Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 278279280281282 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 15:59
Pčelice, pa čemu se ti ustručavaš pokazati svoga, odličan je !!!
Andina, držimo fige !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 16:07
pčelice,krasan ti je  smile71   Jako mi se sviđaThumbs Up
Andina,ovakav dečko zaslužujeClapkad kažeš da je dvaput spašen.DržimThumbs Upda još duuugo bude uz tebeWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 20:03
Originalno poslano od člana pčelica7 pčelica7 napisao:

hm,hm to će nam reći bebolina, ja sam ga dobila krajem 7.mj već lijepu biljčicu......a zasigurno ima godinu ipo
Posijan u rujnu 2011 g.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 21:58
Dakle, nešto više od godinu i pol. Lijepi buco!Clap

Kod mene je danas bilo veliko presađivanje i malo eksperimentiranja. Sve sam adeniume stavila u novi supstrat: polovina zemlja za kaktuse, četvrtina specijalnog supstrata za cvijeće s dodatkom mikroelemenata i četvrtina ove mješavine: perlit, smrvljena pečena glina (od razbijene teglice) i šaka zeolita. Ništa nisam sterilizirala.


Na dno nekoliko teglica stavila sam prerezane plastične čaše okrenute naopako i malo ih zarezala sa strane zbog lakšeg otjecanja vode.


To sam već jesenas bila napravila za probu i evo što se dogodilo s korijenom:


Pet sati nakon presađivanja zalila sam ih s malo vode u koju sam dodala Protifert, sredstvo istog djelovanja kao Drin.

Evo ih sada - presvučeni, okupani, nahranjeni, napojeni i spremni za spavanje. Ovi najveći sijani su u svibnju prošle godine, malo manji sijani su krajem kolovoza, a najmanji (na predzadnjoj slici dolje desno) star je točno mjesec dana. Ima tu i nešto reznica koje su se primile nakon rezanja u veljači. Sljedeći tjedan, kad se malo osunčaju, slijedi im šišanje. :)






“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 22:30
@Andina, fino si ih posložilaClap
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 22:42
Andina, zakorjenjeni listovi, kako napreduju?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 22:42
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Sljedeći tjedan, kad se malo osunčaju, slijedi im šišanje. :)

I ja ću svoje „velike“ adeniume uskoro obrezivati. Čekati  ću još  2 – 3  tjedna da krenu u punu vegetaciju.  Želim da dnevne temperature budu  oko 25 C i više. Lakše i puno brže će potjerati  nove grane. 

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 22:46
@Andina, ovaj tvoj s smiješnim korijenom je genijalan. Tako sam ja lani jednom recnula korijen i stavila ga na plastičnu podlogu da se raširi na površini. Evo kako to izgleda danas

Izbacuje sa svih strana zadebljano korijenje na površinuBig smile
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 23:05
Mememe, ne miču s mjesta. Samo se korijenje širi i množi, a pomalo se i deblja donji dio. Još su mi dva krepucnula, ne znam zašto - baš sam pazila na zalijevanje. Izgleda da ga je jako teško uzgojiti iz lista.

Pinus, znači da i ja još malo pričekam sa šišanjem? Ermm

Bebolina, ma vidi ti njega - kad ne može prema dolje, on će tražiti hranu gore! E, jesu zanimljivi ti adići! Totalno su drugačiji od biljaka koje sam do sada poznavala. Thumbs Up
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 23:19
Baš su zanimljiviThumbs Up
Klikni na tu sliku da bolje vidiš to korijenje koje se granaLOL
Fotnut ću vam ga sutra u većoj rezoluciji, na dnevnom svjetlu
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 23:20
Dali adeniumi iz lista ikada mogu imati onaj fini trbuščić...jeli moguće?Disapprove
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 23:24
@Fiki, na to će ti pitanjce odgovoriti @Andina kada joj ti malci narastuThumbs Up 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2013 u 23:32
Držim fige da uspiju!!!! Thumbs Up
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 00:00
Sada dolazi sunčano razdoblje pa možda listići pokažu neki napredak. Nešto se na dnu listića deblja, ali još ne mogu tvrditi da je to kaudeks.

