla kući sa 4 sadnice šumskih jagoda. Kako nisam planirala ove godine saditi jagode improvizirala sam im jedan humak i malčirala ga borovin iglicama. Nadam se da će im se svidjeti mjesto. Imam jedan problem, nigdje u Zgb ne mogu pronaći sadnice a niti sjeme čubra, a čitala sam da je jako dobro posaditi ga uz mahune protiv ušiju, kojih se ne mogu riješiti niti pepelom niti juhom od luka. Posadila sam lavandu pa možda bude bolje. Ako netko vidi čubar negdje za kupiti molim neka stavi informaciju na forum. Hvala. Silvek, nadam se da će se višnja oporaviti Thumbs%20Up .


Pozdravi,

čubar ti je zapravo vrisak ( satureja montana, hortensis) niži trajni ljekoviti grm divna mirisa.... ako nigdje ne nađš sjeme na jesen ti pošaljem reznice pa zakorjeniš.... podsjeti me u 10 mj...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 23:00
Keeka, ni ja neznam što je, ali kako kaže Marin&lele, kopriva i preslica neće škoditi, pokušaj s jednim od toga.
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2009 u 23:46
Preslica podiže imunitet biljci ,a kopriva je lisno gnojivo -ne može štetiti ako se koristi ispravno ,tj..ako nije prejaki omjer.
 meni su se rajčice zarazile plemenjačom ,uz redovito špricanje koprivom i preslicom.Te zaražene listove sam uklonila ,i na sreću bolest se nije proširila.
Netko čak i šprica modrom galicom ,ali nisam u to upućena...
Na vrh
Marin&Lele View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marin&Lele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 10:40
preslica se šprica 3 dana za redom prije kiše, baš radi plamenjače. skidanje listova s rajčice i špricanje. modra galica je bakreni sulfat i kao takva prihvatljiva u bio vrtu samo u slučajevima hitnosti - jake zaraženosti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.