Početna stranica Početna stranica > Hobistika - Forum za hobi > Ostala hobistika > Razni hobi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kako živjeti s Myastheniom Gravis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kako živjeti s Myastheniom Gravis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 8>
Korisnik
Poruka
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 09:06
Originalno poslano od člana lucy lucy napisao:

Istina je, svatko nosi svoju bitku i žestoko se bori da iz bitke izađe kao pobjednik.
Kažeš da su ti neke medikamentozne teraije propisane od strane liječnika bile teške. Jesi li probala s alternativnim rješenjima, poput homeopatije, npr.?
sve je kod ovih bolesti prekomplicirano.
prvi i osnovni lijek je mestinon, koji ima blage nuspojave, ne oštečuje ni jetru ni bubrege, većinom se pije cijeli život i to od 3 do 6 komada dnevno.
Pomaže kod blagog, okularnog oblika.
Počinje djelovati za pola sata, a prestane, ovisno o težini bolesti, za 3-4 sata.
Ja sam ga počela piti u ožujku prošle godine, 6 komada dnevno.
Ako ga nisam popila na vrijeme, odmah sam osjetila slabost i nemoć u nogama.
Kada je došlo do prvog pogoršanja u prosincu prošle godine, počela sam piti kortikosteroide.
I tada počinju muke.
Od 10 mg dekortina, došla sam do 60.
U početku sam se počela debljati, u nekoliko mjeseci sam dobila dobila 15 kg i to najviše u ramenima, stomaku i licu.
Kod terapije sa kortikosteroidima je normalno da se sa najviše doze, polako spušta na manje.
Kod mene je svako spuštanje izazvalo pogoršanje i povratak slabosti.
Pošto sam dugo bila na velikoj dozi pojavila mi se natečenost lica i stomaka a miastenija je i dalje napredovala, počela sam teško gutati, ruke iznad glave sam mogla podignuti samo dva puta, mogla sam napraviti dva čučnja, treći sam se rušila.
Kada su mi bili napadnuti mišići oko usta i kada sam počela teško izgovarati riječi, moja je dr pokušala sa terapijom solu medrola koju sam dobivala u venu.
Nakon tri dana terapije, simptomi su ostali isti a ja sam toliko natekla da sam mislila da ću eksplodirati kao balon, zbog toga sam išla na plazmaferezu.

Autoimune bolesti su bolesti prejakog imuniteta koji stvara antitjela na vlastiti organizam.Kod mene ih je, izgleda, bilo jako puno i terapija , koju sam dobivala im nije mogla ništa a još veću dozu nisam mogla dobiti jer mi organizam ne bi izdržao.

Pokušala sam sa homeopatijom, ali mi je odmah rečeno da je to bolest krvi i da su oni tu nemoćni.
Dobila sam lijekove koji su mi trebali pomoći da mi se popravi opće stanje organizma, da malo ojačam i da psihički lakše podnesem sve sa čime sam se svakodnevno borila.
Uzimala sam te kuglice ali nisam primjetila nikakvo poboljšanje.

Autoimune bolesti se liječe kortikosteroidima tj. hormonima nadbubrežne žlijezde, koji imaju zadatak da obuzdaju i smanje imunitet i tako ga spriječe da stvara antitjela.
Kod smanjenog imuniteta postanete podložni svim ostalim bolestima, tako se meni obična prehlada pretvorila u teški bronhitis zbog kojeg sam 20 dana pila antibiotike što je opet uzrokovalo novo pogoršanje miastenije..
...i tako stalno u krug...


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2014 u 23:56
O ovoj bolesti nisam znala gotovo ništa sve dok nisam naišla na tvoju temu. Više sam bila upućena u posljedice smanjenog imuniteta. Tvoja je bolest doista komplicirana, poput začaranog kruga, labirinta.
Sutra je novi dan.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2014 u 07:00
Nadam se da si se jutros probudila malo bolje, pusa...
                                                             
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2014 u 13:43
Draga , Lucy je spomenula homeopatiju , no , dali postoji kakova mogucnost lijecenja
pomocu ljekovitog bilja ?! Mislim cajeva ili slicno ......
                                                                                                   smile79
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2014 u 00:51

Čitam ove stranice koje si napisala i nemam riječi kojima bi opisala koliko mi je žao kaj ti se to događa.
Imam osjećaj da se najgore stvari događaju najboljim ljudima koji su to najmanje zaslužili.
Želim ti što manje problema i pogoršanja bolesti i iskoristi svaki dobar dan najbolje što možeš !
        
     smile78

U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2014 u 06:36
Ishla sam malo na njemacke stranice FORUMA MG i pronasla da malo olakshanje
pruza MARIENDISTEL ili latinski SYLIBUM MARIANUM kod nas zvani osljebad ,
bijeli stricak, gospin trn , gujina trava , magareca salata , obicni oslobod , oscebad ,
osebalj ,pjegavi badelj , sikavica , sharena badeljka , sareni ckalj i slov. badelj .
Ove nazive sam prepisala iz knjige  "LJEKOVITO BILJE" / p. Simon Asic .

