Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 196197198199200 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 20:12
Pinus....mala prinova adeniuma je baš slatka debeljuca, a ova slika  adenium u magli izgleda tako nestvarno, možemo ju zvati "ljepotica u velu magle"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 21:50
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

dragi moji, uz dužno poštovanje vama znalcima po osnovu ove teme, odajem priznanje....
No zanima me što ćemo mi početnici ? Npr, kad Pinus i ekipa počnu koristiti neke izraze za koje ja nemam pojma što su, koje to substrate on koristi ? Što je to pumica ili vermikulit ? Pa ja nemam pojma o tome.
 
 
- Ako nešto neznaš, pitaj, odogovor ćeš svakako dobiti od nekoga koji zna. Ovdje svi učimo i naučimo ono što nas zanima... 
 
Ja živim u teškol provinciji i nemam novaca
Izvinite, ali tako je.
A tek e- bay kupovine........
Postoji li mogućnost da mi običn ljudi uživamo u ovim biljkama ili je to privilegija samo nekih ?
 
Nema tog zaljubljenika u adeniume koji nema dvadesetak kuna da si kupi sjemenke tih ljepotana i fino si ih uzgoji. Istina je da sam ja probila led i krenula u dosta skupu avanturu i kupila dosta skupih biljaka, ali to je samo moja osobna stvar gdje i kako trošim svoj novac!Embarrassed 
 
@Glikica, imati kultivare ne znači biti privilegiranThumbs%20Down barem ja tako ne smatram, jer su moje reznice namjenjene vama koji ih prvenstveno želite cijepiti na svoje sijance, a onda i zakorijeniti.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:01


Ne, ne, sjeme iz kojeg je izrastao ovaj a. obesum sa slike nije s eBay a. Sjeme mi je poklonila @bebolina. Vjerovali ili ne još nekoliko ovogodišnjih i to pinciranih bebolinaca bi trebalo uskoro procvasti !
(Dali je još kome @bebolina poklanjala sjeme ili samo meni ? a tebi Glikica ?)

Pumica ili po domaće vulkanski pijesak, a vermikulit to ti je skoro isto kao perlit. Razlika je u boji, vermikulit je smeđe boje a perlit bijele. Zato rađe upotrebljavam vermikulit. Samo estetike radi.

moon, dopada mi se kako si nazvala ovog bebolinca: "ljepotica u velu magle". Za one koji vole kombinaciju adeniuma i magle - "ljepotica u velu magle" po drugi puta:
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:15
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

                                     
 
   "ljepotica u velu magle" by @PinusClapsmile120
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:22
Ljepotica u velu magle je prekrasna ,sad mi je žao što svoje bebolince nisam pincirala...
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:38
Pinus, onaj maleni bucko je prelijep!
Mora da će biti nešto posebno rastući (čini mi se) više u širinu nego u visinu.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:38
ha, ha sad je i službeno nazvana "ljepotica u velu magle" Thumbs%20Up
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:41
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

ha, ha sad je i službeno nazvana "ljepotica u velu magle" Thumbs%20Up
Ha,ha LOLTongue a ti si mu službena kumasmile79
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:45
Bebolina, tako mi je drago zbog "nadopune" tvoje kolekcije, boje su fantazija!
Joj što će biti dugo čekati da procvjetaju!!!!
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 22:59
Originalno poslano od člana dadinica dadinica napisao:

Bebolina, tako mi je drago zbog "nadopune" tvoje kolekcije, boje su fantazija!
Joj što će biti dugo čekati da procvjetaju!!!!
Boje su stvarno lijepe a najviše me zanimala ona crvena, ona je novitet na tržištuWink 
Čekanje će biti dugo, ali bitno je dočekatiEmbarrassed
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 23:00
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

dragi moji, uz dužno poštovanje vama znalcima po osnovu ove teme, odajem priznanje....
No zanima me što ćemo mi početnici ? Npr, kad Pinus i ekipa počnu koristiti neke izraze za koje ja nemam pojma što su, koje to substrate on koristi ? Što je to pumica ili vermikulit ? Pa ja nemam pojma o tome. Ja živim u teškol provinciji i nemam novaca.
Izvinite, ali tako je.
A tek e- bay kupovine........
Postoji li mogućnost da mi običn ljudi uživamo u ovim biljkama ili je to privilegija samo nekih ?


