Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pachypodium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pachypodium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 32>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 20:35
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 12:33

Pachypodium succulentum, ima oko desetak dana da cvate. Istovremeno je počeo tjerati i novo lišće.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 15:17
I moji mali succulentumi su upravo poceli prekjucer tjerati nove listice. Ovaj tvoj super izgleda, koliko je star?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 17:26
Kod mene je proveo drugu zimu. A koliko zima je proveo kod Plappa , mislim da to zna samo on ?
Prošlu zimu nije cvjetao. Nedavno sam ga presadio u veću teglu. Možda ga je to spodbudilo da procvate ?

mememe, baš sam te htio pitati kako tvoji sukulentumi. Moji prošlogodišnji sijanci p. saundersi su još uvijek bez lišća.

Konačno sam ovih dana sijao sjeme p horombense koje si mi poslao. Sijao sam još neke adeniume, pahiće i par sjemenki Dorstenie giggas.
To je polovica sjemena koje sam ovo proljeće imao namjeru sijati. Drugu polovicu unaprijed plaćenog sjemena još uvijek čekam. Možda još uvijek stigne na vrijeme za proljetnu sjetvu ccc        
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2013 u 20:23
Sretno sa sijanjem, ovi nasi pahiji su se pokazali kompliciranijim nego sam mislio. A za horombense sam cuo da ga vani zovu "queen of the pachypodiums" koliko je na cijeni zbog izgleda, nadam se da ce ti uspjeti.
Ja sam vec sad gotov sa sijanjem za ovu godinu, 3 sjemenke adenium somalense var. crispa. Jedino ako me prsti ne zasvrbe pa posijem nekakve lithopse, hahaha
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 09:35

pachypodium succulentum, 5. 3. 2013
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 14:23
Mislim da cu zatrazit admine da zabrane Pinusu postavljanje slika, hahaha:-D

Svaka cast, nadam se da ce moji sukulentumi za koju godinu biti takvi.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2013 u 17:25
ova je prezimljvala na verandi i popapala je zima....jedna u kući naa toplome i jedna u negrijanoj-sunčanoj sobi su predivne......eto - malo sam pametnija i iskusnija za na godinu......evo slike ljepotice koja nije uspila prezimiti....žao mi je....

što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 22:02
pachypodium succulentum, 11. 3. 2013

Ružo, bolna škola ali zato dugo pamtimo takve greške i nešto naučimo iz toga.

Evo mog p. succulentuma. Stalno otvara nove cvjetove ali nikako da zablista u punom cvatu. Cvijet mu traje samo par dana. Na sreću zaliha pupova je zavidna.

mememe , od sjemena p horombese za sada ništa nije proklijalo. No kod drugih pahipodi sjemena klijavost imam ove godine dobru. Sjeme ostalih pahiča sam kupio kod afroplants početkom listopada prošle god dok su ga je još imali u ponudi. Usprkos toj starosti klijavost njihovog sjemena je visoka. Posijao sam između ostalih vrsta i pachypodium brevicule. Vrlo sporo rasta a voli jako kiseli supstrat. Za njega se malo kako ću sa njime ?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 22:10
pinus nemoj se žaliti, divan je Wink

mada mi malo fali snijeg u pozadini LOL
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 23:01
Natalija, nemoj samo dva puta reći. Slušam lokalnu prognozu za četvrtak. Temperatura -1C i snijeg do nizina.     
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 23:28
Pinus, evo ti vrlo zanimljiv članak, mislim da bi trebalo slušati ovu gospodu, barem oko nekih stvari :)

http://www.highlandsucculents.com/culture/highland%20pachypodium%20culture%20guide.pdf

Brevicaule ćeš vjerovatno moći posaditi u vapnenačkom šljunku uz dodatak pumice i nešto organike - ili druga opcija crnogorična kora i pumica, makar sam sad mišljenja da treba biti što laganiji supstrat, slično kao ikod adeniuma. Raste u vapnencu u prirodi, može i ovako. Vidio sam brevicaule u raznim supstratima, čak u čistoj pumici. Jest da je malo zeznutiji od ponekih pahija, ali šta sad, zato se i bavimo time :) Kako zasad stojiš sa klijanjem, brevicaule je već proklijao? Ja ove godine ništa ne sijem, imam samo jedan klijanac adenium somalense crispum i ove ostale od prošle godine, ako ću širiti obitelj bit će na floraartu ako će biti namaquanuma ili nećeg drugog zanimljivog.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 07:18
pachypodium succulentum, 14. 3. 2013

Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

pinus nemoj se žaliti, divan je 
mada mi malo fali snijeg u pozadini

kome fali snijega ? kod mene ga ima za izvoz
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 07:43
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Kako zasad stojiš sa klijanjem, brevicaule je već proklijao?

Kod svih pahića čije sjeme sijem ove god. osim kod tvog horombensa sam imao visoku klijavost. Nažalost od p. horombense nije proklijalo ništa.

Ti si kemičar, ajde izmiješaj mi jedan dobar anorganski supstrat sa pH 4 – 5. Pročitaj (Soil chemistry, klikni) što p. brevicul treba za zdravi rast.

Hvala za članak, zbilja je dobar.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 07:47
Lijep pachić Pinus,a snijega ne želim i ja ga imam previše
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 10:13
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

pachypodium succulentum, 14. 3. 2013

Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

pinus nemoj se žaliti, divan je 
mada mi malo fali snijeg u pozadini

kome fali snijega ? kod mene ga ima za izvoz



Pahić je prekrasan !!! Al te moram obradovati, kod mene danas deset puta više snijega nego kod tebe na slici !!  Jedva sam se probila do kokica koliki su zapusi !!!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2013 u 23:36
Pinus, sa linka s wikipedije:

P. brevicaule and P eburneum are contained to quartzite. Kako ako je kvarc pH neutralan? nlaetio sam na razne verzije supstrata u kojima drže brevicaule, nisu svi po defaultu kiseli.

