Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 231232233234235 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 18:34
bebolina...drago mi je da imaš mahunice kultivara.
Kako dobro izgledaju korijeni.
Da li i ti bebolina kada podižeš svoje sdeniume radiš kao što je tu prikazano, odnosno da li ih ostavljaš izvan supstrata neko vrijeme ili ih odmah sadiš u novi supstrat (naravno pitam za one koji su zdravi, a ne za one koji zacjeljuju izvan supstrata)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 18:44
@moon, ja još nisam imala petlje ih tako drastično podizat, ali kad ih podižem samo sitne korijenčiće odstranim, pošpricam fungicidom i samo kratko ostavim da se osuše, prije vraćanja u sterilni supstrat.
 
Danas sam "humano" izvadila iz teglice jedan veći kultivarTongue samo da škicnem kako izgleda korijen. Kad sam vidla da je ogroman, samo sam ga vratila natrag, sad baš i nije vrijeme za maltretiranje poput ovog na gornjim fotkamaEmbarrassed
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 18:59
bebolina.....eka se strpe do proljećaApprove
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 21:06
Uspjela sam nabaviti vermikulit, napokon ! 100 L=149,00 kn. Puno ili ne, nemam drugog izbora.

Ima li koja opcija da se održi klijavost sjemenki na neko dulje vrijeme ?

Imam sjemenke, sijati sada ili ?

Dani sve kraći, sunca sve manje ili ga uopće nema. Što sad ?

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 23:13
Mladi adenium koji je bio posijan početkom prošle godine bio je izrastao u vis i nije mi se sviđao pa sam mu krajem te godine podrezala glavnu granu i pri tome ga nešto podigla iz zemlje. Do ljeta ove godine lijepo se je razrastao i vrlo obilno cvjetao. Međutim, meni se nije sviđao jer je sav otišao u krošnju i cvijetove, a stablo, koje mi se kod njega posebno sviđa, je nekako bilo u drugom planu.
Stoga sam ga prošli mjesec ponovo orezala i uklonila dosta površinske zemlje te mu tako otkrila dio njegovog dekorativnog stabla / korijena. Već je počeo tjerati nove mlade izdanke, a i svijetla boja oslobođenog korijena se pomalo ujednačava sa bojom stabla. Stoga zaključujem da je sasvim dobro prebrodio ovu akciju. Evo kako je to sve izgledalo:

22.10.2011.



13.11.2011.



12.04.2012.



05.07.2012.



13.08.2012.



29.11.2012. - promjer stabla na najdebljem dijelu je oko 11 cm




Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 23:38
@Cimicifuga Thumbs%20UpClap dobila si bujnu biljku a prekrasnim caudexom
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 23:44
Bebolina, da li da i ubuduće ovako skraćujem izdanke ili imaš neki drugi prijedlog kako da  formiram krošnju?
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 23:58
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Bebolina, da li da i ubuduće ovako skraćujem izdanke ili imaš neki drugi prijedlog kako da  formiram krošnju?
Samo nastavi kako si započela, bez milosti orezuj grane koje se izduže, tako ćeš imati gustu krošnju s bezbroj cvjetova na svakom vrhu. Ja moje kultivare nisam redovito orezivala, bojala sam se u prvoj godini to raditi, jer su oni k meni stigli bez korijena, jadni i bijedni. Na proljeće svi idu pod nož, svakom ću formirat gustu krošnju, pa makar i kasnije cvatu.
Sijance isto nisam orezivala, njih sam cijepila, a oni koji još nisu stigli na red, stignem na proljeće. Neki sijanci koji su formirali nove izboje, njih sam skoro pa sve orezala, samo kako bi dobila snažan coudex za cijepljenje.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 00:09
I ja sam se dvoumila da li da orezujem adenium ili ne jer sam se bojala da ga ne izgubim, a žao bi mi bilo jer samo njega jednog imam.  A sada ću vidjeti u buduće kako će se razvijati dalje.
Primijetila sam da mu se coudex više debljao dok su mu grane bile orezane. Kada su izrasle i kada je cvjetao tada je došlo do zastoja u debljanju coudexa
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 00:15
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