Neznam sto ti o tome misls , ja cu jos citati dalje (na njemackim stranicama) pa ako nesto nadjem
tu cu napisati , u koliko ti nemas nista protiv .

                                                                                          smile79
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2014 u 08:19
Draga Gute, ne mogu ti reći koliko sam ti zahvalna.
Sigurno da bi mi bilo drago da doznam još nešto o ovoj bolesti jer nas je jako malo koji ju imamo i kod svakoga je drugačija.
Po prirodi sam znatiželjna i volim znati sve o svemu na što u životu nailazim, a pogotovo o onome što se meni događa i uz to me još muči. Mnogi su rekli da ne treba puno čitati na internetu, da tamo ima svakakvih neistina koje vas mogu uplašiti.
Ja mislim da to nije istina i da treba znati što su drugi ljudi proživjeli.Nisam hipohonder koji će izmišljati simptome i glumiti ono što nije, naprotiv, i kada mi je bilo najgore, nisam se predavala i svim sam se snagama nastojala "iščupati".
O ovoj bolesti se malo piše, više se može pročitati o autoimunim bolestima, grupi bolesti u koju miastenija spada.
Ove biljke koje si navela su biljke koje čiste jetru jer dugotrajna i velika količina kortikosteroida, kojima se liječe autoimune bolesti ju oštečuju jer zadržavaju masnoće od čega ona natiće.
To je opet liječenje posljedica, a za pravi uzrok, a to je stvaranje antitjela, još nisam pronašla biljku koja bi pomogla.
Za antitjela, tj. limfocite koji brane organizam, kažu da su dobro organizirana vojska koja se "novači" u koštanoj srži, i da je cijeli sistem obrane čudo prirode.
Sve je dobro dok se ta sila bori protiv vanjskog neprijatelja, ali kada nešto "pobrka" i počne napadati vlastite organe, onda dođete u stanje u kojem sam ja sada, a to je da se boriš sam sa sobom.
Svako jačanje imuniteta daje im novu snagu, povećana doza kortikosteroida ga obuzdava i uzput polako uništava kosti, jetru, oči, djeluje na bubrege koji zadržavaju vodu  zbog koje ste natečeni, pogotovo u ramenima, licu i stomaku.
...i opet u krug.
Još ti jednom hvala draga dobra vilo.Heart


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2014 u 23:39
Originalno poslano od člana lucy lucy napisao:

O ovoj bolesti nisam znala gotovo ništa sve dok nisam naišla na tvoju temu. Više sam bila upućena u posljedice smanjenog imuniteta. Tvoja je bolest doista komplicirana, poput začaranog kruga, labirinta.
nisam ni ja znala dok se nisam razboljela i u bolnici upoznala još svakakvih čudnih i neobičnih bolesti.
Ne znam da li je bolje znati ili ne znati da postoje.

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2014 u 23:47
Za sve vas, koje mi želite pomoći, koje ste mi pisale prelijepe poruke,
koje ste me se sjetile kada mi je bilo najgore,
koje ste me zvale i trpile moje prepričavanje...
Jako ste me iznenadile, hvala vam!
smile84

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2014 u 00:04
AUTOIMUNE BOLESTI

"Kod autoimunih bolesti imunološki sustav pogrešno napada stanice u vlastitom tijelu.
To je unutarnja pobuna najgore vrste u kojoj naše tijelo postaje vlastiti najgori neprijatelj.
Naš je imunološki sustav poput vojne mreže organizirane za obranu od vanjskih napadača.
"Vojnici te mreže su bijele krvne stanice koje se sastoje od mnogo različitih podgrupa, od kojih svaka ima vlastitu misiju.
Bijele krvne stanice nastaju u koštanoj srži i u stanju su reagirati na različite strane tvari.
Te tvari mogu biti virusi, bakterije, mikrobi, gljivice.
Ako je taj sustav čudo prirode kada brani tijelo od napadača, u stanju je napasti ista ona tkiva koja bi trebao štititi.
Taj samouništavajući proces zajednički je svim autoimunim bolestima.
To je kao da tijelo čini samoubojstvo."
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2014 u 21:00


