Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5253545556 82>
Korisnik
Poruka
Tina :) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tina :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 11:31
Drage moje, evo mene s novostima... Iskoristila sam slobodno prijepodne i, kao što vidite, jutros u Konzumu ubola četiri nove ljubičice. Znam da je jedna tamnoljubičasta jer je imala nekoliko suhih cvjetova, ali za ostale nemam pojma kojih su boja. Jedna je, pretpostavljam, isto tamna jer ima tamne listove, a ostale dvije su, sudeći po boji listova, svjetlije.



Kako god bilo, ja sam ih fino sredila, otkinula im listiće koji su bili slomljeni (svaka je imala po 2-3 takva lista) i presadila ih u nove teglice. E da, te teglice sam isto nabavila u Konzumu, promjer im je 11 cm, plastične su i svaka košta 2,99 kn. Baš su mi bile fora i po obliku i dimenzijama su ko stvorene za ljubičice.



Ljubičice dosta dobro izgledaju, listovi i sredina su im lijepi i zdravi, korijenje također. Zemlja im je, doduše, bila malo presuha pa mi se čini da bi zbog toga mogle patiti mlade cvjetne stabljike koje su tek počele izbijati. Još premale pa ne mogu točno odrediti jesu li se već počele sušiti ili su još uvijek žive... No, vidjet ćemo. Sad su u friškoj zemlji, zalivene, toplo im je i imaju dovoljno svjetla pa što bude!

Kad sam već fotografirala, uslikala sam usput i jednu svoju master ljubičicu na koju sam jako ponosna... Izbija joj još stabljika, stvarno ne znam gdje će se nagurati svi ti silni cvjetovi.



