Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Falenopsis - Phalaenopsis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Falenopsis - Phalaenopsis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243 58>
Korisnik
Poruka
Ana1511 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Siječanj 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ana1511 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2013 u 23:37
Ovo je predivno O.O
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2013 u 11:57

Cimi, ovakav gemišt i mene itekako privlači iako sam antialkoholičarka   Wink.
Stvarno su prekrasne !
Ja sam inače sa svojima zadovoljna, ali kad vidim tvoje uvijek se pitam kaj mojima ne paše da ne cvjetaju tako jako kao tvoje ?!
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2013 u 21:16
Svojim orhidejama zbilja ništa posebno ne činim. Nakon kupnje odmah ih posadim u veću posudu (promjera 16 - 18  cm). Kako su kod kupnje uvijek u cvatu, pažljiva sam sa korjenjem, ali ipak maknem zemlju u kojoj su kupljene (to je uglavnom samo kora) i posadim ih u zemlju za orhideje koja sadržava i druge sastojke, a ne samo koru. Zemlju za orhideje kupujem u trgovini i u nju umiješam malo perlita i onu koru koju sam izvadila iz posude u kojoj su kupljene. Takva mješavina mi se pokazala jako dobrom - naročito po ljeti kada su visoke temperature i kada bih orhideje posađene u čistu koru morala skoro svaki dan zalijevati. Naime, moj zatvoreni balkon je na južnoj strani i cijeli dan ga prži sunce. Direktno izlaganje suncu sprečavam žaluzinicama, ali visoke temperature ne mogu spriječiti. No, pokazalo se da su orhideje jako dobro podnijele te ljetne visoke temperature i razvile su puno novog lišća koje je izrazito veliko i zdravo. Isto tako stalno mi cvjetaju, s tim da su krajem ljeta nešto slabije cvjetale, ali zato sada tjeraju svaka po nekoliko novih cvjetnih stapki.

Napomenula bih da kod ove mješavine zemlje koju ja koristim zimi treba biti pažljiv sa zalijevanjem. No kada se ima centralno grijanje, onda ta mješavina za zimu nije problematična jer centralno kao što se zna jako suši zrak i isušuje zemlju. 

Ja nikada ne špricam vodom svoje orhideje i očito im to i ne fali.

Što se tiče gnojenja - baš sam gledala u svoj papirić na koji zapisujem datum gnojenja: od početka ove godine pognojila sam ih svega sedam puta.

A evo kako im izgleda lišće

Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2013 u 21:55

Hvala ti na opširnom odgovoru, ali i dalje ne kužim u čemu griješim.
Ni ja svoje ne špricam nikada i na mojima su listovi jako lijepi i široki, jedino nemaju toliko cvjetnih grana, cvj. grane nisu toliko razgranate i nemaju tako puno cvjetova  Confused.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2013 u 16:27
 
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2013 u 18:23
Prekrasno. smile57
Dali je ov svjetlija orhideja nekoliko žutkasta, ili se to samo tako čini zbog slike????
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2013 u 18:44
Hvala, da bijelo žućkasta je, u prirodi još ljepša Heart
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2013 u 19:45
Evo razliga zašto pitam po boji.
 
 
 
Na obje slike je ista orhideja samo je dva ili tri dana razlike i svijetlo je bilo različito. Rezultat...
 
Mislim, da ne treba ni riječ.
Eksotika je kul
Na vrh
Pavlina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Prosinac 2013
Lokacija: prilep
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pavlina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 20:05
zdravo na site. kupiv orhideja pred nekolku dena, denes pocnaa da padaat pupnovi okolu 12, ima jos nekolku, i 4 cveta. ako moze nekoj da mi kaze kako da gi spasam ostanatite i dali ke rascvetaat.pozdrav i vi blagodaram

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200978083389982&set=gm.566816536729035&=1&theater 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2013 u 21:45
Kao prvo, lijep pozdrav Pavlina i dobro došla u našu cvjetnu družinu!
Što se tiče otpadanja pupoljaka, u ovo doba godine je često razlog što je biljka u transportu ili na prodajnom mjestu bila izložena nižim temperaturama - na što je vrlo osjetljiva i reagira venućem i otpadanjem pupoljaka. Možda nisu svi pupoljci nastradali. Ako prežive razvit će se u cvijetove. Drži biljku na što svjetlijem mjestu i pažljivo ju zalijevaj. Temperatura ni noću ne smije pasti ispod 15 st. C. 
Kada zadnji cvijet otpadne, odreži cvjetnu stapku iznad trećeg "koljenca". Najčešće će iz zadnjeg koljenca potjerati novu cvjetnu grančicu, a iz pazušca slijedećeg lista i novu cvjetnu stapku. 
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2013 u 09:26
cimi--orhideje su ti božanstvene,ostavljaju bez daha Hug
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2013 u 13:18
Cimicifuga ovo je  stvarno očaravajuće.Orhideje su ti kao neki nedostižni divovi.
Imašli kakav savijet za nas "neznalce" kao postići da se orhideji oporavi malo korijenje koje je bilo strunulo.Tu je neka kvaka budući da ga ti imaš pregršt.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2013 u 00:18
Ako se vidi da ima trulog korjenja onda se orhideju izvadi iz supstrata, škarama se odreže sve trulo korjenje, dobro se opere pod tekućom vodom i ako se ima kakav fungicid sa njim se korjenje pošprica. Ja ničim ne špricam već korjenje malo pospem cimetom. Onda posadim u novi supstrat i u veću posudu promjera 16 - 18 cm. Kod sadnje ono zračno korjenje koje mogu bez lomljenja savijem i posadim u supstrat.  - I to je to, nema nikakve posebne "kvake".
 
