Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lič (Gorski kotar)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lič (Gorski kotar)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 24>
Korisnik
Poruka
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 14:11
Sto posto si fulala posao.Trebala si biti ili povjesničarka ili povjesničarka umjetnosti, ili novinarka koja bi se "skitala perom i slikom" po svijetu...ili...
ne znam, ali tvoj talent, temeljitost opisa,prikaza....stvarno si sjajna!Thumbs%20UpClapClapClap
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 20:03

Ne znam baka jesam li fulala posao, otvaranje ove teme krenulo je slučajno. Nikad prije nisam pomišljala da bi mogla tako nešto raditi. Sad sam već imam i druge ideje.  U svakom slučaju, najljepša ti hvala.

Jagoda, ovu sliku trebala sam staviti još prije 2 mjeseca. Embarrassed Bilo mi je "naređeno" da stavim sliku tako da je ti vidiš i da te lijepo pozdravim. Pa eto to sada radim...Big%20smile




Triša, TM je detaljno u Rijeci na izložbi opisao ovaj predmet no skleroza je očito počela kucati na moja vrata pa sam zaboravila što je to i čemu služi. Molim te pitaj Branka da mi ponovi gradivo, možda ovaj put zapamtim Wink





Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 21:37

Kiki-ko je u temi Argentina  u jednom dijelu posta spomenula kako je zbunjena nazivom Ličani. Mnogi turisti misle da su došavši u Lič, došli u Liku. No, to nije točno - Lič je u Gorskom kotaru (iz tog razloga sam i u nazivu teme napisala Gorski kotar). Čak ne pripadamo niti istoj županiji.

Gorski kotar (Lič) pripada Primorsko - goranskoj županiji (na karti označeno crvenom bojom), a Lika je u Ličko-senjskoj (na karti je označeno zelenom bojom).




Kad sam već spomenula karte u ovaj post stavila sam skeniranu kartu iz povijesnog atlasa na kojoj se vidi naziv Lič, a uz koji je oznaka za rudnik (1358. god.).




Lič je kao mjesto prvi puta upisan na karti iz cca 1600. godine. Niti jedno drugo mjesto u Gorskom kotaru se na toj karti ne spominje.

Točno vrijeme nastanka Liča nije poznato, no to je svakako prije 1364. godine što ga svrstava među najstarija, a možda je i najstarije mjesto u Gorskom kotaru.
U ispravama iz 1364. godine pronađen je prvi pisani trag imena Lič. To su dokumenti u kojima krčki knez Ivan daje u zalog Goričkim knezovima Hreljin, Lič i Bakarac.
Idući se puta Lič spominje u darovnici Martina Frankopana (1477. godine) kojom se daruje sinu Damjana Drozgometskog posjed zvan Maševo (zemljište između Liča, Lukova i Mrkoplja).

Eto, to bi bio uvod u povijest Liča. Idući puta nastavljam, a voljela bih da me Držislav http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6452 nadopuni ako smatra da je to potrebno. On zna puno bolje povijest Liča jer radi na Monografiji i biti će jedan od autora.

S obzirom da se nedugo na forum priključila i NivesZ koja je također iz Liča, voljela bih da i ona (ukoliko ima neku sliku ili informaciju koja bi bila zanimljiva) također sudjeluje u kreiranju ove teme.

Do idućeg posta smile78


Na vrh
NivesZ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NivesZ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 22:24
Draga moja Nataly,cudno mi je to pisati tako,znas i sama da ne znam stavljati slike,kao sto ne znam jos brdo toga,ustvari,vrlo malo znam. Jako sam ponosna na sebe,jer,kao sto znas,sve sam sama naucila....jeeeej! Ali,hocu,napredovat cu,obecajem!Wink
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 15:49
Nataly, kada si me već prozvala red je da odgovorim i nemoj se ljutiti što ću te malo ispraviti.

Lič po prvi puta imamo zabilježenog na rukopisnoj karti Karlovačkog generalata iz 1700. godine. Na karti se Lič naziva Lich, a iza naziva nacrtana je crkva s jednim tornjem. U blizini Liča nema niti jednog drugog mjesta. Nakon ove karte, na gotovo svim kartama, odgovarajućeg mjerila, koje prikazuju ove krajeve, redovito se pojavljuje Lič.

Ti si navela da se Lič spominje na kartama sto godina ranije. Na žalost, Lič se spominje, ne na kartama već na skicama koje je radio Ivan Klobučarić, svećenik, rodom s Krka. Po tim skicama trebao je izraditi kartu, ali ga je prerana smrt u tome spriječila.

