Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5152535455 78>
Korisnik
Poruka
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 20:34
Eto ga. S obzirom da je došla pošiljka sjemenki prije par tjedana, sjemenke koje su došle u većem broju sam odlučio žrtvovati da provjerim koliko će ih preživjeti i proklijati po ovom jesenskom vremenu i izdržati do proljeća. Dakle, od premium seed sjemenki je rezultat ovakav.
Early jalapeno 3 od 3
orange scotch bonett 1 od 3
tabasco 2 od 3
bhut jolokia 3 od 3
patio fire 2 od 3

Za sada se Jalapeno pokazuje kao favorit jer su prvi listići veći za glavu od drugih. S obzirom da je ovo bio pokus, ja zadovoljan.
 


S obzirom da nema baš sunca, zaigrao je mali grow box daih održim bar donekle na životu.


par izdanaka


stoji u ovome :)

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Gorani View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Rujan 2012
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gorani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 23:11
Prošle godine sam u novembru posijao sjeme, od kojeg je niklo desetak biljki (TSBT, Jolokia, Habanero,Black Naga). Bio sam nestrpljiv da čekam februar da bi ih posijao. Iz početka su te biljke izvrsno napredovale pa su do kraja decembra narasle 40-tak cm. Izpočetka sam koristio metal-halidnu i štednu 6500K sijalicu. Čak su se na jednoj jolokiji počeli stvarati pupoljci. Uglavnom od tih biljaka ništa nije bilo. Nijednog ploda i sve su propale. Prvo su mi biljke obolile od nedostatka Mg, poslije zbog nedostatka svjetla odpala je večina listova. Nije mi žao jer sam upravo na tim biljkama stekao dosta iskustva. Mislim da če večina Vas koji sijete  prije nove godine imati problema sa biljkama jer im nečete moći obezbjediti dovoljno svjetla i topline. Kako zima napreduje sve je manje svjetla i topline. Dok su biljke male to i nije problem, jer možete koristiti sijalice ali poslije kad narastu jeste, pogotovo kad imate puno biljaka.

Volio bih sa vama podijeliti iskustvo koje sam stekao u vezi Ph vode. Mislim da je to veoma važna stvar u uzgoju papričica pogotovo dok su male biljke.Da bi se makro i mikro elementi (dusik,fosfor,kalijum,Mg,Fe...)mogli koristiti mora biti određeni Ph zemlje i vode. Ako nije Ph dobar, bez obzira što u zemlji ima nekog elementa, biljka ga neče moči apsorbirati i zaostajat če u rastu. Za papričice je dobar Ph 6-6,5.Orjentaciono voda iz slavine je preko 7 a ako stoji Ph se povečava. Za snižavanje Ph vode ja sam koristio Ph-. Imam digitalni Ph metar. Kišnica je najbolji izbor.

 Ako polijevate vodom direktno iz slavina nije dobro jer voda u gradovima sadrži klor kojeg papričice ne vole. Mlaka voda je bolja od hladne koja usporava rast biljke.

Na vrh
Djulo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Veljača 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Djulo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 15:18
Da se i ja javim nakon dulje šutnje sa updateom mojih nagabona.
Nakon par mjeseci nervoznog isčekivanja, konačno su se prije nekih mjesec dana počeli pojavljivati cvjetovi i vrlo brzo dva ploda, pa dugo ništa, a sad su odjednom skoro sve biljke procvjetale, i zasad se od većine cvjetova razvijaju plodovi... :)
Ono što mi je čudno je da su najviše procvjetale biljke u manjim teglama, dok one u velikim imaju svaka po 2-3 cvjeta, bar zasad. Plodovi mi izgledaju mešto manji od normalnih, a što se ljutine tiče, probat ću ovih dana...
Uglavnom, s obzirom da mi je ovo prva sezona uzgoja, da sam sam vadio sjemenke iz prošlogodišnjih plodova, i dobio plodove, ja zadovoljan (očito nisam napravio nijednu preveliku grešku).
Galerija (samo par slika):
Moje papričice.
Na vrh
Beary View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Beary Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 09:26
Pozdrav,
Nisam znao gdje da postavim pitanje, pa sam nasao ovu temu u vezi chilli paprika!
Kupio sam ovu chilli papriku u cvjetarni.
Da li znate koja je to vrsta chilli paprike i da li je jestiva?

