Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3738394041 78>
Korisnik
Poruka
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2012 u 21:51

Danas sam presadio i posljednju pariku koja je bila u maloj posudici u kantu od 25l pa sam iskoristi priliku i djelomično pofotkao sistem za bezbolno i lagano presađivanje. Nakon što sam napravio odgovarajuću rupu u zemlji gdje treba doći biljka škaricama sam razrezao strane češe i onda odrezao dno, ubacio u već spremnu rupu, lagano zasuo zemljom sa svih strana da se ne prevrne i izvadio dva dijela plastike. Kasnije sam još nadopunio zemjom da pređe preko nivoa gdje je bila u čaši, zalio i sudeći prema prijašnjim trebala bi odmah krenuti s rastom jer ništa nije ozlijeđeno ili šokirano. Jedino što je važno zemlju u čaši dobro natopiti prije operacije presađivanja jer ako je suha hoće ispadati kroz donju rupu bez obzira što je uža.

BTW. Crvena plastična cijev koja se vidi na svakoj slici je sistem za zalijevanje. Prije presađivanja je postavim da kraj bude svojih 5cm od dna posude u kojoj biljka raste i kroz nju nalivam vodu tako da korijen koji ide u dubinu dolazi do nje, a na dnu je probijeno nekoliko rupica samo sigurnosti radi ako ima viška vode iako se na ovaj način jako brzo postigne iskustvo koliko je potrebno, a i ne može se izliti previše odjednom jer zemlji treba vremena da upije vodu koja je u cijevi pa se sve jasno vidi. 

 

 

Čaša u zemlji lagano zgrnuta nakon što je plastika presječena i dno skinuto
 
Nakon što je izvađena jedna strana
 
Dovoljna je neznatna sila da se plastika izvuče
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 12:55
Hombre, dobar sistem :)

Jedino mi se iz mog iskustva čini da je bolje ovako male biljke saditi u neku srednju posudu prije nego ih stavišu  ovako veliku.

Nije neka velika razlika na kraju, ali čini mi se da male biljke u ovako velikoj posudi dosta dugo ''čekaju'' prije nego krenu rasti. Takvo je barem moje iskustvo ove sezone. No može biti da sam negdje drugdje pogriješio.

Izgleda da ona tuča nuije jako naštetila papričicama, a paradajz je dosta stradao. U međuvremenu je bila još jedna, ali je kraće trajala i bila slabija.

Papričice su opet dobro prošle, paradajz kak-tak, vinograd je gadno stradao :(


Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 22:08
Taman kad pomislim kako ovaj hobi vise nije interesantan jer nema iznenadenja niti iscekivanja, priroda se pobrine za pokoje neobjasnjivo ukazanje :)

Ovo je sadnica Mustard habanera koja je imala nesrecu i svoju prvu noc vani dozivjela kisu sa susnjezicom:



Iako je na prvi pogled djelovala unisteno, kraci boravak u toplom prostoru je ucinio cudo:



Kako mi se habanerosi nikako nisu uklapali u moju koncepciju ove godine, tako je biljka zavrsila u jednom kutu balkona kojeg je ubrzo zaklonila bujna vegetacija paradajza.
Ovaj vikend spajam zavrsne elemente navodanjvanja i u kutu uocim crvenu teglu te se prisjetim davno zaboravljene biljke - u potpunoj sjeni zaklonjena paradajzima tako da direktnog sunca nije vidjela isto kao i obilnije vlage.

Poucen iskustvom takav smjestaj bi trebao rezultirati izduzenom, krzljavom biljkom od koje vjerojatno nece biti nista dok je u stvarnosti ispalo ovo:




Ne samo da biljka odlicno izgleda nego je uspjela zametnuti cak i nekoliko plodova sto je krajnje nevjerojatno posto habanerosima treba iznimno puno vremena i pocinju kasnije od svih.
Sve ovo jednostavno ne znam objasniti ali evo prilike za provjeriti jednu zanimljivu teoriju da iako papricice vole sunce ipak im je znatno draza nesto niza temperatura do max. +30C cak i naustrb obilnoj svjetlosti.

