Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Limun
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Limun

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2223242526 35>
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2012 u 09:19
Belica,možeš li uslikati cijelu biljku,zemlju u pitaru.Probaj ga manje zalijevati i prihranjivati,stavi ga u šareni hlad,možda da ga presadiš u drugu posudu.Dobro dreniran pitar je obavezan.Mnoge loše stvari se mogu desiti kod stablašica ako nije posuda-drenaža u redu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2012 u 10:06
Zemlja je ok, vrtna, propusna, nije teška, zalijevam ga po onom pravilu- kad se zemlja prosuši, obilno zalijem i pognojim gnojivom za citruse. Možda mu smeta previše sunca, ali to mi je nekako slabo za vjerovati. Presađen je ovo proljeće, tako da nije bilo nametnika u korijenovoj bali. Pokušat ću folijarnom prihranom ( folifertil), pa ću vidjeti.
jako me žalosti jer sad umjesto da raste, cvate i buja, on ne napreduje, odbacuje lišće.
Poslikati ću ga, zaista je sramotan.
belica,zagreb
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 23:56
Originalno poslano od člana belica belica napisao:

evo mene s problemčićem, tj. sve mlado lišće i grančice koje su mi narasle na limunu, su žute, nikakve i otpadaju. Zalijem ga jednom tjedno i prihranim gnojivom za agrume, nametnika nema, pa zaista neznam razlog tome.
evo i slike, pa bih molila savjet.
  




  belica, dala si malo podataka. Primjerice, kakav je supstrat, da li je sud možda nedovoljno velik. Meni izgleda da, unatoč dobroj njezi, limun ima problem s pH vrijednosti. Radi pojašnjenja, kad je pH 7 radi se o neutralnom supstratu, kad je ispod 7 radi se o kiselom supstratu i ako je iznad 7 imamo alkalni supstrat. Agrumi vole neutralan do slabo kiseli, dakle pH 6,5 do7. Iznad 7 listovi žute. Djeluje kao da je supstrat alkalan pa željezo nije pristupačno biljci. Ovo nije tipični nedostatak željeza ali, ako je ph vrlo visok, listovi čak pobijele. Mogao bi biti i nedostatak dušika, što ne mogu vjerovati kad ga pravilno prihranjuješ. Nadalje, ispod suda se ne smije držati podložak da korijenje ne trune u jako vlažnom supstratu. Previše vode može dovesti do žućenja i otpadanja listova zbog truljenja korijena.


Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2012 u 02:02
Nisam neki stručnjak za limune pa ne mogu pomoći. Belica dobila si odgovor od najboljeg stručnjaka na Forumu, od naše drage Terezije i postupi kako ti je ona savjetovala..Ona je pomogla meni oko mojeg limuna koji je napola smrznuo ove zime...Limun se je lijepo oporavio, imao je nekoliko cvijetova ali su nažalost otpali...
Imam i novi limun u tegli koji ću spremati po zimi. Puno je cvjetao i ima dosta plodova, pa se nadam da će biti limuna za kolače....

sutra je novi dan
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2012 u 06:11
hvala Terezija i Jagoda, Evo da upotpunim podatke za zemlju- zemlja je vrtna od Zrinjevca, obično kupim zemlju za agrume, ali ove godine nisam. Možda je upravo u tome problem, prevelika kiselost supstrata, nedostatak hranjiva nemože biti jer ga gnojim uredno gnojivom za agrume.
Presaditi ću ga u adekvatnu zemlju.
Puno se zahvaljujem.
belica,zagreb
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2012 u 21:50
Ovo je moj limun s prvim plodovima - ima 4 limuna Thumbs%20Up
 
 
 
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 18:05
Jagoda, zar to nije malo previse pupova ostalo? Tak je i kod mene bilo al je sam odbacivao tjekom ljeta i sad su ostala samo 5 komada. Pocela su i zutit, jel zna tko kad je najbolje ih ubrati?
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 06:37
krasan ti je Moon ! Moj se oporavio čim sam ga presadila, problem je bio u supstratu očito. Ali nije stigao cvijetati, pa ni plodića nemam, ali nema veze, bit će na godinu ! 
belica,zagreb
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 18:49

Belica...drago mi je da ti se oporavio, a plodova će biti nagodinu.