Može li tko po slici procijeniti je li ovo arabicum?


S obzirom da se od početka sam grana i raste sporije od ostalih, mislim da je prodavačima možda zalutalo koje sjeme.Wink

Našla sam podatak da je kod arabicuma važno imati puno korijenja, a ono se potiče dodavanjem hormona za zakorjenjivanje. Ono tada utječe na razvoj više bočnih grana, a time i smanjivanje rasta u visinu. To se dobije gnojenjem (veći udio fosfora i kalija, a manji dušika) po rubu posude, pa  korijenje ide u širinu. Biljka na taj način ostaje niža. Ima još savjeta na ovoj stranici:
http://siamadenium.com/seedlings/arabicum.html

Ne znam vrijede li ova pravila i za obesum, ali isplati se probati.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 08:31
adenium arabicum, prošlogodišnji sijanac

Andina, mislim da ima dio gena od arabicuma a dali je čista vrsta Adenium arabicum tko bi to znao?  Tajlanđani imaju u uzgoju  na stotine hibrida.  Obesumi  imaju  jače izraženu centralnu granu vodilju. Kod  arabicuma ta centralna grana nije tako jaka. Vidim na slikama da neki  od arabicum hibrida centralnu granu niti nemaju.  Obično tako mali primjerci a. arabicuma imaju veći broj grana od isto visokih obesuma.  Lakše se granaju.  Možda bi se isto dalo po obliku lista suditi. Samo hibridizacija je vjerojatno i tu učinila svoje.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 08:53
Pinus, šta ja moram raditi mome malom arabicumu, koji je star 25 dana, da bi dogodine bio takav.
ako sam dobro skužila, početi prihranu kad budu stari oko 6 tjedana. sunca i vode.
već sam ga presadila (bio je posijan u plitko), stavila sam ga u istom omjeru zemlje za kaktuse i zemlje za cvijeće. nisam sterilizirala.
imam još dva, oni su mi čudni, ne razvijaju se kako treba. kad sam ih presađivala vidjela sam da im korjen nije razvijen, imaju samo jednu korjenovu grančicu, dok  u jednoga je bio fino razvijen korjen.
ne znam zašto je tako, imali su iste uvjete. nisam se sjetila da ih prilikom presađivanja umočim u hormon. to ću uraditi danas pa šta bude.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 11:25
Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

Pinus, šta ja moram raditi mome malom arabicumu, . . . . . . . da bi dogodine bio takav. 

Arabicum i obesum su toliko bliske vrste adeniuma da za oba dvije vrste imam isti tretman. Nama ništa specifično u uzgoju što bi vrijedilo za samo pojedinu od tih vrsta. Pisao sam dosta o tome kako ja radim.

 Možda jedino pinciranje. Kod arabicuma je pinciranje skoro obavezno. Režem treći ili četvrti par listića. Kod obesuma sam pincirao one sijance sa čijim izgledom nisam bio zadovoljan. Jedan dio sijanca sam pustio nepinciran. Sada vidim da sam dobro uradio.

Zašto si koristila zemlju za cvijeće ?

Postoji  li kakvo tenis igralište u tvojoj okolici ?

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 11:34

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Zašto si koristila zemlju za cvijeće ?

Postoji li kakvo tenis igralište u tvojoj okolici ?



čini mi se da sam neđe pročitala da je netko mješao  kompost i zemlju za kaktuse, za sijance. usljed nedostatka komposta......

ima tenisko igralište. da ukradem malo one crvene zemlje i stavim.

jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 11:44
jucer pospremljeni u plastenik da lakse prezive zahladjenje

@Andina ja bi rekla da je moguce da je arabicum po listu. ako mozes uslikaj neku referencu velicine uz list, bolje ce se vidjeti.
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2013 u 11:51
Antonija, bilo bi odlično da nabaviš malo te crvene zemlje za tenis igrališta. Operi sa mlazom vode tu crvenu zemlju u nekom situ da se riješiš praha. Ako nemaš komposta  sigurno ima glistenjaka u vrećama za kupiti.  Miješaj pola - pola.  Adeniumi će u tom supstratu rasti bolje nego palme u Dubrovniku.LOLLOLLOL

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 278279280281282 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.