KAKO MI JE OTKRIVENA MIASTENIJA

Nakon pretraga u vinkovačkoj bolnici, po kojima sam bila savršeno zdrava, dočekala sam i pregled u osječkoj bolnici, na neurologiji.
Tada sam prvi puta vidjela doktoricu koja me i danas liječi.
Dok je pričala samnom, nije tipkala po tipkovnici, nego je sjedila ispred mene, pratila mi je izraz lica kada je testirala koliko mogu držati ispružene ruke, koliko čučnjeva napraviti.
Na kraju mi je rekla da će mi dati lijek kojega ću piti tri dana, i nakon toga ju nazvati da joj kažem kako se osjećam.
Bio je to mestinon, lijek koji se koristi samo kod miastenije, pomaže kod blagog očnog oblika i najčešće se uzima doživotno.
Prvi dan, nakon što sam počela uzimati mestinon, osjetila sam da mi se snaga vratila i da mi je bilo puno bolje.
Kada sam nazvala doktoricu, bila sam jako sretna što joj mogu reći da mi je od lijekova dobro, a ona je odgovorila da je to potvrdilo njezinu sumnju da imam miasteniju i da moram u bolnicu na pretrage koje su zahtjevne i trajalo bi predugo da ih radim ambulantno.
Tada sam dobila prvu dijagnozu miastenije-okularni oblik.

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2014 u 23:49

Prof. dr. Vida Demarin, predstojnica Klinike za neurologiju KB-a Sestre milosrdnice, kao primjer bolesti koju je teško dijagnosticirati - pa do konačne dijagnoze može proći i nekoliko godina - navodi miasteniju gravis ili jaku mišićnu slabost.

Pojačani umor

- U početku su to nespecifični problemi poput pojačanog umora, dvoslike, spuštenih kapaka, mišićne slabosti, otežanog gutanja i govora. No, dugo se sve svodi samo na pojačani umor pa mi liječnici krenemo tim putem. Zato razmišljamo da je možda riječ o anemiji, štitnoj žlijezdi ili, pak, kroničnom umoru. Nije isključena ni neka psihijatrijska dijagnoza pa se ponekad pacijenti upućuju psihijatrima. Drugi će krenuti fizijatru jer često se kaže: ‘Sve ti je to od kralježnice’ - kaže prof. dr. V. Demarin.




Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2014 u 00:13
Draga Slavujcica , neznam da li je pametno da ti napisem sve ili barem neke od lijekova
koje prepisuju njemacki lijecnici . Molim te odluci pa mi tu daj zeleno ili crveno svijetlo !

                                                                                                                                                     smile79
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2014 u 16:23
Draga gute, prvo ti se želim zahvaliti što svoje slobodno vrijeme trošiš da bi mi pomogla.
Sigurno da bi mi bilo drago, a i svakom tko se bori sa ovom bolešču, čuti još nešto o načinima liječenja, i o iskustvima drugih ljudi.
Normalno je da se nikada ne bih sama liječila jer lijekovi koji se koriste za liječenje ove bolesti su preteški i preopasni.
Uvijek sam poštivala odluke moje doktorice i uzimala lijekove koje mi je ona odredila, jer joj vjerujem i znam da mi želi pomoći.
Pošto znam da jako dobro razumiješ i govoriš njemački jezik, možeš napisati sve što misliš da bi bilo korisno, i u vezi lijekova, i općenito života sa ovom bolešču.
Hvala ti puno.smile76
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2014 u 14:06
Originalno poslano od člana SlavujVk SlavujVk napisao:

...jer lijekovi koji se koriste za liječenje ove bolesti su preteški i preopasni.
Točno je što si napisala, samo nije to u pravilu, niti tako djeluje kod većine bolesnika. Kod nekih lijekova koji se koriste kod liječenja autoimunih bolesti, kada čovjek pročita sve moguće nuspojave, onda se uplaši i najradije nebi taj lijek uzimao. Međutim, treba vidjeti u koliko slučajeva se te nuspojave javljaju. Hvala bogu, vrlo rijetko i zato su to lijekovi, a ne trovači ljudi. Moja doktorica mi je rekla da zbog zakonske obveze da se navode sve nuspojave, mnogi pacijenti odustanu od korištenja tog lijeka jer se jednostavno preplaše kada sve pročitaju o dotičnom lijeku. Glavna, osnovna činjenica jeste kod svih tih lijekova da većini oboljelih donose poboljšanje, usporavaju i suzbijaju razvoj i pogoršanje bolesti. Slučajevi kada ne djeluju tako su rijetki i podliježu onda drugom načinu liječenja.

