Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4546474849 78>
Korisnik
Poruka
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2012 u 21:52
Red savina u principu ima isti okus kao i klasicni habanero, uz malo jacu ljutinu. Meni osobno i chinensis sorte imaju dobar ukus, fatalli i scotch bonet prije svih. No ima jos favorita koje treba probati kad sazriju - west indies red, tsbt, 7 pot brain strain...

Dosad mi je najugodnije iznenadjenje Purrira (frutenscens). Nabavio ju naknadno na Andrejevu preporuku i nisam se razocarao. Gadna ljutina uz izvrsnu aromu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2012 u 23:28
Probaj ih brati u raznim stadijima, pocevsi od zute - aroma je stalna ali ljutina varira.
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2012 u 00:43
Prije mjesec dana ubrao sam jednu zutu s ljubicastim pjegama, bila je tako ljuta da sam se zapepastio. polovicu te jedne sam stavio u grah i bio je poprilicno ljut (6l) :)

Ove najvece sam pustio do kraja da dozrele da sacuvam sjeme. Ostale cu pobrat u tjedan dva i dati biljci sansu za jos jednu rundu :)

S papricima sam zadovoljan kako idu, iako od svih superhota paprika imam samo biljku ili dvije, i sve su ostale male.

Paradajz ce roditi skoro 50 % slabije nego prosle godine, susa i sparina ga gadno muce, tek sad pocinje lagano zrelit. A prosle godine sam u ovo vrijeme vec pobrao deset kila.
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2012 u 03:37
moj prvi sos :D
prvo sam malo ispekao red savinu i beli luk pa sam ih kuvao u mesavini jabukovog , alkoholnog sirceta i soli, onda sam to sve izmiksovao u blenderu, ispalo je ne savrseno ali prilicno dobro, cimi mi se da sam malo preterao sa sircetom a mozda je potrebno malo vise vremena da se ukusi sjedine kako treba, uglavnom sledeci put cu da stavim vise belog luka a manje sirceta :D, napunio sam teglu od  250-300gr, ukupno oko 50-60 paprika , 1 dcl sirceta i 7-8 onih delova od belog luka.









Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2012 u 08:43
Izgleda predobro, vjerujem da je i okus pravi :)

Ja kad radim umak uvijek ubacim i šećera, da ne utralizira kiselinu octa, 1 dcl octa je ipak malo previše na tu količinu. Ja bih ga na ovu količinu stavio malo manje od deci. MOžeš i  dodati komadić voća umjesto šećera (ili sa šećerom).
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2012 u 14:05
I ja stavljam secera ili jos bolje soka od narance :) super mi ide to skupa, bio je tu negdje i recept al neko je mislio da recept s rijetkim papricicama ne spada u temu o istima pa neznam di su ga maknuli.
Super mi je boja tako ukuhanih, fluorescentna!
velika gorica
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2012 u 19:40
hvala na savetu, bas mi je bio problem da odredim kolicinu, inace ovo niko osim mene ne moze da jede :D stucaju i umiru od bolova :D
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2012 u 20:25
Pa kad si napravio otrov :D

Ovo je u principu koncentrat, koji možeš koristiti na način da po jednu žlicu stavišu  u gulaš, grah, neku salsu ili slično, zbog onih koji ne mogu jeesti toliko ljuti sos.

Ja sam neki dan napravio sos od jedne nage, tri habanera i tri jalapenja, s velkim lukom, tri režnja češnjaka, velkom slatkom paprikom i tri srednje rajčice, pa je svejedno ljut do bola ako ga ne razrijediš :D

Kad radiš neki ovakav sos koji se prokuha ne treba ti toliko octa, dosta je žlica dvije na ovu količinu - ako ga stavljaš zbog konzerviranja. Ako želiš malo više kiseline, možeš iscijediti i soka od limuna ili limete.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2012 u 20:39
Uuu limeta ti je izvrsna ideja, jos recimo sa malo mente, kombinaxija bi mogla bit savrsena! Jos ak se kora limete nariba unutra,mmm
velika gorica
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2012 u 00:55
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

Pa kad si napravio otrov :D

Ovo je u principu koncentrat, koji možeš koristiti na način da po jednu žlicu stavišu  u gulaš, grah, neku salsu ili slično, zbog onih koji ne mogu jeesti toliko ljuti sos.

Ja sam neki dan napravio sos od jedne nage, tri habanera i tri jalapenja, s velkim lukom, tri režnja češnjaka, velkom slatkom paprikom i tri srednje rajčice, pa je svejedno ljut do bola ako ga ne razrijediš :D

Kad radiš neki ovakav sos koji se prokuha ne treba ti toliko octa, dosta je žlica dvije na ovu količinu - ako ga stavljaš zbog konzerviranja. Ako želiš malo više kiseline, možeš iscijediti i soka od limuna ili limete.


a da stavim onda da se kuva u vodi i da sipam 1-2 kasike sirceta? a probacu da stavim i crni luk i crvenu veliku slatku papriku.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 19:47
pStiglo vrijeme i za prvu berbu otrova (Trinidad Scorpion Butch-T) ove godine, nije da su dostigli maksimalnu zrelost ali nema smisla cekati jer njihovim uklanjanjem stimuliramo biljku za obilnijom proizvodnjom novih:



Zanimljivo da se na istoj stabiljci nalazi gotovo pa jednak broj plodova sa i bez karakteristicnog siljka, ovi bez su obicno prilicno veci.

