Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rajčica - Lycopersicon esculentum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rajčica - Lycopersicon esculentum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3132333435 78>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 10:43
Nemas razloga zazirati od kretanja iz sjemenja jer je to barem kod paradajza krajnje jednostavno, a kod mene je netjak najsretniji kad dobije priliku utrpavati zemlju u casice i kada moze od pocetka odabrati svoju biljku o kojoj se on i brine tako da je cijela prica izrazito edukativna.

Mislim da mi je ostalo nesto egzoticnih sorti od prosle sezone, pa mi javnimadresu na PP jer ni ih ionako trebalo potrositi.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 13:34
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Originalno poslano od člana Cvijetomanijak Cvijetomanijak napisao:

Vidim da neki tek sada siju paradajze ,ja sam ove godine 14.02 ih zasijala mjesec dana sam ih drzala pod lampom ,onda polako iznosila van ..i ovo kaj se desava mi je prvi put ...Stabiljke su ljepe ljubicaste ,popunjene,ali moji paradajzi
stoje ,imaju tek 2 lista(+2 ona pocetna) ,i nakon mjesec dana sto ne mrdaju sam ih isla presadit u vece posude
ali one i dalje ne mrdaju eto nakon 2tj .tokom dana su na temperaturi izemdju 20-25C tokom noci ih unosim na tavan di je oko15C...

Zbog cega bi to moglo biti ? u cemu grjesim ...jos sam ih isla sijat tak rano da do 5mj vec budu veliki kad ono oni malecki i nemaju volje za rastom ?


Za uzgoj na kontinentu sijati rajčice polovicom veljače je prerano. Ja ih sijem polovicom ožujka i taman mi izrastu da otvaraju prvi cvijet početkom svibnja, što je optimalno za sadnju u vrt.

Zastoj u rastu može nastati zbog izloženosti nižim temperaturama. Vjerojatno im noćne temperature nisu dovoljno visoke, a rajčica potpuno zaustavlja rast na jedno 10 - 12 stupnjeva.
slažem se, po slici,biljčice su vec dosta stare,jedino su zakržlajle zbog niskih temperatura,nadoknaditi će to one brzo , ne brini.mislim da je razlog i u lampi,sumnjam da imaš profi lampu,a obične lampe kao da i nemaš ništa.prihrana apsolutno nije potrebna prvih mjesec dana.. ja sam svoje sijao 15.2, sporo su rasli jer ne grijem plastenik.kriza je bila oko uskrsa,no preživjele su čak i paprike.prihranio sam jednom samo i to tek 1.4.biljke su sada 20 cm,imaju pupoljke i jedva čekaju presađivanje jer su navikle na niske temperature koje ih čekaju noću u vrtu
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 14:36
GeaGP,

javi se na PM, posijao sam preko 20 (uglavnom egzotičnih) sorti paradajza ove godine, klijavost je bila preko 90% tako da ću za koji tjedan imati dosta presadnica.

Iako, uzgoj iz sjemena je jednostavan, da ne može biti jednostavniji, čisto za ubuduće :)


Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 14:06
[QUOTE=Andrej]Jucer sam konacno snimio video onog jeftinog kineskog seta za najvodnjavanje u akciji, ovo je s cca. dvadesetak mlaznica i 25 metara cijevi:
http://www.youtube.com/watch?v=Ev9EoPMzfww[/QUOTE]
 
Andrej šta misliš da li bi se nešto u tom stilu dalo nabaviti u našim trgovačkim centrima? Ovo tvoje izgleda super, samo što bismo mi trebali malo veće za vrt.Smile
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 15:11
Moze, bas vidio u Bauhausu od Gardene gdje samo 15m crijeva kosta vise nego cijeli ovaj set :)
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 19:04
Moje presadnice rajčica (sijala sam 15-og ožujka) su lošije nego prethodnih godina. Kao prvo, jako su neujednačeno nicale pa postoji velika razlika u razvijenosti pojedinih biljaka. Sada su biljke prilično visoke - pretpostavljam zato što ovo proljeće ima nešto manje sunčanih dana.

U odabiru sorti nastojala sam odabrati one koje bi bile primjerene za vrt na sjevernoj strani brijega, sorte koje rano daju plod... da bude svakako mesnatih sorti jer su vrlo ukusne...  šuplje za filanje... žute i druge boje zbog dekorativnosti...
Kako imam vrlo mali vrt teško mi je bilo napraviti odabir pa sam se stisnula na 15 sorti. Od svake sorte imat ću svega po dvije biljke. Kako neke sorte prvi puta uzgajam, snimit ću ih ove sezone pa odlučiti da li ću ih i slijedeće uzgajati. Ove sam posijala:
Determinantne: New Yorker, Siberian, Siberian Speckled.
Indeterminantne: Gary O' Sena, Black Russian, Giant Syrian, Dalmatiner, Amerikaner, Rusko volovsko srce, Cherokee purple, Old German, Andine,  jedna bezimena žuta srednjerana, Yelow Stuffer (žuta šuplja),  Vera Pepper (crvena šuplja), Monte Carlo.
Evo kako izgledaju moje presadnice rajčica i paprika




Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 21:25
Cimi, kad sam vidjela tvoje sadnice skoro sam pala sa stolca. Ma krasne su. i ja sam sijala rajčice 15-og 3. a paprike 7-og 3. Obje su visoke 3-4 cm i većina ima četiri listića. Sijala sam u mješavinu pjeska, krtičnjaka i malo kupovne zemlje za cvijeće. Stoje na sjevernom prozoru gdje nikada nema sunca jer stan je cijeli na sjever, bez sunca. To je valjda uzrok njihovom stanju. Ne znam što ću posaditi za mjesec dana. Možda sam zbog takvih uvjeta trebala sijati ranije?
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 14:09
Micro Tom je ovorio ovu sezonu

Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 00:54
Meni je prva tura paradajza prilicno zakrzljala (pocetkom marta sam posadio red pear i napoli tomato, na prozoru posto nije bilo mesta u grow boxu i manji su od ovih i ako su mesec dana stariji) pa kada sam konacno prebacio parike napolje, 06.04 sam posadio 120 San Marzano, posadjeni u cist prosejan glistenjak:



                


image hosting adult


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 21:07
Flanci su ti super!
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 09:32
Cimicifuga i cc13, super su vam flanci :)

Moj isu dosta manji i lošiji za sad, prvenstveno zbog vremena, a jisma ih unutra imao gdje držati. Priej par dana sam izbacio paprike van, tako da za paradajze sad kombiniram lampe + sunce.

Počeli su napredovat odmah, i bit će sve ok s njima :)

Inače ovaj San Marzano je sorta koja me prošle godine oduševila.
Paradajz uz minimalno zalijevanje raste luđački, obilje plodova koje smo brali od srpnja do studenog :)
po ukusu i nije nešto posebno za jesti sirov, ali je kao stvoren za umake, paste i sl.
Navodno u Napulju na njihovu čuvenu pizzu napolitanu stavljaju samo umak od ove sorte paradajza.

Za istu svrhu dobro dođe i vrlo slična ''šljiva'' sorta Roma.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 15:09
Meni San Marzano nije u vrtu baš tako uspješno napredovao, bolje rečeno, uz Monte Carlo je bijedno izgledao. Plod mu je kada dozori dosta mekan i mislim da to nije sorta za konzumiranje u svježem stanju, već je pogodna za preradu. Zbog toga ga ove godine nisam sijala.

Moji flanci sve više rastu u vis i već su počeli cvjetati... Prijašnjih godina sam ih sijala u isto vrijeme kao i ove godine, ali su mi flanci bili "bolje građe", tj.  bili su kompaktnijeg rasta, manje izduženi... Tumačim da su mi ove godine izduženiji zbog manje sunca. Toliki su da bi ih već trebala posaditi u vrt, međutim i kalendarski je prerano, a i prehladno je... Sve se bojim kako će izgledati kroz idućih tjedan dva dana...
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 15:34
Pa da, nije sorta za jesti. Mislim, ok je okusa ali ništa posebno.
Ali sam zato od njega napravio 40 piksi raznih šalši/umaka/soseva :D

Što se čvrstoće plodova tiče, moji su bili čvrsti i zreli, čak se dao jako lijepo rezati za sendviče. Ali, bila je to neka čudna godina, ostale sorte su bile kak tak, a ovima su stabljike pucale pod težinom brojnih plodova.


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 16:03
...ja sam još prošli tjedan presadila čak 5 Wink sadnica paradajza u vrt i izdržale su!
Izgledaju svježe i lijepo poslije onih niskih temperatura!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 19:02
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

Cimicifuga i cc13, super su vam flanci :)

Moj isu dosta manji i lošiji za sad, prvenstveno zbog vremena, a jisma ih unutra imao gdje držati. Priej par dana sam izbacio paprike van, tako da za paradajze sad kombiniram lampe + sunce.

Počeli su napredovat odmah, i bit će sve ok s njima :)

Inače ovaj San Marzano je sorta koja me prošle godine oduševila.
Paradajz uz minimalno zalijevanje raste luđački, obilje plodova koje smo brali od srpnja do studenog :)
po ukusu i nije nešto posebno za jesti sirov, ali je kao stvoren za umake, paste i sl.
Navodno u Napulju na njihovu čuvenu pizzu napolitanu stavljaju samo umak od ove sorte paradajza.

