Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2009 u 16:51
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

.... mudro ti kaže fermina :)))) krema je jako dobra ideja.... anjena krema je genijalna :)))

...ali ja ipak mislim da će gavezova tinktura bolje skinuti otok od šv. grenčice.... dokazano čak na slučajevima gdje niti ja nisam vjerovala da će upijeti nešto čuda napraviti ( 5-togodišnje šepanje zbog neobjašnjivog a bolnog oteknuća stopala...do te mjere da je žena godinama hodala bosa a zimi u mekanim kućnim papučama...a doktori nisu znali što je....) pa gavez u par dana potpuno skinuo bolove i normalno nosi obuću...još uvijek mi nije jasno što se desilo ali mi je drago da je :)))))


..a što se tiče tinkture direkt na kožu- ja sam pak za tu malo sirovu i agresivnu primjenu ...jer tako direkt ulazi kroz kožu u tkivo a kad je bol i otekniuće bitno je prvo to sanirati.....krema/ulje/masne faze sprečavaju 100% ulaz zinture u kožu jer je ona ipak alkoholna ( a alkohol i mast/ulje bježe ća jedno od drugog... pa alkohol hlapi... umjesto da uđe u kožu i sa sobom unese one otopljene aktivne tv ari...)


Iz opreza uvijek savjetujem prije tinkture mjesto namazati sa nevenovom kremom.Doduše, kad se radi o gavezovoj tinkturi toga se pravila ni ja ne držim.Ona je sluzava, osim toga pravim je sa domaćom rakijom pa ni nije tako jaka.
Ali kad se radi o tinkturi švedske grenčice, nebrojeno puta sam se uvjerila kako ona, aplicirana direktno na kožu može izazvati vrlo neugodnu iritaciju.Švedska gr. je moćna tinktura sa jakim alkoholom!
Nanošenje bilo koje tinkture na nježnu i već oštećenu kožu kod proširenih vena ne dolazi u obzir.
Znam dobro što govorim jer ratujem sa venama desetljećima i mogu reći da sam izišla kao - pobjednik.To područje se definitivno maže sa biljnim kremama (gavez, neven, gospina trava...)

Meštrovice, imaš li igdje nabaviti svježi gavezov korijen?
Ako bi njega nanosila i to u debelom sloju kroz nekoliko dana bi ozdravila, garantiram.
Ako nemaš, nego kašu praviš sa prahom(mljevenim gavezom ), dodaj vrlo malo vruće vode (mlijeko ovdje ne igra nikakvu ulogu) da kaša bude što gušća - ali sluzava.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2009 u 23:14
Na žalost, nigdje ne mogu nabaviti svježi korijen. Nema koga nisam pitala, Cry , tako da se sve svede na stavljanje mlakih obloga od mljevenog suhog gaveza. Da li to znači da ne moram kuhati gavez, već samo da ga promiješam sa vrućom vodom?! I koliko puta, dnevno, da mijenjam oblog?... Baš sam pravi laik!... Izvinite... Noću stavim kupljenu mast s gavezom i propolisom...
 ... A šta drugo reći, nego HVALA.
 
                                            Hug
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 22:18
Nema nikakve potrebe kuhati gavez.
Žlica praha i žlica mlake vode izmješa se u kašu i namaže na bolno mjesto.
Ili se nanese na gazu pa na ranu.
Primjetit ćete da se gavez sa mlakom vodom odmah pretvara u sluzavu kašu.
A to je ono što treba.
Idealno bi bilo mijenjati oblog svakih 4 sata.
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2009 u 23:21
smile79
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 14:49
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Hvala objema!
Nego,za napraviti tinkturu, ipak treba vremena jer treba stajati 3 tjedna, pa za sada kuham mljeveni gavez u mlijeku i stavljam obloge. Na žalost, još ne vidim poboljšanje jer je koljeno i dalje bolno i otečeno. Iako, priznajem, manje boli.
... Nego, ne mogu vjerovati da mi se ovo desilo,..., izgleda da već polako gubim živce, 15 dana je prošlo,... ,no, nema odustajanja, ... a da, kupila sam i mast od gaveza pa je namažem prije spavanja - šteta što je pakovanje malo, 30ml, pa ću već sutra morat kupiti novu...
Toliko... nekako mi je lakše kad sa Vama ovo podijelim... Hvala na razumijevanju...smile79     