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2012 u 22:33
Ja sam limun presadila i ponovo slikala, ali ovaj puta i plodove
 
 
 
 
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 06:07
prekrasan ti je moon, inače je moj san već godinama ogromno stablo limuna, ali mi ne ide i ne ide. Zima mi uvijek bude kritična. Ali ove godine sam ponovo tvrdoglavo kupila još jedan, i za sad se drži dobro .
Ovaj tvoj mi je prelijep! Heart
belica,zagreb
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 11:40
Belica, ako smijem pitati gdje si nabavila limun?
Moon, prekrasan limun, nikako da dođem do jednoga.....
Lipik
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 16:15
LJiljus, ovaj sam kupila proljetos u rasadniku Zrinjevca u Zg. Ali bude ih na proljeće i u bauhausu i po rasadnicima.
belica,zagreb
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 19:32
ljiljus...vidjela sam neki dan sadnice lmuna u Bauhau..., sad ih vjerojatno ima u vrtlarijama ili većim trgovačkim centrima, jer jesen je, vrijeme je sadnje
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 19:53
Belica, moon, hvala vam baš ću pogledati kad budem išla u Zg.
Lipik
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2013 u 22:05
Kod mene se (prvi rod -4 limuna) zažutili limuni
 
Imam još jedan, manji, on još nije imao plod
 
 
Na vrh
Sunshine32 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunshine32 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2013 u 18:53
Ja imam limun u ogromnoj saksiji koja je proteklih 15 godina preko zime bila u stanu i savršeno opstala bez obzira na vremenske uvjete i klimu u našim predjelima (nisam na moru, ni blizu).
Nažalost, ove zime iz nekih razloga nismo stigli da ga unesemo na vrijeme i totalno je nastradao, svo mu se lišće u jednom danu osušilo.

Čini mi se da se neće oporaviti :( Ima li neko iskustva s ovim da pomogne?

Pozdrav
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2013 u 19:07

Vjerojatno će Terezija primijetiti post pa će ti pomoći, no do tada pogledaj malo prethodne stranice, možda pronađeš neki odgovor. Dok čekaš Tereziju, fotkaj limun da se vidi kako sad izgleda, to će te prvo tražiti i dakako dobrodošla/ao smile73

Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2013 u 23:22
Originalno poslano od člana Sunshine32 Sunshine32 napisao:

Ja imam limun u ogromnoj saksiji koja je proteklih 15 godina preko zime bila u stanu i savršeno opstala bez obzira na vremenske uvjete i klimu u našim predjelima (nisam na moru, ni blizu).
Nažalost, ove zime iz nekih razloga nismo stigli da ga unesemo na vrijeme i totalno je nastradao, svo mu se lišće u jednom danu osušilo.

Čini mi se da se neće oporaviti :( Ima li neko iskustva s ovim da pomogne?

Pozdrav


Evo ja ću ti pokušati pomoći na način kako je Terezija savjetovala meni...Moraš prvo provjeriti da li je živ, naravno kad ga uneseš u neki zatvoreni negrijani prostor..Rezuckaj ga da to provjeriš, a onda ga malo zalij. Za obnovu lisne mase treba ti dušično gnojivo..Od cvjetanja se oprosti jer prvo treba obnoviti lisnu masu..Moj je limun ogroman i raste u vrtu i pred tri godine preko noći je ostao bez limuna i bez lišća...Na ovaj način kako sam ti napisala sam ga spasila i on je i dalje u vrtu. Sad je zaštićen sa bijelom folijom i svi su mu listovi na broju. Nadam se da ću ove godine možda imati i limune..Ako pregledaš temu unazad naći ćeš i postove kojima smo se ja i Terezija dopisivale i spasile moj limun, što želim i tebi...
sutra je novi dan
Na vrh
pupa265 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pupa265 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2013 u 11:55
Pozz ekipa...Novi sam na forumu...Iz Splita sam te se nadam da ću ovdje naći dobrih savjeta...

Uglavnom ovaj vikend sam orezao svoje limune jer ih nismo 2 godine nikako rezali...E sad u kući imamo diskusiju da li sam napravio dobru stvar ili ne Angry...Stavit ću Vam dvije slike da vidite kako sada limuni izgledaju pa mi recite svoje mišljenje...


upload photos

image

donji dio nisam orezivao, a gornji dio sam skratio malo po vrhu, malo u sredini i na dijelu koji se naslanjao na kuću...slike nisu baš najbolje ali poslužit će Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2223242526 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.