Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 38>
Korisnik
Poruka
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2012 u 23:58
Pokušaj sa prvom sa nekom iz roda agaricus, agaricus porphyrizon, ali ih nikad nisam vidio u tom broju, ili neki drugi agaricus.
 
Druga, možda leucoagaricus leucothites.
 
Provjeri ih, ali nemoj konzumirati.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2012 u 11:11

Hvala ti na odgovoru.
Mogle bi biti, ali nisam sigurna - meni je to sve tako slično  Confused.
Ova druga bijela mislim da je.
Po tome ispada da su obadvije jestive, ne znam jedino na kome da isprobam  Wink, možda ipak da ih prepustim belici  LOL.

U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
tačkaćica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 09 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 245
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tačkaćica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:02
Originalno poslano od člana Anastazija_ Anastazija_ napisao:


Ove su mi narasle u travnjaku












i meni je pun travnjak ovih gljiva, nemam pojma kak su tu stigle
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 22:44
Vidim da nema Orsobruna, pa evo mene:
pogledajte si Leucoagaricus leucothites (naucina) = Turkinja
http:// www.boletus.hr/prikaz.asp?slovo=Leucoagaricus+leucothites+%28Vittadini%29+Wasser
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:26
Eto me malo i na ovim stranicama!

Molim Vas za prepoznavanje nekih te potvrdu ili demant nekih gljiva!

Za porodicu vrganja, puhara i capica te trublje sam sigurna....

1. vrganji


Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:28
2. vrganji


Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:30
3. puze ( puzice )


Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:33
4. trublje


Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:36
5. capice ( u živo su svjetlije, žuto narančaste ) 





Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:38
6. puhare ( nikako da mi slika ispadne kak spada )







Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:45
7. lisičke ( lisičice ) ili ?? 








Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:53
8. sunčanica ili ???  Buni me jer je tamnija ( bijela je već popapana )






Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 19:01
9. evo gljive za koju nemam pojma koja je ( strašno podsjeća na sunčanicu ali je dosta manja i nisam primjetila vjenčić, tj. prsten, suha je )














 





Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 19:23

Sunceee moje

1. Mogla bi biti Leccinum, nije slikano odozdo. Također jestiva
2. Sve su vrganjevke, ali nisu vrganji. Nas slici imaš s lijeva na desno dole: a) Xerocomus sp., b) vrganj (jedan od vrhunskih), c) također vrganj, d) i e) opet xerocomus (subtomentosus mozda)
3. točno, puze
4. Crne trube
5. jedna od Ramaria (capica), ali oprezno sa njima.
6. Puhara (Lycoperodon, možda L.Perlatum)
7. Nikako lisičice. To su Prosenjaci (Hydnum repandum)
8. Točno
9. Jesu jedne od sunčanica (Macrolepiote), ali oprez sa njima.

Pozdrav
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 19:48
orsobruno, hvala ti do neba!

Ma ja ti sve one sa prvih slika zovem vrganji ( znam da nisu ali mi je tako lakše- glavno da ih znam raspoznati ).

Trube sam tek ove godine upoznala ( šta ćeš moji do sada samo jeli puze ), uf kako ih je teško uočiti.

Za capice sam sigurna da su dobre ( nisu mi ispale na slici kako valja- nisu neka delikatesa ali me veseli što znam da ima jestivih ).

Ove svoje sunčanice ću detaljno istražiti prije nego bilo što odlučim.

Sad znam i jednu novu gljivu- prosenjaci!  smile213  

Joj, kad bi bar od Vas znalaca netko bio u mojoj blizini, oko mene ima dosta šuma i gljiva kakvih hoćeš a ja jadna ne mogu sve zapamtiti i upoznati.

Puno ti hvala!  Hug
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 03:34
Dugo nisam bila na ovoj temi, ali obzirom da je jesen ima dosta gljiva i dosta slika za identifikaciju...Orsobruno je lijepo objasnio o kojim se gljivama radi...Ja bi samo nadodala da identifikacija preko slike nikad ne može biti potpuno točna, jer za gljive je jako bitan miris i izgled sa svih strana...Zbog toga uvijek treba ovo uzeti sa rezervom...Suncee ne znam gdje živiš, ali ako u tvom gradu postoji gljivarsko društvo uvijek se obrati njima da ti objasne bitne detalje za pojedinu gljivu. Nemoj nikada jesti nešto što ti se čini da si prepoznala preko slike...Vidim da si slikala prstiće...Oni su jako teški za identifikaciju i s njima se nije za igrati jer ima više otrovnih nego dobrih...Ona gljiva koja sliči sunčanici može biti i haringača koja je otrovna...Sa gljivama se nije za igrati..Sada su šume pune gljiva i vjerujem da je svakome izazov ubrati i jesti gljive ali treba biti jako oprezan..Ja se glijama bavim cca 15 godina i to aktivno u gljivarskom društvu i puno sam naučila, ali trebam i dalje učiti i uvijek biti oprezna i ne jesti gljivu za koju nisam 100% sigurna da je jestiva...Ponavljam uvijek treba velika doza opreza kod branja i konzumiranja gljiva!!!
sutra je novi dan
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 07:38
u potpunosti se slažem s Jagodom...PRSTIĆE NE BRATI, jedino ako ste zaista stručnjaci...moje gljive koje uberem uvijek pregleda osoba koja ih odlično poznaje...užasavam se svaki dan slušati vijesti o otrovanima u bolnicamaShocked...

jučer sam u niskim šumama Vukomeričkih gorica na nekoliko mjesta vidjela male plave gljive, no, s obzirom da mi je fotić pokvaren nisam ih slikala, no, prvi sam puta vidjela plavu gljivu!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 10:14
Hvala Vam curke!

Prstiće ni neću spremati jer mi se čini da su ipak malo prestari, kod mene u Hr. zagorju rastu samo ovi koje sam poslikala- imaju lijepu zlatno žutu boju.

Za onu koja mi izgleda kao sunčanica htjela sam samo saznati što je jer je prekrasna gljiva, kopija sunčanice ( manja je , na manjem stručku, nema tako zadebljani dio na samom dnu, nema vjenčića- nisam ga primjetila- možda se maknuo jer su sve bile već lijepo otvorene, listiće ima iste kao i sunčanica, klobuk joj je suh sa sitnim krpicama koje su nastale rastom klobuka ali nisu tako izražajne kao kod sunčanice.
Baš mi je žao što nemam nikoga u blizini, moram se raspitati ( možda ima u Zaboku, Zlataru, Stubici, Klanjcu- on mi je na 7 km... ).

Bez brige budite, neću papati za što nisam sigurna!   smile50

Hvala!    Hug
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 12:00
Danas je u Zagrebu, u Studentskom centru, tradicionalna izložba gljiva na koji svi mogu donijeti na identifikaciju gljive koje su ubraliSmile.
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
gljiva12 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gljiva12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 14:03
Pozdrav, danas sam na Ucki pod crnim borom nasao jednu gljivu koja slici vrganju ali ima puno manji klobuk i zanima me da li je to vrganj ili nesto drugo? Slika slijedi
http://s7.postimage.org/cqz8vcj9n/P1070207.jpg
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.