Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Povrtlarska brbljaonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Povrtlarska brbljaonica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 214215216217218 381>
Korisnik
Poruka
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:19
htjela ti pokazati jos jedno divlje zelje sa velikim zelenim listovima pa nece mi slika.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:24
jedem pustili, jako je fino i zdravo..
 
gle kak fino izgleda...mljaaacStrawberry%20Spinach,%20Beetberry%20Greens,%20Specialty
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:25

evo vidi jedes li ovo.
kako pravis taj divlji spinat sto sam sliku stavila?
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:29
Znam za ovo zelje,al poima nisma imala da je jestivo,ja to prije kokosima cupala
ovdje slabo ko jede i koprivu da to divlje zelje,ja sve kradom berem koprivu pa ako me upita ko sta radim mislim se reci cu da prskam paradajz.
Iako sma sita salate moji je imali citavu zimu,namjeravam jednom probati divlju salatu tj.maslacak hhe.jedes li ti Viz masalcak salatu i koja ti je bolja ta ili domaca salata?
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:29
ovo mi je poznato..da me ubiš...nemrem se sad sjetiti kao se zove..nisam to jela.
A drvo špinat..on je iz porodice loboda...i jede se na isti nčin kao klasičan. špinat ili na salatu.
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:30
Koje ti je to voce sa slike? bas mami mljac odoh sebi sok od visnje napraviti da skinem zelju za tim vocem hehe.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:30
Maslačak salata mi je malkice gorkasta, ali prava delicija pomiješano sa kuhanim i na ploške narezanim krumpirom..to mogu jesti svaki dan na taj način
..pa napisala sam ti da je to jagoda špinat, samo je tamo original na engleskom kako se zoveSmile Strawberry Spinach
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:32
Originalno poslano od člana wizardica wizardica napisao:





ovo mi je poznato..da me ubiš...nemrem se sad sjetiti kao se zove..nisam to jela.
A drvo špinat..on je iz porodice loboda...i jede se na isti nčin kao klasičan. špinat ili na salatu.

Da ovo je loboda divlja,a eto poklopi se da je iz porodice tog drvo spinata.sad ce ga biti za mjesec dana i probat cu kakvo je.blitva i jedan spinat mi stigli,a nisam jos pojela zamrznutu blitvu.moram zeljanicu napraviti da se rijesim lanjskog zelja.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:33
Ma imam i ja puno još...ja sam ti to izmiksala u blenderu i zamrznula kao špinat...samo izvadim i stavim na ajmpren da se kuha..tili čas gotovo.
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:34
Da vidila sam original naziv.bas zanimljivo da ima i divlje.De mi js reci sad je nikao mislim od prije mjesec dana divlji cesnjak,isti je kao domaci pera i ima glavicice male,da li je to otrovno? ja to nacupam pa mirisem,volim miris cesnjaka.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:35
Bean,%20Purple%20Queen,%20Bush Purple Queen
imam namjeru posaditi ove mahune..lani su mi propale od suše pa sad ponavljam zadaću...hihihi
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:36
Pustili..si brala u šumi taj ćešnjak--divlji luk..jel ovako izgleda
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:37
I ja sma tako kao ti radila,ko od tebe preuzela nacin:) bila prerodila blitva zato nam je i ostalo.u zadnje vrijeem sam pokusala juhe praviti da ga se rijesim,al jos nisam,ko kad smo natrpale pun hladnjak toga ;)
Originalno poslano od člana wizardica wizardica napisao:





Ma imam i ja puno još...ja sam ti to izmiksala u blenderu i zamrznula kao špinat...samo izvadim i stavim na ajmpren da se kuha..tili čas gotovo.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:37
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:38
Ne nije to Viz to je medvjedji luk.Ovo je ISTO cesnjak,samo divlji i gusto nikne na pojedinim mjestima.
Uh kakva ti je to crna mahuna izgleda mi strasna:)
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:42
Znam i ne bih smjela jesti taj luk sa sirim listovima nisma znalac jos za to.hvala viz Zato ispitujem vas koje znate,nisma ja prije znala ni sta je kantarion,kamoli sta sto je teze prepoznati.jos uvijek ne mogu prepoznati sta je gavez,treba mi neko u zivo pokazati biljku,sto ovdje nemam priliku.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:43
Ostali nazivi: pasji luk, divlji češnjak,divlji luk, crijemoš, srijemuš, sremuš, ramson (eng.), bärenlausch (njem.)

