Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cimbidijum - Cymbidium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cimbidijum - Cymbidium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 26>
Korisnik
Poruka
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2013 u 00:34

Ajmo još malo o cymbićima i informacijama koje sam o njima pokupila na sajmu cvijeća u Poredenoneu.

Na tom je sajmu ponuda cymbidiuma bila spektakularna. smile39Nije bilo boje ili vrste koje nije bilo, ali ja ko ja, morala sam malo zabost prst u svaku teglicu...zašto? Svi su oni iz komercijalnih razloga bili posađeni u kamenu vunu a samo pri vrhu teglice bili pokriveni supstratom za deje. Sve je to ok kad bi kupac cymbića dobio uputu kako da se s cvijetom kasnije ponaša, kako zalijeva, kako prihranjuje itd. itd.no od toga ništa. Većina je tih kupljenih cymbića osuđena na propast. Kamena vuna ima karakteristiku zadržavanja vlage, što znaći da deju treba rjeđe zalijevati i manje prihranjivati. Baš iz tog razloga ni jednu nisam udomila.Thumbs%20Down
Dalje, na tom je sajmu bio i jedan štand koji je nudio savjete i naravno prihranu za većinu biljaka koje se se na sajmu nalazile. Svoju sam pauzu od razgledanja izloženog na sajmu iskoristila udobno se smjestila tamo i "davila" savjetnika koji am je bio na raspolaganju.Tongue 
Najviše me zanimao uzgoj i prihrana cymbidiuma i mogu vam reči da da sam dobila odgovor na sva postavljena pitanjaThumbs%20Up
Prvo je pitanje bila kamena vuna. Ona dugo zadršava vlagu u sebi a cimbydiumu korijen ne pliva, znaći ne truli a zalijeva se puno rijeđe nego u supstratu za deje...hmmStern%20Smile
Drugo je pitanje bila prihrana. Prihranjuje se tiekom cijele godine izuzev zii kad su temperature niske. Tad je svakako i zalijevanje oskudnije. Prihranjuje se (bar kako gospon kaže) uravnoteženim npk gnojivima s mikroelementima i to 20-20-20 ili 15-15-15 ili 8-8-8 s tim da je ovog prvog dovoljno jednom u dva tjedna  1 gram otopljen u litri vode. Postupak bi trebao biti ovakav. Zaliti cymb s kišnicom i kad voda korijen navlaži a višak se vode ocijedi, tek ga tad na desetak minuta uronit u vodu u kojoj je gnojivo, Nakon toga ostaviti teglicu da se ocijedi i vratit je na svoje mjesto. Nakon tri do četiri takva tretmana obavezno jednom biljku uroniti u čistu kišnicu bez dodatka gnojiva, da bi se biljka riješila od štetnih kemijskih elemenata s kojima je tretirana, ukratko, ispitanje viška soli.
Ako koristimo blaža gnojiva ao npk 15-15-15 ili 8-8-8 u vodu dodajemo 1 gram na 3 l vode, samo što će tada ispiranje biti rijeđe.
Ovo bi bilo ukratko o zalijevanju i gnojidbi, no našlo se tu još dosta informacija o cymbićima, pa ako vas zanima tipkajteWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dado.slavnija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 04 Siječanj 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado.slavnija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2013 u 01:35
Definitivno se radi o masovnoj proizvodnji, a pri tome se koriste i supstrati koji će dati najbolje rezultate u što kraćem vremenu.... u svemu tome to su toliko isforsirane biljke da one vrlo teško mogu doživjeti iduću sezonu jer se apsolutno sve tu usmjerava na poticanje cvjetanja, poseban režim prehrane koji nama nije kao takav detaljno opisan, a biljka kao takva i primamljivija i prodavanija....
Dario
dario.novska@gmail.com
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2013 u 15:37
Cymbići na "ljetovanju"Tongue

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 23:16
I moji cimbići ljeto provode vani
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 23:49
Moon,,lipi su ti,jedri i zdravi!!!smile57
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2013 u 20:20

