Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 43>
Korisnik
Poruka
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 11:41
Evo me nakon nekoliko dana s lošim vijestima. Paradajz mi je napala plamenjača a tikvice pepelnica, mada stalno špricam koprivom i preslicom. Baš sam tužna, toliko truda, a i paradajz i tikvice su prekrasni, lijepo rastu, zahvaljujući i gnoju od koprive. Silvek, u Bio vrtu sam našla da šumske jagode vole kiselo tlo, nadam se da je to zaista tako, za sada se dobro drže. Griva, hvala na ponudi za reznice čubra, znam da ga ima i na obali. Ako na jesen nigdje ne nađem, podsjetim te na tvoju ljubaznu ponudu. I trebam jedan savjet: naime, blitva mi je lijepo izrasla ali je ostala svjetlozelena. Pretpostavljam da joj nešto fali (ili je nečega previše), ali ne znam kako da to otkrijem. Pomagajte.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2009 u 15:24
Originalno poslano od člana malamaca malamaca napisao:

Evo me nakon nekoliko dana s lošim vijestima. Paradajz mi je napala plamenjača a tikvice pepelnica, mada stalno špricam koprivom i preslicom. Baš sam tužna, toliko truda, a i paradajz i tikvice su prekrasni, lijepo rastu, zahvaljujući i gnoju od koprive. Silvek, u Bio vrtu sam našla da šumske jagode vole kiselo tlo, nadam se da je to zaista tako, za sada se dobro drže. Griva, hvala na ponudi za reznice čubra, znam da ga ima i na obali. Ako na jesen nigdje ne nađem, podsjetim te na tvoju ljubaznu ponudu. I trebam jedan savjet: naime, blitva mi je lijepo izrasla ali je ostala svjetlozelena. Pretpostavljam da joj nešto fali (ili je nečega previše), ali ne znam kako da to otkrijem. Pomagajte.
 
Malamaca žao mi je za boleštine koje su ti napale biljke Cry, a šta se tiče blitve i moja je svjetlo zelena kad su listovi jako mladi ali ako ju ne poberem tako mladu nego listove ostavim još par dana oni potamne i ojačaju. Možda joj ništa ne fali samo ju probaj pustiti da još poraste
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 12:36
jesi li pazila na plodored? jer pravilnim plodoredom se jako preventira napad stetnika iduce godine!!
 
kada saijete kukuruz bitno ga je u redovima sijati radi oprasivanja, dakle ne jedan red uz ogradu!  to je radi optimalnog priroda=kvantitete i kvalitete plodova!
Na vrh
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2009 u 16:03
Nemam plodored, sijem miješane kulture, i do sada je sve bilo u redu, npr. luk i mrkva zajedno, i nemam problema ni s lukovom ni s mrkvinom muhom, mahune i repa, poriluk i mrkva itd. Razmisliti ću iduće godine o uspostavi plodoreda. Slonice, hvala za savjet oko blitve, istina da je mlada, još ću je malo pustiti da raste.
Na vrh
janiczsa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janiczsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2009 u 11:54
Evo da javim da je jučerašnja tuča u Međimurju pošteno uništila moj mali vrtCry
Najviše su stradali paradajzi i paprike. Inače, paradajze sam nekoliko puta špricala preslicom i malčirala gavezom i stvarno su bili lijepi - niti jedan zaraženi listić. Sad se bojim da će zbog ovog oslabiti i da će biti podložniji bolestima. No, što je, tu je, ja uskoro moram u rodilište, a paradajzeki nek se snađu tih par dana (danas ih planiram još jednom pošpricati preslicom i ponovo povezati).

Da li bi im osim preslice još nešto pomoglo? Naime, nemam gnojivo od koprive jer a nisam uspjela napraviti nego sam kupila organsko gnojivo u granlama.

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2009 u 22:25
I kod mene je dosta gadno sve potuklo i propuhalo, najviše se vidi šteta na grašku i salati, a i rajčica je dosta razbarušena. I ja se bojim koliko će sad biti sve podložnije bolestima, preslica dakako pomaže, a predlažem napraviti i gnojivo od koprive i špricati u omjeru 10;1. Primjetila sam pepelnicu na grasku, odmah sam uklonila zaraženi dio biljke...ma kako je to gadno, bolesti su neminovne; ako je sunčano vlada pepelnica, ako je kišno nastupa plamenjačaUnhappy
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2009 u 09:49
Uh, i ja sam sva jadna sa svojim vrtom. Bura mi ispuhala sav malč ispod biljki, a onda upržilo sunce i odmah sve nekako klonulo.
 
Imam jedno pitanje za znalce... blitva mi je stala s rastom na nekih 7-8 cm i počela žutiti. Nemam pojma što joj je jer na rubnim djelovima te iste gredice raste normalno. Što da radim s njom?
 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2009 u 22:39
Da ju možda ne gricka nešto ispod, kao npr voluharice ili grčice?
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 08:06
Za voluharice sam nekako sigurna da nisu krivci, ali grčice bi možda mogle biti.
Ima li kakav način da to provjerim i kako da ih se riješim ako jesu?
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 10:19
prekopavanje i mehanicko odstranjivanje..a s obzirom da je iznad kultura..pojma nemam!
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 11:54
Iskopat ću dio te blitve jer ionako ne izgleda da će išta biti od nje pa ću vidjeti ima li malih beštija.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 12:52
ako ne mozda je napastuju razne korjenove muhe ili tko ce znat. jesi sigurna da nije neki virus...?
mozda je stvar u mikroklimi, da je sredina gredice recimo izlozena jakom suncu a rub negdje uz sumarak (hlad) pa lakse podnosi temperature?
 
da li je zemlja kolko tolko rahla? da li si je prorijedila?
 