Ja sam imala povjerenje u svoju doktoricu i dva puta godišnje sam prolazila široke pretrage koje su pratile da li dotični lijekovi štetno utječu na određene organe. Bilo je sve u redu (u skladu sa godinama), tako da sam Decortin uzimala četiri godine (sa prekidom od tri i pol mjeseca). Na početku je to bila jača doza, kasnije slabija, ali meni je upalni proces time većim dijelom zaustavljen.

Stalno koristim već osim i pol godina i jedan od "teških" lijekova (Methotrexate) koji je citostatik i koristi se i u kemoterapiji. Redovito se kontroliram i za sada se ne vide neke posljedice na organe. 
Da nije tih lijekova, kako je bilo počelo prije desetak godina, ja bih sada bila u kolicima i moj unuk nebi mogao na mojim leđima jahati i vikati: điha, điha!

Zašto sam ovo pisala? Želim tebi draga Slavujčice (i drugima koji imaju slične probleme) reći da općenito u životu čovjek uvijek treba biti optimista i prihvatiti neko svoje stanje stoički sa pozitivističkim pristupom pa tako i svome liječenju i lijekovim koje uzima.

Tebe sada čeka jedna faza kada ćeš tek morati sa svojom doktoricom pronaći adekvatan način liječenja koji će tvoju bolest držati pod kontrolom. Nemoj se čuditi ako ti to potraje i nekoliko godina (isprobavajući kako na koji lijek reagira tvoj organizam). Tu moraš biti strpljiva i aktivno pratiti sva djelovanja koja se kod tebe pojavljuju kod uzimanja nekog lijeka. Nakon nekog vremena ćeš sa doktoricom naići na terapiju koja te održava u dobrom stanju i onda će uslijediti godine kada ćeš biti smirena i bez većih tegoba.
Koliko će to trajati? Možda do kraja života, možda ne... To je stvar sudbine... a možda i napretka medicine, koja možda pronađe nekakav način da "opameti" naše tijelo da ne napada samo sebe.

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2014 u 08:50
Cimi,
Kao prvo ću se osvrnuti na rečenicu koju si citirala, a u kojoj sam napisala da su kortikosteroidi preteški i preopasni lijekovi.
Znam da tebi nije potrebno opisivati što su kortikosteroidi, ali možda će ovo pročitati netko tko se sa njima još nije upoznao i dobro će mu doći da nešto nauči.
Kortikosteroidi nisu lijekovi nego sintetički hormoni nadbubrežne žlijezde. Sa njihovim uzimanjem nadbubrežna žlijezda prestaje izlučivati svoje hormone a da bi ju ponovo aktivirali, treba se postepeno smanjivati doza koja se uzima.
Nagli prekid uzimanja kortikosteroida može biti vrlo buran i po život opasan.
U nekim slučajevima, pogotovo kod dugotrajnog uzimanja kortikosteroida, nadbubrežna žlijezda može atrofirati.
Kortikosteroidi djeluju protuupalno i služe za potiskivanje imunoloških reakcija, vrlo su moćni i djeluju jako brzo.
Pošto nisu lijekovi, znači da ne liječe nego služe kao zaštita i kod prestanka uzimanja bolest se, vrlo često, jako brzo vrača.

Mislim da je pravedno u današnjem modernom i civiliziranom svijetu, kako ga mi opisujemo, znati od čega boluješ, i kakvi su lijekovi koje svakodnevno piješ.
Svaki dan slušamo i čitamo o sastavu hrane koju jedemo i za što je dobra a za što nije, o štetnosti soli, šećera, alkohola, duhana, a kada su lijekovi u pitanju i kada se trebaju otkriti njihove nuspojave, to postaje zakonska obaveza.
Oni koji se uplaše navedenih nuspojava i zbog toga odluče ne uzimati taj lijek, po mojem mišljenju, nije im ni potreban jer su im simptomi bolesti još uvijek podnošljivi.

Nuspojave se javljaju rijetko samo kada se uzimaju male doze, ili se uzimaju u kratkom vremenu.
Ja sam rijetka "sretnica" iz tvog prvog odlomka, ali o tome nešto kasnije.

A optimista sam, ponekad i preveliki,
"čupala" sam se iz teških situacija u koje su me doveli i lijekovi i bolest,
uvijek sam pronalazila "odškrinut" prozor i tek kada sam se kroz njega provukla, vidjela sam gdje sam bila.