Dragi moji cvjetoljubci, svi smo mi bili u pocetku pocetnici i neznamo nazive i sl. Ja prva doduse LOL al citajuci postove od ljudi koji itekako "barataju nazivima " i koji su puni korisnih savjeta i informacija mozete samo nauciti. Pitajte sta ne razumijete ili malo uzmite vremena i u prijasnjim postovima mozda postoji odgovor na neko vase pitanje. Wink

Koliko tko trosi na sjeme ili biljke zaista je stvar osobnog izbora i molim da se o tome uoce ne raspravlja jer je ovo ipak cvjetni forum.

Biljke volimo i zato uzivajte.


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 23:13
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Originalno poslano od člana moon moon napisao:

ha, ha sad je i službeno nazvana "ljepotica u velu magle" Thumbs%20Up
Ha,ha LOLTongue a ti si mu službena kumasmile79
LOL ako se Pinus slaže, ja sam za LOL
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 23:15
Pinus oni moji sijanci od ove godine su od beboline sjemenke..

Moji jos nemaju namjeru cvasti ali se lijepo granaju pa se nadam dogodine cvjetovima... nadam se bar

Predivna mi ova tvoja slika.. Bebi bas mi zao za trulog... Zasto ne pokusas da ti tog jednog posalje.obicnom postom kao neznam neki dar pa ti mozda tj vjerovatno nece otvorit posiljku. Znaci ne napise sta je unutra... Znam da je sverc ali nemas sta izgubiti...
Per aspera ad astra.



Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2012 u 23:27
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

Bebi bas mi zao za trulog... Zasto ne pokusas da ti tog jednog posalje.obicnom postom kao neznam neki dar pa ti mozda tj vjerovatno nece otvorit posiljku. Znaci ne napise sta je unutra... Znam da je sverc ali nemas sta izgubiti...
Da je pošiljka iz jedne od zemalja EU i da je označena kao poklon, možda bi i prošlo bez otvaranja, ali pošiljka s Tajlanda sigurno ne! Odustajem od te sadnice, još k tome je boja i vrsta koju već imam u svojoj kolekcijiTongue
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 01:52
Vermikulit i perlit se razlikuju najvise po svom CEC faktoru (cation exchange capacity ilitiga kapacitet izmjene kationa). Biljke upijaju pozitivno nabijene ione metala samo kada su doticni vezani na neg nabijene cestice tla elektrostatskom vezom. Biljka trosi energiju da izbaci van h+ ione kako bi nastao gradijent naboja izmedju stanice i okoline, te to onda potice prijelaz metalnih kationa u stanicu. Svaki medij ima svoj CEC faktor, tj KOLIKO je kationa u stanju vezati (ako ne veze oni se jednostavno isperu i odose.
Perlit ima cec skoro pa nula, znaci jako malo nutrijenata ostane dostupno biljkama, dok vermikulit ima srednji cec skor.
Medjutim, vermikulit ima dvije vrlo nesretne osobine za adeniume, kad je vlazan vrlo se brzo raspada i stvara s vremenom sloj finog mulja, te otpusta daaaleko previse magnezija, koji je u antagonistickom odnosu sa kalcijem i kalijem, znaci blokira se njihova apsorpcija u suvisku mg.
Perlit ima nesretnu osobinu da u medijima gdje se mijesa sa jako finim komponentama (zemljom za kaktuse i sl) on jednostavno ispluta na povrsinu kroz zalijevanja, te se medij segregira na slojeve i opet nis od aeracije. Al to je vise problem zemlje nego perlita zapravo.

Vermikulit se moze nabaviti preko teraristika.hr, 25 kn 3l, stavljala sam linkove vec. Osobno sam odustala od njega zbog navedenih losih osobina, i cijene koja nije opravdana. Perlita ima po poljoapotekama i nije toliko skup, meni ok, a to kaj ne veze toliko nutrijenata se moze nadoknadit.
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 07:55
Wolfsbane, hvala za ovaj post. Ne mogu vam reći koliko volim kad se nešto naučim.

Pomice ( bims ili pumicu) i vermikulit upotrebljavam zbog toga što mi je trgovina u Celju puno bliža od MBM, Lučko gdje sam kupovao tenisit i ostale komponente za supstrat. Plus toga nemam problema sa carinom.
To da vermikulit lagano raspadne u prah nisam znao ( i još dosta toga napisanog) . No kod adeniuma to kod mene ne igra neku ulogu. Sijancima adeniuma često mijenjam supstrat iz drugih razloga. Brzo rastu a većinu sijanca držim u malim teglicama koje brzo prerastu. Evo to je glavni razlog. Velike adeniume često dižem iz supstrata da vidim kako napreduje kaudeks. Svaki puta mijenjam supstrat.

