Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Karanfil - Dianthus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Karanfil - Dianthus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2010 u 05:59
triša obožavam turske - jednu godinu sam ih ja sijala i bili su fantastični - toliko boja, a tek miris... smile39
ali od tih niti jedan nije ostao, bila neka velika kiša te jeseni, i bujica nam potopila pola dvora i baš taj teren gdje su oni rasli, valjda je istrunilo sjeme, ili ga je odnijela voda

jednom sam sijala i neke kineske - i oni su baš slatki, imaju manji cvijet nego obični, ali su šareniji i neobičniji

ovih dana sam opet posijala 2 kesice - turski i obični pa možda dogodine budem imala cvjetića
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 10:50
Pozdrav svim karanfiloljupcima!

Kao djevojče iz stana koje je dobilo vrt, puna sam entuzijazma i od sreće ne znam gdje bih prvo krenula i čime zaprljala ručice. Budući da sam svjesna kako sam totalna neznalica i kako se mogu brinuti istovremeno samo o nekoliko zahtjevnijih biljaka, po vašim pisanjima mi se čini da bi karanfil bio izuzetno pogodan za početak + obožavam karanfile i konotacija crvenih karanfila me živcira :D

Živim u Zg i vrt je okrenut na istok (zaklonjen od vjetra - padina), sunce je prisutno do 3 i ja bih htjela zasaditi karanfile, ali one većeg cvijeta (pravi 8.martovski :P). Ne želim ubijati bilje zbog toga što sam neznalica pa molim za pomoć. Prve dvije godine prek zime u kuću, OK, al koja vrsta i kad? Jel ima netko tko  bi mi mogao dati (mislim na prodati) reznice krajem kolovoza ili me uputiti tko ih prodaje? Ili mogu već sada krenuti sa sadnjom??

I općenito pitanje, planirala sam svo (osjetljivije) cvijeće za vrt pripremiti u teglama, a kad ojača ga presaditi prema utvrđenom rasporedu kako ne bih imala rupe u vrtu zbog neuspjelih pokušaja :D

Za sad u vrtu imam neke kamenjarke, ukrasne trave, niske kuglaste grmiće, nezaobilazne maćuhice i nekoliko naslijeđenih ruža tako da za prekrajanje vrta po vlastitim željama imam vremena ali mi treba pomoć jer počinjem sa znanjem od nule.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2010 u 00:41
Rumko, ne očajavaj i ne brini se previše oko cvijeća, sve ćeš naučiti od ovih prekrasnih ljudi na forumu. Šeći po njihovim vrtovima, gledaj i uči. Sama ćeš doći do ideje kako i gdje što staviti, koje cvijeće, drvca i ostalo. Tako sam i ja počelaa puno sam starija od tebe..  Lijepo je to što se mladi ljudi zanimaju za biljke, to su dobri i pozitivni ljudi a tu spadaš i ti!!!
 Puno su mi pomogli svojim znanjem, iskustvom i dobrom voljom. Dobila sam i ja dosta biljčica, zasadila i nešto se od svega primilo. Vidjet ćeš koje je to veselje kada biljka napreduje! Ja sam ih sadila i sadila i sadila... Onda ih premještala kada sam nešto naučila, kada sam ih upoznala što im paše pa tako i ti kreni. Što se karanfila tiče, dobila sam od susjede puzajuće crvene, kupila na sajmu neke primjerke ali puzajućih ima samo crvene boje ( nisam nigdje vidjela drugih boja). Nećeš ih ubijati ako ih zasadiš, već si im dala šansu da žive a one će ti uzvratiti cvjetnom raskoši! Probaj!!!! Uvjeri se! Pozdrav!
Na vrh
magnolija View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 691
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magnolija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2010 u 12:20
može li nek od iskusnih sa karanfilima reći da li da sad posijem turski karanfil, pokupila sam od prijateljice iz njenog vrta sjeme ili da čekam proljeće.nisam skontala da li se on sam rasijava, ako se rasijava, po logici bi trebalo da može sad da se sije.sve su ovo moje pretpostavke, pa vas molim da me uputite.hvala unaprijed
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2010 u 15:54