Evo slike:




Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 11:37
Pozdrav ekipa!
Moje paprike su super u usporedbi kakve su bile prije mjesec-dva. Nisam se javljao neko vrijeme... Na bhut jolokiji imam samo 7 plodova, i svi su zreli. A malenih zelenih ima još 8, nadam se da će porasti i sazrijeti ako ostatak jeseni prođe ovako. Sada su cca 2 cm.
Fatalii mi je podbacio. Imam jedan jedini plod do sada. Međutim, ima 5-6 malih, tek zametenih.
Najbolji mi je red habanero. Na njemu sam izbrojao 53 ploda! Chocolate habanero slično.
Thai chilli isto dobar. Puno paprika, gotovo sve su zrele...
Eto, bliži se kraj sezone... Mogu reći da sam zadovoljan s obzirom na pustinjske uvjete tijekom ljeta.
Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 11:42
@ Beary, nebih znao koje su to paprike. Znao sam ih ponekad viđati u supermarketima... Jestive jesu sigurno, samo vjerojatno nemaju neki okus...
Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 13:51

Moja Naga poludila Smile Maloprije na njoj izbrojao 40 otvorenih cvjetova. Uz to dio je otpao, dio se zametnuli plodovi, a što će biti od ovih što su se otvorili tek će se vidjeti.

Inače interesantno da ovogodišnja Fatali koja je pored nje nije donijela niti jedan cvijet iako je isto visoka kao i Naga. Trebam napomenuti i Nagu u vrtu koju su mačke slomile točno ispod mjesta gdje se počinje račvati. U svojih mjesec dana bacila je dva šiba 30 cm dugačka i na jednom sam vidio zametke cvjetova.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 14:56
I kod mene cvjetaju ko blesave, šta da im radiš, šteta da od toga ništa.

Trenutno se igram s ožiljavanjem reznica, za sada dvije fatalii puštaju mali korijen, naga još se ne da.
Na vrh
Beary View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Beary Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 16:51
Ok, hvala!
Da li mozda netko zna koja su vrsta?
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 17:23
Da, to ti je "ukrasna chili papričica". Ima takvih sorti dosta, jer nemaju nikakav okus pa ih prodaju pod ukrasne. Ne trebaš se zamarati koja su vrsta. Neki srodnik purrire po izgledu ploda i lista čini se.
Na vrh
Beary View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Beary Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 17:47
Ok. Zanima me vrsta da znam da li je jestiva?
Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 17:48
Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

I kod mene cvjetaju ko blesave, šta da im radiš, šteta da od toga ništa.
Nemoj me plašiti. Zašto od toga da ne bude ništa?
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 19:06
Originalno poslano od člana Beary Beary napisao:

Ok. Zanima me vrsta da znam da li je jestiva?


Sve su papričice jestive same po sebi i ako je zemlja u kojoj su uzgajane bez otrova u sebi (a valjda se kod nas samo takve i prodaju).

Originalno poslano od člana Hombre Hombre napisao:

Nemoj me plašiti. Zašto od toga da ne bude ništa?


Da se ispravim: ako ćeš ih držati vani, neće biti ništa od njih jer zahlađuje i nema šanse za tek zametnute plodove. Ako ćeš biljke držati na toplome i s puno svijetla onda će uspijeti naravno.

Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 23:02
Originalno poslano od člana Djulo Djulo napisao:

Ono što mi je čudno je da su najviše procvjetale biljke u manjim teglama, dok one u velikim imaju svaka po 2-3 cvjeta, bar zasad. Plodovi mi izgledaju mešto manji od normalnih, a što se ljutine tiče, probat ću ovih dana...


Tesko je procijeniti dimenzije tih malih po slikama, ali ako su velicime ploda tresnje to su neuspjeli plodovi koji zastanu u razvoju i instant pocrvene. Ponekad znaju biti iznenadujuce ljuti.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Pepper View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pepper Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 23:24
Pozdrav svima,

Novi sam na forumu, tema o ljutim papričicama je odlična...sve pročitano Smile
Prošlu zimu dobio sam dvije vrste ljutih papričica (sjemenki) obje su uspjele
Može li mi netko odgovoriti o kojim vrstama se radi dolje na slikama










Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 00:49
Iako smo vec debelo zasli u jesen i nocne temperature polako padaju prema nuli, papricice po svemu sudeci jos uvijek misle kako je ljeto :)

Douglah je neumoran:


Ne samo da se zameteni plodovi uspjesno razvijaju nego neumorno stvara i nove:


Cak i umoran TSB-T prozivljava novu mladost i doslovno preko noci ponovno postao bujan uz isto takav cvat:


Posto je kroz sezonu bilo i previse bolestina/nametnika nisam htio riskirati prenosenje na mlade biljke i nakon kraceg istrazivanja kao logican izbor mi se pokazalo crveno ulje u koncetraciji 1%. Prije aplikacije za svaki slucaj uklonio sve listove i nakon dva tjedna biljke izgledaju bolje nego prije, bez ikakvog traga trovanja ili bolesti:


Sudeci po dugorocnoj prognozi lako bi mogla pasti i berba u studenom :)
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Djulo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Veljača 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Djulo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2012 u 12:22
Originalno poslano od člana Andrej Andrej napisao:


Tesko je procijeniti dimenzije tih malih po slikama, ali ako su velicime ploda tresnje to su neuspjeli plodovi koji zastanu u razvoju i instant pocrvene. Ponekad znaju biti iznenadujuce ljuti.
 
Veći su, oko 3-4 cm. A i trebalo im je vremena da pocrvene.
Ako budu ljuti, ja zadovoljan, zato sam ih i uzgajao. :-)
S obzirom na vrijeme i prognoze, razmišljam da ih možda još koji dan pustim vani (unutarnji dio lođe, južna strana), pa da ih unesem na toplije.
Na vrh
acutiloba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje acutiloba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2012 u 22:30
Da li se negdje kod nas može kupiti Serrano papričica???
Hvala na odgovoru.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2012 u 19:08
Nakupilo se slika i biljaka ali nikako naci volje napisati par redaka pa evo kratkih crtica:

15.8. posijao svjeze osuseno sjeme od ovogodisnjih plodova TSB-T, za divno cudo unutar tjedan dana izaslo gotovo pa 100% tako da je ocito sama starost i skladistenje presudan faktor.
Sve biljke su od prvog znaka klijanja izlozene direktnom suncu i toplini sto ne da im nije smetalo nego su rasle kao mutave - stvarno se ne sjecam da su mi ikada biljke u toj fazi ovako dobro napredovale.



Za svega dva tjedna stiglo vrijeme za presadivanje iz 1dcl u 3dcl posude:


Biljke presadujem u komercijalni supstrat za travnjake (Bauhaus, 50l/35kn), ispod korijena ubacim par zlicica glistenjaka i pola cajne zlicice Alghene koja ce im osigurati dovoljno fosfora za rast podzemnog dijela te dusika za bujniju vegetaciju tako da do sljedeceg presadivanja ne bi trebalo dodavati nikakvo gnojivo.

15.9.  Nakon sto je stigla posiljka od Semillasa prema njegovim uputama mocio sjemenke 24 sata u vrlo blagom crnom caju, zamijenio caj vodom i ostavio jos 24 sata.  Klijanje je bilo impresivno: Jalapenos 9/10 unutar pet dana, Douglah kao pravo iznenadenje 8/10 unutar tjedan dan dok je 7Pot  Orange prilicno razocarao - prva nakon sest dana, sljedeca (vrlo krlzljava dan kasnije) i u sljedecih mjesec dana vise niti jedna tako da niti nece.  Ista procedura kao i s TSB osim sto ih nisam preko noci ostavljao vani (posto je zahladilo) nego sam ih smjestio uz prozor na istocnoj strani kako bi dobile sunce od ranog jutra nakon cega sam ih stavljao van.
Svega tri tjedna stari Jalapenosi:



Par dana mladi Douglah:


Sve biljke su nakon presadivanja preseljene u mali balkonski plastenik iz kojieg ih necu vaditi sve dok se nocne temperature ne spuste blizu nule. Zanimljivo da iako borave u temperaturnim ekstremima gdje je najniza nocna temperatura bila oko 4C dok dnevna vec nakon pola sata sunca skace preko 40C  biljke rastu brzo i bujno, bez ikakvog znaka stresa:
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2012 u 20:15
Evo i mojih. 11 dana nakon ovoga

Biljke su dogurale do ovoga :). Dakle, nekih mjesec dana od sađenja sjemenki u zemlju. S obzirom da biljke nemaju ni blizu svjetla koliko bi trebale su dobro i dogurale, uz malu pomoć umjetne rasvjete. Jalapeno jedini raste u širinu i visinu, dok Jolokia i Purrira te Habanero se koncentriraju na pupanje listova.





Sad se postavlja pitanje, kako će biljke preživjeti 4 mjeseca zime :). Da im skratim svjetlo i temperaturu da hiberniraju ili da ih pustim do kraja. Nikada nisam ovako rano poćeo sa sadnjom, obično u 2 mjesecu se bacim na klijanje.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5152535455 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.