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2009 u 13:50
Sumnjam da je virus jer je na rubovima baš lijepa, a 10-tak cm dalje prava katastrofa. Nije ni mikroklima jer je cijela gradica stalno na suncu.
 
Zemlja je sve samo ne rahla, tj. imam više kamenja nego zemlje i zbog toga je tako rijetko nikla da nije bilo potrebe za prorjeđivanjem Smile
 
Tek smo ove godine počeli s obrađivanjem tog vrta (čitaj vađenjem kamenja) i svi se čude da uopće nešto i raste na tom kamenu.
 
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 18:45

zdravo svima, nisam mogla odoljeti, a da se ne registriram, jer već jako dugo pratim ovu grupu i izuzetno mi je zanimljiva i prepuna korisnih savjeta. glede krumpirovih zlatica, dobro zvuči ona fora sa sadnjom u dva navrata, no dok to ne primijenimo sljedeće godine, preostaje nam samo manualno skupljanje. ipak, imam jedno zapažanje i ne znam kako ga protumačiti. u zadnjih tjedan dana su mi krumpir opsjeli smrdljivi martini i otad je bitno smanjen broj zlatica, a jajašaca gotovo da više i nema (ili ja ne vidim dobro). jesu li to povezane pojave ili sad dolazi vrijeme kad se one polako zavlače u zemlju (joj, samo to ne)? googlala sam u vezi smrdljivaca i koliko sam shvatila, oni su dobre bube - je li to točno?

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 19:33
Pozdrav, dobrodošla na forum Hug
Zlatice se još ne zavlače u zemlju, to rade najesenWink Sigurno je nešto utjecalo u vrtu na smanjenje zlatica, meni se često dogodi da "čopor" uši nestane jer priroda odradi svoje. O smrdljivim martinima nažalost neznam ništa, što si pronašla o njima, baš me zanima?
Na vrh
sandrizmo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sandrizmo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 18:26

Prvo, ako sam išta krivo napisala, molila bih one s biološkom ekspertizom da me slobodno isprave!

Evo, nakon dosta guglanja mislim da možemo zaključiti sljedeće: smrdljivi martin ima mnogo podvrsta (nailazila sam na mnoštvo latinskih naziva, a izgledom su mi svi slični) – neke su biljojedi, a neke predatori. Po čemu se čovjek može ravnati -  oni zelene boje su biljojedi, a smeđi predatori. Za dvije vrste „smrdeka“ – two-spotted stink bug i spined soldier stink bug – pouzdano se zna da jedu jaja i ličinke krumpirove zlatice. Evo njihovih slikica:

Pazi ovo, ne samo da ih jedu, nego ih isišu! Confused Vidite… 

http://www.nysaes.cornell.edu/ent/biocontrol/predators/podisus.html

U SAD-u puštaju „smrdeke“ na polja krumpira i kažu da se time populacije zlatica smanje za čak 50%! 

 
Ovaj smeđi primjerak koji sliči na one koji su kod mene, zove se Spined Soldier Bug (Podisus maculiventris), i osim ličinki zlatica jede i raznorazne crve-štetočine po vrtu (Mexican Bean Beetles, Colorado Potato Beetles, hornworms, Imported Cabbage Looper, Imported Cabbage Worm (otherwise known as "broccoli worms"), webworms, armyworms and other garden and crop pests).

Ako tko treba „smrdeke“ kod sebe u vrtu, može ih naručiti i kupiti smile134– eto u Americi je sve moguće!

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 20:46
Ovo je super znati, Sandrizmo. Sad samo kako privuči smrdljive martine u vrt: ono što pouzdano znam jest da obožavaju cvijet rabarbare, i to oni smeđi - kod moje bake je bio čopor smrdljivih martina na rabarbari, a koliko sam vidjela, uživali su i parili su se na njoj.
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 07:22

Ovih smeđih i kod mene ima. Ako nekome trebaju samo nek se javi, neću vam naplatiti ništa Tongue

Na vrh
malamaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malamaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 18:38
Jučer u Zagrebu velika tuča, uništila moj vrt skoro do temelja. Najbočke su prošli paradajzi i visoke mahune, a sve ostala jad i bijeda. Niti jedna salata, mislim, nije preživjela, kao ni radiči, a ni blitva i špinat, a tikvice i krastavci izgledaju kao da ih je netko pokosio strojnicom. Plodovi nisu nastradali. Paprika ju sva pokošenaa niske mahune su skroz legle. Za iskusnije vrtlare imam pitanje: što sada s npr. tikvicama i krastavcima, treba li to izrešetano lišće odstraniti ili ostaviti? Bojim se što će biti dalje jer su mi tikvice i paradajzi i prije bili zahvaćeni pepelnicom i plamenjačom, a sada će sigurno još biti podložniji bolestima. Dakle, molim savjet kako se ponašati nakon ovakvih vremenskih katastrofa. Hvala.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 23:01
Joj gadno, sigurno se osjećaš jadno. I kod mene je bila tuča pred 2 tjedna i sve je dobilo udarce, ali nije bilo tako strašno i biljke su se oporavile. Sad daj malo prati - ono što vidiš da se suši ukloni, a neki će se listovi oporaviti - meni su rajčice poslije tuče ostali listovi s ranama koje su posmeđile,ali su listovi ostali zeleni. Dakle, prati i trgaj po potrebi. A kako će sad biti s bolestima - zalijevaj ih gnojivom od koprive, da imaju nekakav doping pri oporavku.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.