Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Maranta - Marantaceae
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Maranta - Marantaceae

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
Korisnik
Poruka
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2010 u 13:18
Možda malo strpljenja Inaja Wink? Mislim da joj još uvijek treba vremena na prilagodbu na nove uvjete i preseljenje u novi okoliš.To ti je bio "problem" i kod mene kad sam ja popunjavala svoju malu kolekciju,odmah bih da se vide cvijetovi, listovi a onda sam skužila da važi ona:strpljen-spašen Approve Big%20smile i onda budeš nagrađena!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2010 u 13:27
hvala ivna
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 02:47
Ja sam moju u proljeće presadila, podjelila je na dva dijela i drži se, napreduje. Baš je lijepa biljka! Neznam kada će cvasti ali i to čekam...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 09:11

Meni je ova biljka prelijepa zbog listova, kad cvate, cvijetići su sitni i nezamjetni.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 12:13
Upravo zbog toga sam na mojoj rezala cvjetove da dodatno ne crpe biljku jer su kod nje dekorativni listovi a ne mali sitni cvjetići.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 18:28
U jesen sam i ja kupila marantu i manje više je dobro izgledala i onda sam pročitala da ju treba prskati ( jer to voli) i nakon toga je dobila smeđe fleke po rubu lista
100_1667
Šta to znači? možda njoj ne paše prskanje?
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 19:03
K.R. ako vidiš da im prskanje ne paše, memoj prskati. Visoku razinu vlage koje one vole možeš postiči time da pored nje staviš posudu sa vodom. Tako ja radim. Pokušaj pa ćeš vidjeti.

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 19:34
Da ovo što Lora kaže ili staviti posudu sa biljkom u posudu u kojoj je voda.
Ali izdići biljku na kamenje, da nije u kontaktu sa vodomSmile

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 20:05
Kajo, na dosta mjesta sam pročitala da se marama to dogodi od prskanja mada se preporučuje, ja sam ju dugo vremena prskala ali kad sam prvi put to pročitala prestala,normalno ju zalijevam kao i ostalo sobno cvijeće i ona i dalje šiba kao luda Wink...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 20:41
Evo neki savjeti iz knjige.

Nevolje sa marantom.

1. Ako primjetite mrlje i suhe rubove listova, to je znak da gljivica prijeti zdravlju biljke. Ovo pustošenje može biti uzrokovano nataloženom prašinom na lišću i prskanjem listova vodom.
Pojava se može spriječiti ako se prašina s listova čisti ( u pravilu jednom mjesečno) i koristi preparat protiv biljnih parazita.

2. Ako listovi imaju oštećenja po rubovima, znači da je prostor prehladan ili nedovoljno vlage( vjerojatno i propuh smeta). Zanemarivanje marante može prouzročiti brzo propadanje biljke, s toga se mora odmah intervenirati premještanjem biljke na toplo i pravilnim zaljevanjem ( ali ne prekomjerno) mlakom vodom.

3. Međutim ako primjetite da listovi blijede te paučinu sa donje strane listova, radi se o crvenom pauku. ( Ovo vjerojatno nije kod tebe)

-----

Idealana temperatura je oko 20 stepeni.Dosta svjetla ali ne direktnog.

Zaljevanje ljeti svaka 2-3 dana, a zimi svakih 10 dana.

Kad se presađuje treba tresetna zemlja.
Presađivanje u kasno proljeće, kad su lisni buseni pregusti.

Prihrana ljeti sa tekućim gnoivom koji im veći postotak dušika.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2011 u 22:17
Točno Šmrčkice za posudu. Za neke biljkice primijenjujem sistem u ukrasnu vazu stavim na dno kamenčiće, zalijevam i pazim da su samo vlažni. Ne smije biti vode. To sam davno negdje proćitala i vidim da je dobro.

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 10:45
a ja svoju marantu zvala kalatejom, baš sam neznalica
Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 11:24
Moja se suši, baš sam tužna. Listovi izgubili boju, frču se prema sredini, baš jadno izgledasmile43. Bila je premještena preko Božića na svjetlije i hladnije mjesto. Presadila sam ju nakon povratka. Ima li pomoći?
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 01:58
Baš je neka zahtjevna, stalno ratujem sa njom Wink
 
Opet joj tamne rubovi...
 
Rijeka

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 11:40
Danas dobila

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 11:54
Imala ju je moja svekrva godinama, izgledalo je da nije zahtjevna, rasla je odlično i prelijepo izgledala. 
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2014 u 17:28
EN, tvoja je prelijepa. Jako lagano se zakorijeni u vodi. Meni raste super, ali malo me muči boja, ne mogu postići onakvu boju kakvu viđam po cvjećarama, a i tvoja, EN, je super boje.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
strufeta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: bih
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strufeta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 21:01
ovu biljku imam godinama i puno me nervira, nikako da se makne sa mjesta a ni da uvene. draga mi je ali ne volim cvijece koje stagnira, ima li neko ideju kako da je probudim, da se konacno pokrene? Smile
Na vrh
strufeta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: bih
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje strufeta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 21:08
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/sobno_cvijece/maranta/67187.aspx -
 
eto kako jadno izgleda..
Na vrh
Karli View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
2. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Lokacija: Gospić
Status: Offline
Bodovi: 1352
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karli Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2014 u 19:53
Strufeta, ma niti moja nije bolja. Ona onako polako pusta mlade, izgleda mi kao biljka sa puno dobrih živaca koju ništa ne dira niti je nervira. Ona onako mrtva hladna i dalje ide po svom što god napravim. Ne mogu reći da je loša ali nije niti super. Meni se kao biljka jako sviđa, jedino joj je mana to što sporo raste. Ili možda moja nije na dobrom mjestu, neznam. Možda malo više svjetla. Moja je prije par godina bila skroz uginula (bila je kod moje mame), ali je uz dosta volje i puno svjetla se oporavila. Da ja barem imam ja tako dobre živce. LOL
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.