Molio bi pomoć. smile85 Karanfil mi ima smeđe stabljike i blijede mu listovi pa se bojim da mi ne ugine. Bio bi zahvalan na savijetu.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2010 u 18:25
Nisam baš neka znalica ali mogu reći moje iskustvo.  Neznam koliko su stari, možda su prestari. Ja bih ih tako ostavila do proljeća i onda sve mladice potrgala i zakorjenila. Biljka je živa, sigurno znam ali je možda malo zaljevana. Možda se to događa u jesen, neznam. Moja susjeda (od koje sam ja dobila karanfil) ima iste na balkonu cijelu zimu i u proljeće joj opet ožive kao da nisu izgledali kao ovi tvoji. Mislim da nije ništa strašno, no neka i netko drugi da svoje mišljenje.
Na vrh
BLANKA C. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BLANKA C. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 11:19
Svi su karanfili lijepi ...Gledam ih i osjećam njihov miris..
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 13:19
Zanima me ,kupih ovih dana sadnice (neke imaju cvjetić )turski karanfila, koliko dugo cvatu, dal mogu vani prezimiti. Hvala na savjetima
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 13:42

Turski karanfil (Dianthus barbatus) je dvogodišnja biljka, znači posije se jedne, a cvjeta druge godine. Ako se posije u rano proljeće može cvjetati čak iste godine, ali cvjetovi nisu tako veliki. Moje iskustvo je pokazalo da turski katranfil opstane i 2-3 godine.
Inače je jako jednostavan za uzgoj, sam se rasijava i ne treba nikakvu njegu. I što je najvažnije nije omiljen kod pužava.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
cvjećarka12 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Ožujak 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 44
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvjećarka12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2011 u 11:26
iz mog lićnog iskustva.turski karanfil posiješ krajem ljeta, a u prolječe te sadnice budu 10-ak cm od zemlje rasadiš ih u skupine po 5-6 zajedno. to ljeto imaš divne grmove bukete raznih boja koji traju 2-3 godine za to vrijeme imaš dosta sjemena za podmlađivanje nadam se da sam pomogla bilo kome
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2011 u 23:17
Na vrh
Calla View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 135
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Calla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2011 u 00:27
Pozdrav svima
evo da vam pokazem moje karanfile...posadjeni su proslo proljece,a i ljetos su cvjetalli. mada iz istog sjemana ih ima mnogo koji nisu cvjetali,ali sad ocekujem da se otvore pupovi.

e evo jednog kupljenog


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 13:14
Originalno poslano od člana makk makk napisao:


Turski karanfil (Dianthus barbatus) je dvogodišnja biljka, znači posije se jedne, a cvjeta druge godine. Ako se posije u rano proljeće može cvjetati čak iste godine, ali cvjetovi nisu tako veliki. Moje iskustvo je pokazalo da turski katranfil opstane i 2-3 godine.
Inače je jako jednostavan za uzgoj, sam se rasijava i ne treba nikakvu njegu. I što je najvažnije nije omiljen kod pužava.

a šta je onda moje pojeloConfused, prošle godine iznikle mlade biljčice, ujesen, ali do zime su nestale, možda sam ih prekasno sijala
Na vrh
Calla View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 135
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Calla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 23:22
evo i ostali procvjetali
Na vrh
bina View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 164
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2011 u 16:10
svi su prekrasni i ja ih volim i imam turske i jedan obični tj oni koje Triša voli .....
Uz cvijeće i život je ljepši
Na vrh
AAnčica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AAnčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2011 u 23:51
Originalno poslano od člana Uriah Uriah napisao:




Molio bi pomoć. smile85 Karanfil mi ima smeđe stabljike i blijede mu listovi pa se bojim da mi ne ugine. Bio bi zahvalan na savijetu.
Na vrh
AAnčica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AAnčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2011 u 23:56
Uriah i ja imam taj problem moj je isti takav kao tvoj. Prošle godine je bio prekrasan pun cvjetova a ove ni da mrdne i još ga uhvatila ta bolest a ne znam što mu je.Ja sam ljepo otkinula tri pelcera i posadila u drugi kalić tako da mi ostane bar nešto nadam se da će se primiti i sad čekam što će biti pa i tebi savjetujem tosmile78
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2011 u 21:50
Imam ove crvene, viseće karanfile.  Uvidjela sam da starija biljka postane drvenasta a vrhovi budu mladi i zeleni. Ja otkinem koncem ljeta  nekoliko grančica , zabodem dosta gusto sve u jednu posudu, lako se prime i u proljeće presadim . To radim svake druge ili treće godine da mi ne postanu drvenasti a onda nisu više tako lijepi. Moja susjeda u kasnu jesen ošiša na 10 cm visine i u proljeće joj narastu nove pomlađene biljke.Iste godine cvjetaju. Po zimi ih stavim na terasu( zatvorenu) da ne pada snijeg po njima a hladno bude skoro kao i napolju, možda 2 C toplije. Nikada se nisu smrzli. Imaju lijep miris.




Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2011 u 21:57
Imam i kineske karanfile. Oni su u vrtu. Svaki cvijet je drugačije boje.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2011 u 22:00
Druga boja kineskog karanfila:



Ima još boja. Svaki procvjeta drugom bojom.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.