Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Menta- metvica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Menta- metvica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
Korisnik
Poruka
voćko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voćko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 20:55
Clapnemoj mrziti koprivu,pa to ti je najzdravija biljka koja raste na planeti.ja uredno svakog proljeća naberem nekoliko kg koprive,osušim i spremim u kutije te je pijem kroz cijelu godinu.nema više bolova u bubrezima(prije često)nema više  glavobolje NIKADA(prije: godinama, skoro svaki dan)raspoloženje:drugi čovijek.a mente ucvijetnjaku koliko hoćeš, širi se ko luda.pa je mješam s koprivom i radi okusa čaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 22:58
Natalija, ona metvica me više podsjeća na bosiljak nego na metvicu...

Za ljubitelje matičnjaka - i dalje nudim sadnice svih veličina...

A što se koprive tiče, voćko je sasvim u pravu, no Candida se zezala - ne mrzi ona nikoga, bar ne cvijeće i biljčice...

Pozdrav, Ive
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2008 u 09:37
prepelice mozda slici na bosiljak, ali da jopj pridjes blizu i osjetis miris... nema sanse
"pura" metvica, prekrasno mirise
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2008 u 18:19
Dobro, dobro, priznajem, ima ih sto vrsta. Ova zanimljivo izgleda, a meni je najdraža ona niska polegnuta što raste po vlažnim livadama i najljepše mi miriši...
Pozdrav, Ive
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 04:17
Malo korisnih linkova:
 
*Mentha piperita cv. - Chocolate Mint:
*Mentha pulegium - Pennyroyal:
*Mentha spicata cv - Kentucky Colonel mint/Spearmint:
*Mentha suaveolens variegata - Pineapple Mint :
Na vrh
voćko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voćko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 18:57
dali je stvarno istina da se sve ljekovite biljke kod kojih se koristi list beru neposredno prije cvatnje???Heart
Na vrh
anitnom View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anitnom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 15:50
Ovu metvicu sa okruglim vrhovima imam u vrtu u Puli, nju je uzgajala još moja nona. I ono što je čudno kod nje je što ju svi tamo zovu paprena, a paprena je jako šiljata. No obje imaju sličan jak okus. I ono što je jako čudno tu metvicu već dugo tražim po internetu pregledala sam oko sto vrsta i niti jedna nije bila ta okrugla. Ja sam ju na kraju prozvala Istarska paprena metvica jer neznam kako da ju definiram.

Inače imam u vrtu pepermint, spearmint, applemint, mačju metvicu i tu čudnovatu okruglu, a najfinija za čaj je pepermint.

Često sam si radila čajnu mješavinu od pepermint, spearminta, melise i limunovca i to fino ohladila sa kriškom limuna i leda - zakon.
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 16:32
Ja sam davno kupila baš tu metvicu i to je menta piperita.Meni se zakorijenila i sada raste kao "korov".Gdje god da piknem korijenje svugdje raste.
 
Na vrh
anitnom View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anitnom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 16:53
http://www.mountainvalleygrowers.com/menpiperita.htm

ovo je menta piperita za koju ja znam i sad mi nije jasno kako je i ova okrugla
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 09:37
E baš sam šašasta.Anitom imaš pravo,nisam gledala gornje linkove jer da sam ih pogledala bilo bi mi sve jasno.Onda ni ja ne znam koja je to menta.Probat ću upregnut neke "svoje" veze za to.Ta menta sa okruglim listićima kod mene u Primorju raste kao korov,ja mislila da je ta piperita ali zez.Vidjet ću kako se zove a dajte čeprkajte malo i vi ostali.Sada sam se baš zapalila da saznamo koje je ta.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 13:25
jedva cekam da procvjeta da vidite kako cvjetovi izgledaju
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 11:50
Originalno poslano od člana voćko voćko napisao:

dali je stvarno istina da se sve ljekovite biljke kod kojih se koristi list beru neposredno prije cvatnje???Heart
 