...očito je bilo vrijeme da stanete na mjestu.... :))))...sve ima svoje zašto.... možda da ste bili na nagama i dalje bi naletio neki kamion na vas i ne biste ovako dobro prošli... :))..čudni su putevi subine... ali u svakom slučaju razlog sigurno postoji.... koljena su psihosomatski mjesta u tijelu koja objedinjuju onu izrazito finu nijansu između fleksibilnosti- savitljivosti- poniznosti ( klečenje u preklinjanju) - pokoravanja ( istini) i one snage i jakosti, energije koja je potrebna da se tijelo digne, skoči, doskoči, kompletno nosi u kretanju... bez koljena nema kretanja, bez koljena pokret je kao u robota, drvene lutke ( bez duše, bez osjećaja).....možda je smijer u kojem ste se kretali bio takav da nije bio u skladu sa najdubljim istinama u vama ( pokoravanje, ponoiznost, prihvaćanje istine u sebi...) pa koliko god ona bila bolna....
......iskoristite ovo vrijeme da malo razmislite, odahnete i osluškujete ostale dijelove tijela koji su vam sigurno već slali signale al ste ih ignorirali pa vam je tijelo odlučilo iskorititi priliku za nasilno stagniranje i zaustavljanje......

...ako je koljeno manje bolno, to je već nešto :))) ali ja bih navašem mjestu napravila tinturu definitivno jer će vam sigurno trebati....da zalječite ovo koljeno ( ili posije drugo :)))
...i kupila bih si neke fine domaće eko kamilice i gospine trave za piti...jer one daju utjehu, majčinski zagrljaj i snagu zemlje...a koljeno je često vezano uz prihvačanje vlastitih osjećaja i misli, istina  koje dolaze iz dubine duše....pa je tu potrebna i utjeha ali bome i snaga.....

...da sam na vašem mjestu ja bih stavljala samo obloge od prokuhane kaše gavezova praha...jer je pitanje koliko gaveza uopće ima u toj kremi...ako imate kakvu ogrebotinu ili ozljedu na koži - isprobajte ju - ako vam zasita brzo zacjeli- znači da ima dovoljno gaveze... ali vjerojatno piše na pakiranju... prebalo bi biti barem cca 1/4 gaveza...


Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 18:34
griva, jako si lijepo sve ovo rekla i natjerala me na razmišljanje... ima tu pi više od istine...
...Evo priče; naveče sam išla na vježbe-pilates, jer jako puno sjedim (takav mi posao), počeli smo se zagrijavati sa laganim rastezanjem, ništa pretenciozno, dapače, laganini... bila sam u čučnju na lijevoj nozi sa desnom ispruženom nogom u stranu, i kad sam se išla okrenuti prema njoj, nešto je u koljenu preskočilo, zabolilo me i nisam mogla stati na desnu nogu.Dakle, sve se desilo, nekako, tako bez veze da nitko nije mogao vjerovati da mi se uopće išta desilo. I ja sam ostala iznenađena, s obzirom da sam dosta elastična, po prirodi uvijek nasmijana i energična osoba. Napominjem, da cijeli život plivam i nešto treniram. Tako sam svima rekla da nastave vježbati a ja sam odskakutala iz dvorane, misleći, proći će. Još isto veče otišla sam do jedne bake jer sam čula da ona namješta iščašenja, nije mi ulijevala povjerenje, ali sam uistinu poslije nje mogla hodati. Rekla mi je da ne idem kod doktora i da mirujem par dana te da će to proći. Kamo sreće da sam je poslušala!!! Otišla sam doma, legla, noću se nisam mogla okretati od bola, ali, ujutro nije bilo oteka. Da nije bolilo, mislila bih da je sve OK. Kako sam se ipak trebala javiti doktoru, radi bolovanja, to sam učinila. Na slici noge nije bilo nikakvog preloma. Na žalost, nadobudan mladi specijalista ( sad to uviđam ) nogu mi je prilikom pregledavanja tako savijao, dizao i okretao da sam mu rekla kako me jako boli. No, on je rekao da legnem i mirujem jer je mora pregledati. Šta ću, mislim, doktor je, valjda zna šta radi. Rekao je da sam istegla ligamente i slijedi obavezno mirovanje, hladni oblozi, analgetici i kontrola na trautomologiji za par dana. Nakon njegovog "pregleda" koljeno mi je buknulo; kesa leda je izvukla temperaturu, ali od tada, do danas, koljeno je bolno, natečeno i ... sad slijedi kolega sa posla koji mi savjetuje gavez, internet i Vas dvije koje ste me oduševile.
... o svom životu neću ovdje, ali me je uistinu netko trebao zaustavit ...iako, toliko toga još ove godine trebam odraditi... takva sam...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 19:26
... ja bih na vašem mjestu posumnjala na odkrhnuće hrskavice ili preklapanje živca preko drugog ( što se ne vidi na rangenu).... i udavila te doktore- bilo bi im drago da mi nađu UZROK problema samo da me skinu sa vrata :))))))))))...