Opis: nepravedno zapostavljena biljka izuzetnih svojstava koja je dosta česta u našim krajevima. Ona je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ljiljana. Iz lukovice u visinu do 30ak cm izrastu 2-3 duguljasta eliptična lista, sjajne površine i tamno zelene boje. Iz listova izrasta 25 cm visoka stabljika uglavnom trokutastog oblika sa bijelim cvatim i cvjetovima zvjezdastog oblika. Sama lukovica se sastoji od više manjih lukovica, ukupne dužine do 6 cm, bijele ili žućkaste boje.

Rasprostranjenost: može se naći u cijeloj Europi. Raste u vlažnim bukovim šumama, ravnicama i uvalama a pored vodotokova je obično gusto rasprostranjena. Pogoduje joj humusno, duboko i rastresito tlo, neutralno do blago kisele zemlje. Vlažna, sjenovita i mjesta gdje se dugo zadržava snijeg su tipična staništa medvjeđeg luka. Raste nezagađeni i isključivo na čistom tlu.

Oprez: ako niste 100% sigurni da u to što berete, može ga se lako zamjeniti za OTROVNU đurđicu, mrazovac ili čemeriku. Najlakši način raspoznavanja je po mirisu koji je isti kao i kod običnog češnjaka i vrlo intenzivan.

Iskoristivost: koristi se cijeli nadzemni dio biljke kao i lukovica. Listovi su najljekovitiji i najukusniji mladi, dok se lukovica treba uzimati ili prije no što procvjeta ili nakon cvata. Najviše ljekovitih svojstava ima u svježim listovima (vitamina C je gotovo 8 puta više no u lukovici) prije cvata te se tada najviše i beru.

Ljekovita svojstva: ovaj dio posta bi sigurno mogao ispuniti polovicu A4 stranice pa ću se dodirnuti samo u kratkim crtama:

- smiruje i liječi kašalj
- jača srce i oslabljeni srčani mišić
- štiti kao preventiva od infarkta
- usporava i liječi aterosklerozu krvnih žila, širi ih i
- smanjuje visoki krvni tlak
- poboljšava apetit, otklanja probavne smetnje
- smiruje upalu sluznice želuca, otklanja nadutost i plinove
- omogućuje bolje izlučivanje žuči, koristi jetri,
- potiče na rad bubrege, smiruje upale mokraćnog mjehura i njegove upale,
- djeluje ljekovito na maternicu
- sprečava i liječi osteoporozu, smanjuje bolove kod artritisa i reume.

100gr lista sadrzi 45mg vitamina C; 4,78mg Karotina; 1,99gr belancevina; 0,86gr masti; 3,5gr ugljenih hidrata i 27 kalorija

100gr korjena sadrzi 16mg vitamina C; nimalo Karotina; 2,15 gr bjelancevina; 0,16gr masti; 15,75gr ugljenih hidrata i 71 kaloriju

Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:45
GAVEZ
Gavez
 
 
 
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:46
Super i prepoznajem tu biljku,mada je ovdje nigdje ne vidim.De mi sada pokazi koja je otrovna,mozda je bas ovaj luk o kojem pitam
Al sto volimo bilje iz nas sipaju pitanja i zelje
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2013 u 23:47
Pustili..dal si pogledala link koji sam ti stavila..tamo ti je i slika tog otrovnog..gledaj gore post..
Lažna prijateljica: Zlo koje vam tapše po ramenu
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 214215216217218 381>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,563 sekundi.