Za istu svrhu dobro dođe i vrlo slična ''šljiva'' sorta Roma.



hehe, ja sam i sadio njih zbog pizza:), cim sam cuo da se oni koriste u italijanskim pizzama odmah sam ih kupio :) a ove domace sorte koje se kod nas prodaju i gaje mi nisu nesto i gledao sam da ih izbegnem posto ih i matori sadi svake godine pa su mi se smucili, jos ti njegovi uvek ispadnu katastrofa, ispucaju i budu nikakvi, jos cu videti sta da radim sa 40-tak red pear i napoli, ako krenu konacno da rastu probacu i njih nekako da uglavim u plastenik.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 20:41
Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

...ja sam još prošli tjedan presadila čak 5 Wink sadnica paradajza u vrt i izdržale su!
Izgledaju svježe i lijepo poslije onih niskih temperatura!

Lovrica, pa to je cijela plantaža! LOL
Što se tiče tako rane sadnje presadnica u vrt: ne znači da će one uginuti. Možda će te vrijeme poslužiti i temperature neće biti preniske da biljke uginu. Jedno je sigurno da na ovim sadašnjim temperaturama neće niti napredovati. Vjerojatno će listovi malo potamniti i oni će imati zastoj u rastu. Kada dođu više temperature oni će krenuti. Tako rana sadnja je igranje lutrije - ako bude toplo vrijeme onda je super, imat ćeš plodove ranije, ali ako zahladi (što se na kontinentu događa sve do polovice svibnja), e onda... Ja ne čekam baš polovicu svibnja, a ove godine pogotovo neću jer su mi presadnice jako visoke pa ću i ja riskirati i vjerojatno idući tjedan ih posaditi u vrt.


Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 09:25
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

...ja sam još prošli tjedan presadila čak 5 Wink sadnica paradajza u vrt i izdržale su!
Izgledaju svježe i lijepo poslije onih niskih temperatura!

Lovrica, pa to je cijela plantaža! LOL
Što se tiče tako rane sadnje presadnica u vrt: ne znači da će one uginuti. Možda će te vrijeme poslužiti i temperature neće biti preniske da biljke uginu. Jedno je sigurno da na ovim sadašnjim temperaturama neće niti napredovati. Vjerojatno će listovi malo potamniti i oni će imati zastoj u rastu. Kada dođu više temperature oni će krenuti. Tako rana sadnja je igranje lutrije - ako bude toplo vrijeme onda je super, imat ćeš plodove ranije, ali ako zahladi (što se na kontinentu događa sve do polovice svibnja), e onda... Ja ne čekam baš polovicu svibnja, a ove godine pogotovo neću jer su mi presadnice jako visoke pa ću i ja riskirati i vjerojatno idući tjedan ih posaditi u vrt.


slažem se.Rana sadnja ima osjetne rezultate ako se rano posadi u zaštićeni prostor,rana sadnja na otvoreno znači da biljke čekaju svoje uvjete koje imaju za rast.Ja sam posadio vani 6 sadnica i na svaku stavio odrezanu plastičnu bocu od 5 litara od staklopera za aute,pa im je toplo,tako i tikvice i paprike i patliđane
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 09:38

Na kontinentu fakat zna dobro zahladit noću, a danju budu visoke temperature, to su šokovi za biljke.
Sad, veće i jače biljke će se tome odhrvat, ali će u svakom slučaju usporit rast.  No, i to se da spriječit ako se biljke zaštite vrećicama, folijama, plastičnim flašama...

Moji paradajzi su još relativno mali, i ja sasvim sigurno neću s njima u zemlju prije sredine svibnja... Do tad mi je svakako lakše pratiti njihov razvoj u kontroliranim uvjetima.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 12:35
Ocito ovisi i o sorti, moji Black Krim i Green stripe su vani od pocetka ozujka i sada su cca. 30cm i prepuni cvijetova koji ce se vjerojatno otvoriti ovih dana kad grane sunce. Nikakva zastita, jedino sam ih pokrivao onih par dana kada su noci plesale oko nule. Micro Tom je vec prepun plodova, a vani je isto zadnjih mjesec i pol.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2012 u 13:06
black krim po mom iskustvu voli hladniju klimu... meni su prosle godine u vrtu oni najranije bili sadjeni. ali zato kad je doslo toplo vrijeme bili su uvjerljivo najlosiji, slabo bi stvarali plodove na visokoj temperaturi a cim bi malo kise palo napuhnuli bi se i popucali. ove godine ih zato nisam sijala, probat cu od crnih radije carbon, paul robeson i od prosle god cherokee chocolate koji je bio ok.

al ovo vrijeme je koma, puse stalno,sunca jedva, po noci hladno jedva iznad nule... paradajzeki su mi vani stalno, al slabo im ide. danas ih presadjujem iz stiropora u zasebne posudice pa cemo vidjet.
jos i sa vrapcima ratujem, jedva cekaju da posadim paradajze u vrt da im mogu doc otkidat vrhove. narucit cu traku koja se razvuce i vibrirajuci stvara zvuk koji ih tjera pa cemo vidjet, sva sreca nemam susjede kojima bi to smetalo...
velika gorica
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3132333435 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.