Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slavujev vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slavujev vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4647484950 282>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 5 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 08:28
Došla sam ti malo u tvoje carstvo,vidjela sam da je sve u dobrom stanju,da sve miriše i mami.
Veselim se svakoj tvojoj rascvijetanoj ljepoti,ja napunim baterije i dalje.
Veliki si ti meni čovjekClap
neka sve tako lijepo,njegovano i dalje bude i niko sretniji.
Dolaziti ću svaki dan,jer uvjek nešto naučim od tebeSmile

smile79
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 15:23
Nakon jučerašnjag dana, samo ti mogu reči da si jača od svega, čak i od kišnih kapi koje brane tvojim pupoljcima da se otvore !!  Tvoje biljke to znaju, i svaka ćeka svoj trenutak, da zablista za tebe, ma kako neugledna bila zna da će doći i njezin trenutak, kada tvoje oči i misli pomiluju njezin zeleni list !  

Prošetati tvojim vrtom, uz tebe, je iskustvo koje će malo što ili tko moći nadmašiti !!  Hvala ti na trenutku kada si dopustila da uđem u tvoj život i tvoj vrt ! I na onome što nas je obavilo od prvog zagrljaja !


Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 16:11














Alpski zvjezdan


Guščarski petoprst

Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 16:16
Od sve ljepote u tvom vrtu ostala sam ...ma neznam kako bi to opisala.Posebno me se dojmila crvena oinicera takvu još nisam vidjela. Divna je
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 18:11
GUŠČARSKI PETOPRST     potentilla tormentilla neck.

uspravna petoprsta-korjen djevice Marije-krvavi korjen-srčna moč-trava od srca

Još jedna ljekovita biljka koja je u narodu dobila ime po Djevici Mariji i opet sa razlogom.

Biljka visoka od 20-40 cm, listovi slični prstima na ruci.
Počinje cvjetati krajem svibnja žutim cvjetovima sa 4 latice, koji se razvijaju pojedinačno u gornjem djelu stabljike.Cvjeta do kolovoza.

Biljka nema mirisa.
Korjen je tamnosmeđe boje, na presjeku bijel, jako je mirisav.

Skuplja se korjen i to u rano proljeće ili kasnu jesen-u studenom.
Suši se na suncu ili pokraj izvora topline.Upotrebljava se sitno narezan ili u prahu.
Tanin u korjenu se sušenjem brzo smanjuje i zato ga treba upotrijebiti ili svjež ii kratko odležan.

Korjen petoprste je još u srednjem vijeku bio cjenjen kao lijek protiv kuge i kolere.
Hieronymus Bock[oko 1530.god] je rekao:

"Petoprstu ne treba nikada zaboraviti; iz nje se priprema lijek protiv otrova i kuge."

U liječenje ju je ponovo uveo Kneipp a priznala ju je i moderna medicina.

Korjenom petoprste se liječi kronični katar crijeva,upala debelog crijeva, žutica i otečena jetra, oboljenja crijeva gdje se smjenjuju proljev i zatvor.
Uništava i sprečava razvoj crijevni bakterija.
Upotrebljava se kod liječenja reumatizma, šečerne bolesti i gihta.
Regulira izmjenu tvari u organizmu.
Može se preporučiti za liječenje vlažnih i suhih ekcema, lišajeva, upala i čireva na koži.
Voda za grgljanje pripremljena od korjena liječi upale zubnog mesa te katar grla i ždrijela.

PRIPREMA ČAJA
1 čajna žlica svježeg ili osušenog korjena, sitno nasjeckanog se kratko prokuha u 2 dcl vode te ostavi da odstoji.
Pije se u gutljajima 1-2 šalice.

Može se uzimati u obliku praška, na vrhu noža, više puta dnevno uz gutljaj vode.

TINKTURA OD PETOPRSTE
1 dio sitno izrezanog korjena se stavi sa 10 djelova jake rakije.
Ostavi se na suncu ili pokraj peći 4-6 tjedana, svaki dan se promučka i na kraju procjedi.
Uzima se 10-20 kapi, 2-3 puta dnevno, pomješana sa malo vode.

Mast se priprema kao i mast od gaveza, opisala sam u prethodnim postovima.
Upotrebljava se za liječenje kožnih ekcema, osipa, raspucanih ruku i usana.

