Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vegetativno razmnožavanje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vegetativno razmnožavanje

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2007 u 00:38
Originalno poslano od člana goga goga napisao:

Usput naš naziv za weigelu je vajgela ili zanica, suručica je Spiraea.
 

Embarrassed Embarrassed Embarrassed, vidi se da sam zafulala!!! Confused
Zato mi je jako drago da je tu naša "Goga"!!!! Wink


Ažurirao andrea01 - 28 Srpanj 2007 u 00:39
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
goga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 30
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2007 u 14:32
Nije baš previše bitno kad je vrijeme pelcanja navedeno u knjigama i po forumima jer svibanj u Zagorju nije isto što i svibanj u Primorju. Istina je da se neke biljke lakše zapelcaju u proljeće, neke samo zimi, no to su rijetki slučajevi.
Većina biljaka se može vegetativno razmnožavati reznicama u bilo koje doba godine ako se zna prepoznati reznica (pelcer), a postoje tri osnovne vrste:
- zelena - uzima se na početku vegetacije, grančica je zelena, savitljiva, mekana. Najbrže se zakorjenjuje ali je najpodložnija truljenju.
- poluzrela - uzima se na početku odnosno kraju ljeta, ovisno o vrsti biljke. Reznica je poludrvenasta: ne više zelena, ali još ne odrvenjela. Takve se reznice zakorjenjuju nešto malo duže, ali u većem postotku
- drvenasta - reznice su zrele, drvenaste, a uzimaju se sa biljaka kasno na jesen odnosno tijekom zime, uglavnom se sa biljke uzimaju kad već otpadne lišće i takvim reznicama treba najviše vremena da formiraju korijen
 
Osim reznicama biljke možemo vegetativno razmnožavati i korijenovim reznicama (samo vrste koje puštaju izdanke iz korijena i to uglavnom kasno u jesen) ali i cijepljenjem o kojem opet postoji cijela nauka Smile itd,itd.
 
Usput naš naziv za weigelu je vajgela ili zanica, suručica je Spiraea.
 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 17:30
ahaaaaaaaaasmiley_158
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 16:51
"Vegetativno razmnožavanje - drvenaste biljke

- mjeseci u zagradi označuju za tu vrstu mjesec kada se vegetativno razmnožava"

npr. Syringa vulgaris (travanj, lipanj) ili Juniperus chinensis (rujan)


Prva biljka se razmnožava u travnju, svibnju i lipnju... zato je navedena u sva tri mjeseca (barem bi trebala biti), pogledaj malo..., a druga se razmnožava u kolovozu i rujnu...  Nadam se da sam ti olakšala malo...

Hm, nazive hrvatske dosta biljki niti ja nisam baš upućena... A mogli bi i nekoga šacati kao npr. Ivana - šumara, da na neki način ubace i naše nazive...

Znam za weigeliu da je naš naziv "suručica", bar su me tako informirali... Wink



Ažurirao andrea01 - 23 Srpanj 2007 u 16:52
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 15:16
Ne znam ja o kojoj ti biljci pričaš pa nemam iskustvasmiley_168
Ali mogu reć za ostalo.Ja uredno pratim kad se kaj razmnožava samo nikako da sve to popamtim pa onda razmnožavam kad stignem.Jučer sam zapelcala limun.Malo mi je previše u zrak otišo a ja bi da bude grmić pa sam mu par vrhova odrezala i zapelcala.
buxus,pelcam kad mama reže živicu.znači nije kad piše nego rano ljeto ili jesen.No on se svakako lako primi.
Lavandu najčešće sad negdje pelcam kada ocvate,tako i oblikujem grm odmah.Ove godine sam ranije jer mi je jedan,autom po njoj prošaosmiley_131pa sam te strgane grane zapelcala.
Hibiscus pelcam u jesen prije nego ga unesem u kuću(ak previše naraste ne može unutra pa ga rezat moram)
Fuksiju mi žao prije pa i to radim na kraju jeseni,prije nego unosim u kuću.
eto niš ne pelcam po onom kako piše.Hmm iako mi nije jasno po onome tamo kad se u stvari pelca.pr.Acer_navodno u listopadu a u zagradi piše studenismiley_166a tako za večinu piše,pa me zbunjuje.
Zbunjuju me i latinski nazivi.možda bi bilo bolje da u zagradi stoji domaći naziv
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 14:45
Budući sam vidjela na naslovnoj stranici kalendar vegetativnog razmnožavanja otvaram ovu temu s ciljem komentiranja istog!!!

Evo, baš sam u lipnju uzela reznicu vaigele koja se dosta dobro drži, a na kalendaru sam uočila da je njeno doba pelcanja u kolovozu-rujnu!
Baš me interesira dali će uspjeti opstati.

Kakva su vaša iskustva sa istim?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.