Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Klematis  - Clematis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Klematis - Clematis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4445464748 136>
Korisnik
Poruka
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 13:49
Originalno poslano od člana Maggie Maggie napisao:

Koliko nisko bi ih vi skratile?


Ovisno o skupini orezivanja, i starosti biljke.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 15:50
Dobila sam reznice klematisa..toliko bih volila da mi se prime pa udijelite koji dobar savjet smile143
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 16:23
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

Dobila sam reznice klematisa..toliko bih volila da mi se prime pa udijelite koji dobar savjet smile143



Samo ih stavit u teglu, negdje u polusjenu, i neka rastu. pa nakon 2 god prebacit u vrt.


Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 16:26
Klimatis, ako moze pomoc... moj klematis je star 3 godine, iz zemlje idu 2 grane i penje se uz zicu i gore je razgranat ali nista posebno, do visine je 2 m a gore je u sirini 1 metar razgranat... pliz pomoc oko rezidbe, trebam li ga orezati i na koju visinu, multi blue je vrsta...hvala unaprijed....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 16:31
Hvala Klimatis, daj B. da bude tako jednostavno...
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 17:37
Jesu te reznice ukorjenjene, ako nisu onda ih treba popikat i pustit da se ukorijene.

A Multi Blue, isto kao i Westerplate, Pink Fantasy, Dr Ruppel, President- 2. skupina orezivanja. Ja ih sve orezujem nakon  prve cvatnje da se potakne ponovna cvatnja kasnije. Znači tek tamo u kasno proljeće kad prestanu cvasti. Ako to napraviš onda će cvasti ponovo.
A reznice uzimat tek tamo u kasno proljeće.

Ja ću sad ovih dana probat ukorijenit 3 vrste.
Na vrh
vennera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vennera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 17:44
molila bih jedan savjet:
ima li smisla kupovati clemantis i držati ga na balkonu (živim u zgradi (nažalost)). orijentacija balkona je  jugo-istok.  i kolika bi mu tegla trebala?
Na vrh
vennera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vennera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 17:45
smile162 u očekivanju odgovora pozdrav forumašima ... :)
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 17:50
Ja sam se danas doooslovno raspametila u Baumaxu medu onoliko cvijeca!!!
smile39Nisam mogla odoliti pa sam si kupila dva clematisa!!!!!smile169 Tocnije hmm odo cirnut kako se zovu lol ......................Tangutica i Starr of India!!
E sad..zanima me par stvarcica..Sto napravit sa njima..Povezani su kao inace na tri stapa, uglavnom su posuseni ali vidim dosta zelenih izboja pa pretpostavljam da je to ok??
Da li ih odma presaditi u zemlju ili kao sto sam negdje prpocitala presaditi ih u nesto vecu posudu od ove u kojoj vec jesu, i tako ih ostaviti neko vrijeme?
Tocnije koliko ih ostaviti u takvoj posudi? Koliko ih zalijevati?
Svog prvog sam isto kupila u Baumaxu i posadila direkt u zemlju.Tu godinu je dao par cvjetica. Vise je otisao u vis nego sto se fino razgranao, ali racunam mlada je biljka pa je normalno da polako napreduje..Sad cekam hoce li izbiti iz zemlje , jer kao sto sam vec rekla nestao je skroz ove zime..Malo sam mu razahlila zemlju na vrhu i cekam..
Zanima me isto da li ga prihranjivati, kad i sa cim??
Inace, zemlja u cijelom vrtu je grozna, suha crvenica i rijetko mi sto cvijetaUnhappy
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 18:05
U listopadu prošle godine reznice R.cardinal i B.Angel sam umočila u prah i stavila u čisti pijesak. Povremeno sam zalijevala a posude sam držala u negrijanoj prostoriji. Na nekoliko reznica su se već duže vremena pojavili mali pupovi lista, malo sporije u odnosu na odrasle ali izgleda da se ipak nešto događa. Par puta je uspjelo, valjda će i ovaj put. Ja bih bez razmišljanja nabavila klematis za terasu.
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 18:07
Klimatis, hvala puno na informacijama, samo me jos zanima na koju visinu rezati kad ocvatu?? Ne zamjeri, pojma nemam o orezivanju!
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 19:23
Samo pri vrhu ga malo skratiš, suhe grane, recimo od kraja pa do prvog jačeg pupa,  samo se clematisi 3. skupine orezivanja orezuju na 50-70 cm od zemlje.

1. skupina samo suhe i oštećene, 2. skupina ponajprije da bi se potaknuo drugi ciklus cvatnje, iako ga ne treba rezat ako ne treba.

3. skupina skroz.


Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2011 u 19:35
Uglavnom reznice i položenice se pikiraju kasnije u proljeće, ljeto  a naravno može i u jesen kao što Gricka kaže.

Mi ćemo sad mijenjat poduporu pa moramo orezivat neke vrste 3 skupine.
Pošto su već počeli lisni izboji tjerat, rezat ćemo iznad lisnog pupa i par cm ispod. Jesu malo drvenasti ali u prašak za ukorjenjavanje pa u zemlju.

Zanima me pošto to nisam nikad koristio, a svi kažu da je ja dobro Fungicidom zalit zemlju.

Koji fungicid ? Ako je netko koristio da mi kaže da znam kupit.


Na vrh
vennera View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vennera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 10:14
evo, pozdravljam "krivce" radi kojih sam se zaljubila u klematise !
jutros rano sam se zaletila u bauhaus (žitnjak) po klematise - veći pink fantasi je 39 kn i manji ville de lyon 29 kn. donijela ih doma, stavila na balkon i što sad? pink ima tako tanke i krhke dvije grančice, pun je lisnih pupova i malih suhih grančica. i tek sad imam nedoumice:
1.  da ga presadim, jer vidim da ispod tegle u kojoj je sad posađena izviruje korijen?
2. nekakvo podrezivanje?
 
HVALA NA ODGOVORIMA!
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 11:59
Svakako presadi u veću posudu (najmanje 30-ak cm promjera), zaštiti donji dio od sunca i sretno-da cvjetaju. Nemoj odmah prihranjivati, sačekaj makar do dva tjedna.
Na vrh
strada View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 19 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 14:33
Originalno poslano od člana Gricka Gricka napisao:

Svakako presadi u veću posudu (najmanje 30-ak cm promjera), zaštiti donji dio od sunca i sretno-da cvjetaju. Nemoj odmah prihranjivati, sačekaj makar do dva tjedna.


Znači da sam pogrijeshila sto sam prosle godine svoj odma posadila u zemlju :(
Onda ova dva nova ljubimca ipak idu u nove tegle i kad zatopli van na suncekoTongue Samo cime ih prihranjivati nakon dva tjedna od presadivanja? i koliko cesto?

Vidim po slikama na netu da ovaj zuti clematis tangutica ne raste kao ostali..vise je kao grm?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 15:14
strada mi smo blizu i znam za problem s zemljom, sušom, vjetrom...

ja imam par komada (po 2  u svakoj tegli), stavila sam im kupovnu zemlju, napravila neku "a je to" instalaciju od bivše žičane ograde - da imaju potporanj za penjanje i ljetos su bili ok, cvjetali, lakše sam im kontrolirala vlagu...

ne vide se pitari, ali evo ti link na slike
http://s1024.photobucket.com/albums/y302/kalelarga/clemantisi/

ako im staviš kupovnu zemlju, u njoj obično budu dodane hranjive tvari tako da se u prvo vrijeme ne misli za prihranu - gnojenje
(ja svoje lani nisam ničim prihranjivala, cijelo ljeto)

i pazi kad ih staviš da im korjenje bude zaklonjeno od sunca - ne trpe "vruće noge" (ili im ubaci neki pitarić/biljku/ili nešto treće u podnožje ili ih stavi iza nekog zidića, da ih ne prži po površini ispod koje im je korjen

ali zato vole kad im je "glava na suncu" - da su im grane na svjetlu





Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 15:16
p.s. uguglala sam slike tvojih po nazivu i prekrasno si odabrala
ali meni su svi oni predivni... bez obzira na boju ili oblik cvijeta
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 17:01
Samo prolistajte zadnjih deset strana ove teme i sve vam piše.

Stavio sam sliku na str. 42 pa vidite razliku kupljene sadnice iz trgovačkih lanaca, i trogodišnje biljke u tegli spremne za presađivanje u vrt.

Ja sam na svojim greškama naučio. Nitko ne kaže da biljka neće  uspjeti u vrtu ako ju odmah presadite. Ali biljka u vrtu tjera prema gore a ne pušta mlade  izboje iz korjenove bale, dok se u tegli kroz 2 sezone bala lijepo formira, i onda biljka već ima jaki korijen i lakše potjera nove izboje.

Mi isto nismo puno toga znali, ali smo se obrazovali i sad se trudimo našim ljubimcima pružit najviše. Na 16 smo zahvaljujući Gricki  stali, još onih par što sam napisao i to je to, pun vrt boja i iznenađenja.

Treba ih prihranjivati obavezno, samo nikako kad se počnu formirati pupovi.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 18:38
Prekrasni su klematisi.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4445464748 136>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.