A jutros me cvijetom razveselila i jedna beba koja, osim ove na kojoj je cvijet, ima još četiri cvjetne stabljike.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 15:49
Tina, woooooooooow!!! Kakvo susenje, listovi im kao krila cvrsti i uzdignuti, one su super zdrave! Ta sa ljubicastim cvijetom je ista kao moja! S njom ces biti prezadovoljna, ona na jednoj stapki izbacuje puuuno cvjetica da izbrojati ne mozes, znaci budu stapke pri vrhu skroz nacickane... Vidjeces! Jaka i velika raste. Ostale kad krenu cvjetat pa kad iznenadjenja pocnu, nema nista ljepse. Ja bi sad isla kupiti jos Wacko A tvoje od prije su prelijepe.............
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 15:53
Tina, ove nove ljubičice izgledaju skroz dobro! Thumbs Up Uz malo njege , brzo će one opet procvjetati. Vazice su lijepe, nadam se da imaju rupice za vodu!? Što se tiće roza ljubičice, možda ne bi bilo loše potrgati najstarije listove pa će sredina dobiti više mjesta za cvjetanje. A i bebica je slatka, paaa više i nije beba, sada je djevojka! LOL
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Tina :) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tina :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 20:53
Joj, baš im se veselim! I jedva čekam cvjetiće! Što se tiče rupica za vodu, ja oduvijek svo cvijeće sadim direkt u keramičke tegle i nikad nisam imala nikakvih problema. Nemam neko logično objašnjenje zašto to radim, jednostavno mi ide na živce jedna tegla u drugoj, ljepše mi je kad je samo jedna. I ove ljubičice sam posadila u plastične teglice bez rupa, iako mislim da bi se one vrlo jednostavno mogle probušiti.
Na vrh
Tina :) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tina :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 21:00
Zaboravih... Desert Rose, imaš pravo, mislim da ću ovoj velikoj rozoj uskoro potrgati najstarije listove jer mi je prošle zime malo podivljala kad to nisam napravila: listovi su joj imali jaaaaaako duge peteljke, iako moram priznati da je baš fora izgledala... Bila je ko grm, listovi su joj oblikovali baš lijepu pravilnu kuglu i svi su me pitali kako sam joj to uspjela napraviti. A ja sam ju samo pustila da raste i redovito ju dopingirala.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 21:14
Kazem ja tebi, zdrava ljubicica za te pare se ne propusta! Sto ne povede i mene u taj soping, majke ti? smile76 Ja ti imam pakt sa jednom zenom sto radi u cvjecari i cim stignu nove, ona me zove. Ali je cijena jaka, a kad ih vidim kako su lijepe na dzep zaboravljam i ne odolijevam. Nesto kontam, da ti ipak probusis po 3 rupice da ima visak vode kuda izlaziti? Ja to cigarom ili zagrijanim ekserom radim. Bojim se da ne pocne trunuti tako zatvorena. S druge strane, ako ti ni ona roze nema probusene rupe a tako dobro napreduje, znaci da umjereno i pomalo zalivas i da ne grijesis. Ipak ti slusaj sebe i kako hoces, ali na zalivanje pazi.
Na vrh
Tina :) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tina :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 21:24
Ma bez brige, ja to već godinama tako radim i sve je uvijek ok. Treba samo paziti da se ne pretjera s vodom. Recimo... Imam par mladih koje se tek spremaju za cvatnju i za njih 5 mi je dovoljno 2 dcl vode jednom tjedno, možda čak i jednom u 10 dana. I normalno rastu, puštaju stabljike s pupoljcima... I da, šoping je stvarno bio dobar: za 32 kn dobila sam 4 ljubičice i 4 teglice.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 21:59
...a kod mene rupica koliko hoćeš i opet mi se dogodi da propadnu... a kada volim zalijevati!? LOL
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2013 u 17:51
desert rose ...a kod mene rupica koliko hoćeš i opet mi se dogodi da propadnu... a kada volim zalijevati!? LOL  Joj, i ja. sve se bojim falice joj vode. Pogotovo kad cvjeta a i ljeti. Zamisli od zedji da mi krepa, ma zlo. Mada zalijem 2 puta nedeljno ali sasvim malo, cisto da odrzavam vlagu. A kad zalijem, bude mi krivo i bojim se da nece pocet trunut. I tako u krug...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2013 u 17:53
A vidjela sam one tvoje sa strane 44, preslatke su, sreca pa si ih klonirala!
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2013 u 18:49
Ah kacunak, lijepe su bile Cry... ma nisam baš ja 100% kriva... bila sam nakratko odsutna i osoba koja mi je zalijevala malo je pretjerala a ja ih nisam spašavala Confused... možda sam ih trebala presaditi u suhu zemlju... ne znam... uglavnom sada je gotovo...
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2013 u 09:41
Bice one Rose moja iste onakve kao kad si ih kupila, vidis da su nabujale?! Kuc, kuc u drvo. Do proljeca su one vec uveliko u pubertetu Wink Tina, kako izgledaju tvoji pupovi? Ima li promjene? Mozda ce sad malo mirovat, ali ce ako nista nakon presadjivanja novi krenuti. Samo im daj vremena.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2013 u 09:44
Ja sam dobila od sestre novu, ona rasadjivala pa naravno jedna ide meni i to vrsta koju nemam. Kod nje "rodila" tri busencica u jednoj saksiji, svi sa cvrstim korijenom. Ljubicice su stvarno nevjerovatne biljke.
Na vrh
Tina :) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tina :) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2013 u 16:41
Kacunak, kod mene jos nema promjena. Sve su zive, ali cini se da miruju... Pupovi su tu, ali su bas jaaaaako mali. Mislim da ce im trebati neko vrijeme da se priviknu na novu okolinu.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2013 u 08:57
Tina, tek su presađene, sada im treba malo vremena da krenu... biti će one uskoro pune cvijetića!
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 13:43
Zene, ja sam vam nagrabusila opet s napasnikom na cvijecu!!! Jedna koja je u najguscem cvijetu, vidim jutros po cvjeticima rasutog polena. Drugi put sam na osnovu tog sigurnog znaka i to zahvaljujuci ovom forumu shvatila da nesto nije u redu. Pogledam bolje, kad nesto se siiiitno i kao smeckasti crvic krece lagano po cvijetu! Sigurno Trips... Da poludis! E, nema vise zezanja! Rastvorim kesicu Mospilana sp 20 na 10 litara vode (kako mi je rekla u sjemenarnoj) i zalijem odozgo sve ljubicice. Ali natopim zemlju s tim i posle prskalicom naprscem sve listove i cvijet. Jer otkud znam, mozda su to larve od ovih dosadnih musica i bijelih i crnih  sto mi lete mjesec-dva ovde iznad biljaka. A  mozda sam kupila s tripsom! E sad kad se gospodjice krenu hraniti zemljom i vlagom iz mojih ljubimica bar ce i sve buduce koje dolete, nakon rucka krepat!!! Iznijela sam sve cvijece na balkon da se to sve isusi i zemlja dobro ocijedi. Ovo je narode moja poslednja bitka s insektima! Ako jos jednom ugledam da mi nesto tu zivi, ja cu nemilosrdno sve baciti. Donijela sam odluku. Jer ja sam pribavila cvijece da ga njegujem i uzivam u njemu, a ne da dam dom insektima i gubim dnevno po nekoliko sati na lijecenje i preglede. Ne mogu vise, stvarno!
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 14:14
Kacunak, kako će ti reagirati listići sada kada si ih pošpricala? Negdje sam čitala da se listići mogu špricati jedino ako odmah nakon toga budu u tami dok se ne osuše jer voda im stvara mrlje...Unhappy nisam probala pa ne mogu znati sigurno, izbjegavam vlagu po listićima najviše što mogu! Nadam se da neće tvoje poflekaviti... i da, nemoooooj odustajati! Pa što je par crvića? Confused A koju ljepotu i užitak imaš u samim ljubičicama!? Tongue Eeee, sve su ti to čari bavljenja biljem! Ma, ja ti neću dati da odustaneš! Wink Heart 
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 17:45
Nece listovi dobiti fleke, provjereno! Prije 7 dana sam naprskala po njima nekim insekticidom, vjeruj da je curila voda sa njih! Sutra kad sam ustala bojazljivo zavirim a lisce blista, cvrsto stoji, nigdje prasine... Cak sam ih nedavno tusirala nakon proslog napasnika i to pod jacim mlazom vode, mapocele mi cvjetati u roku dva dana, listovi sedefasto sjajni, ljepota. I ovo ugledam danas na jednoj. Ipak sam trebala prosli taj otrov ostavit duze da djeluje, a ja ostavila samo 10-ak sati i pozurila oprat to sa cvijeca bojala se da ce mi ako duze djeluje unistit i biljkesmile129Naravno, kvasenje listovima ne odgovara ako ima sunca i ako je vrelo ljeto a ja na istocnoj strani, sunca nigdje. Bas sam primijetila da im godi i da list dobije vise kiseonika i sjaja kad speres prasinu. One su se osusile u roku 15 minuta zahvaljujuci onim dlacicama. Eto probaj eksperimentalno nageti biljku i samo 1 list pod mlaz vode staviti i vidjeces kako posle blista.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 17:51
Uostalom, slikacu pa cu poslati sliku da vidite da je ta prica o zabranjenoj vodi na liscu skroz neosnovana. Jedino to ne treba radit ljeti. Vidjeces sva voda sa lisca sleti zbog onih dlacica i jako se brzo suse, to im je prirodna zastita od kise u prirodi.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 18:27
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5253545556 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.