Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 329330331332333 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2013 u 20:36
Namazala sam ga medom, strpala u suhi supstrat, pošpricala listove koje sam sve popreko orezala, držim ga na mlakom radijatoru.....
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2013 u 20:39
Andina, ovaj drugi ti je super. Ostavi pločicu ispod njega, bit će odličan na proljeće za podizanje !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2013 u 21:27
Andina, odlično to tebi ide Thumbs Up ovaj prvi mi izgleda kao da kleči Smile bit će zanimljivo pratit daljnji razvoj.

Glikica, držim fige da se biljčica oporavi Thumbs Up

Onaj moj kojem se smežurao caudex nakon presađivanja jučer je došao sebi i opet je lijepi obli. Trebalo mu je čak mjesec i pol dana, možda i više...

Pretpostavljam da ste prestali s gnojidbom???
Prihranjujem samo malce, ostale više ne. 



Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2013 u 21:46
Ja i dalje hranim sve moje, oni i dalje rastu. Ako koji odluči ići pajkiti, ostavit ću ga na miru. Zaa sada svi i dalje po malo rastu.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2013 u 22:25
Ja svoje ne prihranjujem već gotovo mjesec dana. Malci su na toplom i svijetlom mjestu, njih samo rjeđe zalijevam, a velike, tj. prošlogodišnje sijance (koji uopće nisu cvali) stavila sam na stubište sa slabim osvjetljenjem, vode dobiju na žličicu jednom u dva tjedna i tjeram ih na spavanje. Možda im je to potrebno da bi dogodine procvali. Tu i tamo poneki odbaci koji listić, ali još uvijek se lijepo zelene.
Najnaprednije ovogodišnje sijance jučer sam presadila u oooogromne tegle, one grobljanske, složila im supstrat od 1/3 sitnijeg glinopora, 1/3 perlita i 1/3 Glistala. Zasad su u stanu, no uskoro će i oni na stubište - na spavanje. S prihranom ću početi tek u ožujku kad ih imam namjeru preseliti u topao i svijetao prostor zbog laganog buđenja.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 01:09
Bebolina mi je poslala sjeme, zahvaljujem joj se ovdje još jednom, do srijede bi trebalo biti kod mene. Čak me ''ponuda'' čekala desetak dana ali zbog pravila foruma nisam mogao vidjeti privatne poruke prije 70 postova.

Tek sada krecu one slatke muke. Pretpostavljam da bi ih trebao odmah posijati zbog klijavosti ali sada baš nema sunca i strah me da se ne izduže. Držao bi ih na prozoru u dnevnom zbog temperature na kojem ima sunca (kad ga ima ) od jutra pa do nekih 2-3 popodne. Nadam se da je to dovoljno da se ne izduže?

Za početak ide sađenje, što je pametnije, svaki posebno ili sve skupa? Sadio bi ih u običnu jeftinu zemlju za cvijeće koju imam doma i perlitom u omjeru 50/50.

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 07:02
Dini55, mislim da bi trebao napraviti boji supstrat. O supstratu imaš jako puno u ovoj temi, pa pogledaj Smile

I ja sam nedavno sijala, iako mi je savjetovano da pričekam proljeće. Pa ti odluči što ti je bolje Big smile
ja svoje, doduše, namjeravam držati cijelu zimu u stakleniku s umjetnom rasvjetom, pa pretpostavljam da ću im uspjeti simulirati proljeće/ljeto na taj način.

Sjeme stavi svako u malu čašicu, običnu plastičnu, samo je odreži da bude manja. I onda te sve posudice stavi u jednu veću plastičnu posudu, prekrij celofanom i stavi na što toplije mjesto. Neka ti budu dan i noć na toplom.

Čitala sam ovdje da bi trebao provjetravati, odnosno skinuti celofan svakih par dana, da dobiju malo zraka, ali ja svojima nisam skidala.

Prva tura mi je skroz propala, ne znam u čemu je bio problem. Druge dvije proklijale jako brzo i jako lijepo Smile

Supstrat probaj napraviti na bude propusniji. Ja sam svoje sadila u kupovni supstrat za sukulente kojem sam dodala lomljenu sitnu ciglu, perlit i nešto još ( što iskreno ne znam kako se zove Embarrassed )
Ukratko, pročitaj kakav supstrat Pinus radi Big smile

Sretno Smile
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 10:17
Andina, jel smiju oni bit na hladnijem po zimi?
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 11:26
Evo mog iskustva. Doduse prvi put ih imam. Kupila sam 24 semenke sredinom avgusta i posto sam iscitala sve moguce postove o sadnji mnogi preporucuju kokosov supstrat. E sad ja ga nisam mogla naci da ga kupim pa se setim da mi je ostala jedna saksija sa nekom cupavm zemljom (tu je bila saflera kupovna posadjena i nekako mi je propala samo se osusila). Elem ja sam tada tu saksiji samo cusnula u podrum. I tada je uzmem i istresem tu zemlju (cupavu) pretpostavljam da znate o cemu pricam jer su mnoge kupvne biljke (u cvecarama) posadjene bas u taj supstrat. Resim ja da se oprobam sa njim i samo sam malo dodala kupovne zemlje otprilike petinu. Posadim 13 semenki i pokrijem najlonom za 4 dana 12 niklo jedna samo nije. Sledecu turu sam posadila u samo kupovnu zemlju (onog treseta nisam imala vise) i isti postupak i sve semenke mi propale (istrulile) verovatno zbog viska vlage. A evo kako sad izgleda prva tura (juce sam ih bas prbacila u zasebne casice jer su svi bili i ovoj kutiji od sladoleda). Sad sam ih posadila u zemlju za kaktuse.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:06
Milice, ovi tvoji sasvim solidno izgledaju.