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2013 u 23:26
Stigle slike najlipših i najzdravijih cimba na forumu Hugsmile57smile55smile75smile120
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2013 u 07:57
Fiki slažem se sa tobom!
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 17:58
Danas sam micala cvijetnjake s cimbićima iz gredice do terase i da vidim kako izgledaju i iznenadila sam se. U jednom cvijetnjaku cimbić je pustio dvije cvjetne stapke i sad ne znam što da radim. Da li da ju unesem u stan ili da još uvijek bude vani s ostalima? Poslikala sam:





Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 23:35
Ja sam svog sa cvjetnim stapkama unio,, i mislim da je to ispravno!! Thumbs Up
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 00:37
I ja ću tako učiniti čim još mrvicu zahladi, kod mene je još relativno toplo
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 23:10
Ako nepada temp. ispod 5 C ,,dobro je Smile
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 23:58
@moon Clap za stapke! Ako je vani ne zalijevaj ga nikako, ima dovoljno vlage u zraku.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2013 u 00:10
fiki hvala.

bebolina...hvala, jučer sam poukla cimbiće do terase da ih ne zalijeva kiša, neću ih zalijevati. Znaam da trebaju biti vani do 4° i tad ih treba unijeti unutra u hladniju prostoriju dok ne izbace cvjetne stapke, a ovoga koji je pustio cvjetne stapke, normalno treba "ušminkati" s nekim lijepim ukrasnim cvijetnjakom i staviti u dnevni da se tamo šepuri s cvjetićima Ako mi treba još kakva uputa, molila bih te
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2013 u 00:52
Naravno da sam spremna razmijeniti svoja iskustva s svima vama koji ih volite!
Jednom kad ga uneseš u kuću da se šepuri u dnevnoj Thumbs Up drži ga podalje od izvora topline i po mogučnosti ga orošavaj po listovima umjesto zalijevanja da ne odbaci pupove i cvjetove. Kad cymbići stIgnu u naše vrtne centre s rascvjetalim cvjetnim stapkama i sasvim laganim teglicama, trgovci da te skupe biljke ne izgube revno zalijevaju umjesto da ih samo orose, baš ih zato brzo izgube i tad idu bez cvjetne stapke na sniženje. LOL Kad cymb na cvjetnoj stapci pokaže suze, to je jasan znak da mu je vode previše.
@moon, uživaj u svakom njegovom cvijetuClap a to može potrajati jako dugoooooWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2013 u 18:30
bebolina, hvala tako ću napraviti.
he, he, dobro je da su trgovci tako zalili cimb, bar je nama jeftiniji za kupiti. Radoznala sam koje boje će cvijet biti, pošto sam i ja kupita te previše zaljevane
Baš se veselim što ću imati tako lijep cvjetni ukras, jer to će kod mene u ovom hladnijem godišnjem periodu biti jedan od rijetkih cvjetova
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2013 u 17:33
Da vam pokažem kako napreduje cvjetna stapka


Lagano gura još jednu stapku


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2013 u 11:45
@moon, krasne cvjetne stapkeThumbs Up
Sad potpuno prekini zalijevanjedok teglica ne bude posvelagana, tek tad im daj sasvim malo vode, još bolje ako samo lišće povremeno narosiš da se stapke ne bi osipale.
Stroga dijeta Smile 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2013 u 19:29
bebolina, hvala. jučer sam ju unijela, do tada je bila vani s druge dvije koje za sada nemaju cvjetnih stapki. Držim se tvojih uputa i cimbić je na strogoj dijeti
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2013 u 22:36
Dobila sam od svekrve na poklon cymbidium s tri cvjetne stapke.


Taj sam joj cymb ja poklonila prije puuunoooo godina i svake joj godine obilno cvate, a ovo što je meni poklonila je samo dio te biljke koju je lani razdvojila. Pitala sam je na koji je tretman biljka navikla a ona kaže da ga zalijeva s čašom vode jednom u dva mjeseca i da prihranjuje s gnojivom u ampuli. Smile

Od svibnja do listopada je cymb bio u dvorištu zaštićen od kiše, a čim bi zahladilo preselila bi ga u hladnu sobu (15-18 stupnjeva) gdje bi obilno cvjetao.

Eto koliko je teško natjerati cymb da svake godine obilno cvjetaWink


 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1920212223 26>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.