...ali..."istutnjat" će se i miastenija, i smiriti,
kako je rekla moja doktorica: "svima je, pa će i vama"



Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2014 u 00:51


MOJ PRVI BORAVAK U BOLNICI

Prvi puta sam u osječku bolnicu, na odjel neurologije, primljena prije nešto više od godinu dana.
Morala sam ostati zbog pretraga i utvrđivanja dijagnoze.
Tada sam se još uvijek, uz nekoliko mestinona dnevno, osjećala dosta dobro.
Od ostalih bolesti sam imala hipotireozu, autoimunu bolest štitnjače, koja se pogoršala kada su mi se pojavili prvi simptomi miastenije, ali uz podizanje nadomjesnih hormona, vrlo brzo se stabilizirala.
Tada sam pila svaki dan 100 mikrograma eutiroksa.
Dugo godina sam imala povremene hipoglikemije koje su mi se isto u to vrijeme pogoršale.
Prvo opterečenje glukozom sam napravila u vinkovačkoj bolnici, a nalaz, da nije ozbiljno, bilo bi smješno.Nakon popijene glukoze morala sam dva sata sjediti u hodniku. Iako je hodnik bio prepun pacijenata, ja sam zaspala čim sam sjela i mirno spavala bez obzira na svu gužvu oko mene.
Nakon dva sata su mi ponovo vadili krv.Kada sam dobila nalaz započela je još jedna borba-natašte šečer 4,2, nakon opterečenja 3,5.
Doktorica, dijabetolog mi je rekla da je to nespecifična hipoglikemija, a možda i uvod u još jednu autoimunu bolest.
o ovome pišem zato što sve ove dijagnoze imaju dosta slične simptome i među njima je trebalo dokazati da imam i miasteniju.
Od mnogobrojnih pretraga, koje su mi u bolnici napravili, za sada ću opisati najbitniju, a to je testiranje na antitjela kojim se trebalo dokazati da bolujem od miastenije.
I...kako kod mene ništa nije uobičajeno i normalno, nalaz je pokazao da sam negativna i na N-AChR i na MuSK, tj. na dvije vrste antitjela koja  su pozitvna kod 80 % miasteničara.
Dakle, imam sreću da sam seronegativna, da pripadam skupini od 5% miasteničara kod kojih bolest izazivaju nepoznata antitjela na koja medicina nema test, ili ga možda imaju samo neke klinike u drugim državama.
Drugi bitan nalaz je bio CT toraksa, kako bi se vidjela žlijezda timus.

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2014 u 08:01

timus

"Kako autoimuni proces započinje i kako se održava, nije sasvim razjašnjeno. No, čini se da u tom procesu važnu ulogu ima timus, prsna žlijezda s unutarnjim izlučivanjem, smještena iza prsne kosti. U oko 75 posto oboljelih nalazimo poremećaj timusa; u oko 10-15 posto nađe se timom (tumor timusa), a u oko 60 posto slučajeva hiperplazija timusa (povećana količina žljezdanih stanica)."

"U timusu se putem apoptoze uklanjaju oni T limfociti koji su autoreaktivni (antigene vlastitog tijela prepoznaju kao strane), kao i oni koji ne reagiraju u dovoljnoj mjeri ni na jedan antigen, što predstavlja negativnu selekciju. Sa druge strane, iz timusa u perifernu cirkulaciju odlaze samu oni T limfociti koji prema stranim antigenima reagiraju u dovoljnoj mjeri (pozitivna selekcija). Ovi procesi se odigravaju u interakciji između specijalnih antigen-prezentirajućih stanica i nezrelih T-limfocita."


Kod mene je i CT nalaz timusa bio uredan.

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2014 u 06:46
Tebi, draga Slavujčice, ostavljam stihove...

Da sem Kaj

 
Haj, da sem Kaj

Ja bil bi vračtve

Vašega betega i terpljejnja,

I rieč hitrega ozdravljejnja.

Daruval bi Vam snagu

I pred Vas bi zesipal

Pun koš veselega življejnja,

I spunil bi Vašega serca

Vsa čežnjejnja.

Haj, ja nijesem Kaj,

Nu, mam dar govorejnja,

Kak i vnoga Božja stvorejnja,

Pak sem za Vas Bogeku vputil

Glas mojega tuoplega moljejnja:

Naj Vas On, kaj je Veliki Kaj,

Vesmočni, jedini naš Otec Nebeski

Ščem predi olehkoti od Vašega terpljejnja,

Dopelja do celovitega ozdravljejnja

I spuni vsa Vaša željejnja i čežnjejnja !

Od jenoga se najbolše-želečega stvorejnja

Za Vaše hitre oporavljejnje !

"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2014 u 06:46
Ivan Godina napisao je pjesmu.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.