Adeniumi su kao dijabetičari. Najbolje uspijevaju kada im tjedni obrok gnojiva rasporedimo u 7 malih porcija. Zaboravite na gnojivo za sukulente. Adeniumi brzo rastu i obilno cvjetaju. Za to im je potrebno puno sunca (energije) i adekvatna količina gnojiva (građevinskog materijala da izgrade svoje tkivo). Znači uravnoteženo gnojivo sa mikroelementima.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 08:09
Ispričavam se za onaj moj post, vidim da sam se nespretno izrazila. Ma i ja dosta trošim na biljke, više nego na krpice, ali živim u kraju gdje osim najobičnije zemlje za cvijeće nema ništa drugo.
Jel imate perlit ? Pitam u trgovini. Trgovac odgovara: A s koje si ti planete ? I tako sam u mnogočemu jednostavno zakinuta. Krajnji istok lijepe nam naše je inače takav, ali čujem kako nam premijer obećao da nas neće zaboraviti, pa možda dobijemo i perlit. Evo opet sam zastranila, neću više.
Bebolina, tebi se divim na uloženom trudu i volji i ustrajnosti, a ja ću polako kako i koliko mogu.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 08:57
evo i mene na ovoj temi.mislim da možemo biti sretni da imamo takve ljude koji svoj novac ulažu u rijetko cvijeće.to je vrlo pohvalno,a i korisno za sve nas koji to ne možemo ili neznamo.osobno nemam pojma kako bih to naručila,ali zato imamo bebolinu i još neke pa ćemo mi kupiti od njih.
želim pohvaliti sve koji imaju zdrave odrasle biljke.puno je to truda uloženo.ja imam mlade pa oko njih titram.nadam se da će jedan put procvijetati
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 10:21
evo da stavimo obavijest da je dalmatinka otvorila temu: Vermikulit - korištenje pri uzgoju biljaka
 pa tamo stavljajte ove vrijedne podatke o njemu da ne ostanu skriveni ovdje i bude ih teško pronaci jer je ovo ovdje jako korisno i vrlo poucno :o)) pa bi bilo steta da se zagubi
 
a imamo i staru temu o perlitu
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 11:43
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:


Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

pinus, ipak socotranum, ha?
Wolfsbane, nisam mogao ne reagirati. vzacnykytky ga je prodavao po 10.2 €. Toliko otprilike košta i 1 sjemenka socotranuma. Vrlo brzo su rasprodali sve socotranume.
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

i daj objasni ovo "necu docekati cvijet", to se odnosi na njegov spor rast, tvoje godine ili sto?
Kombinacija svega po malo. Putovao je 5 dana. Šalju ga golog korijena. Tih 5 dana je bilo dovoljno da su se posušile korijenske dlačice. Pitanje je i dali će ovih dana kod mene biti dovoljno sunca i toplote da se sokotranum ponovno ukorijeni te krene sa vegetacijom.
Čitam da dugo živi a u prosjeku prvi puta procvjeta u starosti od 20 – 30 god. Čitam i da je težak u uzgoju a svoje godine neću komentirati. mileys/smiley36.gif" align="middle" /> mileys/smiley36.gif" align="middle" /> Dovoljno razloga za pesimizam.
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

ionako socotranum nije fora zbog cvijeta, nego krasne forme
točno tako, sokotranum ima krasnu formu. Naročito sokotranumi iz prirodnog staništa.
Evo slika a. obesuma u magli. Sigurno jedan od razloga zašto je kod nas malo teže uzgajati adeniume nego na Tajlandu.


dobra je to cijena za socotranuma, koliko je star sad? oporavit ce se on, ima caudex vec, bez brige. ali da, dlacice su sigurno otisle, trebat ce mu vremena dok krene novo sekundarno korijenje, nadam se da mu nisu pincirali primarni korijen, to bi vec bio problem.

oprosti za godine, nisam mislila nista lose, nego sam primjetila da stariji ljudi cesto kazu kako nemaju vremena uzgajati nesto iz sjemena jer mozda nece docekati da vide rezultat. takodjer sam primjetila da su na ovom forumu vecinom stariji ljudi, moram prilagoditi perspektivu, meni je lako sa 27 godina cekati
velika gorica
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 196197198199200 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.