Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rajčica - Lycopersicon esculentum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rajčica - Lycopersicon esculentum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3637383940 78>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 11:14
Za prvu silu mogao si i neopitroidom. Za ovaj homemade  pesticid prvi put čujem :)

Idi u neku obližnju poljoapoteku i traži neki pesticid. Samo obrati pažnju na karencu
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 17:24
Originalno poslano od člana Fiki Fiki napisao:

Hitnoooo pomoć!NAJEZDA sitnih bijelih   kukaca    navalila na   rajčice!Jedva se primjete!Danas sam naprskao sa    svojim pesticidom koji sadrži prašak za pecivo,likvi,voda!POMOĆĆĆ11!!


to su ti najvjerojatnije stitasti moljci...
tesko ih se rijesiti, mozes ih prskati confidorom i rapidom. ovdje imas opis pa vidi jel to to : http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=586&sec=231

one ti mrze vodu, mlazom vode ces ih potjerati, ali ne i ubiti.
ako ih spricas insekticidom, racunaj na visestruka prskanja jer insekticidi ne ubijaju sve njihove razvojne faze, tak da ces ih trebati loviti kroz vrijeme.

meni je zanimljivo da recimo u kuci mi se znaju naseliti na bosiljak i papricice, i skoro ih se nemoguce rijesiti, ali vani mi nisu nikad napali biljke, ocito postoji neki predator koji ih efikasno tamani, ali nisam jos uspjela skuziti koji ili sto tocno.
velika gorica
Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2012 u 20:49
Evo moj Micro Tom me odlučio počastiti svojim prvim crvenim plodom:



Na vrh
Sasa22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2012
Lokacija: otok
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sasa22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 07:44

Da li Micro Tom-u treba kolac (kolcic ???) , ja imam Tiny Tim pa me zanima isto

hvala
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 19:26
Nema potrebe, ipak je samo cca. deset cm visok :)
Tiny Tim je ipak znatno veci i ukusniji ali s obzirom na njihovu puzajucu sklonost niti njima nisu potrebni kolci
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2012 u 21:57


evo i mog paradajza od metar i pol hehe :)

Rijeka
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2012 u 22:01
evo jos jedna iz blizega :)




Rijeka
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2012 u 22:02
jeste li necim vec prskali protiv plemenjace s obzirom da kise padaju malo malo?
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2012 u 22:08
ja sam na pocetku prskala sa mljekom i nisam vidjela neka bitne razlike.. u jednom trenutku sam sve paradajze osisala,.. jadni su ostali samo sa glavnom stabljikom i jednim listom na vrhu. mislila sam da cu morati sve iz pocetka., to je bilo negdje u pocetkom 4. mjeseca..
poslje su se totalno opravili i sada su ogromni! i po onome sto ja mogu vidjeti nemaju za sada neke bolesti pljuc pljuc ;)
Rijeka
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2012 u 22:15
aha,ne ureklo se :)
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 10:07
E,moj cilj je skupiti   stare vrste   rajčica,koje    nemaju   kupiti,skupio sam sjeme    stare sorte(velike) od jedne bake,koja ima 95   godina,kaže   da   sjeme   čuva   još od     devedeseti!Inače   osim rajčica   skupljam još sjeme   neki zaboravljeni povrtnih   kultura   koje se nemože nabaviti u   vrtnim centrima!
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 19:32
Tako se zabavljao jedan moj prijatelj i bio vrlo ponosan na svoju kolekciju, a onda je otkrio da postoje specijalizirani web ducani samo sa starim sortama povrca gdje se za par dolara moze kupiti vrhunsko sjeme bez da ikoga mora moljakati. Npr nesto poput ovog
http://rareseeds.com/shop/
http://amishlandseeds.com/index.htm
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 00:57
Citao brdo literature, slusao savjete iskusnijih ali ovo je definitivno video gdje je sve jednostavno i jezgrovito pojasnjeno:

video
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2012 u 22:03
Prije par dana, uz redovno privezivanje i trganje zaperaka, odrezala sam još dio donjih listova rajčicama.
Poslije tuče ostalo je nešto oštećenih plodova i potrganog lišća, ali sve u svemu zadovoljna sam sa stanjem biljaka. Bujne su i zdrave i imaju dosta plodova. Neke su već počele dobijati boju!