Marsha, svojim pitanjem si me nešto potakla na razmišljanje: gle, to su samo sukulenti, dakle kao i sve druge možemo ih držati na hladnijem, al ne jako hladnom. Bojim se da im ispod 15-tak celzija ne bi baš bilo dobro. Ja se držim pravila da pratim njih i njihovo ponašanje, pa stoga, ako mi rastu ( kao što sad rastu) nastavljam ih i dalje zalijevati i prihranjivati. Na toplom su, čak i sunca imaju tijekom prijepodneva. Ne bih se usudila silit ih na mirovanje, bojim se da se ne bi probudili na proljeće. Iako sam već godinu i pol u uzgoju adeniuma, mislim da još ne znam ništa o njima. Nekad mi se čine veoma jednostavni, a s druge strane znaju zakomplicirati život, da mi pozlije ! E sad.....budi pametan !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:19
Čitam na netu da adeniumi zimi podnose najniža temperaturu 7-8 stupnjeva Celziusa, dok ih temperatura od 4 stupnja ubija. Naravno, zalijevanje ne dolazi u obzir pri tako niskim temperaturama. Kod mene na stubištu temperatura ne pada ispod 10 stupnjeva (4. kat), ali za svaki slučaj imam uz biljčice termometar. Cool Bude li zimi razdoblje jako hladnog vremena, unosim ih u stan.

Ja svoje silim na mirovanje zato da se ne izduže, premalo vremena mogu provesti na suncu, a toplina i vlaga bez dovoljno sunčevog svjetla ih potiču na izduživanje. Već su ionako predugački!Angry
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:26
Dini, ne bih ti preporučila običnu zemlju za cvijeće, oni su jako osjetljivi na truljenje. Ako pročitaš Pinusove i Wolfsban-ine postove, vidjet ćeš da oni prave uglavnom anorganski supstrat (glinopor, mrvljena cigla...) s nešto malo organskog (glistenjak, borova kora...). Bitno je da supstrat bude jaaako ocjedit, tj. da voda samo prođe kroz njega. Pinus čak sav supstrat sterilizira da bi spriječio mogućnost gljivičnih oboljenja. Od kad slušam njihove savjete, još mi ni jedan adenium nije obolio.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:32
Moje mahune lijepo rastu, tako da, ako Bog da, taman negdje u ožujku ili travnju ću sijati svoje vlastito sjeme:



Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:43
Hvala na savjetima, znači zemlju izbacujem.
Glinopora imam, cigle isto nadem i smrvim, borovu koru isto lako nađem. Ali mi nije jasno od cega ce onda rasti sijanac?

Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 12:57
Originalno poslano od člana Dini55 Dini55 napisao:

Hvala na savjetima, znači zemlju izbacujem.
Glinopora imam, cigle isto nadem i smrvim, borovu koru isto lako nađem. Ali mi nije jasno od cega ce onda rasti sijanac?

Pa mozes poceti sa prihranom cim dobiju prvi par listica. Neko je napisao da na 2l vode stavi cep od koka kole i sa time zaliva svaki put. Tako sam i ja radila. E posto su juce prebaceni u zemlju za kaktuse napravicu predah jedno desetak dana i onda opet nastavljam sa tom prihranom, posto su sejanci nece imati zimsko mirovanje. Ja sam konkretno za prihranu koristila tecno djubrivo za lisne biljke. I jos sam ja vecinu mojih pincirala inace bi imali jos listova.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 13:01

  
   A što kažete na ovo ?  Obična kupovna zemlja, sijanci sijani u plasteniku ovog proljeća....EmbarrassedHeart


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 13:08
Monstera tvoji su super, ali nije ni svaka kupovna zemlja ista. U tvojoj se cini mi se vidi pesak. Jesi ga sama dodavala, ili je takva zemlja ili me oci varaju.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 13:15
 Nešto je bilo pijeska već dok sam ju kupila, a nešto malo sam i  sama dodala....No dok su sijanci bili svi zajedno na okupu, nije bila takva zemlja, nije bilo pijeska unutra.....Ono što je izgleda bilo presudno da moji sijanci lijepo niknu je izgleda  malo viša temperatura ( u samom startu je sigurno bila oko 30C° ) i visok postotak vlage u zraku  ( plastenik )..Izlazili su redom svi kao iz vode...




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 13:17
Jasnije mi je sada. Mislio sam gnojiti s NPK gnojivom + mikroelememti.

Znaci ne treba mi perlit, dovoljni su mi oni sastojci gore napisani? Ili da dodam jos nesto?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 13:25
 Dini, kako god želiš, ja sam sve radila prema svom nahođenju, onako kako sam mislila da će za njih biti dobro..Evo moji buckići govore sami za sebe...Nisam ih baš često ni prihranjivala, možda će svima zvučati smješno....Pošto se više bavim povrćem i samo u startu mladim biljkama dodajem univerzalnu Plantellu u kristalonima ( isključivo za povrće )..No doista zvuči jako smješno, ali tu istu Plantellu primjenjujem i na svom ostalom bilju, tj. cvijeću....Ne vidim da se baš  cvijeće puno buni, naprotiv, još samo lijepo napreduje.....Na adeniumima sad trenutno radim jedan experiment, počela sam ih prihranjivati bio gnojivom ( Enzim od otpada povrća i voća ), ostaje mi samo pratiti što će se dalje događati...

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 329330331332333 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,691 sekundi.