Većina da, kao metvica,matičnjak,maslačak, kadulja...Ali majčina dušica,gospina trava kičica, kopriva bijela....beru se za vrijeme cvatnje.
Nema pravila.Zapravo, za svaku ljekovitu biljku ponaosob  trebamo znati u koje se vrijeme bere (list, cvijet, plod, korijen ) i kako se suši.Smile
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 00:12
neznam točno koja je moja menta ima zelene listova moji moslavci uzgajaju za čaj onu dlakavu a imam i još onu kaj miriši pomalo na limun 
p.s. inače nisam baš znalac u nazivima pogotovo latinskih biljaka
sutra je novi dan
Na vrh
anitnom View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anitnom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 17:38
Dodala bi još dvije rečenice jer je sve već odgovoreno.
Kad se radi čaj od zelene biljke treba više listića (u biti jednako listića samo što osušeni su dehidratizirani pa djeluju manje. Svi imamo nekakav osječaj za količinu sušene bilje, a kad je u igri sviježa onda se često stavi premalo).
I drugo za melisu ne samo da nebi trebala doći u dodir s metalnim predmetom kod pripreme, nago i kod skladištenja - odmah poprimi metalni okus.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 20:20
Obožavam čaj od mente, ne znam koja raste kod mene u Primorju, ali mi je beremo, sušimo i cjelu zimu pijemo čaj i pravimo se Englezi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 23:44
Zimi tom čaju dodajte malo majčine dušice, bazge i kadulje + limun, eventualno med, i eto vam čaja koji će vas cijelu zimu štititi od prehlade i gripe.Osim toga je aromatičan.Moj muž i ja smo ovisnici o biljnim čajevima ali zato godinama ne znamo što je prava prehlada.
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 11:31
super ste! hvala na iscrpnim uputama! sad mogu krenut u kuhanje caja! a dobra je ideja fermina-daza za tinkturu, a ja bih rekla travaricu od melise. mozda se moze ubaciti zajedno s melisom i jos koja grancica druge biljkice. ima netko ideju sta bi se slagalo? pa osmislimo jednu dobru forumsku ljekovitu travaricu
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 14:10
Može sve to odlično mi odgovara, osim nažalost cvijeta bazge koji ne podnosim - ne mogu i gotovo.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 15:12
Originalno poslano od člana dada dada napisao:

super ste! hvala na iscrpnim uputama! sad mogu krenut u kuhanje caja! a dobra je ideja fermina-daza za tinkturu, a ja bih rekla travaricu od melise. mozda se moze ubaciti zajedno s melisom i jos koja grancica druge biljkice. ima netko ideju sta bi se slagalo? pa osmislimo jednu dobru forumsku ljekovitu travaricu


Trebamo razlikovati  TINKTURU  od TRAVARICE.Confused
Tinktura je puno koncentriranija i upotrebljava se kao lijek, u malim količinama ili za masiranje, na pr.
Za pravljenje tinktura potrebno je teglu napuniti biljem i preliti alkoholom.

U travaricu ide više vrsta bilja u manjoj količini.Otprilike 70-80 g suhog bilja
(10-15 vrsta, i više ) na teglu od 2.5 l rakije.(Prema E.Keršaku:Ljekovito bilje u vinu i rakuji ).Ali to je samo okvirno.Svatko može napraviti svoju travaricu pa tako i mi ovdje na forumu svoju.Ali sad smo već off-topic, pa bi trebalo otvoriti novu temu:travarice.


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 15:21
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Može sve to odlično mi odgovara, osim nažalost cvijeta bazge koji ne podnosim - ne mogu i gotovo.


Šteta za bazgu.Ali ona ionako najviše pomaže kad se već prehladimo.Dakle,udarit ćemo po kadulji (oprez:ne previše ), majčinoj dušici, metvici, stolisniku, koprivi...da se ne prehladimo.Big%20smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.