Ipak nisam izdržao da ne stavim koju sliku kada sam se već javio.
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 17:53

Kad sam te "prozvala", namjera mi je i bila da me ispraviš ako sam pogriješila.
Znam da baš ti u Monografiji obrađuješ temu "Lič na zemljopisnim kartama" i da ćeš točnije od mene napisati podatke.
Sad sam shvatila da sam krivo povezala konce i da se Lič prije 1700. ne spominje na kartama nego na skicama (znala sam da je u pitanju Klobučarić, no upotrijebila sam krivu riječ.). Thanks! 

Nadam se da ćeš se još javiti u ovoj temi i po mogućnosti staviti neku sliku, npr. onu koju si slikao i upotrijebio za plakat povodom izložbe u Rijeci. Ja nažalost nemam tu sliku...



Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2011 u 20:59


Sigurno si mislila na ovu sliku.

Na temu ću se javiti, ali bih se sada više volio posvetiti Argentini, a kada se vratim onda se mogu više posvetiti Liču.

I meni je žao što je čovjek umro pa nije uspio napraviti kartu Gorskog kotara, te je tako sve ostalo na skicama. Da je napravio kartu bili bi 100 godina stariji, a pogotovo treba uzeti u obzir činjenicu da su se “moderne” karte počele raditi negdje oko 1500-te godine. Na jednoj takvoj karti Gorski kotar nazivaju “Vražij vrt” (po meni bi bolji naziv bio vještičij). Tu kartu nemam kod sebe pa je ne mogu staviti na post. Nalazi se na kompu od Etnografske, pa ako ju možeš pronaći možeš je staviti.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 08:41
Nataly, tvoje me reportaže uvijek razvesele, no ovaj puta malo kasnim, tek sam sada pregledala novosti, a vidim da sada već imamo dva izvjestitelja, e pa ne zna se tko je bolji, ali kao tandem sigurno ćete savršeno funkcionirati!
Dali će to onda biti "vražji" ili "vještičji" izvještaji, ili pak duet vraga i vještice (e to bih voljela vidjeti), no poznavajući Nataly, dragi moj dr.žislave mislim da bi brzo završio kuhan  i pečen u njenom loncu!
 
Ona neidentificirana spravica, alat, kaže mm je nareznica, dakle s njom su se radili navoji na drvu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 08:43
Ah da, želim dobrodošlucu Nives, vidim da se već učlanjuju "podupirajući članovi" Liča, to je ono što nam je potrebno.
Nives, ja sam počela kao totalni autsajder, a sada sam ponosna na samu sebe!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 18:29

Hvala Triša na dobrodošlici za moje Ličane.
Što se tiče tandema "vraga" i "vještice" - ne znam baš da bi vražićak dopustio da završi u mom loncu, vidjet ćeš da je i on opasan.....Srećom se učlanila i Nives pa će uskočiti dođe li do frcanja iskri...Wink

Zahvali Branku na informaciji, čim sam rekla Draženu što je to - odmah se sjetio što je TM pričao u Rijeci.


Generalna skupština UN-a je 05.12. proglasila Međunarodnim danom volontera povodom kojeg je Udruga Smart iz Rijeke raspisala javni poziv za nagradu "Volonteri godine". Dodjeljuju se tri nagrade na području grada Rijeke i tri nagrade na području Primorsko - goranske županije.
Etnografska udruga "Sveti Juraj" Lič prijavila je na taj javni poziv svog predsjednika. Između petstotinjak prijavljenih, D. Starčević je izabran za volontera godine na području PGŽ (on i još dvije gospođe).


http://www.youtube.com/watch?v=A9Y50HI3wa4


U petak, 02.12. u hotelu Bonavia organizirana je dodjela priznanja.










Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 21:16
Čestitke Draženu i ekipi, krasnoClap
Rijeka

Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 21:33
Ma bravo Lič-aniClapClapClap! Eto crtica pokazuje razliku od Ličana!Wink
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 21:48
draga Nataly lijepo si prikazala svoje mjesto tako da uopće nemam dileme gdje je... prije mi je bilo čudno što si često na riječkim kavicama ali sada mi je sve jasno .Za svaku su pohvalu razne aktivnosti u tvome mjestu ,tako se vidi da mjesto iako malo stanovnika ima neku životnu radost.Priroda je prekrasna hvala ti
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 21:55
Draga i od mene čestitke, prenesi ih Draženu, zaista je zaslužio ovu titulu, kad bi barem takvih ljudi bilo više.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
NivesZ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NivesZ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 10:15
Prije svega,hvala na dobrodoslici Trisi,ucim jos,polako,ali sigurno.Neki dan sam bila kod Natase,ustvari Nataly,u nadi da ce mi pokazati neke stvari,cak sam i naocale uzela sa sobom. No,izgleda da ovaj naziv "Vrazji vrt",opravdava svoje ime,zaklafrale smo se i nisam ju nista pitala na kraju i nista mi nije pojasnila. Tako da i dalje glavinjam ovim forumom! Drzislave moj ,tebi pak moram reci,iznenađujes me,ugodno,svaka cast,pravi si reporter,odlicno odrađujes posao rjecju i slikom. Jedina primjedba,ipak je to "vrazji vrt",a ako bas inzistiras,moze postati VJESTICJI,dat cemo sve od sebe!!! Zar ne,Nataly???
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2011 u 17:52
Vidim da sam vas zainteresirao s vješticama i vragovima i da ste prihvatili Nataly kao vješticu, a mene kao vražićka (ne znam kako bi glasila umanjenica za vješticu, jer mislim da bi to ime bolje pasalo Nataly).

Triša bi me stavila u Natašin lonac, ali ja mislim da ćemo ipak Nataša i ja nešto zajedno skuhati, a to neću biti ja, i sve vas skupa lijepo pozvati u Lič.

Nives, hodam okolo po Buenos Airesu i skupljam šećere. Nisu me još proglasili totalno ludim, ali sam na dobrom putu. Ne znam da li ću ih uspijeti donijeti do Liča, ali samo da znaš da mislim na tebe i da sam pokazao volju.

Ne mogu završiti javljanje bez slike, pa šaljem jednu Božićnu iz Buenos Airesa.

Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 02:39
Bravo naše Ličkinje i Lič-ani!

Sve pohvale Nataly na trudu, što nas je počastila slikama svojeg mjesta, kako u samom Liču, tako i u Rijeci na izložbi.

Čestitke Draženu i gospođama na dodijeljenoj im tituli. Stvarno su zaslužili.

Dr.žislave, hvala na dodatnim interesantnim podatcima i ujedno sretno sa Monografijom.

NivesZ, dobrodošla! Svaki početak je težak, pa ćeš i ti savladati stavljanje slikica uz našeg frof. fotografa ekipe 051.

Što bi Lič bez Vas.
Užvam gledati i pratiti svaku vašu novu zanimljivost.

Veliki pozdrav iz Omišlja  smile79
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2011 u 18:45
MiraK, baka, blue sky, Triša, Silvy - hvala na lijepim riječima. Drago mi je da sam uspjela malo dočarati gdje je Lič, da on nije u Lici i da sam blizu Rijeke te da samim time "pripadam Riječkim kavama". Wink

NivesZ - mislim da se ne trebamo baš previše truditi da ovo postane Vještičji vrt Wink

Držislav - slažem se da forumašima nešto skuhamo u Liču kad se vratiš iz Argentine (i kad malo zatopli). Ustvari ti ćeš kuhati a ja ću ti biti moralna podrška  Wink







Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2011 u 18:52
Kopirat ću u nastavku tekst sa teme Zajedničkog dočeka Nove godine na Krku iz razloga što post post o ispraćaju Stare godine u podne u Fužinama spada u moju općinu pa nije fer da informacijama o Fužinama skrećemo sa teme pripreme za doček na Krku.

Citiram:
"Planira li netko doći u Fužine na doček Nove - točno u podne, savjetujem mu neka dođe (ako je ikako moguće) vlakom. Moram se raspitati hoće li voziti neki specijalni vlak ili će se putovati redovnom linijom.

Dolazak autom na staru godinu (tj. pronalazak mjesta za parkiranje) se pretvorio u veliku tlaku. Lani su ljudi kilometrima pješačili do centra jer nisu imali gdje ostaviti svoje vozilo. Automobili su bili parkirani na cesti od centra Fužina u pravcu Rijeke (na staroj cesti), a oni koji su dolazili po auto-cesti, već su prije petlje na Vratima zastali u koloni.


Ovo je detalj od lani...




Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2011 u 18:56

Da bi i zvukom dočarala atmosferu ispraćaja Stare godine u Fužinama, predlažem da pogledate ovaj video klip:

http://www.youtube.com/watch?v=7N9RW6tXUzI





Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 24>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.