Prerez otkriva zanimljiv izgled: sama placenta je gotovo pa bijele boje sto je prilocno neuobicajeno posto obicno vrijedi pravilo da cim je plod zesci tim je ona vise crvenkasta. Iako su plodovi mali sama plod je prilicno mesnat i socan te se doslovno uocavaju kapljice ulja - na ovim vrucinama obilno hlapi i na pola metra suze oci, a niti smrcanje nije strano ;)

Uz sve ostalo prikicno je neuobicajen i velik broj sjemenki od gotovo pa dvadesetak komada po jednom plodu.



Iako ne volim tako ljuto ipak bi bio red i degustirati, a posto mi probavne smetnje nisu bas najomiljenija zabava po ovim vrucinama, odlucio sam gricnuti jedan tanak rezanac od cca.1cm i svega par milimetara debljine. Udara brutalnom snagom gotovo pa trenutno, doslovno u trenu se gubi kontrola nad ustima uz nekontrolirano slinjenje, a jezik kao da gori uz onaj ruzan osjecaj da je zarenje sve jace i bez granica. Naravno da sam se pripremio ma imao pri ruci litru hladnog mlijeka kojeg sam panicno utakao u usta ali problem je jezik koji na zraku nekontrolirano gori dok kada su puna usta mlijeka nema nikakve kontrole nad njima pa sam instant bio slinav i zaliven s mlijekom :)

Nakon deset minuta, llitru mlijeka, te dva mala tetrapaka jogurta i jedan srednji cips (pomaze) zarenje se konacno pocelo smirivati da bi u jednom trenu nestalo bez ikakvog traga - sve ovo od jednog malog komadica, mogu zamisliti kako bi tek izgledalo nakon prozvakanog cijelog ploda :)

Do sada sam isprobao aspsolutno sve otrove koje sam uzgajao ali odgovorno tvrdim da nista od toga nije niti blizu ovome, a iako sam uvijek za nekoga unesreciti s ovim se ne bih igrao jer bi nesretnika sa srcanim smetnjama ili panicara moglo kostati glave.

Zadnja slika prije susreta sa susilicom:


Zanimljivo da iako je susilica u otvorenoj sjenici i uz prilicno vjetrovit dan, na dva metra od nje se osjeti zamamni miris i pocinje kasljicanje uz smrcanje :)
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2012 u 21:35
Čestitam na plodovima i na hrabrosti :)

Kod mene je također dozrio prvi TSBT, lijevo prvi, do njega su 3 Bhut Jolokie, pa jedan 7 Pot Brain Strain, 3 Red Savine i 2 Fatalli Yellow.



Dok sam sve ostale superhot sorte kušao, TSBT i ja se još uvijek samo gledamo :D

Naga je najljuća papričica koju sam do sad probao, ali pretpostavljam da će ovaj biti žešći, pa sam složio redom papričice po nekoj očekivanoj ljutini :D

Bit će ovih dana degustacije, hoću ga pustiti da zreli još par dana pa ga onda otvaram i jedem :)
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2012 u 00:08
Sretno :)
Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Kolovoz 2012 u 23:23
Andrej, prvih 2-3 sekunde pre nego sto se oseti ljutina jel osetis ukus na nesto slatko i mnogo lepo?:D (kao neka vanila) i moji imaju to zelenkasto unutra ali neki koji dugo stoje na biljkama i kojima vec boja krece ka tamno crvenoj su roze iznutra, ja sam bas sa drugom jeo juce, pojeli smo onako solidne komade :D on nije mogao da prestane da stuca a ja sam pljuvao sline jer je pecenje u ustima i grlu bas jako, ja ne razlikujem sta je ljuce, da li bhut , trinidad BT ili douglah :D 
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 00:13
Sad kad si napisao stvarno mi se nekako vraca da je na pocetku bilo slatkasto ali sve je to ostalo u sjeni onoga kasnije Embarrassed

Sutra berem par vrhunskih primjeraka koje sam odabrao kao izvor sjemenki za sljedecu sezonu pa uslikam kako one izgledaju jer su potpuno crvene.
Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:48

Svih devet plodova koje je fatali dala je zrelo i obrano. Na njoj ima gomila cvijetnih pupova ali ove stravične temperature jednostavno ne dozvoljavaju ikakav napredak. Pokoji cvijet krene i prije nego se otvori do kraja otpadne. Ovogodišnje Jolokie su usporile čak i rast iako su razgranate ali cvijetovima ni traga tako da čekam neka humanija vrremena u nadi da će cvjetati i davati plodove.

Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 09:38
@Hombre,
samo ih vlaži par puta dnevno i prestat će ti otpadat većina cvjetova.
ja  imam u dvorištu na betonu nekoliko paprika koje su užasno teško podnosile vrućine.

