Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 136>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2009 u 07:52
Flavija i ja imam klematis,  i sada sam dobila odgovor na još nepostavljena pitanja, hvala ti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Flavia View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3344
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Flavia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2009 u 13:36
Triša....drago mi je ako ti je koje moje "slovo" pomoglo u rješavanju nedoumica...smile91
Na vrh
MihaS View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MihaS Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2009 u 14:52
Ja sam nedavno kupila clematis montana (tako je barem pisalo), posadila sam ga direktno u zemlju, lisce mi je pocelo crniti, dali je to normalno?
Na vrh
Flavia View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3344
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Flavia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2009 u 07:42

MihaS, normalno je da klematisu počne tamniti list, uskoro će i otpasti jer je montana listopadna biljka. Ništa ne brini, potjerat će on nove listiće na proljeće. Montana pripada 1. skupini i cvate isključivo na starim granama, tako da se orezuje tek po završetku cvatnje i to samo u slučaju ako je neophodna rezidba. Cvate jednokratno u 4, 5, ili 6 mjesecu, ovisno o vremenskim prilikama, cvjetovi su mirisni.

Na vrh
MihaS View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Studeni 2009
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MihaS Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2009 u 10:41
Hvala Flavia, sada mi je lakse. Super sto se ne mora rezati, imam veliki komad ogeade koje bi ona trebala pokriti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2010 u 21:23
S obzirom da su podaci o orezivanju pavitina raspršeni na više stranica, evo na jednom mjestu o njihovom orezivanju, a ujedno i popis nekih sorti razvrstane po grupama za orezivanje

OREZIVANJE CLEMATISA - PAVITINA

1. GRUPA  -  RANOCVJETAJUĆE VRSTE

Cvjetaju na prošlogodišnjim granama i u pravilu se ne orezuju, osim ako su postale prevelike ili ih se hoće pomladiti - tada se poslije cvatnje orežu tako da se skrate  ili se oštro orežu.

2. GRUPA - RANOCVJETAJUĆE KRUPNOCVJETNE  - cvjetaju u 5. - 6. i 7.- 9.  mj.

Cvjetaju na prošlogodišnjim granama u prvoj cvatnji, u kasnijoj cvatnji cvjetaju na ovogodišnjim granama. Orezuju se tako da se poslije prve cvatnje  dio izdanaka podreže za 1/3 do 1/2 (do snažnog pupa) - pa će potjerati više novih izboja koji će krajem ljeta cvjetati.

3. GRUPA - KASNOCVJETAJUĆE KRUPNOCVJETNE VRSTE - cvjetaju od 7. mj.

Cvjetaju na ovogodišnjim granama. Orezuju se u 3. mj: svi se izdanci pokrate na 20 - 50 cm (iznad snažnog pupa), a neke grane se mogu dulje ostaviti, (ne sve jer bi odozdo ogolio).

Svim vrstama klematisa se u toku sezone orezuju odcvjetali cvijetovi sa prvim parom listova.

1. Grupa
RANOCVJETAJUĆE

VRSTE

2. Grupa
RANOCVJETAJUĆE

KRUPNOCVJETNE VRSTE

3. Grupa
KASNOCVJETAJUĆE

KRUPNOCVJETNE VRSTE

C. Alpina i sorte

C. Marie Boisselot' syn.

C. Romantica

C. Armandii i sorte

C. Mrs. N. Thompson

C. Comtesse de Bouchaud

C. Cirrhosa

C. Nelly Moser

 

C. Macropetala i sorte

C. Niobe

C. Tangutica i sorte

C. Montana i sorte

C. Piilu

C. Florida i sorte

C. Montana v. grandiflora     

C. The President

C. Perle d'Azure

C. Montana var. rubens

C. Vyvyan Pennell

C. Star of India

 

C. Henry

C. Lady Betty Balfour

 

C. Königskind

C. Jackmanii

 

C. Lasurstern

C. Lady Northcliffe

 

C. Miss Bateman

C. Rouge Cardinal

 

C. Mme Le Coultre

C. Ville de Lyon

 

C. Barbara Jackman

C. Duchess of Albany

 

