Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moj novi dom
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moj novi dom

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4243444546 151>
Korisnik
Poruka
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:50
Malaluna sad si i ti mene nasmijala! Ali to se valjda događa kad dopustimo da se oslobodi u nama ona prava "ja" godinama zatomljivana ili čak negirana Embarrassed
Time is something you can never get back..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:55
Murtila, murtela, bosiljak .....

Moram negdje pronaći jednu staru knjižicu sa pjesmicama o cvijeću.

Ovu znam napamet

Sijala Mare murtilu
u onu svetu nedilju.
Ča ju je riđe sijala,
to joj je gušće nicala.
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:55
Uživam u ovim ranojutarnjim inspekcijama svog vrta kad sunce osvijetli samo istaknute djelove, a sjene još caruju u pozadini.


Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:57
Na previsokim cvjetnim stapkama njišu se na blagom povjetarcu cvjetići carskog oka. Neki se "pametno" naslanjaju na (još) praznu žardinjeru Very%20Happy


Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:58
Dođe mi da napišem pjesmu o ljepoti svježeg sunčanog jutra kad ih gledam! Very%20Happy




Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 09:59
Skrivaju se u rosom okupanom lišću..

Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 10:02
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Murtila, murtela, bosiljak .....

Moram negdje pronaći jednu staru knjižicu sa pjesmicama o cvijeću.

Ovu znam napamet

Sijala Mare murtilu
u onu svetu nedilju.
Ča ju je riđe sijala,
to joj je gušće nicala.
Sjećam se te pjesme Otok, a sjećam se i da me netko poseban u mom životu zvao baš Mare LOL
Istinu govori ta pjesma jer od tri biljčice murtile koje sam (nedavno!) dobila, sad ih već ima bezbroj, u nekoliko dugih lončanica! Wink
Time is something you can never get back..
Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 22:33
Originalno poslano od člana misty-da misty-da napisao:

Uživam u ovim ranojutarnjim inspekcijama svog vrta kad sunce osvijetli samo istaknute djelove, a sjene još caruju u pozadini.


Kako lijepa rečenica... I ja volim taj ugođaj kad ujutro pijem kavu na terasi!Smile
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 23:05
Originalno poslano od člana misty-da misty-da napisao:

Uživam u ovim ranojutarnjim inspekcijama svog vrta kad sunce osvijetli samo istaknute djelove, a sjene još caruju u pozadini.


Hej, pa ti nemaš vrtni sljez nego crni sljez - ljekoviti Clap, a znam jer ga imam i ja, a sjeme sam kupila baš na ljekovitim biljkama, samo je moj ocvao i ova zadnja kiša ga skroz uništila i sad sam baš u dilemi ostaviti korijen ili ga iščupati, jer neznam je li on trajnica ili dvogodišnja biljka Question.
Baš sam se pitala šta je murtila LOL, a na slici nisam prepoznala biljku, a mene murtila asocira na jednu drugu pjesmu...
 
murtilom i ostima
dobit češ po kostima
 
a kako ja pola ne razumijem kada su pjesme u dijalektu, tako mene murtila iz pjesme nije asocirala na biljku, nego na nešto "opasno" Embarrassed, ah mene neznalice...
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 05:48
Originalno poslano od člana springy springy napisao:

Originalno poslano od člana misty-da misty-da napisao:

Uživam u ovim ranojutarnjim inspekcijama svog vrta kad sunce osvijetli samo istaknute djelove, a sjene još caruju u pozadini.


Kako lijepa rečenica... I ja volim taj ugođaj kad ujutro pijem kavu na terasi!Smile
Ja sam uvijek voljela svitanja, sad, čini mi se, još više kad me u vrtu dočekuju još snene glavice cvijeća okupane rosom i taj čudesni miris zemlje kao poslije kiše..
Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 06:12
Originalno poslano od člana kat.rea kat.rea napisao:

Originalno poslano od člana misty-da misty-da napisao:

Uživam u ovim ranojutarnjim inspekcijama svog vrta kad sunce osvijetli samo istaknute djelove, a sjene još caruju u pozadini.


Hej, pa ti nemaš vrtni sljez nego crni sljez - ljekoviti Clap, a znam jer ga imam i ja, a sjeme sam kupila baš na ljekovitim biljkama, samo je moj ocvao i ova zadnja kiša ga skroz uništila i sad sam baš u dilemi ostaviti korijen ili ga iščupati, jer neznam je li on trajnica ili dvogodišnja biljka Question.
Baš sam se pitala šta je murtila LOL, a na slici nisam prepoznala biljku, a mene murtila asocira na jednu drugu pjesmu...
 
murtilom i ostima
dobit češ po kostima
 
a kako ja pola ne razumijem kada su pjesme u dijalektu, tako mene murtila iz pjesme nije asocirala na biljku, nego na nešto "opasno" Embarrassed, ah mene neznalice...
Ovaj crni sljez mi je doselio sam, ali imam ja i vrtni Wink. Neznam ni ja je li trajnica, ali samo ga pusti, ako je trajnica potjerat će opet, ako nije već se rasijao sam Smile
A murtila, kad bi se mene pitalo ta biljčica bi svakako dobila središnje mjesto u grbu Dalmacije! Ne postoji ništa što bi se moglo mjeriti s njenim mirisom! U starim dalmatinskim kućama na kat se penjalo kamenim stepenicama, a na vrhu stepenica, pred vratima je uvijek mala terasa, u Dalmaciji to zovu balatura, a na tim starim balaturama uvijek je bilo pitara (lončanica) s murtilom. Miris murtile u predvečerje je miris autentične Dalmacije, one stare koja polako nestaje..Confused
Time is something you can never get back..
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 07:24
Misty i ja bih rado Murtilu, ali nikako da je nabavim... Morat ću tražiti nekoga s mora da mi je pošalje... Ono što su mi dali na Pagu nimalo ne sliči na ovu tvoju pa mislim da sam prevaren
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 08:38
Originalno poslano od člana Medvjed34 Medvjed34 napisao:

