Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slavujev vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slavujev vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4950515253 282>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 5 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2013 u 23:23
Nisam mogla odoljeti ! Znala sam da cu opet vidjeti nesto lijepo ! Imala sam pravo !   
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 16:26
draga gute, drago mi je da si često kod mene i što mi uvijek ostaviš i slikovnu poruku.
ova mala vrtlarica je prekrasna i lijepu poruku mi je prenijela.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 16:49
LONICERA "cvijet noćnog leptira"

U svibnju počinje cvjetati lonicera
Svoje cvjetove otvara u večernjim satima i neodoljivim, slatkastim mirisom privlači noćne leptire koji svojim dugim rilcima skupljaju slatki sok iz cvjetova i tako je oprašuju.

Lonicera se većinom sadi uz terase gdje svojim gustim rastom stvara prirodni zid i ugodan kutak za opuštanje.
Ima li što ljepše od svibanjskog sunčanog jutra kada se sunce probija kroz guste grane i tisuće cvjetova mirisne lonicere!

Zimi, kada izgubi listove, uživamo u skladu i ljepoti njezinih grana ogrnutih plaštem od inja ili snijega.
Ptice se rado goste njezinim bobicama s mnogo sitnih sjemenki a mi, osim što uživamo u njezinom mirisu i ljepoti cvjetova, koristimo je i u ljekovite svrhe.

Danas se samo nekoliko vrsta koristi u narodnoj medicini, ali zato mnogobrojne samonikle i uzgojene vrste rastu u vrtovima kao ukrasne biljke.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 17:05

Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 17:37
Prekrasne lonicere!
ClapClapClap
Najsretniji ljudi ne posjeduju najbolje od svega. Oni samo naprave najbolje iz onoga, što im je na raspolaganju.
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 21:52

Baš sam uživala i u slikama i u komentarima  Smile!
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 22:05
MATIČNJAK   melisa   pčelinja ljubica

Francuski travar Moris Mese je rekao:

     "Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajućih trava.
     Nespretnom ljubavniku,nemirnoj glavi porodice, ženama opterečenim problemima,
     očajnicima i onima što ih prati osjećaj poraza u životu, savjetujem ovu čarobnu biljku koja obnavlja
     organizam, vrača snagu i radost življenja."

Malo je koja biljka istovremeno ljekovita, mirisna, ukrasna,aromatična, začinska, medonosna.

Melisa na grčkom jeziku znači pčela a na našem jeziku je ime dobila po pčeli matici.
Niti jedna druga biljka ne privlači pčele svojim mirisom kao matičnjak.
Da bi se privukao roj pčela, u košnicu su se stavljale grančice melise.

Matičnjk je nezahtjevna biljka, raste na svakom tlu, visina do 80 cm, cvjeta sitnim bijelim cvjetićima a listovi mu mirišu na limun.

Branje matičnjaka treba početi na ivanje-24. 6. nakon rose po suhom vremenu.
Bere se , suši i čuva cijela biljka.
Za pripravke se koriste samo listovi koji imaju najviše eteričnog ulja a otkidaju se pred samu upotrebu da bi se sačuvalo što više ljekovitih tvari.
Najbolje je koristiti svježe listove koji se mogu ubirati od svibnja do studenog.

U liječenju se matičnjak najčešće koristi kod psiholoških bolesti, poboljšava pamčenje, priziva lijepe misli, pomaže u borbi protiv depresije te tegobnih misli i anksioznosti.
Ima jaka antivirusna svojstva, skračuje trajanje bolesti a ni nakon dužeg uzimanja nema nuspojava.

SIRUP OD MATIČNJAKA

U litri vode prokuhati 35 dkg šećera, odmah dodati sok od 3 limuna i 2 šake svježeg matičnjaka.
Ostaviti 24 sata.
Procjediti u boce i čuvati na hladnom.
Piti razrijeđen sa vodom,
Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 07:29
Jako mi se urezao ovaj tvoj mali govor u vezi stvaranja vrta i kakav osecaj imas dok si u njemu,prosto dok sam citala zamisljala sam te nesvesno kako cucis i rijes malenim nozicem zamisljena i "izgubljena"u lepoti tvog zaista prekrasnog vrta,medju prelepim lonicerama ruzama i svim ostalim,jer negde se ,bar mislim,svi tako osecamo dok pokusavamo stvoriti nase malo cvetno carstvo.
Divim ti se.smile55
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 20:55
FLORAMYE

Anastazija

Leona

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 20:59
Najljepša je crvena lonicera.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 22:30

Trajnice koje cvjetaju u proljeće: potočnica brunera,
                                                         gospin plašt vrkuta
                                                           campanula poscharskyana
treba nakon cvjetanja orezati do zemlje kako bi potjerale nove listove i još jednom procvjetale.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 22:44
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Najljepša je crvena lonicera.....

je, Milice, najljepša je.
u vrtu imam 4 vrste ali ovaj grmić ima najljepši cvijet i najjači miris.
lijepa je i dok ima samo pupove i poslije cvjetanja kada se pojave crvene bobice.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 08:05
Jesu li te bobice što se pojave sjeme?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 20:37
u tim bobicama bude puno sitnih sjemenki, ali ja nikada nisam probala uzgojiti loniceru iz sjemena.
lagano se zakorjenjuju iz grančica.
i crvena je odgojena iz grančice.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 21:50
Slavujčice, kad se uzimaju reznice lonicere ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 22:17
Umalo mi srčeko stalo od ljepote.
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 22:19
Ja nemam pravilo kada se uzimaju reznice.
Grančice na zakorjenjivanje stavljam tokom cijele godine.
Neke se zakorjene, neke ne.
Loniceru sam stavljala u različito doba godine i većina se ožili.
Ljeti je bitno da bude u hladovini.
Krompirov grm sam stavila ove godine u prvom mjesecu, na toplo pod foliju i polovina grančica je pustila žile.
Mislim da je bitno da grančica ima stopicu, da nije cvjetala, i da se stave u snopićima a ne jednu po jednu.
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2013 u 23:44
ružica je famozna a miris na tvojoj terasi koji lonicera ispušta sigurno je nešto prekrasno smile91 što se tiče vrta nebih znala koja mi je ljepša ,tu se nemože čovjek odlučiti smile64ovi smajlići sve govore
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 14:21
Ovako izgleda vrt nakon svakodnevnih kiša i malo sunca  Smile













Ruža













Na vrh
KARMEN View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1443
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KARMEN Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 14:34
Ova ružičasta lonicera je predivna. Ne mogu vjerovati da ti se lavanda već plavi. Tvom vrtu godi kiša i i dalje izgleda savršeno!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4950515253 282>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.