Rane i ozljede se najprije ispiru čajem od korjena a nakon toga se premažu maščom.
Na vrh
Betty Boop View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2012
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 1660
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Betty Boop Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 20:03
Uvek krenem neku stranicu ranije razgledati,oduševljavati se i razne mi misli nadolaze šta bih ti napisala,al' dok stignem do poslednje ja se raspametim od lepote i više ne znam šta bih ti rekla i kako bih opisala razdraganost koju osećam dok šetam međ' tvojim biljčicama...i udišem sve te divne mirise (e,to malo sanjam WinkLOL)smile113  
The impossible is often the untried.
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2013 u 21:20
Ne znam što mi je ljepše, panoramske slikice ili slike pojedinog cvijeća!?
Ne znam što da izdvojim kao najbolje, mislim ništa! Svaki cvijet mi je lijep na neki svoj način!
ClapClapClap
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:25
Leona

     Wanessa

drage moje cure!
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:30
Originalno poslano od člana Belina Belina napisao:

Došla sam ti malo u tvoje carstvo,vidjela sam da je sve u dobrom stanju,da sve miriše i mami.
Veselim se svakoj tvojoj rascvijetanoj ljepoti,ja napunim baterije i dalje.
Veliki si ti meni čovjekClap
neka sve tako lijepo,njegovano i dalje bude i niko sretniji.
Dolaziti ću svaki dan,jer uvjek nešto naučim od tebeSmile

smile79
draga moja rožica
ti znaš da ja znam da si uvijek tu a u to si se i jučer uvjerila!
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:46
Originalno poslano od člana Free Free napisao:

Nakon jučerašnjag dana, samo ti mogu reči da si jača od svega, čak i od kišnih kapi koje brane tvojim pupoljcima da se otvore !!  Tvoje biljke to znaju, i svaka ćeka svoj trenutak, da zablista za tebe, ma kako neugledna bila zna da će doći i njezin trenutak, kada tvoje oči i misli pomiluju njezin zeleni list !  

Prošetati tvojim vrtom, uz tebe, je iskustvo koje će malo što ili tko moći nadmašiti !!  Hvala ti na trenutku kada si dopustila da uđem u tvoj život i tvoj vrt ! I na onome što nas je obavilo od prvog zagrljaja !



draga Free,
hvala za svaku riječ koju si napisala...
kišne kapi... crveno slavonsko nebo...dugu!
   i pupoljke pune kišnih kapi koji će se ipak otvoriti
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:49
Originalno poslano od člana dijana7566 dijana7566 napisao:

Od sve ljepote u tvom vrtu ostala sam ...ma neznam kako bi to opisala.Posebno me se dojmila crvena oinicera takvu još nisam vidjela. Divna je

draga Dijana,
a da nagovoriš muža da napravi još jednu penjalicu?
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:57
Originalno poslano od člana Betty Boop Betty Boop napisao:

Uvek krenem neku stranicu ranije razgledati,oduševljavati se i razne mi misli nadolaze šta bih ti napisala,al' dok stignem do poslednje ja se raspametim od lepote i više ne znam šta bih ti rekla i kako bih opisala razdraganost koju osećam dok šetam međ' tvojim biljčicama...i udišem sve te divne mirise (e,to malo sanjam WinkLOL)smile113  

draga moja Betty,
ti si u mom vrtu kao leptirica!
sretna sam da ti cvijetićima mogu poželjeti dobrodošlicu i počastiti te onim što najviše voliš.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 07:59
Originalno poslano od člana FLORAMYE FLORAMYE napisao:


Ne znam što mi je ljepše, panoramske slikice ili slike pojedinog cvijeća!?
Ne znam što da izdvojim kao najbolje, mislim ništa! Svaki cvijet mi je lijep na neki svoj način!
ClapClapClap

draga FLORAMYE
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 08:07
Draga Slavuj, najljpše pjesme su slavujeve, rano jutro mi je najljepše u tvom vrtu, petoprsta ne samo da je ljepa, nego i tako korisna, hvala ti što svoje saznanja dijeliš sa nama.Smile
Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 08:09
Za ovu godinu više ne smijem gnjaviti jer će me katapultirati, a za nagodinu ćemo vidjeti. Samo ne znam gdje da nađem mjesta za sve što bi htjela.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
wookowaratz View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2013
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wookowaratz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 11:04
stvarno smirujuće uredno i čisto, pa i da nema cvijeća bilo bi super, a ovako je stvarno predivno i slike su super

teta slavuj, imate poruku :)
Na vrh
KARMEN View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KARMEN Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 11:11
Samo da ti kažem procvjetao je i moj alpski zvjezdan koji sam dobila od tebe. smile79
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 22:28
Originalno poslano od člana Smail Smail napisao:

Draga Slavuj, najljpše pjesme su slavujeve, rano jutro mi je najljepše u tvom vrtu, petoprsta ne samo da je ljepa, nego i tako korisna, hvala ti što svoje saznanja dijeliš sa nama.Smile

draga Smail,
jutra u vrtu...to ne mogu opisati, pogotovo sada kada cvjetaju i mirišu lonicere!
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 22:47
Opet sam malo setala i nisam pozalila !  Lijepo je uredjen tvoj vrt !
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 22:51
Originalno poslano od člana wookowaratz wookowaratz napisao:

stvarno smirujuće uredno i čisto, pa i da nema cvijeća bilo bi super, a ovako je stvarno predivno i slike su super

teta slavuj, imate poruku :)

želim ti dobrodošlicu , zahvaljujem na lijepim komentarima i nadam se da ćemo se dugo družiti.
Osijeku šaljem osmjeh!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4647484950 282>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,348 sekundi.