C. Carnaby

C. Ernest Markham

 

C. Daniel Deronda

C. Fargesii

 

C. Elsa Späth

C. Hagley Hybrid

 

C. Dr. Ruppel

C. Viticella i sorte

 

C. Duchess of Edinburgh

C. Gipsy Queen

 

C. Genral Sikorski

C. Huldine


Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 07:22
super si to napravili Cimi, sad ću potražiti svojega di spada i onda akcija ....
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 17:37

Došla sam ovamo jer me zanima da li ste ( ili je već trebalo) orezati clematise? I kako? Početnik sam u tome! Strpljenja molim!

Čini mi se da moji spadaju u 2. grupu (Piilu, Niobe, Multi blue i Blue angel)
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 23:28
Sada sam našla gdje pišu o clematisima. Mogu samo reći da ste super. Clematise obožavam i imam ih pet, dorothy walton, hagley hybrid, gladys picard, rouge cardinal i jedan plavi kojem ne znam ime a mislim da ga većinom imaju svi.
Pozdrav svim ljubiteljima clematisa.
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 20:58
Ja ću sutra orezati svoj klematis.Orezane grane ću posaditi da vidim hoću li uspjeti uzgojiti novi klematis.Do sad sam razmnožavala samo polijeganjem nadam se da ću i ovako uspjeti. 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 21:25
Moj je jednostavno nestao, suhe grane sam orezala, i sada ga vidim izvirio kao da se nije ništa dogodilo. Ima već desetak cm i radi pupoljak. Pa sad ti budi pametan. Sretna sam što mi je preživio.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:21
Moj klematis se isto prošle godine u ljeto osušio (zalijevala sam ga kao i druge). Na jesen je počeo tjerati nove grane. Onda je došla zima, te je u proljeće opet potjerao i cvao.
Čula sam da je kod njih važno da ostane zdravo korjenje i onda će tjeati nove grane.
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 09:16
moji pomalo tjeraju nove grančice na starim suhim, da li je kasno da jednog sada iz teglice presadim u zemlju, životari tako u tegli nekih 5god?
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 18:17
Nije kasno, možeš klematis posaditi van u zemlju. Jedino, ako ti je u tegli bio u zaštićenom prostoru, onda, kada ga posadiš van, malo ga zaštiti flisom da se prilagodi vanjskim uvjetima.
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 14:27
cimi smile78
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 20:54
dobro cimi da si rekla, sad ću i ja svojega presaditi u zemlju jer je bio vani cijelu zimu ali u tegli (na ispitivanju dal će preživjeti?)
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 21:01
Biljke (koje inače podnose kontinentalnu zimu) uvijek će teže podnijeti zimu ako su vani u loncu. Naime, zemlja u loncu se daleko više ohladi nego tlo pa postoji realna opasnost da se i biljke koje inače dobro podnose zimu - oštete ili čak uginu. Zbog toga se lonci sa biljkama koje prezimljuju vani uvijek drže na mjestu gdje nema puno oborina da zemlja ne bude mokra, a lonac se obavezno zaštiti (folija sa mjehurićima, juta, stiropor...)
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 04:17
Flavia, Cimi, poslije ovako preciznih uputa ni jedan klematis ne bi smio otići u vječna lovišta. Još samo bih dodala da je dobro prije presađivanja potopiti lonac u kantu s vodom, ako se supstrat zasušio. Treset ima lošu osobinu, kad se jednom zasuši nikakvo zalijevanje ne može natopiti sredinu korijenove bale.
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 08:20
eto sva uputstva dobrodošla i sad i još samo danas primjeniti ....
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
oljuška View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2010
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oljuška Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 21:22
poz.ja bi da pitam dali je nekom uspjelo razmnožavanje  odrezavši grancicu i tako dalje .procitala sam na pocetku kako se razmnožava ali to nisam u mogucnosti ovaj cvjet ja vidjela sam kod jedne jedine bake  a sad da je zamaram kako se to radi bilo bi previše,pa sam je mislila pitati za grancicu.Dali ima smisla pitat ? hvala
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.