Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5051525354 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 01:37

Uzela sam si vremena i pažljivo pročitala svaki Vaš uvaženi post o ovim ljepotanima...bravoClap

Ja živim na moru, kod mene ne vrijede pravila kao kod većine Vas koji ste u kontinentalnom djelu zemlje, moji su tijekom cijele godine vani u zemlji. Ponosna sam vlasnica stotinjak, mozda i više lukovica raznoraznih boja i oblika, koje iz zemlje vadim samo kako bi ih razrijedila i to otprilike svake dvije do tri godine. Posađeni su u zemlji s puno perlita, kako bi zemlja bila što prozračnija, jer u crvenoj zemlji, kakva je kod mene, ne bi mogli opstati i razmnožavati se kako se razmnožavaju. Matične su lukovice ogromne, kad bi ih vadila iz zemlje i spremala u hladnjak, trebala bi komoru za sve njihLOL tako da ih prepuštam majci prirodi na volju.LOL Ne zanima me imati cvijet u zimskim mjesecima, već ih pustim da cvatu kad im se svidi. Prvi rezviju cvijet negdje u svibnju, a oni posljenji u kolovozu...ja zadovoljnaThumbs%20Up 
Pokušala sam ih sadit u teglice, bili su lijepi, ali nisu bili ni sjena onima posađenim direktno vani, u zemlji.
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 10:11
voki je isto pisao da kad su posađeni u zemlji da se bolje razviju pa i time imaju ljepše cvjetove.Ja nažalast nemam vrt pa ne mogu napredovati kao da su u vrtu ali trudim se bar da im omogućim bolje uvijete dok su u teglamaThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 10:45
da ni ja nemam di ih posaditi tj imamo vrt ali nebi jer svekić kad počne kopat po vrtu on samo kopa niš ne gleda... završilo bi brzo sve u kompostu

ja sam svoje posadila i male i veliku nadam se da će i koja mala pustit neki cvjetak

ma male budem dala nekom na jesen ostavit ću si jednu malu rezerve a ostalo ću dati imam ih 4-5
Per aspera ad astra.



Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 11:29
Da,ni ja nemam više kamo s njima..Imam 3 veće i 20 sijanacaLOLZamisli to imat u stanuLOLKad porastu i kad će imat već veće i čvršće lukovice ću nešto pokloniti a nešto sebi ostaviti inače bum spavala na njimasmile156
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 14:21
Tea, zavidim ti na tolikom obilju amarilisa, nadam se da cu i ja jednom moci pohvaliti velikim izborom i brojem :)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 14:38
keeka.ako želiš nekoliko sijanaca mogu ti poslati??Ja sam sijala toliko puno sjemena jer nisam znala kolko će mi uspijeti isklijati a kolko ne.Na kraju kad sam posijala od oko 20 i kusur sjemenki samo 1 nije nikla.S obzirom da mi je to bilo prvo sijanje bila sam presretna.Ako želiš sijance javi mi se na pp..
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
AnaOs View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AnaOs Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 15:19
Mogu li i ja zatražiti ako će netko imati sijanaca pa da mi pošallje? 
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 15:55
AnaOs,evo imam i za tebe nekoliko komada.Pošalji mi adresu na ppWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 11:17
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Uzela sam si vremena i pažljivo pročitala svaki Vaš uvaženi post o ovim ljepotanima...bravoClap

Ja živim na moru, kod mene ne vrijede pravila kao kod većine Vas koji ste u kontinentalnom djelu zemlje, moji su tijekom cijele godine vani u zemlji. Ponosna sam vlasnica stotinjak, mozda i više lukovica raznoraznih boja i oblika, koje iz zemlje vadim samo kako bi ih razrijedila i to otprilike svake dvije do tri godine. Posađeni su u zemlji s puno perlita, kako bi zemlja bila što prozračnija, jer u crvenoj zemlji, kakva je kod mene, ne bi mogli opstati i razmnožavati se kako se razmnožavaju. Matične su lukovice ogromne, kad bi ih vadila iz zemlje i spremala u hladnjak, trebala bi komoru za sve njihLOL tako da ih prepuštam majci prirodi na volju.LOL Ne zanima me imati cvijet u zimskim mjesecima, već ih pustim da cvatu kad im se svidi. Prvi rezviju cvijet negdje u svibnju, a oni posljenji u kolovozu...ja zadovoljnaThumbs%20Up 
Pokušala sam ih sadit u teglice, bili su lijepi, ali nisu bili ni sjena onima posađenim direktno vani, u zemlji.
 
ClapClapThumbs%20Up
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 21:03
Eh Bebolina, rado bih se menjala sa tobom , posebno zbog onog jasmina koji se sepuri u tvom vrtu .
Samo da vam potaknem mastu, krenuo je
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 21:33
....bit ce predivan.........
Na vrh
AnaOs View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AnaOs Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2012 u 09:44
Ja sam nova u cvijeću ( a i na forumu ). Čitam o amarilisima jer ih obožavam i jer predivno cvatu i tek sad vidim kakve sam greške radila. Za mladu neudanu curu nije ni čudno, ali sad sam se posramila sama sebe.
Ja vam nisam imala pojma da lukovice mogu preživjeti više godina i cvasti samo ako ih se tretira dobro. Sramota za reći da sam 2 amarilisa bacila tj.lukovicu kad se lišće osušilo jer su mi kolegice s faksa tvrdile da je to jednogodišnja biljka.