Misty i ja bih rado Murtilu, ali nikako da je nabavim... Morat ću tražiti nekoga s mora da mi je pošalje... Ono što su mi dali na Pagu nimalo ne sliči na ovu tvoju pa mislim da sam prevaren
Ne plakati Medo! Imam ti ja murtilu, evo sam je slikala da možeš provjeriti jesi li prevaren, ako jesi, šalji adresu LOL
Murtila se brzo širi, pušta korijenje skoro vodoravno, pa mladice niču brzo poput onih od jagoda LOL.
Ja sam od tri mala klijanca u manje od mjesec dana skoro napunila ove dvije dugačke lončanice Wink





Ili se malo strpi do susreta na pitama Tongue


Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 08:44
I ja i svo susjedstvo smo na kruška-prehrani, a one i dalje padaju ko sve zrele kruške Rolling%20Eyes


Time is something you can never get back..
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 09:01
Kat-rea - u pjesmi nije
murtilom i ostima dobit ćeš po kostima
nego
špurtilom i ostima dobit ćeš po kostima

tako da te je dobro asociralo na nešto opasno - barem za ribe
(špurtilo je vrećica od mreže pričvršćena na štap - u nju se ulovi riba)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 09:10
svaki kraj ima svoja imena i nazive za iste biljke, a neka imena su univerzalna pa u svakom kraju krase različite biljkeLOL

kod tatinih je murtila bosiljak,  a kod maminih murtila je neka druga biljka koja izraste u grmić sa sitnim crvenim cvjetovima

ova tvoja murtila misty mi se čini kao metvica/menta,

ružica je stvarno neumorna i lijepa, moje su već preumorne od žege i vjetrova koji im odnose vrijednu vlagu
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 09:53
Ma ne plačem ja, medvjedisu žilava bića iakoponekad znaju maloi cendrat. Obzirom da samkod nekih sitnica dosta nestrpljiv, poslat ću ti adresu... Stavit ćusliku ove biljke koja je još na zakorjenjivanju, a ti ćeš je sigurnoprepoznati pa mi reći tko je
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
hamara View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3204
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hamara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 18:05
i meni ovo lići na metvicu, a pod murtila i ja znam bosiljak Unhappy
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2010 u 01:15
I meni je metvica prva pala na pamet kada sam vidjela sliku!?Confused
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2010 u 08:12
Eto na, sad ste me baš izneredili Unhappy pa više ni sama neznam što je to što imam??? Znam da murtilu na kontinentu zovu bosiljak i da joj je latinski naziv ocimum basilicum, ocimum = aromatična, a basilicum je od grčke riječi basilicos u značenju kraljevski, pa sam ja to lijepo odmah prevela u "kraljevski miris Dalmacije" Tongue I sad, pomalo zbunjena, ipak mislim da imam murtilu, jer se tog mirisa dobro sjećam!
Ali to nije samo tipična dalmatinska biljka, pa sam malo proguglala i evo kako je doživljavaju u nekim drugim zemljama i kulturama:


Postoje različita vjerovanja i rituali vezani za tu „kraljevsku biljku“. U Indiji (gdje je bosiljak sveta biljka, odmah nakon lotosa) se vjeruje da bosiljak štiti dušu, te se često koristi pri meditacijama.

Hinduisti stavljaju bosiljak na prsa umrlih kako bi ih zaštitili od zlih duhova dok su u prijelazu između dva života. Egipćani su nudili bosiljak svojim bogovima, a uz miru i tamjan koristili su ga za balzamiranje.

Koristi se u ajurvedi za dišne probleme kao što je bronhitis, kašalj i prehlade, te za probavne probleme (dijareja, zatvor, loša probava). Praktičari ajurvede smatraju da bosiljak pruža božansku zaštitu, da zacjeljuje na fizičkoj i na spiritualnoj razini, te da jača imunitet i „životnu energiju“.

Bosiljak je u Italiji simbol ljubavi, pa su ga Talijanke nosile kako bi privukle udvarače, a u vuduu se često koristi u ljubavnim ritualima.

Neki ljudi vjeruju da će bosiljak, ako se stavi u novčanik, privući novac, uspjeh i blagostanje, pa naprimjer trgovci u Haitiju stavljuju bosiljak u svoje dućane, jer vjeruju da će istjerati nesreću i privući kupce.

To sve su to dobri razlozi radi kojih želim da je moja biljčica murtila a ne menta. Osim toga ne bih željela da ja "prevarim" našeg Medu podmećući mu mentu za murtilu, pa zato molim one koji imaju murtilu da mi pošalju stručak radi usporedbe u živo smile143
Time is something you can never get back..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4243444546 151>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.