Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 228229230231232 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 00:06
Ako adenium sam krene u mirovanje i odbaci lišče dobro je smanjiti zalijevanje na minimum ali prestati ga zalijevati nije dobro. Mali kaktus je isto razmišljala o zimskom mirovanju adeniuma. Zato sam se malo umiješao da ne bi sada i drugi mislili da je zimsko mirovanje bolja opcija i silili adeniume u mirovanje.

Jedan svoj adenium ovogodišnji sijanac sam pustio vani na južnom prozoru zaštićenog od kiše. Zanima me kako će reagirati da ne čitam samo tuđa iskustva. Za sada mu nije ništa. Zalijevao ga nisam dugo. Povremeno ga namoči kiša ako uz kišu puše jaki vjetar. Još uvijek je pun lišća. Možda je malo smanjio kaudeks i to je to.

Moon, tvoj adenium ima malo svijetla a sve druge uvjete OK. a ipak je odbacio lišće. Ovaj moj koji je vani ima max. svjetla (južni prozor) a druge uvjete slabe (temp. , voda) a ipak je pun lišća.
Znam da se na osnovu jednog uzorka ne da ništa pravilno zaključiti ali svejedno. Stalno čitam da je svjetlo (sunce) uvjet za sve ostalo. Zato sa adeniumom u svojim uvjetima na max. svjetlo (sunčano) mjesto.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 08:18
Moram se nadovezat i napisat da su i moji neki zimus bili vani na balkonu ali su imali direktnog svijetla što je bilo presudno da se održe do proljeća. Sada ih držim unutra na toplom i nemaju direktne svijetlosti i čini mi se da im to manje odgovara. Da napomenem da se temperatura na mom balkonu ne spušta ispod +10 stupnjeva ali je idealan što se tiče direktnog svijetla. Ovo je moje iskustvoEmbarrassed
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 10:08
Pozdrav, evo i moj je krenio u mirovanje s odbacivanjem lisca, al nije imao puno svjetla. Sad sam ga prebacila na pod kod staklene stijene ispred zavjese jer dolje mu nece biti toliko toplo kao gore na polici, pa se nadam da se nece u potpunosti ogolit.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 10:21
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ja mislim da nije dobro siliti adeniume u zimsko mirovanje. Uvijek postoji mogućnost da se iz mirovanja u proljeće neće vratiti. Pogotovo kada govorite o tako za adeniume niskim temperaturama. (10 C) Prozorska polica je bolje rješenje. A svjetla koliko ima ima.
Nisam tipkala o nikakvom prisilnom stavljanju adeniuma u mirovanje, ali ako samo to traže a pokazuju nam odbacivanjem lišća, da! Jedan je moj veliki u samo nekoliko dana odbacio svo lišće, što me naravno jako zabrinulo, pa sam ga izvadila iz teglice da vidim šta mu se događa oko korijena. Kad sam se uvjerila da nema nikakvih promijena, fotkala sam ga i kontaktirala uzgajivaća. Čovijek mi se slatko nasmijao i rekao da je to normalna pojava i da ga stavim u mirovanje jer biljka to sama traži. Sad "golišave" selim na južni prozor negrijane sobe, gdje je temperatura još dosta visoka, obzirom da ni temperatura vani još nije zimska. Minimalna temperatura koju adeniumi (obesum) u mirovanju izdrže je 10 stupnjeva!
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 12:11

moje buce stoje na južnom prozoru,nisu odbacili ni jedan listić jedino ovaj desni ima sa doljnje strane lista crvenkastu boju,šta je to
Na vrh
stefica.n View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 09 Ožujak 2012
Lokacija: Sl.Brod
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefica.n Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 12:16

reznica od beboline,kalemljena 24.1o. počela se buditi
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 12:27
stefice,kolko se sjećam već su se i prije na temi pojavljivali takvi sijanci.  Ako se ne varam, riječ je o takvom kultivaru. 
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 12:57

Pachypodium rosulatum var. Gracilis 2 X, moji ovogodišnji sijanci.- Adenium socotranum češkog porijekla.

Bebolina nisam reagirao na tvoje tipkanje, nego više onako sebi u bradu općenito o adeniumu. Adeniumi su uvjetno zimzelene biljke. Ako im uvjeti odgovaraju ostati će zeleni cijelu godinu, ako im uvjeti za rast nisu dobri odbaciti će lišće.
Kod temperature je dobro napraviti razliku između optimalne prosječne temperature prezimljavanja i minimalne temperature koju adenium izdrži bez posljedica.
Gledam uvjete za svoj adenium socotranum u njegovom prirodnom staništu na otoku Socotra. Prosječna temp. najhladnijeg mjeseca u godini siječnja je 21 C, ali kada otok zahvati sibirski val temperatura padne samo do 2 C. Ja ga držim večinom na jugozapadnoj prozorskoj polici negrijane sobe trenutno na 20 C. Tokom zime od 15 – 21 C ovisno od vanjskih uvjeta. Za sada je u vegetaciji.Zalijevam ga jednom tjedno.

Originalno poslano od člana stefica.n stefica.n napisao:

moje buce stoje na južnom prozoru,nisu odbacili ni jedan listić jedino ovaj desni ima sa doljnje strane lista crvenkastu boju,šta je to

@stefica, mislim da je kod tvojih adeniuma problem u supstratu. Vjerojatno nema dovoljno fosfora u supstratu. Ne znam kako si ga gnojila tokom sezone. Predlažem ti neko uravnoteženo gnojivo sa mikroelementima.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 17:13
Štefice, baš su t dobri !!!