Sad sam u iščekivanju sijanaca pa imam i par pitanja o njima ( nemojte mi se smijati :)
Dal oni imaju lukovicu- ako nemaju dal im se formira kasnije ili kak to ?
Nakon koliko vremena dosegnu dovoljnu veličinu za cvatnju?
Dal ih se tretira kao i odrasle lukovice ( nakon cvatnje i sušenja listova u hladno na frižider na 2 mj pa ponovo u zemlju ili kak ? )
Ja živim u stanu i mogu sijance posaditi jedino u teglice i držati u sobi / na balkonu i sl. dal im je to ok ?

Puno pitanja od mlade cure hahahah :)

Tnx.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2012 u 11:40
AnaOs,pošto ih ja imam onda ću djelomično odgovoriti  na pitanje,onoliko koliko ću znati nadam se da će još neko uskočiti gdje zapnemWinkNije bitno što si znala i što nisi.Bitno je da si voljna naučiti i promjeniti stvari na bolje.Ja ti držim fige i nadam se da ću ti ovim postom pomoćiThumbs%20Up
Kad se posiju,puste korjenčiće pomoću kojih s vremenom rade lukovice.U lukovice se spremaju rezervne tvari i tako lukovice rastu i debljaju se.U početku su jako male i nerazvijene no s vremenom one debljaju i jačaju se.Ukoliko imaju dobre uvijete za rast i razvoj,vrlo brzo mogu napraviti lukovicu veličine graška ili lješnjaka.Sijanci mogu cvjetati ako se ne varam tek nakon 4-5 godina,zavisi od uvijeta koji su im pruženi.Što se tiče uzgoja,najbolje napreduju u vrtu i imaju puno veće mogućnosti procvjetati prije onih koje su posađene u tegle.Prve godine im se vegetacija nemora prekinuti već se samo iz vana stavljaju u svijetlu i toplu prostoriju.Sljedeće godine mlade lukovice kad porastu,na jesen se vade iz zemlje i stavljaju na hladno i mračno.Više o uzgoju sijanaca voki je ljepo opisao na 12. stranici.

Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
keeka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 252
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2012 u 16:12
U Lidlu danas velika lukovica amarilisa i ukrasna tegla 35 kn :)
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2012 u 16:51
keekaClap slikicu kad procvjeta
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 16:57
Bebolina, koji su ti sto ti prirodno cvatu u kolovozu? Amarilisi, ili neka druga lukovica?
 
Osim onih koji cvatu klasicno u svibnju, ja imam jednu vrstu amarilisa koja cvate sada, vani, crveni je, ali drugacije crvene boje i malo drugacijeg oblika cvijeta od onog klasicnog, ali je ipak amarilis.
 
Moje su lukovice u vrlo losoj zemlji, u kojoj rijetko sta drugo raste...da vam ne pricam kako je moj muz da me obraduje kupio jedne godine pun kamion zemlje iz NEretve, a to se pokazao kao potpuno neplodni pijesak, u kome osim amarilisa vec godinama nije izrastao niti korov! Dakle, vole i pijesak, i lijepo se u njemu mnoze.
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 17:34
Originalno poslano od člana AnaOs AnaOs napisao:

Ja sam nova u cvijeću ( a i na forumu ). Čitam o amarilisima jer ih obožavam i jer predivno cvatu i tek sad vidim kakve sam greške radila. Za mladu neudanu curu nije ni čudno, ali sad sam se posramila sama sebe.
Ja vam nisam imala pojma da lukovice mogu preživjeti više godina i cvasti samo ako ih se tretira dobro. Sramota za reći da sam 2 amarilisa bacila tj.lukovicu kad se lišće osušilo jer su mi kolegice s faksa tvrdile da je to jednogodišnja biljka.

Sad sam u iščekivanju sijanaca pa imam i par pitanja o njima ( nemojte mi se smijati :)
Dal oni imaju lukovicu- ako nemaju dal im se formira kasnije ili kak to ?
Nakon koliko vremena dosegnu dovoljnu veličinu za cvatnju?
Dal ih se tretira kao i odrasle lukovice ( nakon cvatnje i sušenja listova u hladno na frižider na 2 mj pa ponovo u zemlju ili kak ? )
Ja živim u stanu i mogu sijance posaditi jedino u teglice i držati u sobi / na balkonu i sl. dal im je to ok ?

Puno pitanja od mlade cure hahahah :)

Tnx.



Ako imaš samo balkon, mislim da ti se ne isplati sijati amarilise. To je ipak za one koji imaju više mjesta za cvijeće. Morat ćeš dosta čekati da formiraju lukovicu i da dočekaš cvijet. Radije nabavi lukovicu amarilisa pa ćeš brzo uživati u cvatnji. U tegle na balkonu posadi nešto drugo, ima još puno prekrasnog cvijeća

Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2012 u 19:16
Nina, ni moj se nije proslavio kada mi je nabavio zemlju za travnjak . Deset dana smo klececi sakupljali kamenje iz nje, mislile komsije da trazimo blago po basti   

Crveno da crvenije ne moze, vedri mi ove sumorne dane
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 09:19
mimarClapThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 12:22
mimar, krasan je!! 

 A ja sad ne znam što da napravim sa svojima  Confused !?
 Već sad su mi počeli tjerati, i cvijet i list, puno prerano, jer ih stavljam van sredinom 4 mj, nemam mjesta za njih u kući!
 Poludjet ću!
 I još imam ljubimce preko noći i većinu dana u podrumu gdje su oni, tako da se bojim da mi banda ne potrga cvjetne stapke.
 S obzirom da obožavam mačke i pse, žao mi ih je potjerati van na zimu. 
 
 Nikad mi tako rano nisu počeli tjerati- vrijeme je ludo, sve je pošandrcalo do kraja!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5051525354 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.