Baš sam ovih dana kod jedne kambrije morala odrezati doslovno sve korjenje jer je bilo trulo. Ostao je samo središnji "batrljak" iz koga je inače raslo korjenje. Dobro sam ga četkicom oprala pod tekućom vodom i debelo naprašila cimetom te posadila. Uz bulbu je imala dva korjenčića duga možda dva cm koji su rasli prema gore. Njih sam savila u supstrat i žicom učvrstila da se ne izvlače. Baš me interesira da li će preživjeti. Ja sam joj dala sve što sam mogla, a sada je na njoj pa bumo vidjeli. 


 
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 13:47
Hvala Cimicifuga, no ja baš nemam najbolja iskustva s presađivanjem deja jernsve koje sam do sada presadio su umrle,možda zbog bolesti,s možda i zato što ja nešto krivo radim.A ovu zadnju koju sam presadio drži se,nije bila bubana,no ona je sva klima u tom novom supstratu,a presađena je prije 2 mjeseca.Čini mi se da je i nešto korijenja istrunulo.

Pa me sad zanima kako da učvrstim novopresađenu orhideju da se ne klima u novoj teglici.I čujem da nakon presađivanja korijenje podivlja i počne rasti.Meni se to nije dogodilo,ne vidim pomaka da išta raste,baš naprotiv čini mi se da malo trune,šta da napravim da svako moje sljedeće presađivanje bude uspješnije jer već se bojim presađivati orh. zbog lošeg iskustva.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2013 u 18:04

Max, ako si na phalu ostavio podrezane stare cvjetne stapke, onda upikni štapić u supstrat i za stapku ga priveži pa će se cijela biljka tako učvrstiti. Ako to nije dovoljno ili nemaš cvjetnih stapki, isto upikni štapić u supstrat i provuci vezicu između listova pa obujmi biljku i priveži uz štapić. 
Inače, na svakom phalu se nađe i osušenih, odnosno istrulih korjenova. Ako su vani njih odrežem, a ako su u supstratu, njih ne diram do slijedećeg presađivanja. A da poslije presađivanja korjenje "podivlja" - nemam baš takvo iskustvo sa svojih tridesetak orhideja koliko ih imam. Neke puste više, neke manje korjenja, neke potjeraju dosta van zračnog korjenja, dok druge ne. Sve je to relativno. I nemaj nikakvog straha od presađivanja. To što su ti phalovi uginuli vjerojatno nije bilo od presađivanja. Možda su bili bolesni već dok si ih kupio, možda si ih premalo ili previše zalijevao, možda si im spalio korjen sa gnojivom, možda nisu imale dobar položaj sa puno, puno svjetla (ne direktne sunčeve zrake), bez propuha... 
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 08:50
Hvala,hvala,znači presađivanje nije opasno kao što je to do sada bilo kod mene,hahaha.Samo da još pitam može li se orh. s vremenom učvrstiti u teglici kao što su kad su kupljene u dučanu.I još malo gnjavaže.Koliko nakon presađivanja treba proć vremenski da se korijenje pomladi(kakvo ti imaš iskustvo s tim)?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 18:41
Ako si ju posadio u ovakav supstrat kao što je moj, onda je orhideja odmah čvrsta jer se on može dobro rasporediti oko korjenja. U supstratu od krupnih komadića kore može isto čvrsto stajati ako su se komadići dobro rasporedili oko korjena, a još čvršće stoji kada joj izbije novo korjenje. Kao što sam već napisala, neke biljke potjeraju više, neke manje novog korjenja. U svakom slučaju potrebno je više mjeseci da se razvije novo korjenje.
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2013 u 22:48

Kada presađuješ orhideju nasipavaj supstrat oko korijenja i sa prstima ga lagano utiskuj i tako dok ne ispuniš cijelu teglu. Pazi da ne podrobiš korijenje !
Na taj način bi trebale čvrsto stajati, osim ako nemaju stvarno malo korijenja.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
maximilian View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maximilian Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2013 u 13:47
Hvala vam,sad sam malo mirniji,nadam se da će sve biti ok te da će za nekoliko mjeseci potjerati korijenčiće te da će se još malo učvrstiti jer čini mi se da ju ja baš i nisam najbolje smjestio pa sad trpim posljedice.Vjerojatno su 2 mjeseca još reslativno malo razdoblje da bi se vidio kakav pomak,a ona je ionako zdrava,samo što pod hitno treba obnovu korijenja
.
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2014 u 19:11
Sto se tice presadivanja moje orhideje bolje pustaju korijenje ako su presadene u glinene kuglice. Pretpostavljam da korijenje ima vise zraka a to mu pase
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243 58>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.