Dvije gotovo pa identicne biljke:


Lijeva ide na lagano zasjenjenu lokaciju gdje ce imati sunca od cca. 9-12:00 i ostatak dana provesti u ugodnoj sjeni, a desna ostaje na poziciji gdje je od podneva pa do zalaska izlozena direktnom suncu.  Za mjesec dana ovjekovjecim rezultat, nesto mi sugerira da bi hladnija verzija mogla biti znatno uspjesnija.
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 22:23
Paprike su mi najdraže   povrće!Ove sam godine sadio samo obične žute,feferone,i crvene"roge"!Želim nabaviti nove egzotične vrste"ljute" dali ima u našim sjemenarnama!Gdje se   može   nabaviti?
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 08:55
Fiki, bojim se da nećeš nešto jako egzotično naći  u domaćim sjemenarnama. Možda poneka blaža sorta.

Ja te superljute nisam vidio u većim robnim centrima, a sjemenarne nisam baš ni posjećivao. Uglavnom sam sjemenje kupio iz inozemstva, putem interneta.

Za usporedbu uzeo sam nešto sjemenja domaće paprike u Baumaxu - šorokšari i rog papriku od Sjemenarne Ljubljana. Klijavost je bila katastrofalna, od 7 rog paprika ni jedna nije izašla, a od 5 šorokšari izašla je jedna.

Tako da više nemam namjeru kupovat industrijsko sjeme :D
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 11:28
dali ima kupiti u hrvatskoj u nekoga domaće sjeme ako ko ima?cijena nije bitna! to me je jako zainteresiralo!
Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 12:04
Jeeeiiii! Počelo je počelo
Kod mene prvi pupoljak na thai red chilli Danas sam ga skužio.   
Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 12:15
Evo i slika na ovoj stranici:
http://www.facebook.com/pages/Alans-super-hot-peppers/200170156729484
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 12:41
Čestitam :)


Koje su ti to papričice nan naslovnoj od fejsa?
Red Savina ili red Habanero?

Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 13:01
Hvala!

To je chocolate habanero.
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 22:43
Ja pojeo jednu malu red savinu, sto je tek pocela da dobija boju, jos je mala i polu zelena ali je tolikooooo ljuta da mi nije bilo dobro, ostro zarenje u ustima kao koprive da sam jeo:D (inace obozavam ljuto, ali nisam ocekivao da ce da bude bas ovoliko)  ukus je cudan, mozda sto je zelena, kao neka hemikalija, ne mogu ni da zamislim kakva ce tek da bude kad sazri :D 
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:43
Ako ti je takva bila ljuta, šta bi tek bilo da si zrelu pojeo :D

Ipak je do prije 5-6 godina slovila kao najljuća poznata paprika :)

Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 14:09

valjda ce uz neku hranu da budu jestive :D ovako kada ih jedem same je prilicno --------- :D a krenuli su plodovi i kod douglaha, najveci je mozda 2cm i vec izgleda zlo :)
Na vrh
Smiley View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smiley Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 17:34
Poštovani prvo se ispričavam unaprijed zbog svog neznanja, ali vidim da tu ima mnogo iskusnih ljudi što se tice papričica,a ja nemam pojma o niče.. Dakle priča ide da sam bio na Flora artu na Bundeku i kupio papričicu, ali neznam koje sorte, niti da su mi rekli tamo di sam kupio.. Malo sam čitao po ovoj temi i naletio na mnogo dobrih savjeta,a pogotovo slika (svaka čast!) ,nadam se da će moja bar bit u pola ko vaša :) . Zamolio bih vas samo ako mi možete reći otprilike koja je moja sorta i što bi trebalo napraviti prvo sada da nastavi mi rasti jer je još mala trenutno. Stoji mi zasada na istočnoj strani u mojoj sobi na prozoru, zajedno sa kaktusom i bosiljkom,tak da nije sam. Vidim da negdje pišu o zaljevanju da treba dosta vode ali treba paziti da se ne utopi, e sada kolko je to cca i kada? Hvala svima na odgovorima i izdvojenom vremenu. Lijep pozdrav od mene ;)

evo slika:

Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 17:51
Bok ljudi, da se i ja priključim. Evo i mojih papričica. Jedno pitanje, biljke su se počele stablati i debljati, a ćini mi se malo rano za tu fazu. Dnevno imaju 5 sati direktnog sunca a kasnije ih stavljam pod lampe. Iste biljke na drugoj strani zgrade rastu visoko i nisu se počele stablati i debljati. Što je najgore, ne znam točno koja je sorta pošto mi je ovo ostalo od sadnje u Opatiji a nisam bio označio vrečicu :).