...ne znam kakva je ta baka koja vem je to namještala.... možda vam se nije svidjela kao osoba, možda je gruba, bezobrazna pa vam zato nije uljevala povjerenje...ali bar je nešto bolje i više znala nego taj doktor.... da sam ja na vašem mjestu, poklopila bih se ušima , kupila čokoladu i kavu i otišla joj ponovo da ona baci pogled, jer može biti da zna više nego specijalisti uz svu tehniku...

..pozdravi, čitamo se za 10-tak dana., odoh ja na put... nadam se da će vam do tada biti puno bolje... :)
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 21:52
griva, pročitala sam poruke... sad sam od ortopeda i izgleda da idem na operaciju koljena tzv. artroskopiju... sva sam nikakva i trenutno mi mozak ne radi... odustajem od gaveza... nalaz je blocada gen.dxt. + znaci za leziju meniska, Lachman i ladica... toliko... i.... čujemo se!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2009 u 22:21
....ufff...samo odprilike znam o čemu se radi al zvuči gadno... žao mi je što je kompliciranije i ozbiljnije nego se na prvi pogled činilo...
..želim ti sreću i da operacija protekne uredno a oporavak bude kratak... čudnog li slijeda.... znaju li  kako se to zapravo desilo...

puno pozdrava i sretno!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2009 u 14:17
Meštrovice, zbilja mi je žao i šokirana sam sa takvim razvojem događaja.Shocked
Uvjerena sam da se to nije smjelo tako završiti.
Sve takve i slične ozljede rješavam sama.Samo ako je lom u pitanju - onda doktori.
Imala sam sličnu ozljedu.Koljeno mi je bilo ko nogometna lopta.
Gavez, švedska grenčica, razne masti sa travama i mirovanje....sve je došlo na svoje.
Želim ti svako dobro i brz oporavak.
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2009 u 00:08
Cure, hvala, operacija je u ponedjeljak. Javim Vam se... Čuvajte se! Tongue
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2009 u 20:11
Sretno, dušo.Ti se čuvaj.

A kad sve prođe i započne rehabilitacija sjeti se ti opet gaveza.

On ni u kom slučaju ne može naškoditi, dapače pomoći će sigurno.smile73
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 12:04
Big%20smile Evo mene nazad!
Operacija uspješno zavrsila, bilo, ne ponovilo se, kako meni, tako nikome. Na žalost, doktor je konstatirao da su osim meniskusa, popucali i križni ligamenti, a i patela je napukla. Mene, sada, ništa ne boli, ali nogu još ne mogu skroz saviti. Naime, vježbam svaki dan jer je to jedini način da koljeno ponovo ojača i postane stabilno. Stavljam velike količine leda nakon svake vježbe i mislim da ću skoro baciti štake (od juče koristim samo jednu). U utorak idem vaditi konce i kod specijaliste, a onda slijedi fizikalna terapija. Javim Vam se ponovo!
Veliki pozdrav i poljubac od moje malenkosti! Heart
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 12:09
Pozdrav tvojoj malenkosti. Pratila sam vaše poruke i baš si me obradovala javljanjem. Drago mi je da si dobro i što da ti kažem - evo, samo hrabro naprijed!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 16:31
Bravo, meštroviceThumbs%20Up.
Puno mi je drago da je operacija uspjela.Bogme si ti to bila pošteno strgala.
Hrabro naprijed.
Javi kako ide rehabilitacija.
Evo za Valentinovo smile82