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 17:54
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ako adenium sam krene u mirovanje i odbaci lišče dobro je smanjiti zalijevanje na minimum ali prestati ga zalijevati nije dobro. Mali kaktus je isto razmišljala o zimskom mirovanju adeniuma. Zato sam se malo umiješao da ne bi sada i drugi mislili da je zimsko mirovanje bolja opcija i silili adeniume u mirovanje.

Jedan svoj adenium ovogodišnji sijanac sam pustio vani na južnom prozoru zaštićenog od kiše. Zanima me kako će reagirati da ne čitam samo tuđa iskustva. Za sada mu nije ništa. Zalijevao ga nisam dugo. Povremeno ga namoči kiša ako uz kišu puše jaki vjetar. Još uvijek je pun lišća. Možda je malo smanjio kaudeks i to je to.

Moon, tvoj adenium ima malo svijetla a sve druge uvjete OK. a ipak je odbacio lišće. Ovaj moj koji je vani ima max. svjetla (južni prozor) a druge uvjete slabe (temp. , voda) a ipak je pun lišća.
Znam da se na osnovu jednog uzorka ne da ništa pravilno zaključiti ali svejedno. Stalno čitam da je svjetlo (sunce) uvjet za sve ostalo. Zato sa adeniumom u svojim uvjetima na max. svjetlo (sunčano) mjesto.

 
Meni je jako drago da si se, kako kažeš, umiješao u razgovor, pogotovo stoga što vas par ovdje imate hrpu korisnih savjeta i već i vlastitih iskustava s adeniumima. Više kvalitetne rasprave urodit će korišću za sve nas skupa i naše adeniume.
 
Ako mi opstanu do iduće godine, sad iz vlastitog iskustva i ovoga tvoga napisanoga da si jednoga ostavio vani, vidim da bi i mom, s obzirom da moje vlastite uvijete oma, bilo bolje da je bio do sada vani, jer temp. još uvijek nisu pale ispod 10°C, a na terasi je mogao biti na zaštićenom, ali jako svijetlom  pa i u razdobljima sunca, sunčanom mjestu. Potom sam ga mogla smjestiti gdje se sad nalazi, a to je zapadna prozorska daska gdje ima svjetlosti, a temperatura je niža nego u dnevnom boravku jer je to soba koju ne grijem, ali kad temperatura bude jako niska vani ili jaka bura, onda tek malo smlačim, tako da će u toj sobi imati jednu čisto finu umjerenu temperaturu, ne nižu ispod 10°C i najviše moguće svjetlosti koliko može kod mene imati. Od jučer se nalaze u toj sobi i danas nije otpao niti jedan listić. Vidjet ćemo.
 
Inače tvoj post sam citirala, no pročitala sam i ostala iskustva i stanja njihovih adeniuma - ljudi. Iduće proljeće imat ćemo puno više vlastitih iskustava koja ćemo moći razmijeniti i unaprijediti brigu o našim adeniumima.Big%20smile
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 17:57
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:

Moram se nadovezat i napisat da su i moji neki zimus bili vani na balkonu ali su imali direktnog svijetla što je bilo presudno da se održe do proljeća. Sada ih držim unutra na toplom i nemaju direktne svijetlosti i čini mi se da im to manje odgovara. Da napomenem da se temperatura na mom balkonu ne spušta ispod +10 stupnjeva ali je idealan što se tiče direktnog svijetla. Ovo je moje iskustvoEmbarrassed
 
Tea...ovo je također neprocjenjivo iskustvo i ponovo potvrđuje: svjetlo, svjetlo odnosno sunce, sunceBig%20smile, a ostalo u granicama dozvoljenog: nadam se da će se ovo potvrditi kao pravilo.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 18:14
Poslikala sam ih da se može pratiti i uspoređivati. Prvi adenium je kupljen u mbm-u , drugi je bebolinac, a treći sam posadila reznicu
 
 
Ovo je današnje stanje mahune
 
Ovo je sadašnje stanje ljetos posađene reznice adeniuma
 
Ovo je adenium bebolinac, onaj kojega sam nedavno spašavala
 
 
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 23:07
Originalno poslano od člana stefica.n stefica.n napisao:


reznica od beboline,kalemljena 24.1o. počela se buditi
Bravo za majstoricuClap
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 23:12
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Iduće proljeće imat ćemo puno više vlastitih iskustava koja ćemo moći razmijeniti i unaprijediti brigu o našim adeniumima.Big%20smile
Ako sam ja moje čelavce bez korijena uspijela sačuvati prošle zime, sigurna sam da će većina adeniuma naših forumaša isto tako lijepo prezimitThumbs%20Up Zaista se jako puno znanja i iskustva ovdje nesebično podijelilo u posljednjih godinu dana.
smile79
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 12:56
Upravo sam se dosjetila nečega: Bebolina mi je obećala reznicu svog žutoga nakon što procvate, moji će do tada narasti, a Štefici vidim da ide kalemljenje. Dakle, kad mi bebolina pošalje reznicu, ja odem kod Štefice i ona mi to odradi !!! Jel da sam mudrica Wink ?

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 17:46

Adenium obesum, sijanac proljeće 2012. Danas slikan.

Kohres ima dobru ponudu sjemena adenium obesuma. Nije niti preskup - 10 kom/ 1,1 €.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 18:21
Pinus...kako je lijep smile127
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 18:40
istina. Ja uzeo arabicum, malo skuplji. Klijavost 9/10, onaj 1 mojom krivicom propao. Sad polako rastu na juznom prozoru
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 20:08
@Pinus, bebolinac je za +5!!smile120
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 20:18
Važno je i porijeklo a ne samo genetika!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 228229230231232 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,484 sekundi.