I ja sam se dvoumila da li da orezujem adenium ili ne jer sam se bojala da ga ne izgubim, a žao bi mi bilo jer samo njega jednog imam.  A sada ću vidjeti u buduće kako će se razvijati dalje.
Primijetila sam da mu se coudex više debljao dok su mu grane bile orezane. Kada su izrasle i kada je cvjetao tada je došlo do zastoja u debljanju coudexa
Dobro si primijetila! Crpi jako puno snage u nadzemni dio dok cvjeta i rasteWink tope mu se uskladištene rezerve.
Ja sam jedan kultivar orezala u ranu jesen, taj je razvio podzemni dio da je milina, obzirom da je kao i svi ostali dobivao redovitu prihranu a nadzemni je dio tad pauzirao.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 06:02
Cimi,prekrasan ti je,sad znam kako ću ja moje na proljeće orezati,sad se ne usudim,nek mi samo zimu prežive.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 07:05
Divan je, a i sviđa mi se jako kako si ga lijepo kronološki prikazala. i ja ću svog tek na proljeće orezati, za sad ga ne diram. 
belica,zagreb
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 09:32
Bebolina lijepo si nam demonstrirala dizanje iz supstrata.

Cimi, dobar posao si napravila. Sada ti ne preostaje ništa nego čekati da formira krošnju pa vidjeti kako dalje.

A što se tiče dizanja iz supstrata svoje adeniume dižem samo toliko koliko korijen raste u konus. Drugim riječima želim da kaudeks ima oblik piramide. Najdeblji dio u razini supstrata a najtanji na vrhu. Pogriješio sam što sam od početka forsirao uske tegle „V“ oblika.

Po meni je najbolje vrijeme za dizanje iz supstrata onda kada je to potrebno i kada imam vremena. Kod dizanja ili presađivanja ne gledam na godišnje doba. Svejedno dali presađujem kaktuse ili sukulente, svi su se do sada „primili“.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 11:10
Evo poslikala sam da ih vidite, ova tri imaju nekako smežuran kaudeks, isprala sam im stari supstrat sa korjenčića, ostavila ih da se suše. Ne znam da li trebam u nabavku kakvog fungicida ili ih mogu poprašiti možda s neopitroidom, pošto sam u supstaru vidjela neke sitne bijele točkice, ne mogu odrediti što je to. Uglavnom jako, jako sitno, jedva primjetno. Problem mi je što je subota, pa ne znam da li ću stići do poljoapoteke.


Uploaded with ImageShack.us

dok mi ova tri izgledaju dobro za sada


Uploaded with ImageShack.us
Lipik
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 11:36
Mislim da bi bilo dobro tretirati adeniume sa kombinacijom kontaktnog fungicida (Captan) i sistemskog Previcura.
Predlažem ti da adeniume posadiš u steriliziran, hranom bogat i propustan supstrat.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 12:39
Pinus, hvala puno na odgovoru, u zadnji čas sam našla Captan, ali i samo ovaj supstrat. Mislite da bude ok?


Uploaded with ImageShack.us
Lipik
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:24
Na slici je zemlja za cvijeće. Osnova za nju je treset. Treset se ponaša kao spužva. Adeniumi vole vodu ali nakon što se napiju vode žele imati suhe noge (korijen). Bolje bi bilo   da kupiš neku kvalitetnu zemlju za sukulente. (kaktuse)
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:29
Da, to sam i ja mislila, bili su u zemlji za kaktuse, samo je ovdje kod mene više nema, a bojim se da mi ne mogu ovako vani stajati 5-6 dana dok se ne snađem. Ili možda mogu?????
Lipik
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:45
Ne znam odgovor. Vjerojatno mogu biti bez supstrata dan ili dva.   Ali 5 – 6 dana !? @bebolinini adeniumi su putovali poštom mjesec dana ? Ali su imali puno veći kaudeks od dvojih sijanaca.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:47
Hvala ti Pinus, moram smisliti već nešto.....
Lipik
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 231232233234235 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.