Sad se ja pitam tko tu koga j*be?   

Gle, bez puno razmišljanja trebao bi naći mrvljeni granit i pomiješati ga sa glinom i pumicom i ja mislim da bi to moglo biti to. Kisele su stijene one koje imaju aluminija (i željeza) u sebi i koji ga s vremenom otpuštaju pošto je jako slabo topiv u oblicima u kojima se nalazi u tlu. dodatno zakiseljavanje tla možeš postići s nešto sumpora u prahu - samo pazi da neće sumpor zakiseliti odmah nego postepeno kako će ga bakterije obrađivati. zakiseliti možeš i gnojenjem tekućim gnojivom koji koristi amonijev sulfat kao izvor dušika - ma zapravo sve amonijeve soli mogu proći.

Svakako ako želiš održati kiselost supstrata nikako zalijevati običnom vodom.

Da se malo vratim na onu raspravu što smo imali o kiselosti tla. Kisela su tla ona koja imaju u sebi malo Ca i Mg i više Al, kiselost tla dolazi od H+ i Al3+ iona. moraš shvatiti da kiselost tla je svojstvo dinamičke ravnoteže nekog sustava, što znači da to svojstvo ovisi o puno faktora koji su u određenoj ravnoteži i koji se ciklički ponavljaju da bi to svojstvo bilo postojano. To nemožeš postići u kućnim uvjetima. Često se smanjeni pH, znači kiselost događa jakim ispiranjem tala zbog oborina, drugdje zbog mikroba koja vladaju i stvaraju kiselost raspadanjem organike, oslobađa se CO2 koji reagira kiselo otapanjem u vodi. Da sad ne nabrajam dalje shvaćaš da nikako nemožemo u kućnim uvjetima imitirati prirodne uvjete naših biljaka, pogotovo ako se radi o specifičnim uvjetima.

brine me malo da bi traženjem tako niskog pH u tlu u jednom trenutku mogao pretjerati i nanijeti veliku štetu biljci.

Ja bih na tvom mjestu iskreno ovo što ti pišem uzeo kao smjernicu i malo eksperimentirao. Probaj složiti ovakav mix i poslije analiziraj njegovu kiselost. Iskušaj i kiseli organski mix i njega provjeri. Ako se osjećaš dovoljno sigurno i ako imaš dovoljno sijanca probaj dva uzgajati tako da im je sve identično osim tla. Svakako provjeri i pH gnojiva koji koristiš, naravno razrijeđenog na koncentraciju koju koristiš.

U onom članku koji sam ti poslao, opisuju dva pristupa, filozofije uzgoja. ja se recimo slažem s onom da ne treba forsirati što veću sličnost s uvjetima prirodnog staništa. Čim mi uzgajamo biljku u posudi, puno smo ju udaljili od onog što je prirodi uobičajeno. Za kontejnirane uvjete što se pachya tiće mislim da treba što laganiji supstrat koji možeš zakiseliti gnojenjem. Mislim da mineralni supstrat je pretežak za njihovo korijenje. Ja sam požalio što sam moje saundersije držao u pjeskovitom mixu makar sam na sto mjesta čitao o tome - jednostavno korijen je slabo išao.


Što se sijanja tiće, vrlo mi je drago da ti je tako krenulo ove godine, samo mi je jako žao da ni tebi horombense neće - jedino je zasad bebolini jedan proklijao ali se nije održao. Valjda sam i dobio toliko sjemenki jer im je loša klijavost. Šteta. Nadam se da će ipak biti nešto od toga.

Eto, nadam se da će ti neke stvari biti malo jasnije i ćeš moći složiti odgovarajući mix. Svakako piši što ćeš učiniti i kako napreduje.

možeš i pokoju sliku sijanaca :)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2013 u 10:56
pachypodium brevicaule


mememe, hvala ti! Lijepo si to objasnio.

A što se tiče klijanja baš mi je čudno kako mi je ove godine uspjelo dobiti dobru klijavost kod pahića, s obzirom da sam sijao staro sjeme. Sjeme sam kupio u listopadu prošle godine na linku koje je dala Wolfsbane.

Sijao sam točno 1. ožujka, 5 mjeseci kasnije. Kod p brevicule sam ima 100 % klijavost. Pogledaj kakve su to minijature. 2 mm visoki i isto toliko široki. Od svih pahipodija p. brevicul najsporije raste. Moram mu nabiti kilažu do početka zime inače ne vjerujem da će preživjeti sljedeču zimu.

Sa klijanjem pahipodija i adeniuma (socotranum i somalense) sam zadovoljan. Problem mi rade Dorstenia gigas i dorstenia foetida. Ne mogu reći koliko bi želio da mi proklije D. gigasa. Sjeme je vraški skupo a ona je tako lijepa biljka. Jako malo podataka je na netu o vremenu i uvjetima klijanja D. gigas. Čitam od 2 tjedna pa do 8 mjeseci. Za temperaturu klijanja jedni preporučuju 21 C drugi 28 C. Ne znam što je točno.

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2013 u 14:52
Uf, za dorsteniu ti ne mogu pomoći, sorry o njoj ništa ne znam.

Ali ovi brevicaule, hahaha kako su mali ne vjerujem :D
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2013 u 23:51

Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Svakako piši što ćeš učiniti i kako napreduje.

mememe, nema problema. Svakako ću reportirati kako mi napreduju sijanci. Ovogodišnji i prošlogodišnji.

Baš me zanima što će sada reći mali kaktus i Free ? Tko ima više snijega ?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324 32>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.