Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 10:17
Ajde super drago mi je smile78 Znam da ide prvo cvijet,zato sam i pitala dali ga na svijetlo stavit il držat u tami dok pup ne izađe....ja se iskreno nadam da će kod mene oboje doć zajedno jer jedva čekam cvijet i kad procvate prvi put kod mene smile213
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 11:25
U vezi čuvanja lukovica na hladnom i tamnom mjestu, npr. frižider.Nije li on malo prehladno mjesto za to?Meni bi zapravo najviše odgovarao jer mi ni jedna prostorija u stanu nema manje od 18 stupnjeva al pošto lukovice treba čuvat na 8-12 stupnjeva nije li frižider prehladan za to?Može li se dogodit da se smrznu?
Možda je glupo pitanje al mislim da bi se mogle smrznut...
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 12:02
2201tea, u frižider ih staviš u one donje ladice koje su predviđene za voće i povrće.
U tim ladicama ih držiš oko 5-7  tjedana, ako se dobro sjećam Vokijevih uputa.
Nema straha da će ti u frižideru smrznuti, smrzla bi i ostala hrana koju držiš.  Wink
 
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 12:23
Pa da,znala sam naći malo smrznute limune al ako kažeš da nema straha...onda dobro jer stvarno ne znam bolje mjesto za to....Probat ću smile79
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 12:30
Onda imaš frižider nariktan na prejako!
Nemoguće da ti se u njemu nešto smrzne.
 
              LOL
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 12:45
Ok budem pošpotala mamu  smile209da nešto napravi po tom pitanju ako može...Jadna žena,ne samo da mora trpit moje zelenje neg još i mora riktat frižider,nije ni njoj lako smile96
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 21:05
Moji su ocvali..režem li sada cvjetnu stapku ili još ne?
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 21:11
Ja mislim da možeš ali i ne trebaš.Ako nemaš sjeme mislim da možeš.To je moje mišljenje...nadam se da će se javiti i oni koji znaju više  Wink
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 21:40
Frida,ako želiš sjeme od amarilisa onda ostavi stapku da sjeme sazori,ali znaj da zrenje sjemena dodatno iscrpi lukovicu i ona u sljedećoj sezoni neće cvjetati.Ukoliko ne želiš sjeme ,odmah kad amarilis odcvjeta cvjetnu stapku odreži jedno 5cm od mjesta odakle je istjerala i to naj bolje oštrim skalpelom kojeg malo pošpricaš alkoholom da se biljka ne zarazi.Ja lukovicu sa listovima presadim u 5mjesecu u vrt,pa se zna desiti da još jednom cvjeta zajedno sa malim lukovicama koje su uz nju i ništa ne razdvajam.Na jesen ih iskopam i malo otresem zemlju,te ih spremim na u kartonske kutje u mračni dio podruma gdje temperatura ne pada ispod 0°C i to zajedno lukovice sa lišćem.U 12.mjesecu posadim ih po Vokijevim uputama i sve ide opet ispoćetka.smile55
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 23:06
frida, Silvestra je dobro rekla, samo što ja ne režem cvjetnu stapku nego samo maknem onaj mali okrugli dio na vrhu -tamo gdje bi trebale biti sjemenke, ja ju pustim da se sama osuši.
 
Nadam se da si bila zadovoljna s cvjetovima.
Šteta što tako malo traju.
 
Cvijet dulje traje ako se smjesti negdje na hladnije kad počne cvasti.
 
                smile79
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 23:24
Zar nije Voki rekao bez obzira na sjeme,amarilis može normalno cvjetati i sljedeće godine ako se lukovica pravilno njeguje i tretira preko mirovanja ili sam ja nešto krivo shvatila?
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 15:25
U pravu si 2201tea.
Samo što ja mislim da stvaranje sjemena dodatno iscrpi lukovicu, samo zbog toga ja te vrhove kidam.
Ove godine ću pustiti na svima da se napravi sjeme jer ih imam dosta, valjda će mi iduće godine nešto i procvasti.
 
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 16:20
smile182već sam mislila da sam nešto kriva rekla,a ne daj bože savjetovala.Po Vokijevom iskustvu bi ti trebali cvjetati i sljedeće godine ako lukovicu pravilno njeguješ,prihranjuješ i tretiraš tijekom mirovanja.Ma imat ćeš cvjetove i sljedeće godine,ne brini se smile78
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 21:21
Ako lukovica ne procvjeta u ovom zimskom periodu posadi je vani u vrt i oko nje stavi malo bolju zemlju ako Ti zemlja nije rahla i fina i vidjet ćeš do jeseni će cvasti.Što se tiće stabljike ja je režem čim niže jer je dosta velika i dok živi i ona crpi lukovicu bez obzira što su djelovi gdje se stvara sjeme otkinuti.Pošto mi ne vršimo posebne tretmane sa lukovicom nakon cvatnje,a pustimo sjeme da dozrije vjerojatnost da će procvasti iduće godine je minimalna.Oni koji se bave samo tim poslom oni lukovice dodatno tretiraju ,pa im zato i cvatu,a mi to ne radimo.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 23:49
Ja sam stvarno uzivala ovih desetak dana u cvjetovima moja prva dva prava amarilisa, sad cu odrezati vrh ocvalog cvijeta ( za svaki slučaj) kako bi bila sigurna da cu i dogodine ovako uzivati....
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 10:28
Nadam se da ću uskoro i ja...iako još nema cvjetne sabljike nekako se nadam da će izać nakon listova ....valjda me ne bu razočarao...Frida,držim fige da uživaš u cvjetovima i sljedeće godine...
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 10:35
evo kako izgleda moj crveni amarilis (upravo cvjeta), ništa ga ne diram, ostavim cvijet kad ocvate da se osuši, a poslije cvijelu godinu zalijevanje svedem na minimum, čuvam ga zimi na tamnom mjestu..evo ove godine mi je procvato neuobičajeno rano, prošle godine cvao je u svibnju



Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 11:55
Mari,5510 prekrasan je....pravi ljepotan.Nadam se da ce i moj uskoro cvjetati,za sad su izasla 4 lista al se ja ipak vise veselim cvjetu    
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 22:35
Mari,5510 jesu li se kod Tvog amarilisa pojavili prvo listovi pa onda cvijet?Vidim da Ti amarilis ima i listove i cvjiet....
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 11:27
Imam jedno pitanje u vezi zaljevanja...Mislim da se nigdje nije baš spominjalo,kolko sam čitala prijašnje postove.Mogu li se amarilisi zaljevati i odzgora,oko lukovice ili isključivo u podložak (kao ciklame itd.)?Ja sam ga do sad zaljevala samo putem podloška,pa me zanima mogu li i odozgora s obzirom da se supstrat oko lukovice jako brzo isušuje?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.