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2009 u 15:05
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Big%20smile Evo mene nazad!
Operacija uspješno zavrsila, bilo, ne ponovilo se, kako meni, tako nikome. Na žalost, doktor je konstatirao da su osim meniskusa, popucali i križni ligamenti, a i patela je napukla. Mene, sada, ništa ne boli, ali nogu još ne mogu skroz saviti. Naime, vježbam svaki dan jer je to jedini način da koljeno ponovo ojača i postane stabilno. Stavljam velike količine leda nakon svake vježbe i mislim da ću skoro baciti štake (od juče koristim samo jednu). U utorak idem vaditi konce i kod specijaliste, a onda slijedi fizikalna terapija. Javim Vam se ponovo!
Veliki pozdrav i poljubac od moje malenkosti! Heart



...evo i mene.... put mi se malo razdužio.......

.....držim ti pačeve da oporavak bude što bolji!! :))) ne brži i kraći nego bolji :)))))))...i polako sa tim štakama... neka ih još malo :))))

pozdravi i drži se :)))
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2009 u 00:05

Pozdrav svima, i hvala na podršci. I Tebi hoya!Hug

Danas su mi skinuli konce, ponovna kontrola za 14 dana. Kući vježbam, a tek za 14 dana krećem na fizikalnu. Štake i dalje koristim jer se ne smijem skroz nasloniti na nogu, a i sigurnija sam sa njima. Leda koristim u neograničenim količinama. Ovo dosta sporo ide, ali kažu da je inače tako kod ovakvih ozljeda. Ma bit će to sve dobro...
Malo me zatvorilo u stanu jer ne radim, i usporilo, ali tko zna zašto je to dobro. Zvuči blesavo, ali... vidjet ćemo... smile42
smile56
Na vrh
mestrovica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mestrovica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 17:32
Evo me opet! Tongue
Ranije sam krenula na fizikalnu, tako da mi je već dosta bolje. Od juče hodam bez štaka, naravno, samo kraće relacije. Ništa me ne boli, ali koljeno još koči-zateže iako nema oteka,pa hodam ko po jajima. Najgore mi je spuštanje niz stepenice. Nastavit ću sa gavezom pa vjerujem da će to doći sve na svoje. Nadam se da ste i Vi svi dobro?! Velika pusa i javite se ako imate kakav dobar savjet! Heart
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2009 u 14:39
pozdravi meštvrovica!!
lijepo da je sve krenulo na svoje...polako ali je .... to je valjda neki prirodan ritam... kad prođe vrijeme i napraiš odmak tek ćeš tada znai za što je to razdoblje bilo potrebno.... :))

pišemo se poslije... sad nekud idem.... :))
Na vrh
iwanho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iwanho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 21:18
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Prije puno godina moja prijateljica mi je poklonila dvije sadnice gaveza i sada one "divljaju" u mom vrtu.Ne bih se ja njih sjetila nego me moja susjeda pita znam li štogod o toj biljci jer navodno da je dobra kod zarastanja kostiju.Naime njen muž ima problema sa ramenom pa sada probavaju narodne lijekove prije operacije.Za nju nikada nije kasno.Ja sam joj rekla da meni taj gavez svake godine napravi velike grmove koja ja odrežem i bacim u onaj gnoj od koprive i on opet radse pa raste.E sada pitanje glasi:zna li netko koji dio gaveza se koristi za boleasti kostiju,mišića ili sličnoga i kako se koristi?smile143


Bok Mikica...
Ti si imala sreću da ti prijateljica pokloni 2 sadnice. Ja sam novi na forumu, iz okolice Krapine. Ako si negdje bliže mogel bi te olakšati za koju sadnicu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.