pozdrav,

Pero
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 19:18
Sve je to normalno, ne vidim zastomih jos stavljas pod lampe jer izgledaju vrlo zdravo - osim krajnje lijeve gdje su dvije u jednoj tegli.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 19:23
Originalno poslano od člana Smiley Smiley napisao:

Vidim da negdje pišu o zaljevanju da treba dosta vode ali treba paziti da se ne utopi, e sada kolko je to cca i kada? Hvala svima na odgovorima i izdvojenom vremenu. Lijep pozdrav od mene ;)


Po izgledu biljke nitko ne moze pogoditi o kojoj se sorti radi ali po samom nacinu grananja ocito nije neka mala ukrasna sorta pa je presadi u cim vecu dostupnu posudu, 10+ litara.

Sa vodom bas obrnuto, vrlo pazljivo ali posto je ta tema ovdje bezbroj puta ponavljana pogledaj malo po starijim postovima gdje ces naci sve potrebne detalje.
Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 19:26
Ove dvije zadnje su reciklirane od prijatelja iz vrta jer je njemu bilo višak. Neki mali feferonćini ili tako nešto, nije ista sorta kao ostatak. Oni kasne u razvoju jer sam ih kasno klonirao :). Stavljao sam ih pod lampe jer je zadnjih mjesec dana bilo svako jutro oblačno i biljke su dosta kasnile. S obzirom da imam moćnu rasvjetu koja je bila predviđena za cherry rajčice, onda sam im odlučio produžiti dan jer mi se učinilo 4 do 5 sati jutarnjeg sunca preslabo.
Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 19:50
Originalno poslano od člana Smiley Smiley napisao:

Poštovani prvo se ispričavam unaprijed zbog svog neznanja, ali vidim da tu ima mnogo iskusnih ljudi što se tice papričica,a ja nemam pojma o niče.. Dakle priča ide da sam bio na Flora artu na Bundeku i kupio papričicu, ali neznam koje sorte, niti da su mi rekli tamo di sam kupio.. Malo sam čitao po ovoj temi i naletio na mnogo dobrih savjeta,a pogotovo slika (svaka čast!) ,nadam se da će moja bar bit u pola ko vaša :) . Zamolio bih vas samo ako mi možete reći otprilike koja je moja sorta i što bi trebalo napraviti prvo sada da nastavi mi rasti jer je još mala trenutno. Stoji mi zasada na istočnoj strani u mojoj sobi na prozoru, zajedno sa kaktusom i bosiljkom,tak da nije sam. Vidim da negdje pišu o zaljevanju da treba dosta vode ali treba paziti da se ne utopi, e sada kolko je to cca i kada? Hvala svima na odgovorima i izdvojenom vremenu. Lijep pozdrav od mene ;)



Kod nas ti babe većinom prodaju male peperoncine de galabria ili te podvrste chillija. Nisu tako jako ljuti, ali fino prže. Ja sam naletio na njih par puta. Makar, možda i nisu ti. Kod nas masovno uspijevaju bez neke pretjerane brige, zaliješ ih kada je zemlja suha na dodir na 3 cm od vrha jer većinom je korijen mokar prema dnu teglice. Previše vode i budu ti biljke povenule. Ja svoje zalijem odozgora, makar sam probavao teglice odozdola zagnjuriti u vodu i nek zemlja sam povuće koliko joj treba, ali mi se trenutno neda. Moja cura ih isto ima par na balkonu, visoki su 20 cm i bacili su cvjetove. Za gulaše i takve stvari su dušu dale :)

Evo mojih od prošle godine, osušeni i spremni za neki kuhanac :)

Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 21:02
Originalno poslano od člana pklicov pklicov napisao:

Stavljao sam ih pod lampe jer je zadnjih mjesec dana bilo svako jutro oblačno i biljke su dosta kasnile. S obzirom da imam moćnu rasvjetu koja je bila predviđena za cherry rajčice, onda sam im odlučio produžiti dan jer mi se učinilo 4 do 5 sati jutarnjeg sunca preslabo.


Prema onome sto vidim kod mojih koje su u sjenovitom dijelu dvorista, to im je sasvim dovoljno.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3738394041 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.