Bez obzira na zalijevanje, objesilo bi se lišće svaki dan i izgledale su očajno. Onda sam ih preselio u hlad (imaju dva - tri sata sunca dnevno), počeo škropiti vodom ujutro i navečer (ponekad i usred dana po najvećoj žegi, i počele su se normalno razvijat - formirat cvjetove i plodove. Biskupska kapica je tako razvila 40-ak plodova u ovih tjedan dva najveće sparine, Poblano posađen u svibnju je potegnuo u visinu i  počeo cvjetati.

Kao što je Andrej nedavno napisao, bitno je da imaju dovoljno vlage tokom dana i u tom slučaju im niti visoke temperature neće spriječiti razvoj.

Ja sam u zagorju napravio eksperiment, u četiri vruća dana zalio sam polovicu paprika popodne po najvećoj žegi i jakom suncu. Doslovce sam prolio vodu po njima. Nije im  bilo ništa, nikakvo sušenje ili opekotine od sunca :)

P.S. TSBT i ja se još gledamo :D


Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 17:00
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

@Hombre,
samo ih vlaži par puta dnevno i prestat će ti otpadat većina cvjetova.
ja  imam u dvorištu na betonu nekoliko paprika koje su užasno teško podnosile vrućine.

Bez obzira na zalijevanje, objesilo bi se lišće svaki dan i izgledale su očajno. Onda sam ih preselio u hlad (imaju dva - tri sata sunca dnevno), počeo škropiti vodom ujutro i navečer (ponekad i usred dana po najvećoj žegi, i počele su se normalno razvijat - formirat cvjetove i plodove. Biskupska kapica je tako razvila 40-ak plodova u ovih tjedan dva najveće sparine, Poblano posađen u svibnju je potegnuo u visinu i  počeo cvjetati.

P.S. TSBT i ja se još gledamo :D
Nikakva rezultata. Fatali koja je prošlogodišnja biljka ima cvijetne pupove dok kod ovogodišnjih Fatali i Jolokia nema im ni traga. Uz redovno zaljevanje dobiju umjetnu kišu više puta dnevno i to potakne ovu Fatali da baci koji cvijet ali nedovoljno i da ga sačuva. Ono što ja pretpostavljam su vrele noći udružene s paklenim danima jer se kod mene noćna ne spušta ispod 25 dok su dnevne u prosjeku 35
Redovita je pojava da u ponoć tempratura bude 29 dok ujutro u 8 sati već bude 29,5 što znači da onaj minimum od 25 bude par sati i onda se uključuje friteza. Evo današnji podatak s automatske meteo postaje koja je 15 m iznad zemlje i otvorena sa svih strana pa nije podložna vrelini okolnog tla. Noćašnja minimalna 26,4 u 0.13min dok je maksimalna 35
Koliko sam vidio po pisanju ove "manje" ljute vrste kao što je Jalapeno lakše se bore s ovakvim vremenom nego ove ljute, a danas sam se šokirao kad sam na željezničkoj stanici u posudama za cvijeće koje stoje vani vidio lijepo razvijenu papriku koja ima čak i plodove i zeleni se kao da je proljeće. Plodovi rastu uspravno i svakako se radi o nečem neobičnom pa ću ubuduće pratiti što će od toga izaći. Možda nevažno za ovo što se zalijeva ali od 31. svibna do danas kod mene je palo "punih" 7mm kiše, a to je već preko 70 dana bez neke izglednije šanse da se stanje uskoro popravi.
 
Što se TSBT tiče od kad sam prvi put za njega čuo činio mi se otrov posebne vrste što je Kenny neki dan samo potvrdio s tim da mi ne pada na pamet probati ni ove moje ali ću se za slijedeću godinu svakako grebati za koju sjemenku TSBT da i nju ima u svojoj zbirci.
Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 18:53
Moje paprike isto slabo napreduju. Thai chilli je super. Pobrao sam ih nekoliko i već baca nove pupove i raste dalje...
Ali fatalii, bhut jolokija i chocolate habanero su druga priča. Na fataliju imam i dalje samo jedan plod, a bhut jolokia i habanero nemaju ništa. Cvijet se otvori ali kao da prašnici nisu razvijeni do kraja, ne oslobađaju pelud. Stabljika cvijeta požuti, i kompletno otpadne nakon par dana.
Ne znam, vidjet ćemo...

P.S. Andrej: Ja bih se rezervirao za jedan-dva primjerka Trinidad scorpiona BT ako nije problem :) Ali to kada budu ful zreli, volio bi ga probati, a i htio bi izvaditi par sjemenki za slijedeću sezonu. Plaćam ili razmjena, kako se dogovorimo :)
Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 22:27

Ne mogu izdržati, a da ne napišem. Danas poslijepodne sam ponovo bio na želj. postaji i dodatno se šokirao pa se još uvijek pitam ko je tu lud.

Sutra ću priložiti i fotosvjedočanstva koja će, nadam se, riješiti barem dio misterije.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4546474849 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.