Za grmolike smo napravili ogradice koje ih pridržavaju.




Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 07:37
imas predobre paradajze
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 11:58
Originalno poslano od člana Andrej Andrej napisao:

Tako se zabavljao jedan moj prijatelj i bio vrlo ponosan na svoju kolekciju, a onda je otkrio da postoje specijalizirani web ducani samo sa starim sortama povrca gdje se za par dolara moze kupiti vrhunsko sjeme bez da ikoga mora moljakati. Npr nesto poput ovog
http://rareseeds.com/shop/
http://amishlandseeds.com/index.htm



od baker creek-a i ja uzimam sjeme, odlican ducan.
za paradajze su mi ovi mozda i najdrazi : http://www.tomatofest.com/ imaju preko 600 starih sorti paradajza, mozete im i poslati svoje sjeme ako imate kakvu ocuvanu sortu, to je prava banka sjemena sa svih strana svijeta.

velika gorica
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 12:01
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Prije par dana, uz redovno privezivanje i trganje zaperaka, odrezala sam još dio donjih listova rajčicama.Poslije tuče ostalo je nešto oštećenih plodova i potrganog lišća, ali sve u svemu zadovoljna sam sa stanjem biljaka.




kad je bila tuca kod vas? tu kod mene nije jos bilo ove godine nijednom, relativno smo blizu.

super izgledaju paradajzi, ogradice su odlicne!
velika gorica
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 14:59
Ove godine sam prvi put posadila rajčice u svom vrtu. Kako je vrt mali odlučila sam se na 6 ranih, visokih rajčica i 6 grmolikih. Prema uputama od tete na pijaci lijepo sam ih posadila, poskidala donje listove. Visokim stavila visoke koliće, grmolikim niže, ali ih vežem u busen. Trenutno su sve biljke lijepe. Ove rane visoke imaju dosta plodova u prvom redu grozdova, a neki od njih bit će zreli za dan dva, već su lijepo pocrvenjeli. Sve bi bilo dobro da nije "zaperaka". Teta je rekla da kod visokih rajčica kidam sve zaperke koji se pojave iz pazuha lista. Tako sam i radila, ali ja sad više nemam plodovih grana, odnosno grančica sa cvjetovima iz kojih bi trebali rasti plodovi, već samo golu stabljiku s listovima. Grmolikim, po istom savjetu, nisam skidala zaperke i one sada cvjetaju.

Gdje griješim ima li tu neka posebna znanost oko zakidanja zaperaka. Ja sam to bukvalno shvatila i stalno pratila, kidala sve što se pojavi osim samog vrha. Kad stignem poslat ću koju sličicu, a do tada molim pomoć.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 15:57
Nema nikakve znanosti, niti ih je bas tako neophodno trgati kao sto se prepricava jedino je potrebno poloviti par detalja koji ce ti biti jasniji nakon ovog videa:

http://www.youtube.com/watch?v=qJgA4n-sCE8&sns=em

Osnovno je pravilo da je najgornji grozd cvjetica krajnja granica do koje se trgaju zaperci posto je sve iznad dio iz kojeg se razvijaju nove plodne grane.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2012 u 18:19
Hvala Andrej, pogledala sam video. Istina, ne razumijem engleski, ali slike sam dobro skužila i sudeći po tom baš ništa nisam pogriješila. Kidala sam upravo te male zaperke iz lista pazeći pri tome da na njima nema cvijeta. No, što je tu je. I na greškama se uči.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3637383940 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,189 sekundi.